Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Hukuk Fakültesinde Ders Çalışma teknikleri

Yanıt
Old 27-02-2009, 10:18   #31
f.nur

cebba,öğrenci temsilcisinin son yaptığı açıklamaya göre;1.sınıftan,2.sınıftan ne kadar dersin kalırsa kalsın önemli olan;2. sınıftan 3.sınıfa geçerken not ortalamasının 2.00 ve üzeri olmak zorundadır.Bu ortalamayı tutturduğun halde alttan dersin kalmış olsa bile yinede üst sınıfa geçebilirsin.Kaldığın dersleri alttan alarak.şayet bu ortalamyı tutturamazsan,bir üst sınıfa geçemeyecek yani üst sınıftan ders alamayacaksın.sınıf tekrarı dedikleri bu olay da 1. ve2. sınıftan düşük olan dersleri alarak ortalamanı yülseltmeye çalışacaksın.Yaz okulu ve bütünleme su an ki sistemde yok gözüküyor.Olur mu olur ama bu bilinmez sisteme güvenmemek gerekir.
Old 17-10-2009, 16:51   #32
ayyildiz

Yazılan bütün yorumları okudum ve kendi açımdan güzel çıkarımlarım oldu. Hukuk birinci sınıf öğrencisiyim ve artık sıvanlar yakşalışıyor sanki hala elle tutulur gözle görülür bir şey yok aklımda gibime geliyor. Belki basit belki yersiz korkular ama özellikle ilk haftalar ''doğru mu yaptım hukuk yazarak acaba'' diye sordum durdum kendime. Halbuki çevremdeki çoğu insan bana bu mesleği yakıştırır "avukat hanım" diye hitap edilirdim Aynaya her baktığımda bende kendi içimde o ışığı görürdüm. Şimdi bir karamsarlık var bende o yazın içimdeki heyecan gitti sanki.. Dersleri kaçırmaya başladım aldığım notlarda bir tek Medeni Hukuk notlarını temize cekiyorum. Dinliyorum, soruyorum hatta sorulan sorulara cevap veren öğrencilerden biriyim ama sanki sınavda hiçbir şey yapamicam. Adliyeye gittim güler yüzlü bir bayan avukat bana "muhakkak yazın çalış tecrübe edin pratikte pekbir şey öğrenmiyorsun" dedi. Hevesim, ders çalışma isteğim gelir gibi oldu ama nafile sanki.. Ya ben gerçektende yanlış meslekteyim ya da hala oturmamış bir şeyler var aklımda içimde. Benzer sorunları sizlerde yaşadınız mı? Normal mi hala bu bocalama yoksa yanlış yolda mı ilerlemekteyim?
Old 18-10-2009, 14:29   #33
Cihan91

Alıntı:
Yazan ayyildiz
Yazılan bütün yorumları okudum ve kendi açımdan güzel çıkarımlarım oldu. Hukuk birinci sınıf öğrencisiyim ve artık sıvanlar yakşalışıyor sanki hala elle tutulur gözle görülür bir şey yok aklımda gibime geliyor. Belki basit belki yersiz korkular ama özellikle ilk haftalar ''doğru mu yaptım hukuk yazarak acaba'' diye sordum durdum kendime. Halbuki çevremdeki çoğu insan bana bu mesleği yakıştırır "avukat hanım" diye hitap edilirdim Aynaya her baktığımda bende kendi içimde o ışığı görürdüm. Şimdi bir karamsarlık var bende o yazın içimdeki heyecan gitti sanki.. Dersleri kaçırmaya başladım aldığım notlarda bir tek Medeni Hukuk notlarını temize cekiyorum. Dinliyorum, soruyorum hatta sorulan sorulara cevap veren öğrencilerden biriyim ama sanki sınavda hiçbir şey yapamicam. Adliyeye gittim güler yüzlü bir bayan avukat bana "muhakkak yazın çalış tecrübe edin pratikte pekbir şey öğrenmiyorsun" dedi. Hevesim, ders çalışma isteğim gelir gibi oldu ama nafile sanki.. Ya ben gerçektende yanlış meslekteyim ya da hala oturmamış bir şeyler var aklımda içimde. Benzer sorunları sizlerde yaşadınız mı? Normal mi hala bu bocalama yoksa yanlış yolda mı ilerlemekteyim?

Benzer duygu ve düşünceleri paylaşıyoruz. 3.haftayı tamamladım, bahsettiğiniz birçok şey geçiyor aklımdan. Belki de üniversitedeki öğrenim hayatına alışamadığımız için böyle, ya da başka nedenler.
Ama eminim bunların temel sebebi insanın yeni olan şeylere karşı verdiği psikolojik tepkilerden. Gerekeni yapmak ve zamanı akışına bırakmak en iyi çözüm sanki.
Old 19-10-2009, 14:22   #34
Av. Mehmet Toprak

Yanlış meslekte miyim ? Bu soruyu sormayan bir kaç kişi ile tanıştım. Onlar da zaten başka meslekten geçiş yapmışlardı. Olur öyle.
Old 11-11-2009, 22:34   #35
Av.Burhan Akcan

ben şu ana kadar genel geçer bir çalışma taktiği bulamadım ancak şunu diyebilirimki çalışmadan olmuyor.
Old 31-08-2010, 00:01   #36
Dr. Ali Osman ONAR

Ben de bu konuda uyguladığım çalışma yöntemimi paylaşmak istedim.Bu sene 1.sınıfı bitirdim.Ben öncelikle derslere düzenli bir şekilde girilmesi ve not tutulması gerektiğini düşünüyorum.Okuldan sonra günü gününe tutulan notlar tekrar edilmelidir.Bununla birlikte ders kitapları da mutlaka takip edilmelidir.Ders kitaplarının takibi konusunda benim yöntemim anlatarak çalışma olmuştur.
Birçok arkadaşımız kitaptan çalışırken de yazmayı tercih etseler de kanımca bu zaman sıkıntısı yaratabiliyor.Bu itibarladır ki;anlatarak
çalışmak daha iyi sonuç veriyor.Mamafih,kanunla birlikte çalışılması gerektiği alışkanlığını telaffuz etmeme dahi gerek olmadığını
düşünüyorum.Ben bu yöntemi uyguladım ve 3.82 gibi iyi bir ortalama yaptım.Umarım ilgilenen arkadaşlara yardımım dokunur.
Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi