Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Arabulucukta taraf teşkili, Apartman yönetim kurulunun olmaması.

Yanıt
Old 12-07-2019, 16:01   #1
gcpgl

Varsayılan Arabulucukta taraf teşkili, Apartman yönetim kurulunun olmaması.

işçilik ücretlerinden kaynaklanan alacaklarda;

-Arabulucukta birden fazla karşı taraf olması ve bazılarının adresleri bilinmemesi halinde taraf teşkili sağlanamazsa anlaşamama tutanağı düzenlenebilir mi?

-Kat Mülkiyeti Kanunu'na göre yönetimin oluşturulması zorunlu olmasına rağmen son 3 yıldır geçerli bir yönetim oluşturulamamış yönetici seçilememişse işten çıkarılan kapıcı tüm kat malikleri için mi yoksa SGKda işvereni olarak görünen apartman yönetimi için mi arabuluculuk başvurusu yapabilir dava açabilir?

- Yönetime değilde kat maliklerine karşı dava açılacağı kabul edilirse, Miras yoluyla intikal edenler olması ve maliklerin isim ve iletişim bilgilerinin bilinememesi sebebiyle bu kişilerin isim ve iletişim bilgilerini nasıl öğreneceğiz (arabulucunun tapuya müzekkere yazmak gibi bir yetkisi yokmuş)Avukatlık Kanunu Madde 2 ye göre talep halinde tapu, gsm operatörleri ve nüfus müdürlüğü cevap verir mi?

- Yönetime dava açılacağının kabulü halinde arabulculukta kısmi anlaşma mümkün olur mu? örneğin 1-2-3-4-5 nolu daire malikleriyle anlaştık paylarına düşeni verdiler diğerlerine dava açabilir miyiz? (apartman yöneticisi her maliki temsil ettiği için anlaşılan tutar herkes için mi olur?)

- Ben iki hakimle görüştüm birisi tüm maliklere dava açmam gerektiğini yurtdışında olan kişiye de tebligat göndermem gerektiğini söyledi. Diğeri ise SGK da işverenin Apartman yönetimi olduğunu direk yönetime dava açmam gerektiğini, yönetimin olmamasının onların iç sorunu olduğunu ve beni bağlamayacağını söyledi. Ayrıca Kat maliklerine dava açarsam ancak hepsini davalı olarak göstermezsem tapuya müzekkere yazdıktan sonra farklı isimler gelirse davaya onları davalı olarak eklemeyeceğini de söyledi.

- İkinci görüş bana mantıklı geldi bende arabulucudan sadece yönetime ulaşmasını rica ettim. en son yönetici toplantıya katılacak ve muhtemelen artık yönetici olmadığını beyan edecek bu durumda yönetim olmadığı için düzenlenen anlaşamama tutanağının geçerli olacağını düşünüyorum ancak tek tek kat maliklerine dava açmam gerekseydi ben bu kişileri nasıl bulacağım?
Old 13-07-2019, 08:21   #2
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Katkı

Merhaba sayın meslektaşım,

1.Sulh mahkemesince YÖNETİCİ atanması
„Kat malikleri anagayrimenkulün yönetiminde anlaşamaz veya toplanıp bir yönetici atayamazlarsa, o gayrimenkulün bulunduğu yerin sulh mahkemesince, katmaliklerinden birinin müracaatı üzerine ve mümkünse diğerleri de dinlendikten sonra, gayrimenkule bir yönetici atanır. Bu yönetici, aynen kat maliklerince atanan yöneticinin yetkilerine sahip ve kat maliklerine karşı sorumlu olur.
Sulh mahkemesince atanan yönetici, bu atanma üzerinden altı ay geçmedikçe, kat malikleri kurulunca değiştirilemez. Ancak haklı bir sebep çıkarsa, onu atamış olan sulh mahkemesi, değiştirmeye müsaade edebilir „(634 s.K.m.34)

2.İŞVEREN ve İŞVEREN VEKİLİNİN TARİFİ (506 s.K.m.2)
SGK. Kayıtları -Apartman yönetimi – Yönetici

3.6325 s. Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu

4.YARGITAY:
„634 Sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 35. maddesinde belirtilen yöneticinin görevleri kapsamında ve bununla sınırlı olan sözleşme yapma yetkisi ve buna ilişkin uyuşmazlıklarda taraf sıfatı ile ehliyetinin bulunduğu kabul edilmektedir (Yargıtay 15. Hukuk Dairesi'nin 27.03.2009 gün 2008/1563 Esas, 2009/1782 ; 28.02.2012 gün 2010/7597 Esas 2012/1183 Karar; 10.05.2010 gün 2009/1180 Esas 2010/2748 Karar sayılı ilamları )“
15.HD. E. 2018/4479, K. 2019/686,T. 19.2.2019
http://www.kazanci.com/kho2/ibb/file...+ehliyet i#fm

Saygılar
Old 16-07-2019, 11:27   #3
gcpgl

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
Merhaba sayın meslektaşım,

1.Sulh mahkemesince YÖNETİCİ atanması
„Kat malikleri anagayrimenkulün yönetiminde anlaşamaz veya toplanıp bir yönetici atayamazlarsa, o gayrimenkulün bulunduğu yerin sulh mahkemesince, katmaliklerinden birinin müracaatı üzerine ve mümkünse diğerleri de dinlendikten sonra, gayrimenkule bir yönetici atanır. Bu yönetici, aynen kat maliklerince atanan yöneticinin yetkilerine sahip ve kat maliklerine karşı sorumlu olur.
Sulh mahkemesince atanan yönetici, bu atanma üzerinden altı ay geçmedikçe, kat malikleri kurulunca değiştirilemez. Ancak haklı bir sebep çıkarsa, onu atamış olan sulh mahkemesi, değiştirmeye müsaade edebilir „(634 s.K.m.34)

2.İŞVEREN ve İŞVEREN VEKİLİNİN TARİFİ (506 s.K.m.2)
SGK. Kayıtları -Apartman yönetimi – Yönetici

3.6325 s. Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu

4.YARGITAY:
„634 Sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 35. maddesinde belirtilen yöneticinin görevleri kapsamında ve bununla sınırlı olan sözleşme yapma yetkisi ve buna ilişkin uyuşmazlıklarda taraf sıfatı ile ehliyetinin bulunduğu kabul edilmektedir (Yargıtay 15. Hukuk Dairesi'nin 27.03.2009 gün 2008/1563 Esas, 2009/1782 ; 28.02.2012 gün 2010/7597 Esas 2012/1183 Karar; 10.05.2010 gün 2009/1180 Esas 2010/2748 Karar sayılı ilamları )“
15.HD. E. 2018/4479, K. 2019/686,T. 19.2.2019
http://www.kazanci.com/kho2/ibb/file...+ehliyet i#fm

Saygılar

34-6 Kat malikleri anagayrimenkulün yönetiminde anlaşamaz veya toplanıp bir yönetici atayamazlarsa, o geyrimenkulün bulunduğu yerin sulh mahkemesince, kat maliklerinden birinin müracaatı üzerine ve mümkünse diğerleri de dinlendikten sonra, gayrimenkule bir yönetici atanır. Bu yönetici, aynen kat maliklerince atanan yöneticinin yetkilerine sahip ve kat maliklerine karşı sorumlu olur.

Bu maddeden anladığım kadarıyla yönetimin Sulh Hukuk Mahkemesi kanalıyla atanmasını sadece malikler isteyebiliyor. Yani yönetim kurulmadıysa benim yapabilecek birşeyim yok.

Madde 34-2 Anagayrimenkulün sekiz veya daha fazla bağımsız bölümü varsa, yönetici atanması mecburidir.

Bu maddede bahsedildiği üzere yönetim kurulması zorunlu olmayan hallerde ben maliklerin kim olduğunu nasıl bulacağım ve arabulucuğa çağıracağım? esas merak ettiğim husus bu. Ben kendi davamda apartman yönetimini karşı taraf gösterdim çünkü işveren o yönetimin kurulamaması benim sorunum değil diye düşünüyorum.
Old 16-07-2019, 19:48   #4
Admin

Arabuluculuktaki anlaşma olmayıp bir sonraki aşamada dava açacağınız zaman husumeti kime yöneltecekseniz, arabuluculukta da aynı kişi/kişileri taraf göstermeniz gerekiyor.

Bu davada taraf teşkili konusunda ise aşağıdaki başlık yol gösterecektir:
https://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=12228
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi