Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Okula Devam Etmeden Hukuk Fakültesi Bitirilebilir mi?

Yanıt
Old 12-03-2007, 17:37   #61
ayşin şenkılıç

teşekkür ederim kızılelma. umarım senin dileklerin de gerçekleşir.kendin için direk hukuk kazanmanın zor olacağını söylemişsin. bu konuda seni aydınlatmayı ve uyarmayı bir borç biliyorum. bende adalet meslek yüksek okulunda okuyorum . yani senin hukuk okumak için basamak olarak gördüğün bölümde. dgs için üniversitelerin ayırdığı kontenjan çok az. birinci sınıftan başlatıyorlar. yani hukuk okumak için yedi yıl üniversite eğitimi alman gerekiyor. herhangi bir dersten kaldığında ise okuldan atılma olasılığın çok fazla. ben dil çıkışlı olduğum için alan dışı tercih yaptım. yani gerçekten hukuk imkiansızdı. senin böyle bi engelin yoksa hukuk için çabalamanı tavsiye ederim. tabi adalet mevzunları için de güzel iş imkianları var.. yanlız şunu da göz ardı etme bu bölümün puanları diğer iki yıllıklarla aynı değil. yani o.8 lik dilimde benim bu yıl 328 puanım vardı.okuluma 15. olarak yerleştim. umarım anlatabilmişimdir. saygılarımla....
Old 13-03-2007, 23:41   #62
seymen

sayın oğuzhan dayar..hukuk fakültesini okula devam etmeden bitirebilmek evet belki mümkün ama böle bir yola başvurdğunuz takdirde sınavlardan sonra çalışığınız bbilgileri unutucağınız kanısındayım..Bu işi profesyonellerinden birebir dinlemekle kitaptan ouyarak çalışmayı yanyana koyarsanız ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız..okulunuza düznli devam etmeniz fikrimce daha yararlı olacaktır.başarılar dilerim...
Old 15-03-2007, 01:35   #63
nihal cindioglu

sevgili arkadasım SEYMEN soyledıklerıne katılıyorum kendımce onemlı olmayan ve katılmadıgım secmelı derslerın notlarını bazen arkadaslarımdan bazende okulun karsısındakı fotokopıcılerden bulup ezber yapıp sınavlardan oldukca yuksek not almama ragmen sınavlardan bı ay sonra aynı soruları sorsanız tek kelıme soyleyemem ama dıger katıldıgım ve hocalarımla bıre bır tartıstıgım derslerın konuları bı ay degıl bı omur aklımda kalır yanı ınsallah....
Old 15-03-2007, 08:45   #64
Dr. Erhan BİRBEN

Alıntı:
Yazan sahinaydın
Sn lavania;

Ne demektir acaba, lügata baktım bulamadım da, kısaca açıklarsanız sevineceğim.

Sayın Şahin AYDIN,

PDÖ,2001-2002 öğretim yılından itibaren aktif eğitime geçilen Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinde, haftada iki gün üçer saatten toplam 6 saat süren ve öğrencilerin değişik hukuk alanlarına ilişkin problemleri içeren senaryolardaki hukuki problemleri kendilerinin araştırarak bir sonraki oturumda çözümünü tartıştığı, sorgulama ve muhakemeye dayalı, 15-19 kişilik öğrenci grupları ile gerçekleştirilen oturumlar dizisinin kısaltmasıdır. Açılımı, "Probleme Dayalı Öğrenme"dir. "Bana söylersen unutabilirim, gösterirsen anımsayabilirim, ama beni de katarsan anlarım" sözünde vurgulanan anlayıştan yola çıkan, katılımcı, araştırmacı ve tartışmacı bir eğitim metodudur.

Dr. Erhan BİRBEN
D.E.Ü. Hukuk Fakültesi
İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Anabilim Dalı
Old 15-03-2007, 13:16   #65
berkan_555

Şu istatistiğin bu konu hakkında sizlere bir fikir verebileceğine inanıyorum:

2006 yılında Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesindeki 500 tane son sınıf öğrencisinden sadece 202'si mezun olabilmiştir.(Beklemeli öğrenciler dışındaki)

Başarı oranı %40,4

Saygılarımla!
Old 15-03-2007, 14:23   #66
erkanaga

Bence hukuk fakültesine devam edip hocaların deneyimlerinden yararlanmak gerekir.Ama illa da her hocanın dersine de gireceksiniz diye bir şey yok.Bazı hocalar vardır dersi o kadar güzel anlatırlar ki hem dersten zevk alırsınız hem de kendinizi geliştirirsiniz ama bazı hocalar da kitap okur gibi anlatır yani ha kitaptan okumusuzsunuz ha derse girmişsiniz hiç farketmez.Dolayısıyla sizin hukuk öğreniminize bir şeyler katacagını düşündüğünüz hocaların derslerini kaçırmamanızı tavsiye ederim.
Old 21-04-2007, 17:50   #67
istiridye

Alıntı:
Yazan Oğuzhan Dayar
Biliyorsunuz hukuk fakültelerinin büyük çoğunluğunda devam zorunluluğu yok. Peki sizce derslere devam etmeden hukuk fakültesi bitirilebilir mi?Cevabınız evetse; okula devam etmeden bitirilen bir hukuk fakültesi iş hayatına etki eder mi, verimli bir avukatlık-hakimlik-savcılık vs. hayatı sağlar mı?

SAYGILAR

elbette bitirilebilir, ben hiç derse girmeden beş yılda bitirdim üstelik 5. yılda sadece 3 dersim vardı ve onlarda 4.sınıf dersleri idi
1.sınıfta bir defa derse gittim o dersede hoca gelmedi
Old 27-04-2007, 09:08   #68
faruksa

Hukuk fakültesinin son iki yılını hem memur hem öğrenci olarak ve sadece bir kez o da dördüncü sene sonunda bütünlemeye gelerek bitirdim.
Yani Devam zorunluluğu yok ama herşeye devam etmenizi tavsiye ederim çünkü ben imkanım olsaydı ders kaçırmazdım saygılarımla
Old 27-04-2007, 17:16   #69
hungryrabbitjumps

yeni gördüm bu forum u dolayisiyle ilk konu ile ilgili yazacam
öncelikle selçuk hukuk3 sınıfta okuyorum ve ünv yi kazandığımdan beri 1. sınıf ın ilk dönemi hariç 2 ders üst üste girmiş değilim ve 1 ders girdiğim iki elin parmaklarını geçmez.
Fakat ortalamam şu anda 2.88.
Diyebilirsiniz ki evde çalışıyo falan .Hayır sadece sınav dönemi geldiği zamann 1-2 haftalık kamp dönemi gibi bi çalışma o kadar.işte dışarıdan bakıldığında çok zor gibi görünen hukuk fakültesini bitirmek bu kadar kolay.
Ama şuna inanıyorum ki insan ne kazanırsa üniversite hayatında ki müktesabatı bunun önemli bir yekûnunu oluşturmaktadır.Onun için fakülteye gidilmeyen zamnlarda da boş durmak değil dersler hariç olmak kaydiyle(çünkü zaten sınav döneminde hepsine vakıf olabiliniyo)kendimizi geliştirmenin önemli olduğunu düşünüyorum
Teşekkür ederim.
Kolay gelsin!
,
Old 27-04-2007, 18:13   #70
Deniz İpek

OKULA DEVAM ETMESEKTE OLUR BENCE ..ZATEN 11 DERS ALIYORUZ BUTUN DERSLERE GIRSEK VE BIRAZ DA KENDIMIZE VAKIT AYIRSAK GUNLER HAFTALAR BITIYOR BUKEZ DERS CALISMAYA VAKIT BULUNMUYOR.BUYUZDEN BENCE SOYLE YAPMALISINIZ:sadece onemlı derslere gırlmelı medenı usul,ceza gıbı sonra bırazda kendıne vakıt ayır sonra hep ders calıs.derse gırıpte notları elıne alıp calısmadıktan sonra hıc bırsey elde edemeyızkı
Old 03-05-2007, 21:24   #71
elpis

bitirilmiyormuş denedim ve gördüm. bence üniversitelerdeki eğitim devam zorunluluğu içermeyecek ancak okula gitmediğinde derse girmediğinde de o dersi geçemeyecek kadar iyi bir eğitim olmalı ki ben bunu kendi fakültemde çok iyi anladım.
Old 04-05-2007, 00:16   #72
istiridye

Ben Selçuk Hukuk mezunuyum, hiç derse girmedim ama her yıl ekimde kendime ders proğramı yapıyordum. Günde ortalama 4 saat çalışmayla bitirdim. Düzenli çalışınca 4 yılda rahat bitirilebilir.
Old 05-05-2007, 15:00   #73
Av.Ali DURAK

Notların iyi olabilir ama bence hukuk fakültesine devam eden öğrenci hukukçu olurken devam etmeden bitiren öğrenci hukuku bilen bir vatandaş gibi oluyor.Yanlış anlamayın sadece okulda derslere devam ederken öğrenciler hukukçu psiklojisi yerleşiyor,diğer yandan her öğrenci üniversite hayatını yaşamalı üzerine sorumluluk almalı kendi hayatını tek başına idame ettirebilmeyi öğrenmesinde fayda vardır.Teşekkürler...
Old 06-05-2007, 16:42   #74
Av. Evrim Deniz

okula devam etmeden çok da rahat okul bitirilebiliyor.zaten hocaların derslerde sadece açıp kitaplarını okuduklarını düşünürsek derse girmek insanı bunaltmakten başka bir işe yaramıyor.4 senedir yalnızca ceza derslerini kısmen takip etmiş bir öğrenci olarak diğer dersleri öğrenmek ve geçmek konusunda da hiç bir sıkıntı yaşamadığımı belirtmeliyim!
Old 12-05-2007, 15:04   #75
MUSTAFAS

Varsayılan etkiler

vallahi ben hukuk öğrenciyim atılımda okuyorum kırıkkalede oturuyorum hergün ankaraya eksiksiz gelip gidiyorum gelmeyen arkadaşlarımın başarısı acayip düşüyo bizde herkes geliyo bu yüzden bi de acayip rekabet var zaten
iş hayatına gelince etkiler çünkü hukuk hukuk fakültelerinde öğrenilir kanunu okumakla hukuk yapılamaz hukuk yapmanın ruhunu bilmek o yorum gücüne ulaşmak ancak derslere katılımla mümkün olur katılmazsan başarısız olursunuz ya da orta vasat bir hukukçu olarak kalırsınız
Old 27-08-2007, 14:20   #76
jurist1985

Varsayılan mantık

ben ist. hukukta okuyorum. bazı derslerin öyle hocaları var ki inanılmaz vasıfsız. özellikle yeni öğretim görevlisi olup eğitim formasyonu da alınmayınca olay tam bir katliama dönüşüyor. özellikle bizim fakültenin [İSİM KAPATILDI - Site Yönetimi] kürsüsü tam bir facia. o yüzden bu dersin hiçbir dersine girilmese de olur. çünkü hiçbir şey öğretilmiyor. ama genel manada derslere girilme taraftarıyım. hem hayatınız disiplin altına girmiş olur, hem de derslerde kaliteli prof.ların uygulamaya ilişkin bilgileri hayatta muhakkak yardımcınız olur. çevreniz genişler hem hocalar hem arkadaşlarınız bağlamında, sınavlarda derse girdiğiniz için daha rahat olursunuz, belki derslerde söz alarak hocanın gözüne girip notları kaparsınız.
Old 27-08-2007, 15:07   #77
adlig_recht

Her okulun sistemi farklı bazı okullar hakim savcı yetiştirmeye çalışır ankara hukuk gibi bazıları da teori öğretmeye çalışır marmara hukuk gibi bazıları da avukat yetiştirmeye çalışır dokuz eylül gibi.Bu sebeple her okulda verilen eğitim farklı ve okula devam edip etmemeninizin sonuçları okula göre değişir.

Derslere devam etmeden de tabi ki hukuk fakültesi biter.Ama o biten şey işe yarar mı o kısmından pek emin değilim
Old 27-08-2007, 21:59   #78
Av.Selin Çam

Her ne konuda olursa olsun bir şeyi işin ehlinden öğrenmek şüphesiz faydalıdır..fakat sorun okulu bitirebilmekse,evet hukuk fakültesine devam etmeyerek de bu okul bitirilebilir.söylediğim,sağlaması yapılmış olduğu için dikkate alınabilir.
Old 31-08-2007, 14:29   #79
gülşen ylmz

Karar

Herkese selam ben de selçuk hukuk öğrencisiyim ve ilk yılım olmasına rağmen çoğu derse gitmedim bunda devam zorunluluğunun olmamasının da etkisi var tabi;fakat hiç derse gitmemek hoş olmaz.Bu yüzden sayın oğuzhan bence bu kadar emek verip kazandığın üni de derslere ara da sırada uğra ve anfide ders dinlemenin keyfini çıkar bence;çünkü bu yıllar bi daha geri verilmicek sana.saygılar...
Old 01-09-2007, 17:02   #80
y.tuğbey

hiç okula gitmeden sadecesayfalar arasında okul bitirmek kolaybiriş değil. bunu tecrübelerimle sabitledim...

Ancak kendimi öğrenci gibi hissedemedim busüreç içinde...
Old 01-09-2007, 20:11   #81
av.özlem42

öğrencilik gibibir fırsat ele geçmişken değerlendirmek gerekir ve derslere hiç girmeden kitaplara bakarak okul bitirmenin zamanla yaşatacağı zorlukları da düşünmek gerekir.
Old 01-09-2007, 21:48   #82
wunderkınd erdem

...hukukta ilk yılımda okula adam akıllı devam edemedim açıkcası ama şans yanımdaydı temiz geçtim alttan dersim olmadan...sadece prof.dr erdal onar hocamızın derslerini kacırmıyordum...onun dısında ilk yılım karısık gecti...ama bana göre önemli temel derslere girilmeli..örn 2.sınıfta borclar,idare,uluslararası ve cezaya mümkün olduğunca devam edicem etmeliyim de...saygılar...
Old 02-09-2007, 18:44   #83
MERYEM VATANSEVER

bence de kalıtelı bır hukukçu olabılmek ıcın kesınlıkle derslerın takıp edılmsı gerekır sınav donemı gelınce kıtaplara sarılıp ezberlemek bence son derece yanlıs hem kalıcı olmaz bu bılgıler hem de meslek hayatımıza hıc bı katkısı olmaz derslere gırıp hocaların agzından ders dınlemek kadar yararlı bır yontem olamaz basarılı bır hukukcu olabılmek ıcın..tabı kı derslere gırmenın yanında kendı cabamızı sarfetmelıyız kı basarılı olabılelım ben 2.sınıfa gectım ve gecen sene derslerı duzenlı takıp ettım bunun da faydasını gordum arkadasların goruslerıne katılıyorum hukuk gıbı bır alanda egıtım gorme fırsatı yakalamısken bunu neden en ıyı sekılde degerlendırmeyelım
Old 10-02-2008, 23:11   #84
COGUZZ

Arkadaşlar Ben İcra Müdürü olarak görev yapıyorum ve sormak istediğim bi konu var , vakıf üniversitelerine kayıt yaptırdığımızda derslere devam etmeden sadece sınavlara girsek devamsızlıktan yana bi sıkıntımız olur mu teşekkürler.
Old 11-02-2008, 01:15   #85
Av.Ali ÇİTİL

Doğu Akdeniz Üniversitesinde birkaç ders dışında yoklama zorunluluğu yok sizin için sorun teşkil etmez ama şunu söylemeden geçemeyeceğim bazı dersler varki muhakkak katılım olmalı çünkü çok iyi bilmene rağmen kalabilirsin fakat siz de sorun olmayabilir icra müdürü olmanızın size büyük katkıları olmuştur birikiminiz size bu yolda yardımcı olacaktır...
Old 11-02-2008, 14:35   #86
istiridye

Ben Selçuk Hukuk 2002 mezunuyum, okulu 5 yılda hiç devam etmeden bitirdim, avukatlık stajı dışında aktif olarak hukuk hayatım olmadı ama bana danışılan bütün problemlerde verdiğim bilgiler doğru oldu. O yüzden okulda veya meslek hayatında başarılı olmak için devam etmek gerektiğini düşünmüyorum.
Old 16-02-2008, 12:43   #88
hukukun-üstünlüğü

Biri bana anlatabilir mi : Neden okulda öğrendiklerimizin birçoğu uygulamada hep havada kalıyor?Uygulama neden bu kadar farklı?
Çok tuhaf geliyor bana.Acaba avrupa ve ingiliz-amerikan hukukunda da böyle mi? Uygulama hakim savcı ve avukatların kurduğu ve uygulamadan çoğunlukla farklı bir düzen esasıyla hareket ediyor.Teoriler hep havada kalıyor gibime geliyor.

Ayrıca fakülteler hukukçu yetiştirir.Doğrudan hakim,savcı ya da avukat yetiştirme amacı yoktur fakültelerin.Hakim,savcı ya da avukat olmaya hukuk öğrencisinin kendisi karar verir.Ancak şuan fakültelere baktığımızda çok komik ama hakimlik-savcılık sınavlarındaki başarılarla övünme çabasındalar.Hatta kimi fakülteler bunu internet sitesine bile yansıtmakta.

Hoş,siteye koyulan istatistiğe baktığımızda ilgili fakültenin hakimlik sınavına giren öğrencilerinin yüzde 85 ve ya doksanının başarısız olduğunu görüyoruz.

Biz hukuk bilgilerinin almaya devam edelim ancak ne yazık ki uygulamanın oldukça farklı olduğu hemen hemen herkes tarafından belirtiliyor.
Old 18-02-2008, 02:46   #89
üye15469

Bence dersleri düzenli takip etmekle başarı arasındaki ilişki kişiden kişiye değişir. Çünkü bazı insanlar duyarak daha rahat öğrenebilirler bazıları da okuyarak. Ben okuyarak öğrenenlerdenim ama yine de hiç bir dersimi kaçırmamaya çalışıyorum.Çünkü püf noktaları ve ince ayrıntıları kitaplarda her zaman bulamayabiliyoruz.Tabiki bir de karşınızda dersini coşkuyla anlatan bir hoca varsa
yeni şeyler öğrenmenin keyfi bir başka oluyor
Saygılar...
Old 13-04-2008, 12:54   #90
merhy_89

Ben de Eskişehirl'i bir Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi olarak şunu söylüyorum; hocaların kendine ait düşüncelerini doktrin diyerek bize empoze etmlerinin ufkumuzu ne kadar genişlettiği konusunda tereddütlerim var.Açıkçası uygulamada yer bulmayan hocanın kendisine göre doğru olduğuna inandığı düşünceyi sınav kağıdına yazıp okulda derece yapmak bir anlam ifade ediyorsa devam gereklidir.Fakat görülüyor ki çoğu hoca eğitimin nasıl verildiğinden habersiz, 18 yaşında gencecik beyinleri 40 yaşındaki tecrübeleriyle boğup seviyelerine inemedikleri için çoğu genç hukukçu okula gitmekten soğuyor.Objektif olması gereken hukuk eğitiminin fakülteden fakülteye değişiklik arzetmesi uygulama da sancılara yol açıyor. Ne yani Ankara Hukuk mezunuyla Selçuk Hukuk mezunu ya da Akdeniz Hukuk mezunu aynı davalara bakmayacaklar mı ? Tabii ki hukuk sosyal bir bilim dalı ve tek bir doğru yok ama her görüş öğretilsin o zaman, tek bir görüş değil...Daha doğrusu düşünmeyi öğretsinler bize, kendi görüşümüz olsun bu daha güzel olmaz mı?Hukukçu dediğin biraz felsefeci değil midir ? Neden dar bir çerçeveden baktırıyorlar hayata yani hukuka anlamıyorum...Sonuç itibariyle olaya subjektif yaklaşarak şunu söylüyorum; devamın gerekli olduğuna inanmıyorum ve bunun zorlukları olduğunu da kabul ederek cümlemi sonlandırıyorum..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi