Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

Araba

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-12-2007, 12:02   #31
Gülümse

İstanbul'da köprünün trafiğinden sıkılan vatandaş sinirlenip arabadaki eşyalarını alıp arabadan iniyor ve elini kolunu sallayarak arabalar arasından geçip gidiyor.

Köprü trafiği biraz açılıp ilerlemeye başlayınca tek bir araba aralarında durmuş buluyorlar.. Trafik polisi arabanın yanına vardığında şaşırarak arabanın anahtarlarını kontağın üstünde bulup arabayı çekip sahibine haber veriyorlar..

"Çalınmış olan arabanızı bulduk" Hikayenin geri kalan kısmını tam olarak bilmiyorum ama o beyfendinin bir daha araba kullanmadığını duydum..

Ne zaman trafik tıkansa bu olay aklıma gelir.. Acaba derim arabayı burada bırakıp gitsem mi?
Old 11-12-2007, 13:37   #32
Ayşegül Kanat

Sevgili Gülümse "Antonia'nın Yazgısı" adıyla gösterilen filmi anımsar mısınız? Filmin en ilginç sahnesi Antonıa'nın "katana" üzerindeki arkadan çekilmiş muhteşem görüntüsünü?

Toplumlar kadınların "at"a da "bisiklet"e de binmelerini yasaklamışlardır. İngiliz kadınların yan oturuşu da bundan olsa gerek diye düşünürüm.(Bir de kız çocuklarının ağaca tırmanmasını..)

Araba kullanmak "daha masum, daha az cinsellik" taşıyor. Bu konuda söyleyecek çok şey var ama site kuralları dışına çıkmamak için devam etmiyorum.
Old 11-12-2007, 13:42   #33
Ayşegül Kanat

"Eski devirlerde kocaman tek bir tekerlek üstünde duran küçücük bir koltuk olurmuş. Ona nasıl biniliyormuş, nasıl kullanılıyormuş halen çözebilmiş değilim"

Bunu bilmeyecek ne var? Adam koltuğa oturur karısı önden çeker veya arkadan iter. İşte bu kadar basit!
Old 11-12-2007, 13:57   #34
Gülümse

Sayın Ayşegül Kanat ne demek istediğinizi gayer iyi anlıyorum..

Çocukken bir köy düğününe gitmiştim.. Gelin ağlayıp duruyor.. Önce nedenini anlamımıştım.. Sonra geleneklerin böyle olduğunu anlayıp çok şaşırdım..

Gelin ağlama arasında anneme "Ben at ile gelin olmak istemiştim ama oğlan tarafı araba göndereceklermiş ne dersin nazlanayım mı?" dedi.. Annemse sen bilirsin istersen arabaya binmeye bilirsin..

Sonunda gelin alayı beyaz bir impala ile geldi.. Gelin camdan bakıp "Aaa güzelmiş" dedi..

Ardında o kadar nazlandı ki çocuk kafam karıştı gelin arabadan mı yoksa at yüzünden mi nazlandı diye düşünmüştüm..

Ama dün gibi o beyaz araba gözümün önünden gitmeyen görüntülerden bir tanesi oldu..
Old 11-12-2007, 14:20   #35
Av.Mehmet Saim Dikici

Arabadır o, araba.

Turan paşam, Lpg de bir şey mi? Ben iki katlı Ferrari ya da Station Ferrari olur mu acaba diye araştırıyorum artık. ))
Old 11-12-2007, 14:32   #36
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Ayşegül Kanat
"Eski devirlerde kocaman tek bir tekerlek üstünde duran küçücük bir koltuk olurmuş. Ona nasıl biniliyormuş, nasıl kullanılıyormuş halen çözebilmiş değilim"

Bunu bilmeyecek ne var? Adam koltuğa oturur karısı önden çeker veya arkadan iter. İşte bu kadar basit!

Adam evli değilse bisiklete binemeyecek mi?
Old 11-12-2007, 14:35   #37
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Gulumse
İstanbul'da köprünün trafiğinden sıkılan vatandaş sinirlenip arabadaki eşyalarını alıp arabadan iniyor ve elini kolunu sallayarak arabalar arasından geçip gidiyor.

Köprü trafiği biraz açılıp ilerlemeye başlayınca tek bir araba aralarında durmuş buluyorlar.. Trafik polisi arabanın yanına vardığında şaşırarak arabanın anahtarlarını kontağın üstünde bulup arabayı çekip sahibine haber veriyorlar..

"Çalınmış olan arabanızı bulduk" Hikayenin geri kalan kısmını tam olarak bilmiyorum ama o beyfendinin bir daha araba kullanmadığını duydum..

Ne zaman trafik tıkansa bu olay aklıma gelir.. Acaba derim arabayı burada bırakıp gitsem mi?

Ne yiğit adamlar, ne güzel tıkır tıkır görevini yapan insanlarımız varmış.

Varmış işte...
Old 11-12-2007, 15:56   #38
Ahmet Turan

Alıntı:
Yazan Gulumse

Mümkünse bırakmadan önce "bırakacağım" diye bize haber veriniz. Daha da önemlisi içine bir imzalı not koyunuz " bu arabanın mülkiyeti bulana ait olmak üzere terk edilmiştir" diye..
Old 11-12-2007, 16:04   #39
Av.Mehmet Saim Dikici

paşam aslında şunu rica etsek, işi riske etmesek diyorum: " bu arabanın mülkiyeti Lololistan hazinesine ait olmak üzere terk edilmiştir. Bulan, paşalar paşası tarafından cezalandırılmazsa, kendini şanslı addetmelidir. "
Old 11-12-2007, 22:29   #40
Gülümse

Sanırım arabamızı hangi amaçla aldığımızı unutup, klasımıza modaya uygun arabalar almayı tercih ediyoruz.. Hatta çevremizdeki insanları giyimleri gibi araba markaları ile değerlendirmeyi tercih ediyoruz..

Seçtiğimiz araba renkleri bile modaya uygun.. Yeniliklere kapalı emliyete yönelik aksesuarlardan arındırılmış, ama jant ve lastik donanımlarına önem verilmiş arabaları seçiyoruz.. Yoksa yanılıyormuyum?..
Old 11-12-2007, 22:33   #41
Ahmet Turan

Yanılmıyorsunuz!
Old 11-12-2007, 22:39   #42
Av.Mehmet Saim Dikici

Bence feci bir biçimde yanılıyorsunuz. günümüzde otomobil statü belirleyen bir simge değildir. Yolda giderken lüks araçları kullanan tiplere bakarsınız 10 araçtan en fazla 3 veya 4 'ü düşündüğümüz manada statü sahibidir. Diğerleri ağır abilerdir. Bu nedenle;

1. Otomobil uçar gider,
2. Onun arabası var,
3. Herkesin bir babası var,
4. Rahmi Koç'un babası Vehbi Koç'tur,
5. Ferrarisini satan bilge sözde bir hukukçudur,
6. Hukukçular her şeyin en iyisine layıktır,
7. Bir gün ülkemizde herhangi bir hakim veya savcının lüks bir Ferrariye bindiğini ve bunun normal karşılandığını görürsem, bu ülke gerçek bir hukuk devletidir artık diyeceğim.

Bu kadar!
Old 11-12-2007, 22:51   #43
Ahmet Turan

Bence de O kadar
Old 11-12-2007, 22:59   #44
Ahmet Turan

kıskanma çalış seninde olur
Old 11-12-2007, 23:00   #45
Ahmet Turan

bu bölüme birazda araba duvar yazıları yazalım dostlar
Old 11-12-2007, 23:00   #46
Ahmet Turan

Ramhetli de sollamıştı!
Old 11-12-2007, 23:02   #47
üye18721

Nazar etme ne olur! Çalış seninde olur!
Bir de şirket arabalarının arkasında yazan şu yazılar beni çok güldürür; hatalıysam, falanca no'ya bildirin! Ama genellikle o no'ların bir kısmı meçhul! kişilerce silinmiş olarak yer alır...
Old 11-12-2007, 23:36   #48
Av.Mehmet Saim Dikici

Bir kamyon şoförü de arabasının arkasına hatalıysam ara diye cep nosunu yazmış. Arkadaşın birisi numarayı arayınca aracı süren kamyon şoförü telefona çıkmış, bir de küfür etmiş. )) (Ben hata yapmadım diyerek)
Old 11-12-2007, 23:37   #49
Av.Mehmet Saim Dikici

Evet. Nazar etme ne olur? Çalış senin de olur!

Valla yaa...
Old 11-12-2007, 23:47   #50
Ahmet Turan

Sollama beni sollarım seni
Old 12-12-2007, 08:58   #51
Av.Mehmet Saim Dikici

Kamyon yazısı:

Oğullarım:

Ahmet, Mahmut, Hüseyin, Murat, Kamil, Ejder

Kızlarım:

Hayriye, Nafile, Hülya, Kibar, Naciye

Kamyoncu Süleyman

Ps: Yani adama helal olsun demek lazım. Sen hem yolları aşındır gece gündüz. Hem de bu fani ve kısa ömre 11 evlat sığdır. Helal olsun! )
Old 12-12-2007, 13:34   #52
Ayşegül Kanat

Aykırı olmakta yarar var:

Ünlü bir kamyon markasının genel müdürü yapılan bir toplantıda aklına takılan şu soruyu sorar(Yıl:1970): Ülkenizin en zengin taşıt kuruluşu "Maşallah" şirketi midir? Çünkü bütün kamyonlarda bu isim yazılı..

Şimdi de gruba katılım:

Geçmiş yılların en işlek karayolunda bir bez afiş:Sürat felaket, traş zerafettir(afiş sahibi, köy berberi).

Benim en sevdiğim söz: Yine mi sen?
Old 12-12-2007, 20:25   #53
Ahmet Turan

Babamın canı sağolsun
Old 13-12-2007, 12:51   #55
Gülümse

Bildiğim kadarı ile kamyon ve minibüslere yazılan yazılar yasaklandı.. Yazanlara da çiddi cezalar veriyorlar..
Old 13-12-2007, 13:17   #56
Gülümse

Eskiden araba kullanan bayan sürücüler o kadar azdı ki.. İnsanlar bayan sürücüleri elleri ile gösterir yada birbirlerine, "biliyormusun bugün araba kullanan kadın gördüm" derlerdi..

Ama şehirler arası yollar halen erkek sürücülerin hakimiyetinde.. Bundan 7-8 sene önce çocuklarım ile şehirler arası yolculuk yaptığımda insanlar şaşırırlar, hatta benzin istasyonlarında değişik tepkiler gösterirlerdi.. Buna da insanlar alıştılar..

Ama yinede kötü hava koşullarının tek tür şöförü var o da erkekler.. Karlı ve sisli bir havada Ankara'ya gidiyorum, Tem yolunun girişinde polisler arabaları durdurup zincirlerinin takılmasını sağlıyorlar bir yandan arabaları yol durumu hakkında uyarıyorlardı..

Sıra bana geldiğin de polis duraladı. Nereye gittiğimi öğrenmek istedi.. Hedef Ankara.. Sanki afacan bir çocuğun annesine benzeyen panik bir sesle dikkatli olamamı rica etti. Yol koşulları yüzünden zaten fazla araba yoktu.. Ama ne zaman bir yerlerde duraklasam herkez cam suyumu değiştirmeye arabamı yıkamaya gönüllü oldu..

Ankara'ya vardığımda ise çocuklarım büyük bir gururla anlattılar.

Sis ve kar yüzünden bir iki araba vardı ama en yüreklisi bizim annemizdi..
Old 13-12-2007, 15:33   #57
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Gulumse
Bildiğim kadarı ile kamyon ve minibüslere yazılan yazılar yasaklandı.. Yazanlara da çiddi cezalar veriyorlar..

Aslında iş bilmezliktir bu. Niye yasaklıyorsun? Yasaklayacağına, şöyle yap: İlan ve reklam yönetmeliğini değiştir ve kamyon yazılarını da ilan ve reklam statüsüne sok ve kes makbuzu... Yıllık gelir gelsin. Ödemek istemeyen silecektir zaten.

En akıllı saygılarımla.
Old 07-01-2008, 16:26   #58
Gülümse

Araba kullanmak bazılarımız için dinlendici, bazılarımız için ise yorucu bir meşgale..

Mesela eşim araba kullandığında kendisini dinlenmiş hissettiğini söyler. Hele uzun yola çıktığımızda tüm dikkatini araba kullanmaya vererek büyük bir hızla araba kullanır.

Bense kadınlara yapıştıralan "araba kullanmak dışında her şeyle ilgilenen" yaftasından kurtulmak istercesine sadece yolla ilgilenirim. O yüzden araba kullanmak benim için güzel manzaraları kaçırmak, o zevkten mahrum kalmaktır.

Yani bana göre hızı ve ani hareketleri ile korkutmayan kişiye direksiyonumu emanet edebilirim..
Old 25-01-2008, 13:34   #59
Gülümse

Eş, dost, ahbap ve tüm tanıdıklar sözleşmiş gibi aşağı yukarı aynı dönemde ehliyet almıştık. Hepimizin kendine göre hoş ve komik öyküsü vardı.

Ama bir arkadaşımız hepimizi sollamıştı.

Üsküdarın dar sokaklarının bazıları merdiven olarak devam eder. Eğer yolu bilmiyorsanız bir anda yokuşun devamının merdiven olduğunu görür büyük bir panikle oradan kaçardınız.. (Eee ne de olsa yokuş yukarı kaydırmadan arabayı geri almak büyük bir marifetti)...

Bu arkadaşımız yine o sokaklardan bir tanesi girmiş ama geri dönmek yerine araba ile merdivenden inmeyi tercih etmişti. Çevredeki yayaların şaşkın bakışları arasında tüm merdivenleri aşağı kadar inivermişti.

Demek araba denen şey, merdiven de iniyormuşta haberimiz yokmuş diye uzun süre aramızda şaka konusu olmuş, bol bol gülmüştük...
Old 27-01-2008, 18:35   #60
Durdu GÜNEŞ

Varsayılan Amaçla aracı karıştırmamak gerek

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
Katılıyorum...

Araba, ev, yazlık, bilumum ikame değerler... 1 ytl ödeyerek de ayak yerden kesilebilir ama biz daha fazlasını vererek, sözde zamandan ve konforsuzluktan yakınarak, daha fazlasını ödemeye talip oluruz. Bir tüketim aracı, tüketim çılgınlığının çılgın dişlileri arasında, aracı olmaktan çıkıp, efendi olmaya başlar. Çocuklarımız, yetişkinlerin çılgınlığının arasında, öncülerini baz kabul ederek ayna aramaya başlar. Devamında da ya yoksunluk duygusu ya da gelsin tatminsizlik.

Rahmetli Koç'un sözü olduğu rivayet olunur: "..Ya oğul, gördün mü, giderken bir çift çorap bile götürmene izin vermiyorlar"

Öyleyse, şart da değil ama, ayağımı yerden kessin yeter

Toplum olarak araçla amacı karıştırırız.
Araba bir ulaşım aracıdır. Misyonu insanın ve eşyanın taşınmasıdır.
Ancak bir kaç hususa dikkat çekmek istiyorum.
1-Bir şey satın almakla bir şey olmak aynı değildir. Bir mercedes satın almakla mercedes değerinde kendini üstün görmek analitik mantığı gelişmemiş insanlara has ilkel bir duygudur. Araba bizim hayatımızı kolaylaştırır ama insani değerimizin yükselmesinde rolü yoktur.
2-Adil gelir dağılımının olmadığı bizim gibi ülkelerde ekonomik seviye ile kültürel seviyenin ters orantılı olması ciddi sorunlara yol açmaktadır. Hak edilmemiş bir zenginliğin görgüsüzlüğü içinde en lüks arabalarda şehir magandaları olmadık çılgınlıklar yapmaktadır.
3-Pahalı bir araba güç ve prestij gösterisi olarak kullanılmaktadır. Trafik polislerinin bile bunlara rahat ceza yazması oldukça zordur. Araba ulaşım aracı değil aynı zamanda posta koyma, güç kullanma ve ezme aracı olarak da kullanılmaktadır.
4-Petrolü dışardan almaktayız. Arabaların hemen hepsi yabancı markalıdır. Durum böyle olmakla birlikte bütün birikimlerimizi ilk etapta bir arabaya bağlamak gibi zaafiyetimiz var. Bu ülke insanının birikimlerini üretime dönüştürmesi gerekliliği varken dışa bağımlı tüketime yönelmesi bizi her geçen gün dahada fakirleştirmektedir.
Selamlar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi