Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Aidat borcunun ilamsız takiple istenmesi

Yanıt
Old 04-04-2019, 20:59   #1
guney1988

Varsayılan Aidat borcunun ilamsız takiple istenmesi

Merhabalar;
Müvekkil A bir sitede kiracı olarak oturmaktadır. Mal sahibi B, sitedeki 36 dairenin de sahibidir. B hayatta olmasına rağmen yaşlılık nedeniyle mallarının idare edememekte ve cocukları C ve D aralarında sözlü olarak anlaşmış, buna göre;C Müvekkil A'nın oturduğu daire de dahil olmak üzere 34 daireyi, çocuklarından D ise 2 daireyi almıştır. D diğer kat malikleri ile yönetimde bulunmaktadır. C nin iadre ettiği 33 daire boştur ve kardeşler arası çıkan anlaşmazlık nedeniyle C bu dairelerin aidatlarını 2 senedir ödememektedir. Yönetim ise ödenmeyen aidatlar nedeniyle aksayan site işlerinin yürümesi ve ihtiyaçlarının giderilmesi için işletme projesinde herhangi bir neden belirtmeden 2018 başında 900 TL olan aidatı yönetim kurulu kararı ile haziran 2018'de 1200 TL, Ekim 2018'de ise 1500 TL'ye çıkarmıştır. Bu kararlar A,B VE C'ye tebliğ edilmemiş ancak site asansörüne asılmıştır. C, Müvekkil A'ya aidatların usulsüz arttırıldığını dolayısıyla eski fiyatından 900 TL olarak ödemeye devam etmesini söyler. Müvekkil A ödemelerini buna göre yaparken kendisine ödeme emri tebliğ edilir. Ödeme emrinde aidatın dayanağı olarak herhangi bir belge (İşletme projesi, yönetim kurulu kararı gibi) eklenmemiştir. Bu durum ödeme emrinin iptalini gerektirir mi? İtiraz etmemiz halinde açılacak iptal davasında İşletme projesindeki zamların dayanaksız olduğunu ileri sürmemiz mümkün müdür?

Bu arada Müvekkil A, yönetimde olduğu için D ile durumu konuştuğunda, D kendi kiracısından 1000 TL aidat aldığını aradaki farkı kendi cebine girecek olan kiradan ödediğini, site işlerinin yürümesi için 2 senelik ödenmeyen aidat tutarlarının aidatların zamlanmasına neden olduğunu söylemiştir. Müvekkil diğer 33 daireye düşen ve ödenmeyen aidatları sadece C/B'den isteyebileceğini, bu borçları site sakinlerin hepsinden istenmesinin adil olmadığını söylediğinde ise, D C'ye de dava açtığını dava sonuçlanınca siteye yatırım yapılacağını belirtmiştir. Ancak Müvekkil Kiracıdır dolayısıyla siteye yapılacak olan yatırımda hiç bir menfaati olmadığı gibi borçlusu olmadığı bir borcu ödemesi istenmektedir. Nasıl bir hukuki yol izlememiz gerektiği konusundaki görüşlerinizi bildirirseniz sevinirim. İyi günler..
Old 05-04-2019, 12:57   #2
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Katkı

Merhaba sayın meslektaşım

„…634 Sayılı Kat Mülkiyeti Kanununun 22. maddesine göre kat malikinin 20. madde uyarınca payına düşecek gider ve avans borcundan ve gecikme tazminatından,

bağımsız bölümlerin birinde kira akdine, oturma hakkına veya başka bir sebebe dayanarak devamlı bir şekilde faydalananlar da müştereken ve müteselsilen sorumludur. Ancak kiracının sorumluluğu ödemekle yükümlü olduğu kira miktarı ile sınırlı olup, yaptığı ödeme kira borcundan düşülür. Kanunun bu hükmüne göre ortak gider ve aidat borcundan kural olarak kat maliki sorumludur. Kiracı ise kat maliki ile birlikte söz konusu borçlardan kira miktarı kadar her ay için müteselsil sorumlu bulunmaktadır….“
20.HD. E. 2017/1981,K. 2017/3785,T. 2.5.2017
http://www.kazanci.com/kho2/ibb/file...-2017-1981.htm

Mola
Old 06-04-2019, 00:32   #3
guney1988

Üstad yanıtınız için teşekkür ederim. Ödenmeyen diğer daire aidatlarının aidat olarak komple siteye yansıtılması takdir edersiniz ki hiç de adil değil. Ancak Kurul kararına itiraz süresi geçmiş ve kesinleşmiş. Bununla ilgili şu aşamada izleyebileceğimiz bir yol var mıdır?
Kira sözleşmesinde aidatın kiracı tarafından ödeneceğine dair hüküm var. Bu durumda kiradan düşemiyoruz ödeme yapsak dahi.
İşletme projesi ve/veya kurul kararının ödeme emrine dayanak belge olması hasebiyle, ödeme emrine bu belgelerin eklenmemesi şikayet sebebi midir ve ödeme emrinin iptalini sağlar mı ?
Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim .
Old 06-04-2019, 05:35   #4
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Anlamak için

Yönetim planı var mı? İncelediniz mi?

"Ödeme emrinde aidatın dayanağı olarak herhangi bir belge (İşletme projesi, yönetim kurulu kararı gibi) eklenmemiştir.

1.Bu durum ödeme emrinin iptalini gerektirir mi? HAYIR

2.İtiraz etmemiz halinde açılacak iptal davasında İşletme projesindeki zamların dayanaksız olduğunu ileri sürmemiz mümkün müdür? (Bence) EVET – Alacağın mahiyetinin yargılamayı gerektirmesi bir gerekçedir.

İlamsız Takip, İİK.m.42 vd.

Menfi Tespit ve İstirdat Davaları, m 72

Saygılar
Old 01-06-2019, 23:29   #5
guney1988

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin

Yönetim planı var mı? İncelediniz mi?

"Ödeme emrinde aidatın dayanağı olarak herhangi bir belge (İşletme projesi, yönetim kurulu kararı gibi) eklenmemiştir.

1.Bu durum ödeme emrinin iptalini gerektirir mi? HAYIR

2.İtiraz etmemiz halinde açılacak iptal davasında İşletme projesindeki zamların dayanaksız olduğunu ileri sürmemiz mümkün müdür? (Bence) EVET – Alacağın mahiyetinin yargılamayı gerektirmesi bir gerekçedir.

İlamsız Takip, İİK.m.42 vd.

Menfi Tespit ve İstirdat Davaları, m 72

Saygılar

Tekrardan Merhabalar
Dayanak belgenin olmaması sebebiyle şikayet yoluna gittim ve dosya üzerinden kısa sürede duruşmasız olarak ödeme emrinin iptaline hükmedildi. Karşı taraf itirazın iptali davası açmıştı bu durumda o da konusuz kalacak. Aynı durumdaki meslektaşlarımıza yardımcı olması için sonucu bildirmek istedim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi