Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

Yanlış Teşhis ,Manevi Tazminat Davasi

Yanıt
Old 09-02-2014, 23:35   #1
Konuk

Mutsuz Yanlış Teşhis ,Manevi Tazminat Davasi

Merhaba,

Oncelikle simdiden cevaplariniz icin tesekkur ederim.
Basima gelen saglik sorunuyla ilgili ,doktor ve hastane icin manevi tazminat davasi acmak istiyorum.İlgili konuyu kisaca anlatmam gerekirse ;

Bahcelievlerde ikamet ediyorum.24 Agustos 2013 tarihinde bir turlu gecmek bilmeyen karin agrisi ile evimin en yakininda bulunan bir ozel hastaneye gittim.Agridan kivranir bir vaziyette acile girmeme ragmen atesiniz yok bu acil bir durum degil once sizi muhasebeye alalim seklinde bi davranisla annem ve babam dahiliye icin muane actirdiiktan sonra doktorun yanina girdik.Agrimin siddetini anlattim bana serum taktilar.Bir serum yetmedi ikinci takildi agri gecmedi igne yapildi bir bucuk iki saatte hafifledi ve doktorun tekrar yanina gittik.Tabi bu bir iki saat benim aglamalarimla gecmiyo bisey yapin diyislerimle gecmedi.Doktor bey yerinden kalkip gelme zahmetinde bulunmadi.Ben bi kere geldim bi daha gelmeme gerek yok diyerek insana verdigi degeri zaten orda belirtti aslinda.

Herneyse devam ediyim , agri hafifleyince yanina gittik, bana ulser olabilirsin yediklerine dikkat et bi ara endoskopi yaptir bu yazdirdigm ilaclari al dedi.Dusunun endoskopi yapmadan ulserdir diyip ilaclar yazdi bi ton.Annem saolsun siz napiyosunuz ulser oldugunu nasil uydurdunuz diye tepki gosterdi.Ben coban degilim dedi sevgili doktor, bizde koyun degiliz dedik ciktik.

Eve geldigimde saat 23:00 civarlarindaydi.Gece 02:00 nasil siddetli bi agriyla uyandim size anlatamam, canimi aliyolar sanki, ayni anda cok afedersiniz midem bos ve safra cikartiyorum resmen.Ayni hastanenin acilini aradik tekrar, acilde duran diger bi doktor da duruma sahitti, cok fazla ilac verdik gelmeyin dedi.Nasil gelmeyelim acilar icinde kivraniyorum? Gittik, acil doktoru gordu halimi.Reglin yakin mi diyo hayir diyorum ayni anda safra cikartiyorum, biseyler yapin mudahele edin diyor annem..

Ultrasonla bakmak lazim dedi saolsun, e bakin diyoruz , doktor yokmus cocugu hastaymis gelemezmis uzakmis A sinifi hastane , 7/24 ultrason hizmetinde bulunmak zorunda degil mi ? Bu nasil basi bosluk ?

En yakin hastaneye gidin dedi , nerde var dedik baska bir ozel hastaneye yonlendirdi mecburen..

Gittik ama inanin hastane yikildi , kan degerlerim iki saat icinde okadar yukselmiski ayni zamanda..

Doktor ultrasona aldi , apandis teshisini koydu sabaha ameliyata aliyoruz dedi.Tabi bunlari soylerken ben duvarlara vurup nolur agrimi dindirin gecmiyo gibi laflar soyleyip baya bi rahatsizlik verdim ama o agrinin tarifi yok inanin.
Bir ara anne olucekmiyim diyerek agladigimi hatirliyorum.Saolsunlar ameliyatimda guzel gecti guzelce iki gun sonra evime gittim.

Gelelim ilk hastaneye , benim derdim olan, derdime derman bulamayan hastaneye. Ulser diye eve yolladi beni, apandis patlasa olucektim dimi ?
Ulserdir diye ilaclar yazdi bi ton?

İlk gittigimde ultrason doktoru vardi baktirma geregi duymadi.Ben mi soylicektim belki apandistir bi ultrasonla bakin diye? Ben miyim doktor? Ultrason doktorunun o saatte (22:00) orda oldugunu biliyorum cunku yanimdaki hasta bobrek tasi dusuruodu surekli ultrasona aldilar.

Annem olaydan uc gun sonra gidip bashekimle konustu, bir ton ozur dilediler parayi iade ettiler , acillik degilsiniz muhasebeye alalim diyip istedikleri parayi..

Sikayet hattini aradik, anlattik durumu. iletildi devam ediyo seklinde ara ara bilgi verdiler.Uc ay sonra tabibler odasindan gelen cevap icler acisi.İki hastaligin belirtileri ayni olabiliyomus yanlis teshis yokmus cok sinir bozucu, ultrason yok diye yonlendirme yapan doktorda benim iyiligim icin yapmis.
Madem haklilardi neden parayi iade ettiler ki

İnanin bu kagit gelene kadar dava yoktu aklimda ama bu nedir ? Ultrason doktru nerde gecenin bi korude olsa orda olmak zorunda degil mi? Ulseri nerden uydurdun ? Uykumda patlasa ben olucektim. Kaldiki iyiki erken davrandiniz yakinlarda komsumun cocugu teshis koyamadilar apandisten oldu diyen insanlari duyunca daha kotu oldum.

Bu durumda manevi tazminat davasi acmam uygunmudur ? Yardimlarinizi rica ediyorum.
Old 11-02-2014, 13:47   #2
üye7160

Sayın Konuk,idari şikayetlerinizi yapmış olumsuz yanıt almış olabilirsiniz.Ancak bu hukuki yollara başvurmanıza engel değildir.

Öncelikle ilk hastanede ki tüm kayıtlarınızı talep ediniz.Hasta için tutulan hasta formu reçete vs. dahil aldığınız belgelere son gittiğiniz ve ameliyat olduğunuz hastanede ki belgeleri de ekleyerek sorumlular hakkında maddi ve manevi zararlarınızın telafisi için dava açabilirsiniz.

Hak kaybına uğramamak için bir avukattan destek alınız.Geçmiş olsun..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi