Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

sizce avukatlık sınavının kaldırılmasının etkileri nasıl olacak?

Yanıt
Old 30-11-2006, 01:09   #1
bozoli

Varsayılan sizce avukatlık sınavının kaldırılmasının etkileri nasıl olacak?

öncelikle sınava kadar ki statüsüz durum ortadan kalktığı için memnun olduğumu belirterek tarışmalara bir kıvılcım olmak istedim...yorumlarınızı bekliyorum sayın meslektaşlarım
Old 30-11-2006, 02:40   #2
av.c_ergul

Beklenen oldu ve maalesef sınav kaldırıldı. Olur olmaz konularda cüppelerini giyip sokaklara dökülen barolar üzerlerine düşen görevi yapamadılar. 35-40 fakülteden her yıl 6000 civarında mezun kuru pastalı kokteyllerle avukat olmayı bekliyor. Allah sonumuzu hayır etsin.

Sınav bu mesleğin bu mesleğin kaybolmak üzere olan prestijini koruyabilirdi.

Sınavın kaldırılmasının ettkileri ne mi olacak? Her yıl 5000 civarında yeni avukat ve avukat kelimesinin şaşalı fonetiğinin gerçeklerle hiç uyuşmadığını gören yeni hayal kırıklıkları olacak, baro odalarıdan daha fazla kirli cüppe kiralanacak, daha fazla pul satılacak, barolar daha fazla ruhsat satacak.....saygılarımla
Old 30-11-2006, 09:34   #3
MEHMET BİROL ŞAHİN

Sınav gerekliydi.Kaldırılmasının avukatlık mesleğine, adalete ve hukuka ne faydası olduğunu veya varlığının ne zararı olduğunu açıklamadan sırf oy kaygısıyla sınav sisteminin rehabilite edilmesi yerine kaldırılması son derece yanlış.Adalet mekanizmasını sulandırmak için, niteliğini azaltmak için elinden gelen her şeyin yapılmasının ülkeye bir faydası yok.Hakim ve savcıların sınava tabi tutulduğu hatta ve hatta mübaşir, katip, hizmetlilerin dahi sınava tabi tutulduğu bir Adliye Teşkilatında Avukatlar hakkında sınav sistemini kaldırmanın mantığı haklı değil....Uyum sağlamak için çalıştıklarını söyledikleri Avrupa Birliği'nde her Hukuk Fakültesi'ni bitiren avukat olabiliyor mu?...Hadi Meclisteki avukatız diye oturanların Genel başkan emir komutasından kurtulup sağlıklı düşünmelerini veya düşündükleri gibi davranmalarını geçelim de bu ülkede Baro'lar ne işe yarar Allah aşkına?.... Barolar mesleki konularda görüş bildirmez de mücadele etmez de ne yaparlar?Barolar üyelerinin hakklarını korumayacak da ne yapacaklar?Onlar da mı iktidar partisinin genel başkanının emrindeler?Netice olarak:Avukatlık Stajından önce Sınav sistemi olmalıdır.Sınavı kazanamayan avukatlık stajına başlayamamalıdır.Noter sistemi gibi her il ve ilçeye avukat sayısı nüfusa göre belirlenmeli bu sayı aşılmamalı nüfus ve işlem hacmi arttığında sadece ek kontenjan verilmelidir..................
Old 30-11-2006, 11:24   #4
ISIL YILMAZ

Sn.bozoli,
Ben sınavı bekleyen bir stajyer olsam ve stajım biteli beş altı ay geçmiş olsa bir dava açmayı düşünürdüm. Yani benim aylarım heba edilmiş, sınav yasada olmasına rağmen stajdan sonra altyapısı hazırlanamadığından sınava giremediğim için avukat olarak çalışma hakkımdan yoksun kalmışım ve gelir elde edememişim. Bu konu üzerinde biraz düşünürdüm doğrusu.

Avukatlığa sınav getirerek meslekte kalitenin yükseltilemeyeceğini daha önce de savunmuştum. Meslekte kalite, hakimlerin önünde el pençe divan durmayı, evet efendim-sepet efendimleri bırakıp icra memurundan para üstünü talep etmeyi, meslektaşlarımıza karşı gereken saygıyı göstermeyi, baroları aktif hale getirmeyi başardığımızda gelir.

Yoksa sınavın onaylanması ancak "pastadan payım düşmesin" demeye gelmektedir.

Tıpta uzmanlık sınavını veremeyen bir doktor pratisyen hekim olarak çalışmaya devam edebiliyor, ama avukatlık sınavını veremeyen hukuk mezununa çare bırakılmıyor. Bu nasıl bir anlayıştır, aklım almıyor. Boşuna mı okundu bu fakülte!

Resmin bütünü öyle gösteriyor ki, sınav çözümden ziyade bir derttir. Meslekte kalite daha az avukatın daha çok para kazanmasına bağlı değildir. İnsanların zengin olana saygı duymak gibi bir eğilimi varsa da az sayıda avukatın çok sayıda zenginliği fikri ile bu çarpık eğilim pekiştirilmemelidir. Saygı, satın alınan birşey olmamalıdır.

Daha çok yeni meslektaşımız gelsin istiyorum ve eskilerden daha iyi olsunlar diye temenni ediyorum.

Saygılar.
Old 30-11-2006, 14:35   #5
av.c_ergul

Sayın Yılmaz;

Avukatlık sınavını veremeyenler ne yapacak? evet basit bir soru ama büyük bir sorun.Bu soruna şöyle bir çözüm bulunabilir. Adliye personeli hukukçulardan oluşmalı. Örneğin kalem - icra müdür ve yardımcıları hukukçulardan oluşabilir. Bu belki tamamiyle bu sorunu ortdadan kaldırmaz ama çözüme katkıda bulunabilir. Önce bir adım atmak gerek.
Avukatlık, Hakimlik-savcılık sınavı kazanılmayınca "hiç olamasa avukat olayım" denilen bir meslek olmamalı zira
Hukuk fakülteleri avukatlık meslek yüksek okulları değil hukukçu yetiştiren okullardır. Saygılarımla
Old 30-11-2006, 15:16   #6
allegria

Hukuk Fakültesi'ni kazanmak hiç kolay değil belli bir başarıya sahip ve yüksek puan yapabilmiş kişiler kazanabiliyor ancak.Adliye personeli hukuk mezunlarından oluşacaksa eğer ozaman fakülte puanlarını düşürmeleri lazım o kadar yüksek puan yapmış kişilerin mezun olduktan sonra sadece personel olarak kalmasına gönlüm razı olmuyor.İlla böyle bir uygulama yapılacaksa fakülte puanları düşürülsün herkes kazansın fakülte sonunda yapılacak sınavlarla hakim-savcı-avukat ya da adliye personeli olarak ayrılsın.Böylece eşit statüye sahip aynı puanla gelmiş fakat fakültede kendini en çok geliştirebilen kişiler hakim ya da avukat olabilir.
Old 30-11-2006, 17:21   #7
abdullah_binici

Avukatlık sınavının kaldırılmasının mesleğin itibarını düşüreceğinden, kaliteyi azaltacağından bahsediliyor. Bu tarz açıklamalarda bulunan arkadaşlarımızın samimi olduğunu düşünmüyorum. Eğer gerçekten mesleğin geleceği düşünülseydi avukatlık sınavı yapılması gibi yüzeysel ve kaliteyi artırmada bir faydası olmayacak çözüm yolları üretilmeye çalışılmazdı. Bu düşüncede olanların genel anlamda mesleğin geleceğinden değil kendi kişisel durumlarından endişe ettiği kanaatindeyim.
Bir sorunun çözümünde asıl olan ana kaynağı halledebilmektir. Her sene 5000-6000 mezun verelicek ve avukatlık sınavıyla kalite yakalanmaya çalışılacak öylemi? Avukatlık sınavının tekrar uygulamaya konulması için birlik olmaya çağrısı yapan arkadaşlara,
-BÜYÜKLERİME- sesleniyorum. Neden bu baskıyı hukuk fakültelerine alınan öğrenci sayısının azaltılması için uygulamayı düşünmüyorsunuz! Neden sorunu temelinden halletmeye çalışmıyorsunuz?
Saygılar...
Old 01-12-2006, 03:00   #8
Adli Tip

Avukalık sınavının kaldırılmasının KESİN SONUCU:
Önümüzdeki yıllarda sınav olmasını isteyen daha çok avukat olacak aramızda
Old 01-12-2006, 04:32   #9
Av.Suleyman.Karadag

Alıntı:
Yazan Av.Uygar
Avukalık sınavının kaldırılmasının KESİN SONUCU:
Önümüzdeki yıllarda sınav olmasını isteyen daha çok avukat olacak aramızda

Sanırım en gerçekçi yorum bu olmuş

Şu an avukat olanlar sınavın kalkmasını istemiyor,öğrenciler ve staj yapanların büyük bölümü ise sınavın kaldırılmasından yana...

Önemli olan dürüst olabilmek.Acaba şu an öğrenci olanlar bundan 5-10 sene sonra böyle bir tartışma gündeme gelse nasıl cevap verecekler? Bunu gerçekten merak ediyorum???

Bu başlıkta yorum yapan bazı avukatlar gibi pastadan daha çok pay kapmak,avukat sayısını mümkün olduğunca az sayıda tutarak maddi geleceklerini güvence altına almak mı isteyecekler?

Yoksa kendilerini sürekli geliştirmeyi,meslektaşlarından bilgi,beceri olarak daha üst seviyede olarak onların arasından sıyrılmayı mı tercih edecekler? Evet bu soruların cevaplarını gerçekten merak ediyorum ve sanırım 5-10 seneden önce de öğrenme fırsatı bulamayacağım...

Avukatlık sınavından çok fazla korkan birisi değilim fakat anlatmaya çalıştığım gibi insanların bu sınavı değerlendirirken sadece kendi açılarından bakıyor olması,bunu gerçekten kaliteyi arttırmak için değil de kendi gelecekleri için istiyor olması ama bunu da kabullenmeyerek; çok idealist düşünüyor havası vermeleri biraz sinirlerimi yıpratıyor (neymiş efendim mesleğin kalitesi azalacakmış) Unutmayalım ki bugüne kadar böyle bir sınav yapılmadı,şayet mesleğin kalitesi düşük ise kaliteyi düşürenler kimler?öğrenciler olmadığına göre hala bu mesleği yapanlar.Yani şu an avukat olanlar(şu an hepiniz mesleiğin itibarını düşürenler kategorisine adaysınız) Lütfen sizin bunda payınız olmadığına bizi ikna edin.Bu itibarı kimlerin düşürdüğünü elbirliği ile ortaya koyalım Ya da şu an avukat olanlara bir yeterlilik sınavı yapılabilir ne dersiniz? Evet galiba en güzeli bu.Ben de bu sınava sizlerle beraber girmek istiyorum...
Old 01-12-2006, 04:52   #10
Av.Suleyman.Karadag

Alıntı:
Yazan av.c_ergul
Sayın Yılmaz;

Avukatlık sınavını veremeyenler ne yapacak? evet basit bir soru ama büyük bir sorun.Bu soruna şöyle bir çözüm bulunabilir. Adliye personeli hukukçulardan oluşmalı. Örneğin kalem - icra müdür ve yardımcıları hukukçulardan oluşabilir. Bu belki tamamiyle bu sorunu ortdadan kaldırmaz ama çözüme katkıda bulunabilir. Önce bir adım atmak gerek.
Avukatlık, Hakimlik-savcılık sınavı kazanılmayınca "hiç olamasa avukat olayım" denilen bir meslek olmamalı zira
Hukuk fakülteleri avukatlık meslek yüksek okulları değil hukukçu yetiştiren okullardır. Saygılarımla

Merakımı bağışlayın...

Siz hakimlik-savcılık sınavına girdiniz mi?
Old 01-12-2006, 09:25   #11
diclee

Avukatlik Sinavinin Kaldirilmasindan Dolayi Duydugum Memenuniyeti Belitrmek Istedim Sadece... O Kadar Calisip Hukuk FakÜltesini Kazaniyoruz Senelerimizi Harcayip Okuyoruz Sonunda Hic Bisey Olamayacaksak Bukadar Caba Anlamsiz Degilmi? Zaten Iyi Olan Avukatlar Meslekte Basarili Olacaklar Yani Zaten Insanlar Bu Secimi Yapiyorlar (Ösym Den Önce)
Old 01-12-2006, 11:47   #12
Adli Tip

çeşitli vesilelerle farklı başlıklar altında aynı şeyleri söylüyorum, ilk fırsatta bir makale yazacağım ve site kütüphanesine ekleyeceğim.
"kazanılmış hak" kavramını yapılacak ilk sınavda sormak lazım galiba...
ben hukuk fakultesinde öğrenciyken sınav konusu gündeme gelmişti. biz de karşı çıkmıştık... bizim gerekçemiz şuydu:
bunu kademeli uygulayalım, zira biz fakulteye girerken bu sınavı bilmiyorduk, bu yasa çıktıktan sonra fakulteye girecek olanlar bu sınavı da öngörerek fakulteye girerler, ve haklı bir itirazları olmaz diye düşünüyorduk.
HEPİMİZ MESLEKTAŞIZ, lütfen öğrenci ve stajyer arkadaşlarımız alıngalık göstermesin.Süleyman Beyin "şu an hepiniz mesleiğin itibarını düşürenler kategorisine adaysınız" sözleri gibi. boyle bir ayrım bize hiç yakışmaz.
Staj kredisinin burs olması ve daha yüksek olmasıyla ilgili stajerkenki mücadeleme hala aynı inançla devam ediyorum. avukatlık sınavı mücadelesini de aynı şekilde ne kendi kuşağım ne öncekiler ne de sonrakiler için değil, mesleğimiz için gerekli buluyorum.
meslek hayatınızda sizi sıklıkla rahatsız edecek bir kaç klişe:
"savcılar da mı aynı okulu bitiriyor?
neden daha fazla okuyup hakim olmadın?
olacaksan savcı ol!
hukuk fakultesiyle siyasal aynı değil mi?"
bu soruları duyduğunuzda,
üçünü sayfada avukat haberleri okuduğunuzda,
meslektaşlarınız asgari ücretle sizi yanında çalıştırmak istediğinde,
adalet bakanı şoför alırken size öncelik tanıdığında,
eskiden "beni ne avukatlar ne dr'lar istedi de..." diyen kızların, artık "beni ne topçular ne poçular istedi" dediğini duyduğunuzda ...
bireysel kurtuluş için kendinize kurslar ararken,
belki anarsınız bu gunlerinizi..
Old 01-12-2006, 11:48   #13
av.c_ergul

Alıntı:
Merakımı bağışlayın...

Siz hakimlik-savcılık sınavına girdiniz mi?

Ben hakimlik sınavına hiç girmedim, yani "hiç olmazsa avukat olayım" diyerek seçmedim bu mesleği, istediğim için avukat oldum.
Old 01-12-2006, 12:04   #14
kağanulaş

Gördüğüm kadarıyla bu sınav konusunda stajyer arkadaşlar hep üstün değerleri savunuyor edasındalar. Test usulü bir sınavla avukatların mesleki yeterliliğinin belirlenemeyeceğini, sınavın yanlış olduğunu savunan, bu konuda lobi faaliyetleri yürüten ve neticede muzaffer olan bu genç meslektaşlarımızın bundan sonraki icraatlarının hakimlik sınavının kaldırılması olacağını umuyorum. Avukat olmak için test yapmak yanlıştır diyorsanız, hakimlik için sınav da yanlıştır demelisiniz. "Yok o benim derdim değil" diyorsanız o zaman sizinki bir hak arama mücadelesi değil şahsi menfaat kurtarma operasyonu olmuştur.

Sayın Yılmaz'ın "pastadan payım azalmasın" endişesine ilişkin düşüncesine de katılmıyorum. Mutlaka "yenilere sınav gelsin ki rakiplerim hızla çoğalmasın" diye düşünenler vardır. Ancak bu o kadar önemli bir problem değil. Sınav sadece yenilere değil de tüm avukatlara olursa herhalde bu tür endişelerle hareket eden de kalmayacaktır. Mesleğe girişte bir sınav, sonrasında da uzmanlık sınavları. Bildiğim kadarıyla Almanya'da uzun bir eğitimin arkasından görülen uzun bir staj var. Sonrasında da avukat olan bir kişi kafasına göre her mahkemede vekillik yapamıyor. Değişik mahkemelerde avukatlık yapabilmek için farklı sınavlarda başarı göstermeniz gerekiyor. (Temyiz mahkemesi için bir sınav, Federal Mahkeme için başka sınav vs.)

Saygılarımla.
Old 01-12-2006, 13:42   #15
quis

Avukatlık sınavına sıcak bakıyordum bana saçma gelen uygulama o sınava bir sınır konulmasıydı. Hukuk Fakültesi mezunu bir insanın senede 1 yada 2 defa olacak bu sınava her zaman giriş hakkı olmalı, istediği kadar bu sınava giriş hakkı bulunmalı ve sorular yeterli hukuk eğitimini almış bir öğrencinin avukat olmaya hazır olduğunu gösterir zorlukta bir sınav olmalıydı.
Bu sayede parasını basıp okulun yolunu bile bilmeden 4-5 yılda mezun olanlar elenebilirdi.
Şu an hala 10 yıllık avukatlık yapıp iki marka arasındaki isim benzerliğinden dolayı açılan davanın BK hükümlerine göre açılacağını zanneden avukatlar var ve bu hiç hoş bir durum değil.
Avukatlık sınavı şu an Türkiyenin durumuna baktıgımızda hukuk adına yapılacak en iyi şeylerden birisi olacaktı ve şundan eminim ki kendine guvenen her hukuk mezununun yapabilecegi sınavdı. İlk gundeme geldiğinde çok kisi tepki verdi ama başından beri olması gereken bi uygulamaydı ve her iyi şey gibi bu da iptal edildi
Old 01-12-2006, 14:06   #16
NoXYgEnE

sınavın temeli baştan beri yanlış şeylerin üzerine oturtulmuştu sınavsa kapsamlı olmalıydı yada hiç olmamalıydı prestij hukukta bireysel bir meseledir dolayısıyla bu sınav konusunun geçmiş yıllarda bu mesleğin hakkını verememişler içinde getirilmesi gerekliydi yapamadılar bencede kaldırılması daha iyi oldu.
Old 01-12-2006, 18:08   #17
HollCroft

Şahsi kanaatime göre "Avukatlık Sınavı" yapılacak ise, bu sınava baroya kayıtlı olan tüm avukatlar girmelidir. Avukatlık mesleğini icra eden meslektaşlar, şu anda stajını yapan veya fakültede öğrenim gören meslektaşlar arasından kalitesiz, mesleki değerlere uymayan avukatlar çıkacağını söylüyorlar. Peki şu anda avukatlık mesleğini icra eden meslektaşlar arasında bu tipte avukatlar yok mu? Madem mesleki kalite savunuluyor, bunu yeni mezun meslektaşların ekmekleriyle oynamak yerine bütün avukatlar açısından savunmak yerinde olacaktır. Sonuçta yeni mezun da hukuk fakültesi okudu, avukatlık yapan da hukuk fakültesi okudu. Hatta ve hatta, hukuk bilgisinin yanında minimum 2 yabancı dil bilerek yeni mezun olan meslektaşlarımız bulunmakta. Ben arada bir fark görememekle birlikte, yabancı dilin büyük bir avantaj olduğu görüşündeyim.

Çözüm kesinlikle sınav değildir. Pek çok meslektaşımın da belirttiği gibi sorunun kökünden çözülmesi gereklidir. Fakülte sayısı azaltılabilir veya öğrenim süresi 5 seneye çıkarılabilir (ilk 4 sene teorik, son 1 sene pratik eğitim). Sınavı ekonomik kaygılar sebebiyle, "kalitesiz avukatlar çıkacak" kılıfı giydirerek savunan meslektaşlarımı büyük bir esefle kınıyorum.

Herkese iyi çalışmalar.
Old 01-12-2006, 21:19   #18
Selçuk Kurt

Varsayılan 2006 yılında,2 sınav olmalıydı!!!

Avukatlık sınavına girecek 2001 kayıtlı hukuk fakültesi ögrencilerinden büyük bir bölümü...2006 temmuz ayından bu yana ruhsatname almak için başvuramıyorlar ve final mezunu olan bu arkadaşların büyük bir bölümü 2006 yılında 2 sınav olmaması nedeniyle magdur olmuşlardır.Arkadaşlarımızın suçu hukuk fakültesini 4 yılda bitirmek mi? oysa hukuk fakültesine 2001'den önce kayıt yaptıran ve hukuk fakültesini uzatan arkadaşlarımız ve hatta şuan 8 yıldan beri mezun olamayan biri 2001 yılından önce kayıt yaptırdıgı için sınava girmeden avukat olabilecek...kısaca olayı bir bütün olarak düşünmeliyiz...umarım kanun degişikligi resmi gazetede yayımlanır...
Old 02-12-2006, 13:46   #19
Selçuk Kurt

Varsayılan Avukatlik Sinavi Kaldirildi Ama...

Avukatlık kanunu degişikligi resmi gazetede yayımlanma süreci uzarsa sınav yapılır gibi geliyor bana...süreç uzarsa bu konuda fikirleriniz ne olur???
Old 02-12-2006, 20:15   #20
Selçuk Kurt

Varsayılan 2-3 Aralık da TBB toplanıyor...

Türkiye Barolar Birligi başkanlıgında toplanan Barolar,sınavın yapılıp yapılmamasına ilşkin sürecde tutumlarnı belirleyecekler...
Old 03-12-2006, 19:49   #21
av.tuğbabal

sayın corpus animus
cumhurbaşkanı kendine gönderilen yasayı 15 gün içinde onaylayıp yayımlayacak yada geri mclise gönderecek.dolayisiyle c.başkanına 29 kasımda gitmiş yani sınavdan önce sonuçlanması gerekli...
Old 04-12-2006, 10:21   #22
Selçuk Kurt

Varsayılan Sayın Meslektaşım...

(
Alıntı:
Yazan av.tuğbabal
sayın corpus animus
cumhurbaşkanı kendine gönderilen yasayı 15 gün içinde onaylayıp yayımlayacak yada geri mclise gönderecek.dolayisiyle c.başkanına 29 kasımda gitmiş yani sınavdan önce sonuçlanması gerekli...
)

Sayın meslaktaşım örnegin;15. gün c.başkanı kanun degişikligini meclise iade ederse meclis bir daha bunu gündeme alana kadar sınava girilebilecegini kastettim.Sürec uzar derken bunu demek istedim...ayrıca sınava giriş belgeleri adaylara gönderildi ve c.başkanlıgı onaylama makamı degil keza c.başkanı kanun resmi gazetede yayımlanması için gerekli safhalardan biri ve meclis 2. defa yasayı kabul ederse direk yayımlıyor zaten...kanaatimce c.başkanı veto edecektir ve Anayasa mah.de iptal ve yürürlügün durudurulamsı istemiyle dava açacakatır...
Old 04-12-2006, 11:43   #23
av.avukatti

sınav olmalıydı ama ne yazik ki bu sınav yapılmayacak dünyanın heryerinde bu sınav yapılıyor.daha önceki iktidarlar türkiye tarım ülkesi diye her üniversitede ziraat fakültesi açtı.bu fakültelerden mezun olan gençler şu an işsiz.ne yazık ki aynı anlayış hukuk fakülteleri içinde gerçekleşti.(hukuk devleti die!)ziraat fakültesinden mezun olan gençler diplamalarını artık odalarını süsleyen bir aksesuar olarak kullanıyor.(çerçeve içinde!)günümüzde çok fazla sayıda hukuk fakültesi açıldı adını ve yerini duymadığım yerlerde!aslında bir eleme gerekliydi. benim hukuk fakültesi mezunu olan arkadaşlarım da artık ruhsatlarını odalarına asmaya başladı!vekalet ücretleride artık 110 ytlden %10 düşecek hadi hakkımıza hayırlısı...
Old 04-12-2006, 19:06   #24
allegria

Şuan avukatlık yapan sayın büyüklerimiz acaba onlar bizim yerimizde olsalardı yine sınavın yapılmasını bu kadar çok isterler miydi merak ediyorum..
Old 04-12-2006, 20:59   #25
Selçuk Kurt

Varsayılan Avukatlik Sinavi Olacak...

Arkadaşlar avukatlık sınavı olacak...23 Aralıkdaki sınav olcak...yalnız 2.defa olurmu bilmem...
Old 05-12-2006, 14:09   #26
allegria

Alıntı:
Yazan Corpus_Animus
Arkadaşlar avukatlık sınavı olacak...23 Aralıkdaki sınav olcak...yalnız 2.defa olurmu bilmem...

Nasıl yani Biraz açıklar mısınız?
Old 05-12-2006, 16:49   #27
_themis_

sen türkiyenin her yerine olur olmaz hukuk fakülteleri aç,her yıl 5000 kişiyi mezun et,hakimler savcılar zaten ayrı bir mertebede,sonra da "avukatlık mesleğinin kalitesi vik vik vik...."Bir kere avukatın kalitesini piyasa belirlemez mi?ha illede kalite belirleyeceğim diyosanız halihazırda avukatlık yapanlara uygulansın önce sınav,zira şu an sınava girmesi istenen yeni mezunların mesleğin kalitesiyle ilgili ortalamaya katılması söz konusu değil ki düşürsünler...mesleğin kalitesi düşmüşse ya da düşüyorsa halihazırda avukatlık yapa(maya)nların yüzünden değil midir?önce fakülte sayısını,sonra kalan fakültelerdeki kontenjanı azaltacaksın,periyodik sınavlar koyacaksın,mesleğe atıldıktan sonra da belli süre aralıklarla, o zaman yeni mezunlara yap istediğin sınavı.ayrıca şu anki kıdemli avukatların gördüğünde bu ne diyeceği matematik geometri(bir nevi beyin cimnastiği ne alakası var demeyin çok alakası var)konularını öğrenerek sorularını çözerek geldik biz bu fakültelere.sözün özü adamakıllı öss stresi dahi görmemiş avukatlar tabi şimdi çıkıp "avukatlık sınavı olsun da kalite de şöyle de böyle de..."derler.kendilerinin sınava ihtiyacı olduğunu fark ettiklerinden olsa gerek.sözün özü pastadaki payı bizlerle paylaşmak istemeyenler,hayatınızda doğru düzgün sınav görmemişsiniz;öss gibi bir belayı atlatmış bizleri sınavla uzak tutamazsınız bu piyasadan ,hadi ordan !!!!
Old 05-12-2006, 18:35   #28
Selçuk Kurt

Evet sınav bütün avukatlara uygulanmalı ama süreç ilk sınavın yapılacagını gösteriyor...
Old 05-12-2006, 21:25   #29
mehtapa99

Kanun Cumhurbaşkanının imzasından geçmeden ben sınavın kalktığını düşünüp rahatlayamayacağım.Ayrıca bugün sınav giriş belgem geldi. Peki bunun anlamı ne (! )
Old 06-12-2006, 10:56   #30
av.avukatti

arkadaşlar sınav 23 aralık ta olacak bu süreçte,cumhurbaşkanı veto ederse..tabiki.sonrasında olur mu olmaz mı bilemem çünkü burası türkiye her an herşey olabilir..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi