Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Araç satışı-sözleşmeye aykırılık ve zararın tazmini

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-05-2012, 13:11   #1
aykutyigit

Varsayılan Araç satışı-sözleşmeye aykırılık ve zararın tazmini

Sayın meslektaşlarım vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim.Hepimize kolay gelsin .
Müvekkil 1993 yılında noterden araç satış sözleşmesi ile aracını satmıştır.Ancak aracı alan kişi aracı üstüne geçirmediğinden dolayı araç vergilerini mevekkilim ödemiştir.Müvekkil vergi dairesine başvurarak 2006 yılından sonraki ödemiş olduğu vergileri geri almıştır .Ancak 2006'dan öncekileri vergi dairesi zamanaşımı doldu diyerek ödememiştir.Müvekkil aracın alıcısına bu alamadığı dönemlerin vergi ücreti için 7000 TL'lik takip yapmıştır.Ancak borçlu ilamsız takibe, aracı sözleşme ile aldığını fakat aracın bozuk olduğunu söyleyerek itiraz etmiştir.
Açacağım itirazın iptali davasında görevli mahkeme Asliye Hukuk ve yetkili mahkeme de Sözleşmenin ifa yeri olan Eskişehir mahkemesidir .
Sözleşmede sözleşme tarihinden itibaren aracın vergi ,resim ,harç vb. masraflarından borçlu sorumlu demektedir.Ben bu maddeye dayanarak;BK 98 gereğince borçlunun kusuru gereğince sözleşmeden doğan borcu eksik ifadan dolayı(araç bedelini ödeme yanında aracı üstüne geçirme borcu da var ama bunu yapmıyor) dava mı açmalıyım acaba.Yardımlarınız için teşekkür ederim.
Old 08-05-2012, 13:28   #2
av.buğra

İnceleme

anladığım kadarı ile , satış yapılmış devir yapılmamış ve bu durum karşısında alanın ödemesi gereken vergi harç vs. satıcı konumundaki müvekkiliniz tarafından ödenmiştir. sözleşmede de harç ve vergilerden alıcının sorumlu olduğu belirtilmişse kanaatimce müvekkilinizin ödediği ve geri alamadığı kısım kadarı ile alıcıya karşı sebepsiz zenginleşme nedeni ile tazminat davası açabilirsiniz, bedel ödendikten (Öğrenme ) itibaren 1 yıl içerisinde iyi çalışmalar....
Old 08-05-2012, 13:43   #3
aykutyigit

Sebepsiz zenginleşmeden dolayı dava açarsak 1 yıllık hak düşürücü süre geçtiği için dava reddedilir Ben daha çok sözleşmeye aykırılıktan dolayı dava açmayı düşünüyorum.Cevabınız için çok teşekkür ederim sayın av. buğra .
Old 08-05-2012, 13:54   #4
av.buğra

İnceleme

haklısınız , ben müvekkilinizin harç ve vergileri ödeme tarihini bilemediğim için obsiyonlu yorum yaptım. süre geçmiş ise Sözleşmeye aykırılıktan dolayı dava açılabilir kolay gelsin...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi