Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tapusuz taşınmaz - Aile konutu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-02-2008, 23:33   #1
Av.Cengiz Aladağ

Varsayılan Tapusuz taşınmaz - Aile konutu

Sayın meslektaşlarım,
Eşlerden birine ait ancak tapusuz olan taşınmaz aile konutu olarak kullanılmaktadır. Taşınmaz tapuya kayıtlı olmadığı için MK 194'deki aile konutu şerhini koyamıyoruz. Konutun maliki olmayan eş, taşınmazın aile konutu olmasının sağladığı haklardan nasıl yararlanabilir? Şerhin sağlayacağı korumayı başka türlü nasıl elde edebilir?
Yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Old 20-02-2008, 00:10   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Merhaba

Tapusuz veya tapu tahsisli yerler için belediyelerin bu konu ile ilgilenen birimine yazı yazılıyor ve bu kayıt üzerinde şerh konuyor.

Eğer hiç bir yol bulunamaz ise ve koşulları varsa konutun eşe tahsisini talep etmek düşünülebilir.
Old 20-02-2008, 00:16   #3
Av.Cengiz Aladağ

Sayın meslektaşım,
Önce teşekkür ederim.
Soruda sözü geçen yerde tüm taşınmazlar Belediye'ye yapılan beyanla alınıp satılıyor. Ancak BElediye'nin MK 194'e göre yapacağımız şerh talebini reddedeceğini düşünüyorum. Aynı sonucu dava yolu ile sağlamak istiyorum ama yerine oturmayan birşeyler var. Bir kere yasal dayanak. Şerh ve tahsis konusunda tapu kaydının olmayabileceği yasa yapılırken düşünülmemiş.
Old 20-02-2008, 00:20   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Merhaba

Evet ,Aile konutu şerhi için dava açmak doğru olabilir.

Diğer yandan tapu tahsisi olan arsa için talebin kabulüne tanık olan biri olarak olumlu sonuç için umutluyum.
Old 20-02-2008, 11:41   #5
recepbarlas

Bildiğiniz gibi kat irtifakı olan taşınmazlarda doğrudan taraflardan birinin talebi ile tapu müdürlüğü aile konut şerhi koyabiliyor.Eğer hisseli tapu ise bu durumda da mahkeme yoluyla şerh konuluyor.Sizin olayınızda da mahkeme yerinde keşif yaparak gerekirse adres belirterek aile konutu şerhi koabilir.
Old 20-02-2008, 11:51   #6
Av.Cengiz Aladağ

Sayın Barlas,
Tapu kaydı olsa zaten sorun yok ama burada tapusuz bir taşınmaz sözkonusu.
Old 20-02-2008, 17:51   #7
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Tapusuz taşınmaz - Aile konutu

Sn Aladağ;

Neden belediyeye başvurudan umutsuzsunuz? Tapu tek başına beyanla bunu yapabiliyorsa belediye neden yapmasın?

Ayrıca yasa tapuya kayıtlı olup olmadığına bakmıyor. Özünde ortak yaşanılan konut olması önemli.

Eğer orası ortak yaşanılan konut ise mahkeme kararı ile de sonuca ulaşabilirsiniz.

Yasanın burada koruduğu çıkar taraflardan birini mülkiyet anlamında kayırmak değildir. Ortak yaşamın geçtiği yerdeki anılar ve onun manevi değeri de gözönüne alınmıştır. Miras hukukunda sağ kalan eşe mülkiyet hakkını isteme hakkı da bu nedenle tanınmıştır.

İfadenizden tapuda olmasa bile belediyede bazı kayıtların tutulduğu anlaşılıyor. Bence kurallar bütün olarak değerlendirildiğinde ortak hanenin tapuya kayıtlı olup olmaması değil, ortak hane olup olmaması önem kazanır.

Ben de sonuç alacağınıza inanıyorum.

Saygılar
Old 20-02-2008, 18:23   #8
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av. Muzaffer ERDOĞAN
Neden belediyeye başvurudan umutsuzsunuz? Tapu tek başına beyanla bunu yapabiliyorsa belediye neden yapmasın?
Ayrıca yasa tapuya kayıtlı olup olmadığına bakmıyor. Özünde ortak yaşanılan konut olması önemli.

Sayın Erdoğan,
Biliyorsunuz yasa metninde tapu kaydından sözediyor.

Alıntı:
Yazan MK 194/3
Aile konutu olarak özgülenen taşınmaz malın maliki olmayan eş, tapu kütüğüne konutla ilgili gerekli şerhin verilmesini isteyebilir.

Ve yine biliyorsunuz, insanlara laf anlatmak zordur

Dava yolu ile sonuç alacağımızı umuyorum. Yanıt veren tüm meslektaşlarıma teşekkür ederim.
Old 20-02-2008, 19:52   #9
recepbarlas

Benim demek istediğim de,mahallinde keşif yaptırarak bu yönde karar alabilirsiniz.Mahkeme burada,taşınmazın adresini ve kapı numarasını belirterek özgüleyebilir.
Old 01-09-2010, 23:49   #10
Defensour

Sayın meslektaşların benzer bir dosyada bende var. Taşınmazın tapu kaydı yok. Taraflar boşandılar ve ben mal ayrımı için dava açacağım ancak mahkemenin tapusuz taşınmaza ilişkin mal ayrılığı kararı verip vermeyeceği konusunda tereddütüm var. Yanlış hatırlamıyorsam 2 sene önce bir duruşmada benzer bir davanın reddine şahit olmuştum.
Old 02-09-2010, 10:04   #11
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Defensour
Sayın meslektaşların benzer bir dosyada bende var. Taşınmazın tapu kaydı yok. Taraflar boşandılar ve ben mal ayrımı için dava açacağım ancak mahkemenin tapusuz taşınmaza ilişkin mal ayrılığı kararı verip vermeyeceği konusunda tereddütüm var. Yanlış hatırlamıyorsam 2 sene önce bir duruşmada benzer bir davanın reddine şahit olmuştum.

"Mal ayrımı" ve "mal ayrılığı" ile katkı payı davasını mı kastediyorsunuz?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi