Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Baz İstasyonları

Old 01-03-2002, 22:39   #1
şevvall

Varsayılan Baz İstasyonları

Çatısında baz istasyonu bulunan bir apartmana komşu olan şahsın bu baz istasyonunun kaldırılması için başvuracağı hukuki yollar nelerdir?Tüketicinin Korunması Kanunu bu talepte hukuki dayanak olarak nasıl gösterilebilir?Ayrıca diğer hukuki dayanaklar nelerdir?

21-01-2001 19:00:03
Old 01-03-2002, 22:40   #2
vefa

Merhabalar Sayın Şevval,
Çatısında baz istasyonu olan bir apartmana komşu olan şahsın bana göre ilk yapması gereken komşu gayrımenkuldeki kat maliklerinden bu duruma muhalif olan herhangi biriyle ortak bir çalışma yapmasıdır.
Çatı mutlak ortak yerlerdendir. Baz istasyonu gibi kanserojen maddeler yayan ve bu yönüyle yerleşim yerlerinde kurulmaları "normal koşullarda " imkansız olan tesisler bir yana kat maliklerinden hiçbiri tüm kat maliklerinin rızası olmadan inşaat,eklenti ve tesis yapamaz (KMK. m.42)
Dolayısıyla söz konusu gayrımenkulde oturan herhangi bir malikin açacağı davayla baz istasyonunun kaldırılması mümkün olabilecektir.

Ancak o apartmandaki tüm kat maliklerinin oybirliği ile verdikleri kararla bu baz istasyonunun çatıya konmasına izin verdiğini farzedersek (bu konuda hiç bir açıklama yapmamışsınız. ) Bu durumda komşu apartmandaki şahıs Medeni Kanundaki komşu haklarına ilişkin maddelerden faydalanabilir.
Medeni Kanunun 661/1 deki : Bir kimse mülkünü kullanırken hele sınai işler yaparken komşusuna zarar verecek her türlü taşkınlıklardan çekinmeğe mecburdur" hükmünden yola çıkarak dava açabilir.

Komşu gayrımenkul kendi sağlıklarını maddi çıkarlarını önplanda tutarak hiçe sayabilir belki ama sizin sağlığınızla oynamaya bu anlamda tehlike yaratmaya hiç kimsenin hakkı yok!

Bu olayda Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanununun dayanak olabileceğini ben düşünmüyorum. Adı geçen kanun "tüketicinin" sağlık ve güvenliği ile çıkarlarını koruyucu, tazmin edici önlemler alır ama ordaki tüketici kavramı bir mal veya hizmeti satın alan, kullanan, tüketen kişidir. sizin olayınızda zarar gören kişiyi tüketici olarak tarif etmek bana pek doğru gelmiyor...
Hukuki dayanak olarak geçen hafta basında da yer alan baz istasyonlarına ilişkin yargıtay kararını da verebiliriz.
Maalesef karar metnini tam hatırlayamıyorum yazılı basını takip ediyorsanız geçen pazartesi-perşembe arasındaki gazeteleri taramanızı öneririm. Bulursam ben de yine bu köşeden size iletmeye çalışacağım.

Hoşçakalın ve tabii sağlıklı kalın...
Baz istasyonlarının apartman çatılarında, o apartmanda oturan bağımsız bölüm sahiplerinin rızasıyla konmadığı toplum bilincine ulaşabileceğimiz günler dileğiyle!

22-01-2001 01:18:21

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi