Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

idari yargı hakimliği sınavına şimdiden hazırlanıyorum.

Yanıt
Old 29-01-2007, 15:41   #1
sevalce_85

Varsayılan idari yargı hakimliği sınavına şimdiden hazırlanıyorum.

merhaba hukuk sitesi üyeleri !
ben iktisat 2. sınıf öğrencisiyim ve en büyük isteğim idari yargı hakimliği sınavına girmek.2009 da mezun olacağım.sınavın kolay olmayacağını biliyorum.asıl merak ettiğim sınavın her yıl yapılıp ,yapılmadığı...yani 2009 da mezun olur olmaz sınava girebilir miyim? bir de neden iktisatçıların hak
imlik sınavına girmesine bu kadar tepki oluyor anlanıyorum.sonuçta y.ö.k' ün belirlediği ortak dersleri görüyoruz.mesela:idari hukuk,ticaret hukuku,adli..... ve şuan yazamadığım bir çok ders görüyoruz.ve ben yıllardır bu mesleğin hayaliyle yaşadım.yıllarca çalıştım.lütfen amaç iyi hakimler yetiştirmekse destek olalım derim ben.
teşekkür ederim......
Old 11-02-2007, 21:30   #2
Envanter

seval hanım sanırım 2007 de bu sınav yapılacak. ama yapılmama ihtimali var. kamu yönetimi son sınıf öğrencisiyim bu sınava hazırlanıyorum. hedefinde başarılar dilerim.
Old 12-02-2007, 00:56   #3
mutlakadalet

Alıntı:
Yazan sevalce_85
bir de neden iktisatçıların hakimlik sınavına girmesine bu kadar tepki oluyor anlanıyorum.sonuçta y.ö.k' ün belirlediği ortak dersleri görüyoruz.mesela:idari hukuk,ticaret hukuku,adli..... ve şuan yazamadığım bir çok ders görüyoruz

Seval hanım, belki bu yanıtı duymaktan sıkıldınız. Belki bu yanıtın anlamsız olduğunu düşünüyorsunuz. Yine de size aynı yanıtı vermek zorundayım. Hukuk nosyonuna sahip olmayan kişilerin hakimlik yapmalarında, ciddi sorunların doğma ihtimali yüksektir.

Diyelim ki; eczacılık okuyan bir kişi, tıp fakültelerinde görülen derslerin bazılarını eğitim sürecinde alıyor. Eksik olan derslerini de, kendi gayretleriyle tamamlayıp, TUS'a giriyor ve beyin cerrahı oluyor. Şahsım adına söylüyorum: "Eğer ki; beynimde bir tümör olmuş olsa ve ameliyat masasına yatacak olsam, bu kişinin beni ameliyat etmesini istemezdim." İşte, hukuk alanının beyin cerrahlığını da hakimler oluşturur. Bu bakımdan, bu mesleğe de bu işin mutfağında yer almış kişilerin gelmeleri, daha sağlıklı kararların verilmesi bakımından uygun olacaktır.

Alıntı:
ve ben yıllardır bu mesleğin hayaliyle yaşadım.yıllarca çalıştım.

Keşke, o zaman iktisat yerine hukuk fakültesini yazsaydınız.
Old 12-02-2007, 02:39   #4
av.sgenc

Sayın Mutlakadalet'in görüşlerine tamamen katılıyorum. Katılmazsam ayıp etmiş olurum.

Sayın Sevalce; pratik ne demektir? olay ne demektir? Gabinde kişi Sezgin'dir ne demektir? bilirmisiniz. Aynı dersleri görüyor olabilirsiniz.Ama ne kadarını görüyorsunuz. Yeterli bir şekilde görüyormusunuz. Bu dersleri size veren hocalar acaba hangi amaçları güdüyorlar. Hukuk fakültesi mezunu biriyle karşılıklı oturarak hukuk konusunda ateşli bir tartışmaya girebilirmisiniz? Sayın Mutlakadalet tarafından verilen cevabı tekrar edeceğim. "Hayalinizdeki meslek İdari Yargı Hakimliği ise neden bir hukuk fakültesine girmediniz?"
Saygılarımla...
Old 12-02-2007, 09:17   #5
sevalce_85

Varsayılan teşekkür ederim

teşekkür ederim . fakat ben şu an 2.sınıftayım.yani 2 yılım var fakat merak ettiğim bu sınav neye göre yapılıyor.yani kriterleri nelerdir?mesela 2006 nın sınavlarını netten arıyorum amabulamıyorum.yardımcı olursanız sevinirim.
Old 12-02-2007, 11:38   #6
Envanter

seval hanım idari yargı hakimlik sınav sorularına ösym internet sitesinden bakmanızı öneririm. geçmiş yık sınavl soruları orada olacaktı yanlış hatırlamıyorsam.
Old 12-02-2007, 11:56   #7
Av. Galip DAĞTEKİN

Belki abes olcak ama ben 2 sınıf hukuk öğrencisiyim ve idari yargı hakimliği sınavına şimdiden hazırlanmaya başladım elimde test kitabım var ve her gördüğüm konuyu o kitaptan tekrar ediyorum.Bazı ideallerim için çalışmak zorunda olduğumu düşünüyorum...Hedef hakimlik veya savcılıksa çalışmak ön koşuldur...Şimdiden başarılar diliyorum sayın seval hanıma da...İistemek başarmanın yarısıdır...Saygılarımla..
Old 12-02-2007, 14:25   #8
sevalce_85

Kitap kesinlikle size katılıyorum

kesinlikle size katılıyorum.çünkü inanmak bşarmanın yarısıdır.bu klişe bir söz olsada aslında doğru.sizce iktisat öğrencisi olmamın olumsuz bir etkisi olur mu nedense sitede herkes buna büyük tepki gösterdi.neymiş hukuk yazsaymıçım ozaman öss de.olmadı çok istedim.olmadı diye şimdi idealllerimden mi vazgeçeyim. siz Allah korusun mahkemelik olsanız,hakim iktisat mezunumu,yoksa kamu yönetimi mi,yoksa hukuk diye mi bakarsınız yoksa hakimin hukuk alanındaki tartışılmaz muteberliğine mi?
ilginiz için ayrıca teşekkür ediyorum ve size okulunuzda başarılar diliyorum. hoşcakalın.tekrar yazışmak üzere..
Old 12-02-2007, 15:55   #9
mutlakadalet

Alıntı:
Yazan sevalce_85
teşekkür ederim . fakat ben şu an 2.sınıftayım.yani 2 yılım var fakat merak ettiğim bu sınav neye göre yapılıyor.yani kriterleri nelerdir?mesela 2006 nın sınavlarını netten arıyorum amabulamıyorum.yardımcı olursanız sevinirim.

Seval Hanım, 2006 yılında yapılmış olan idari hakimlik sınavı, soru ve yanıtları bende mevcut; ancak PDF formatında olduğundan özel mesaj yolu ile gönderemedim. E-mail alımını da kabul etmediğinizden, elimdeki sınav soru ve yanıtlarını gönderemedim. Arzu ederseniz, özel mesaj yolu ile bana göndereceğiniz e-mail adresine elimdeki soru ve yanıtları gönderebilirim.

Saygılarımla
Old 12-02-2007, 16:00   #10
sevalce_85

TEŞEKKÜR EDERİM AMA SINAVA GİRMEME KARŞI OLDUĞUNUZU DÜŞÜNÜYORDUM.YİNE DE SAĞOLUN.YALNIZ BEN REDDETMEDİM
HERALDE BİR HATA OLDU.
ben mail adresimi yazıyım size.
oraya gönderebilirsiniz.
ilginize çok teşekkür ederim.
Old 28-05-2007, 08:20   #11
KNNSPRL

selam ben bişey sormak istiyorum izninizle,idari yargı hakimliği için tavsiye edebileceğiniz bir kurs dersane kitap seti gibi çalısmama yön verecek bişeyler bilen varmı?
Old 28-05-2007, 14:01   #12
sevalce_85

Selam.Kariyer eğitim kurumlarını size tavsiye edebilirim.
Destek kiteplarla,düzenli çalışmayla ve azimle sanırım biz insanoğlunun elinden kurtulacak sınav kalmaz.
İnsan yeterki;İSTESİN !!!
:::::::::~~~~Ãdalet insanın yüreğindedir,orada değilse başkahiçbir yerde değildir.~~~~:::::::::
Old 28-05-2007, 17:31   #13
PINAR YILMAZ

arkadaşlar www.memurlar.net adresinde tüm sınavların çıkmış soruları mevcuttur.ilgilenenler oradan bulabilirler..
Old 28-05-2007, 19:22   #14
Güldal

Seval hanım merhaba çalışmanızda başarılar diliyorum ama arkadaşlarıma katılmadan da edemiyorum gerçekten aynı dersleri gördüğümüzü söylüyorsunuz ama emin olun aynı yoğunlukta verilmiyor.bizde iktisat dersi görmüştük ama çok az şey hatırlıyorum iktisata dair.ortak dersimiz ama sizin kadar iyi bilmem imkansız. arkadaşlarımın anlatmaya çalıştığı da bu.ama kendinizden eminseniz ve çok çalışacaksanız yolunuz açık olsun...
Old 30-05-2007, 17:05   #16
Av.Bülent AKÇADAĞ

Biz hukuk fakültesi mezunları bile kendi aramızda konuşurken, Sen şu okul mezunusun ben bu okul mezunuyum. biz daha iyi biliriz gibi söylemlerde bulunuruz

Yani kusura bakmayın ama kendimizi bile beğenmeyenler olarak iktisatçılardan Hakim olamayacağını, olursada başarısız olacağını düşünüyor(uz)um...
Old 20-06-2007, 20:16   #17
canbolat182000

ben de hukuk fakültesi öğrencisiyim siyasal öğrencilerinin idari hakim olmaları kanıma dokunuyor..ancak hocalarımızın derslerde bir çok kez dillendirdiğini de bilerek..birçok iktisadi yönü olan davalarda hukuk fakültesi mezunu olan hakimler genelde olayı çözmekte yetersiz kalıyor ve hemen bilirkişiye koşuyorlar..bu kadar çok yardım talebi bu alanlarda ihtisasın gerekliliğini gösteriyor kanımca.o yüzden siyasal, i.i.b.f mezunu arkadaşaların idari hakim olmalarının çok da haksız yanı yok diyorum.
Old 22-06-2007, 08:59   #18
korayoz

seval hanım sanırım idari hakimlik sınav yönetmeliğinde olan son değişiklikten haberiniz yoktur. yeni sisteme göre alınıcak hakim sayısından %50 fazlası mülakata çağrılacak yani 100 hakim alınacaksa sınavı kazanan ilk 150 kişi mülakata çağrılacak. eski sistemde 70 barajını aşan herkes mülakata çağrılıyordu örneğin bu sene mülakatlara 482 kişi girecek. bu uygulama bence çok iyi oldu ancak sınavı kazanmak çok zorlaştı. şu an sınavı kazanmak için 75-76 civarında puan almak yaklaşık 10000 kişinin girdiği bir sınavda ilk 150 ye girmek gerekiyor. hatta bu da yetmiyor ve mülakatlarda da bi 50 kişiyi elemeniz gerekiyor. ayrıca moralinizi bozmak istemem ama idari hakimlik kadrolarında açık yok ve bu sene büyük ihtimal idari hakimlik sınavı yapılmayacağı söyleniyor yani sizin mezun olduğunuz sene sınav yapılırmı ya da ne kadar kadro alımı olur hiç belli değil. ama siz genede hedefinizden ayrılmayın buradaki hukukçu arkadaşlarımında dediklerine takılmayın şuan için görevde bulunan idari yargı hakimlerin çoğu iibf mezunu ve görevlerini hakkıyla yerine getiriyorlar.
Old 23-06-2007, 20:54   #19
hilmi

seval hanım bende savcıl olmak istiyorum bunun için 2yıl okudugum halkla ilişkiler bölümünü bırakıp hukuk fakültesine girdim 2yıl kayıp değildir bence bu işi gercekten istiyorsanız sizde acıgınızı bu şekilde kapatmayı deneyin bence teşekkür ederim
Old 25-10-2007, 12:32   #20
KNNSPRL

bende idari yargı hakımlığı sınavına hazırlanıyorum.4.sınıf işletme öğrencısıyım.sınav hakkında konustuğum hakımlerın nerdeyse hepsi çok iyi iktisat ve hukuk bılgısı ıstendiğini söyluyorlar.bence hukukcularında iktisat konusunda eksıklerı vardır bızım hukuk konusunda olduğu gıbı yanı sınavda bır adeletsız uygulama olduğunu yada iibf lerin sınava girmelerının yanlıs olduğunu savunanlara katılmıyorum.kaldıkı bellı sayıda alıyolar.saygılar
Old 13-08-2009, 15:50   #21
Mehmetttt

arkadaşlar şuanda ben aöf işletme fakültesi son sınıf öğrencisiyim ve aynı zamanda hukuk fakültesi 3. sınıfa geçmiş bir öğrenciyim ve benim görüşümde bu iki fakülte mezunu olan kişilerin idari hakimlik sınavına girmesinden yanayım madem ki en iyi olanı seçiyoruz ozaman benim durumumdakilerin sınava girmesi idari hakim olması idari davalar için en uygun olanı olduğunu düşünüyorum....
herkese şimdiden başarılar.....
Old 15-08-2009, 18:52   #22
üye25928

Alıntı:
Yazan KNNSPRL
Bence hukukcularında iktisat konusunda eksıklerı vardır bızım hukuk konusunda olduğu gıbı yanı sınavda bır adeletsız uygulama olduğunu yada iibf lerin sınava girmelerının yanlıs olduğunu savunanlara katılmıyorum.kaldıkı bellı sayıda alıyolar.saygılar

Herhangi hukuk fakültesine gidip, iktisat bilimine giriş dersine katılmanızı ve maliye dersine katılmanızı daha da olmadı, vize veya final sorularına göz gezdirmenizi tavsiye ederim.

Ayrıca idari hakimlik sınavında, sorulan soruların gayet seçici olduğu kanaatindeyim, yani iktisat konusunda eksiği olup da sınavı geçen istisnadır. Bir de eklemek gerek ki, işletme fakültesinin amacı hakim mi yetiştirmek?
Old 23-06-2010, 15:29   #23
serozan

Arkadaşlar idari yargı hakimliğinde iktisat-maliye-idare hukuk vs. gibi alanların katsayıları farklı mı farklıysa katsayıları neler acaba?
Old 08-11-2010, 07:01   #24
tombombadil

Hukukçular her alanda çalışmak konusunda oldukça gayretli ama iibf den hakim olmaz diyorlar, garip Doğru karar verebilmek için, bir uyuşmazlıkta, mevzuatı iyi bilip, doğru yorumlamak yeterlidir ki bu da uzmanlık gerektirir. Buna rağmen hukuk alanında verilen kararlar kesin, değiştirilemez kararlar değil. İdari hakim olacağız yani infaz memuru değil (!) Kanun yollarına başvuran kişi yanlış karar veren "iktisatçının" kararını düzelttirebilir, ki iktisatçı bile olmasa neredeyse her mahkeme kararı temyiz ediliyor Bahsedildiği gibi korkunç bir senaryo değil bu. Bir işi en iyi pratik aşamasında öğrenirsin, başlamak için ise yeterli bilgimiz olup olmadığını sınav belirliyor zaten. Ayrıca vergi, vergi usul ve sınavda çıkmasa bile ticaret, şirketler ve kıymetli evrak hukuku alanlarında istediğiniz hukuk öğrencisiyle tartışabilirim, bir işletme öğrencisi olarak. Benden daha iyi bildiğini veya daha geniş işlediğini zannetmiyorum. Bir kamu yönetimi öğrencisiyle de idare de aşık atmak zordur kanaatimce. Zaten uzmanlaşacağız. Benim vergi mahkemelerinde çalışmamın ne gibi bi zararı olabilir anlamıyorum açıkçası. Saygılar...
Old 09-11-2010, 22:46   #25
Emre GENÇ

Alıntı:
Yazan tombombadil
Hukukçular her alanda çalışmak konusunda oldukça gayretli ama iibf den hakim olmaz diyorlar, garip (1)
Alıntı:
Yazan tombombadil

Doğru karar verebilmek için, bir uyuşmazlıkta, mevzuatı iyi bilip, doğru yorumlamak yeterlidir ki bu da uzmanlık gerektirir. Buna rağmen hukuk alanında verilen kararlar kesin, değiştirilemez kararlar değil. İdari hakim olacağız yani infaz memuru değil (!) Kanun yollarına başvuran kişi yanlış karar veren "iktisatçının" kararını düzelttirebilir, (2)

ki iktisatçı bile olmasa neredeyse her mahkeme kararı temyiz ediliyor (3)

Bir işi en iyi pratik aşamasında öğrenirsin, başlamak için ise yeterli bilgimiz olup olmadığını sınav belirliyor zaten. (4)

Ayrıca vergi, vergi usul ve sınavda çıkmasa bile ticaret, şirketler ve kıymetli evrak hukuku alanlarında istediğiniz hukuk öğrencisiyle tartışabilirim, bir işletme öğrencisi olarak. Benden daha iyi bildiğini veya daha geniş işlediğini zannetmiyorum. Bir kamu yönetimi öğrencisiyle de idare de aşık atmak zordur kanaatimce. (5)

1- Hukukçuların birçok alanda çalışma eğilimi yoktur, ancak hukukçuların çalışabileceği meslek yelpazesinin geniş olması hukukçuların suçu da değildir.

2- Siz ta en başta nasılsa kararım düzeltilebilir diye başlıyorsunuz şimdiden girmek istediğiniz meslekte yanlışlarınızın düzeltilmesi üzerine adımlar atıyorsunuz ki bu tıp için ne kadar tehlikeli ve hayati önem taşıyan bir yanlışsa hukuk için de aynı önem ve ciddiyete sahip bir konudur. Sanmıyorum bir hakim nasılsa kararım düzeltilir içimden böyle geldi böyle karar vereyim diye düşünsün. Ayrıca hakimin kararının yargıtay veya danıştay tarafından bozulması hakim için ciddi bir eksiktir o yüzden hakimler sizin kadar rahat değildirler ayrıca işin vicdani boyutu var ki oraya hiç girmiyorum sanırım dışardan ancak bu kadar empati yapabiliyorsunuz...

3-Yapacağınız yanlışlara şimdiden kılıf bulmanız bir yana hukukçularla hukuk alanında aşık atabileceğinizi iddia etmeden önce temyiz edebilmenin ana ve en basit kurallarından biri olan miktar yönünden sınırı öğrenmenizi ya da tekrar gözden geçirmenizi öneririm. Her zaman temyiz mümkün olmayabilir. sonuç itibariyle sizi denetleyen bir büyüğünüz olmasına rağmen denetim dışı kalan kararlarınız da olacaktır anlatmaya çalıştığım bu. Nasılsa kontrol mekanizması içerisindeyim gibi bir düşünce ile bu tip kararları ne kadar doğru vereceğinizin tartışma konusu olması aşikardır.

4- Hukuka konu olan haklar denek değildir ne davacılar ne davalılar deney faresi değildir. Teoriği bilip pratiği pratikte öğrenmek başka sizin kastettiğiniz salt öğrenmek başkadır. Siz işi kavrayana kadar kim bilir kaç kişinin hakkı geri dönüşü olmayacak şekilde hukuk aleminin karanlık sayfalarına gömülecektir... Bir vatandaş olarak bu düşüncedeki hakimlerin karşısına çıkıp adalet bekliyor olmak tüylerimi diken diken ediyor...

5- Bu kısma pek yorum yapmak istemiyorum zira bu düşünce sağlık bir düşünmenin ürünü olamaz. Elbette bu konularda vasatın altında olan hukukçular olacaktır ama bu denli kendine güven sizi hayatın birçok aşamasında çok zor duruma düşürecektir iyi niyetli bir tavsiye olarak kabul edin...
Old 11-11-2010, 13:53   #26
üye25928

Alıntı:
Yazan tombombadil
Hukukçular her alanda çalışmak konusunda oldukça gayretli ama iibf den hakim olmaz diyorlar, garip Doğru karar verebilmek için, bir uyuşmazlıkta, mevzuatı iyi bilip, doğru yorumlamak yeterlidir ki bu da uzmanlık gerektirir. Buna rağmen hukuk alanında verilen kararlar kesin, değiştirilemez kararlar değil. İdari hakim olacağız yani infaz memuru değil (!) Kanun yollarına başvuran kişi yanlış karar veren "iktisatçının" kararını düzelttirebilir, ki iktisatçı bile olmasa neredeyse her mahkeme kararı temyiz ediliyor Bahsedildiği gibi korkunç bir senaryo değil bu. Bir işi en iyi pratik aşamasında öğrenirsin, başlamak için ise yeterli bilgimiz olup olmadığını sınav belirliyor zaten. Ayrıca vergi, vergi usul ve sınavda çıkmasa bile ticaret, şirketler ve kıymetli evrak hukuku alanlarında istediğiniz hukuk öğrencisiyle tartışabilirim, bir işletme öğrencisi olarak. Benden daha iyi bildiğini veya daha geniş işlediğini zannetmiyorum. Bir kamu yönetimi öğrencisiyle de idare de aşık atmak zordur kanaatimce. Zaten uzmanlaşacağız. Benim vergi mahkemelerinde çalışmamın ne gibi bi zararı olabilir anlamıyorum açıkçası. Saygılar...

Öncelikle yazdıklarınıza bir soruyla başlamak istiyorum. Bir hukuk fakültesi mezunu ülkenin en büyük şirketlerinden birisine "ceo" olsa bu durumu nasıl karşılarsınız? Sonuçta biz de iktisat dersleri alıyoruz.

Ayrıca hukukçuların veya hakimlerin her kararının temyiz edilmesi gibi bir durum yok. Ancak bazı davalarda mesela bir ceza yargılamasında dava 2006 yılında veya önce sonuçlanmışsa dava sonucundan sonra yürürlüğe giren Ceza Muhakemesi Kanununun Ek 231. maddesinin eklenen hükümleri yargılamada nazara almak zorunluluğu vardır ve bunun tek yolu bitmiş davayı yargıtaya göndermekdir. Bu tarz durumlar sebebiyle dava yargıtaya gittiğinde davanın hükmün tekrar değerlendirilmesi gibi kararlar çıkıyor. Her temyize giden dava yanlış olduğu için değil, belki de yargılama bittikten, karar açıklandıktan sonra elde edilen ve davanın seyrini değiştirecek deliller ortaya çıkıyor belki de sanığın kanuna yeni eklenen bir hükmünden faydalanmak amacıyla da temyiz ediliyor. Ülkemiz hakimlerinin yargıtay kararlarına sadık kalma konusundaki hassasiyetlerini pratik olarak görmediğiniz için dışarıdan basit bir uğraş olarak görebilirsiniz. Ama bir hakim bir davanın gerekçeli kararında bile birçok konudan-kanun hükmünün yorumundan verdiği kararın hukuka uygunluğunu ispat etmeye çalışır.

Ben gerek idari hakimlikte gerekse Anayasa Mahkemesinde hukukçuların dışında üye atanmasına karşıyım. Hiçbir surette ceza dersi almamış, borçlar dersi almamış kişilerin hukukçu olma ihtimalleri benim gözümde sıfırdır. Diş hekimleri de doktordur ama hiçbir surette genel anlamda tıbbi bir müdahale yapamazlar. Onlar da bir nevi tıp eğitimi de alsa pratisyen hekim kadar iyi doktor olamazlar. Evet diş hekimliğinde de tıp fakültesinin ortak dersleri vardır ama tıp fakültesinde insan vücudunun tamamı ele alınırken diş hekimliğinde sadece bir kemik parçası ele alınır, dikkatinizi çekerim hiçbir diş hekimi diş hekimliğini iyi bildiğini iddia ederek pratisyen hekimlerden daha iyi tıpçı olduğunu ileri sürmez, ama siz bence bunu yapıyorsunuz.

Şunu siz söylerken ukalalık olarak algılanmadıysa ben de bu konuda iddialıyım. Adı hukuk olan hiçbir konuda benimle veya ortalama bir hukuk öğrencisiyle aşık atamazsınız. Şayet o kadar iddialıysanız, ortalama bir hukuk fakültesinde ilgili ders hocalarına gidip rica etmeniz halinde sizi final sınavlarına müdahil ederse ve hukuk öğrencileriyle birlikte kağıdınız değerlendirilip aldığınız notu görürseniz bizlerin yani hukuk öğrencilerinin sandığınız kadar vasat olmadığımızı anlarsınız.

Benim iki sınıf arkadaşım var. İkisi de kamu yönetimi terk, birisi mülkiyeli hatta. Ama bizim fakültenin daha zor olduğunu onlar da rahatlıkla ifade ediyorlar.

Ayrıca şuna da emin olabilirsiniz, idari hakimlik sınavına girip idari hakim olmak bir başarıdır hukuk okumayan birisi için. Ama idari hakimliğin adli hakimlik kadar hukuk fakültesi mezunları için popüler olmadığını da ifade etmeliyim. önce adli hakimlik gelir bizim için. Bir iktisatçı olarak ne medeni hukuk ne anayasa hukuku ne ceza ne borçlar ne de usul dersleri gördünüz. Burada fırsat eşitsizliği var. Biz hukuk fakültesinde bu dersleri verene kadar canımız çıksın kafamızda saç kalmasın. Siz fakültenizde sadece İdari hakimlikte çıkacak konulara çalışın ve idari hakim olun. Ben size yukarıda zikrettiğim derslerin ağırlığını ve zorluğunu ancak şöyle ifade edebilirim. Sizin bildiğinizi söyleyerek övündüğünüz dersler benim nazarımda yukarıdaki derslerin yanında devede kulak kalır.

Şunu samimi olarak söylüyorum. Tek başına İdare hukuku veya ticaret hukuku veya kıymetli evrak hukuku yahut da vergi hukuku bilerek hukukçu olunmaz. Ben size şimdi butlan nedir diye sorsam, sabaha kadar düşünün kayda değer bir cevap veremezsiniz. Çünkü ne aile hukuku ne de borçlar hukuku gördünüz. Ve daha butlanın ne olduğunu tatminkar bir şekilde tanımlayamayan birisi benim nazarımda hiçbir surette hukukçu olamaz.

Hukukçu olmak, 3 yıldır hukuk öğrencisi olduğum için rahatlıkla ifade edebilirim ki; hukuk fakültesini kazanmak veya mezunu olmak değildir. Daha fazlası gerekiyor. Şunu da unutmamak lazım, hukuk fakültesinde öğrenciler idare hukuku veya vergi hukukuna göre daha önemli ve daha derin konular olan Medeni, borçlar ve Ceza ve ticaret hukuku, Ceza ve Medeni usul dersleri, Devletler özel hukuku gibi derslerle cebelleşiyorlar, sadece borçlar hukukunu öğrenmek demek bile başlı başına bir hukukçunun hukuk hayatının yarısını anlamlandırması demektir. Bu kadar ağır yükün arasında bahsettiğiniz derslerde öğrencilerin derine inememesini yadırgamamak lazım. Yani Hukuk kocaman bir elma, siz elmadan kocaman bir ısırık alabilisiniz, ama asla o elmayı bitiremezsiniz, biz belki sizin kadar büyük ısırık alamayabiliriz ama o elmayı bitirebiliriz. Ve amaç her zaman elmayı yemektir, yarım bırakarak çürümeye terk etmek değil!

Yazıma değerli bir emekli yargıtay üyesinin sözleriyle son vermek istiyorum: "Tam hukuku öğrenmeye başlamıştım, yaş haddinden emekli ettiler."

Esenlikler.
Old 12-11-2010, 13:03   #27
Av.Denizcan Sarıkaya

Alıntı:
Yazan Raşit Tavus
Ö

Yazıma değerli bir emekli yargıtay üyesinin sözleriyle son vermek istiyorum: "Tam hukuku öğrenmeye başlamıştım, yaş haddinden emekli ettiler."

Esenlikler.
gerçekten çok iyi demiş
Old 10-05-2012, 01:38   #28
eskici35

arkadaşlar ben 2011 nisan sınavına izmirde radikal akademi dershanesine gittim ve yazılı sınavdan 87 aldım.kursun bence katkısı var.kursta sınav formatını bilen hocalar varsa sizleri yönlendirebilirler.ben izmirde yada civar kentlerde olan tüm meslektaşlarıma radikal akademiyi öneririrm
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi