Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İcra Mahkemesine açılmış olan İtirazın İptali davasında İhtiyati Tedbir...

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-06-2011, 14:14   #1
Av. Aykut Toklu

Varsayılan İcra Mahkemesine açılmış olan İtirazın İptali davasında İhtiyati Tedbir...

Arkadaşlar; bugün itibari ile daha önce açmış bulunduğum bir itirazın iptali davası kapsamında borçlu müteahhit şirketin tapudaki taşınmazları ve şirket aracının satışını önlemek amacı ile itirazın iptali davasını açmış bulunduğum icra mahkemesi hakimine dilekçe verdim. Teminattan bahsediliyor ancak hakime hanım bana böyle bir şeyden bahsetmedi ben de soracak gibi oldum ancak hesaplanır size bildirilir dedi.

Teminatın yüksek gelebileceği ihtimaline karşılık daha önce dava açmadan veya açtıktan sonra benzer şekilde ihtiyati tedbir kararı aldıran meslektaşlarım var ise teminat yüzdesini veya tutarını burada paylaşabilir ise sevinirim ben aradım ancak net bir bilgi bir türlü bulamadım.

iyi çalışmalar...
Old 06-06-2011, 19:33   #2
law in law

Sayın toklu, İtirazın iptali davası genel mahkemede açılır. Bir yanlışlık olmasın. Hem borçlunun malllarının satılmasını engellemek için ihtiyati trdbir talebini de anlaşılmaz buldum. Biraz açıklarmısınız?
Old 06-06-2011, 20:34   #3
Av. Aykut Toklu

Düzeltiyorum "itirazın iptali" değil itirazın kaldırılması olacak bu yüzden tespitiniz doğru yanlışlık için özür dilerim.

Ancak ihtiyati haciz ve tedbir konularına gelince;

İhtiyatî haciz şartları [1]:
MADDE 257 - Rehinle temin edilmemiş ve vadesi gelmiş bir (DE“: 2003-4949/59) "para borcunun"[2] alacaklısı, borçlunun yedinde veya üçüncü şahısta olan taşınır ve taşınmaz mallarını ve alacaklariyle diğer haklarını ihtiyaten haczettirebilir.

İhtiyati hacizde teminat :
MADDE 259 - (DE:1940-3890.1) İhtiyati haciz istiyen alacaklı hacizde haksız çıktığı taktirde borçlunun ve üçüncü şahsın bu yüzden uğrayacakları bütün zararlardan mesul ve Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununun 96 ncı maddesinde yazılı teminatı vermeğe mecburdur.

İhtiyati haciz kararının icrası :
MADDE 261 - (DE:1965-538.101) Alacaklı, ihtiyati haciz kararının verildiği tarihten itibaren on gün içinde kararı veren mahkemenin yargı çevresindeki icra dairesinden kararın infazını istemeye mecburdur. Aksi halde ihtiyati haciz kararı kendiliğinden kalkar.

bu durumda yukarıdaki İcra ve İflas Kanunu maddelerini okuduğunuzda İHTİYATİ HACİZ kararının açılmış olan bir icra takibinden sonra bu takibe itiraz edildiğinde bu itirazın kaldırılmasının icra mahkemesinden istenildiği bir durumda ne kadar ANLAŞILMAZ olduğunu sizin görmeniz lazım...

Yani davanın ne zaman biteceği belli değil kaç celse süreceği belli değil en yakın celse ilk celse 21 Haziranda ki bu celse de karşı tarafa süre verebilir ya da karşı taraf süre isteyebilir büyük ihtimalle ikinci celseye sarkacak peki ben de size soruyorum o zaman ihtiyati haciz kararını aldırdıktan sonra 10 günlük süre içerisinde bu kararı icra ettirmeniz gerek; itiraz kaldırılmadan nasıl ihtiyati haczi normal hacze çevireceksiniz?

Bildiğiniz gibi icra takibinde ödeme emrine itiraz ve cevap süresi 7 gündür; yani siz icra takibini başlattığınız gün bir de ihtiyati haciz kararı alırsınız onun da süresi 10 gündür. Bu durumda alacağınız bu ihtiyati haciz kararı sizi bu 7 günlük süre içerisinde borçlunun mallarını kaçırması veya kaçması durumlarından korur. 7 gün sonra takibiniz ve dolayısı ile de haciz talebinizde haklı çıkarsanız kalan 3 gün içerisinde de ihtiyati haczi normal hacze dönüştürmek için gereken işlemleri yaparsınız.

Ancak devam eden bir davada neye dayanarak ihtiyati haciz kararı aldıracaksınız? ve hangi 10 gün içerisinde icrasını isteyeceksiniz? Bu durumda diyelim ki teminatı yatırdınız ihtiyati haciz kararını aldırdınız ve mahkeme masrafları dosya dava masrafları teminat derken müvekkili de masrafa soktunuz ancak 10 gün içerisinde bir itirazın kaldırılması talebinde en az bir iki celse sürecek bir davada nasıl bir sonuç almayı bekliyorsunuz ben de onu anlayamadım?

İtirazın kaldırılması davasında dava sonuna kadar borçlunun mallarına süresiz olarak kayıt düşülmesini sağlamanın yolu "İhtiyati Tedbir" kararı aldırmaktır.

İhtiyati haciz kararı icra edilecek vadesi gelmiş veya şartları taşıyorsa gelmemiş olan borçlar için 10 günlük bir çözümdür.

Anlatabildim sanırım...
Old 07-06-2011, 09:35   #4
av.alper tunker

Sayın TOKLU
Yanlış anlamadı isem itirazın kaldırılması davası açmışsınız ve borçlunun mallarının el değiştirmemesi için icra mahkemesinden tedbir talep etmişsiniz;her mahkeme teminat miktarını kendisi belirlemekle birlikde genelde %15 civarında bir teminatla tedbir çıkabilir diye düşünüyorum alacaklı olduğunuz için borçlu olsaydınız tedbir teminatı %140 akadar çıkabiliyor.
Old 07-06-2011, 10:02   #5
Av. Aykut Toklu

Uyap üzerinden İcra Hukuk Mahkemesinden ihtiyati tedbir istenildiğinde direk maktu 65 TL harç çıkıyor zaten benim kafamı da bu karıştırdı ancak sanırım en iyi çözüm gidip mahkemeye sormak cevap için teşekkürler...
Old 07-06-2011, 10:12   #6
Av. Aykut Toklu

Bu teminat sanırım tamamen mahkemenin belirleyeceği bir durum yani ben 65 TL yi eğer direk tedbir talebi istersem yatırıyorum ancak devam eden davada tedbir talebi istersem bir dilekçe veriyorum hakim de teminat isteyecek ise ve ne kadar isteyeceğine kendi karar veriyor...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi