Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Trafik Ceza Tutanağını İptal Ettirdik

Yanıt
Old 01-09-2006, 14:58   #1
Av.Suat Ergin

Varsayılan Trafik Ceza Tutanağını İptal Ettirdik

Selamlar,

Sayın Üyeler, bugün gelen bir tebligatla Sulh Ceza Mahkemesi'ne Trafik Ceza Tutanaklarının İptali istemiyle açtığımız davanın karara çıktığını, lehimize karar verildiğini öğrendik.Davayı açarken gerek Sitede, gerekse Kazancı Hukuk Otomasyon Programı'nda yaptığım araştırmada konuyla ilgili bir karar bulamamıştım. Bulduğum karar fahri trafik müfettişlerinin gıyapta tuttukları ceza tutanağı ile ilgiliydi...

Bizim olayımızda da park halindeki araçlara tescil plakasına göre tutulan ceza tutanağı sözkonusudur. Kararın ilgili bölümünü aktarıyorum:

"G.D.:

İncelenen evrak kapsamına göre; itiraza konu edilen ve itiraz edenin gıyabında düzenlenen tutanağın tescil plakasına göre düzenlendiği, tescil plakasına göre düzenlenecek tutanaklar için TRAFİK PARA CEZALARININ TAHSİLİNDE VE TAKİBİNDE UYGULANACAK ESAS VE USULLER İLE KULLANILACAK BELGELER HAKKINDA YÖNETMELİK' in ilgili hükümleri uyarınca 10/a-b maddeleri gereğince tebligat işlemine 7 iş günü içinde başlanması gerekeceği belirtilmiş olup;

İncelenen belgelerde tebligatın hangi tarihte başlatıldığına dair açıklık olmadığı, ancak itiraza konu trafik cezasının düzenlendiği tarih ile para cezası tebligatının düzenlendiği tarih arasında 7 günlük sürenin çoktan gecirilmiş olduğu anlaşılmış olup;

Bu Yönetmeliğe aykırı olduğu tespit edilen tebligatın aradan geçen süre içersinde varsa itiraz edenin haklılık gerekçelerini ortadan kaldıracak sürede yapıldığı nazara alınarak;

İtarazın KABULÜNE Ve Trafik Ceza Tutanağında yazılı para cezasının İPTALİNE,

Kararın taraflara tebliğine,

Dosya üzerinde yapılan inceleme sonunda kesin olarak verilen açıkça okunup anlatıldı.22.05.2006"

Bu kararı sizlere duyurmak istedim. Bir de soru sormak istiyorum. Karar gıyapta verilen ceza ile ilgili...Ancak yüze karşı tutulan ceza tutanağına imza atmazsak ne olacak? Polis "imzadan imtina etti" şeklinde bir ibare yazıyor mu? Başından böyle bir olay geçen meslektaşım var mı? Eğer imzadan imtina yazmıyorsa o ceza tutanağı da iptal edilebilir mi? Kanaatimce aynı prosedürü izlemek zorunda kalacakları için iptal edilmesi gerekmektedir.

Saygılarımla
Old 01-09-2006, 15:12   #2
Viyola

Emsal bir karar çıkmasına vesile olmuşsunuz Suat Bey,teşekkürler.Ama keşke daha önce öğrenseydik bu kararı,çünkü daha bir hafta kadar önce aynı şekilde kesilen bir park cezasını ödemek zorunda kalmıştım
Old 01-09-2006, 15:23   #3
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Sn.Ergin,

Trafikçileri fazla mesaiye ve disipline zorlayacak , aynı zamanda aylarsonra ele geçen tebligatlarla şaşkın ve öfkeli sürücülerin yüzlerini ışıldatacak bir emsal oluşturmuşsunuz.

Tebrikler ve teşekkürler
Old 02-09-2006, 12:10   #4
Av.Levent

Alıntı:
Ancak yüze karşı tutulan ceza tutanağına imza atmazsak ne olacak? Polis "imzadan imtina etti" şeklinde bir ibare yazıyor mu? Başından böyle bir olay geçen meslektaşım var mı?

Evet yüze karşı verilen ceza tutanağına imza atmaz isek polis "imzadan imtina etmiştir" şeklinde bir ibare düşüyor. Başıma iki kez geldi. Birisinde bana ceza yazıldığından haberim yoktu, bir yıl sonra aracı muayeneye götürürken borcumun olduğunu öğrendim. (Polis yazmış bana tebliğ dahi edilmemiş)

İkinciside iptali icin bir ay önce açtım. Bir arkadaşımla polis ceza nedeniyle tartışmış, polis memuru tutanağa "imzadan imtina etmiştir" ibaresini düşmüş. (Kararı beliyorum)

Eğer imzadan imtina edildiğine dair bir ibare yoksa ceza tutanağında imzada olmadığı için iptal edilmesi gerekir diye düşünmekteyim.
Old 04-09-2006, 10:19   #5
hukukçu42

Yüze karşı hız sınırını aştığım için bir ceza yemiştim. Polis memurunun tavrı nedeniyle tutanağa imza atmamıştım. Memur bey "imzadan imtina" diyerek makbuzu kesti ve ben de ödemek zorunda kaldım. Yani tutanağı imzalamamak bir şey değiştirmiyor.
Old 05-09-2006, 14:01   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Mesaj Sahibi:Av.Levent

Alıntı:
Evet yüze karşı verilen ceza tutanağına imza atmaz isek polis "imzadan imtina etmiştir" şeklinde bir ibare düşüyor. Başıma iki kez geldi. Birisinde bana ceza yazıldığından haberim yoktu, bir yıl sonra aracı muayeneye götürürken borcumun olduğunu öğrendim. (Polis yazmış bana tebliğ dahi edilmemiş)

İşte benim aradığım örnek buydu. Haberiniz yok iken size ceza yazılmış ve imzadan imtina ettiğinizi beyan etmişler... Bence bu ceza tutanağı da iptal edilmelidir. Çünkü Sayın Av.Levent'in başına gelen herkesin başına gelebilir.

Üstelik bizim lehimize verilen iptal kararları gibi birçok karar daha verilirse, trafik polisleri tebligat zorunluluğunu aşmak için, "imzadan imtina etmiştir" ibaresini, gıyapta yazacakları her ceza tutanağına yazabilecektir. Burada 7 günlük itiraz süresinin geçirilmesi için bir takım hukukdışı oyunların önüne geçilmesi gerekmektedir.

Her gün park ettiğim yere yine park etmiş olmama rağmen (Alışveriş merkezi açıldığı gerekçesiyle) hiç bir işaret levhası konulmadan sabah gittiğimde ceza tutanağıyla karşılaşmak hiç hoş değil...İtiraz ettiğimde "imzadan imtina etti" ibaresi varsa ne olacak?

Saygılarımla
Old 19-11-2006, 16:01   #7
papoose

Varsayılan harika

trafik ceza tutanağı iptali ile ilgili aldığınız kararın tam metnini yayınlama veya mail atma imkanınız varsa çok sevinirim av.umutyalcin@hotmail.com
Old 19-11-2006, 17:55   #8
Jeanne D'arc

Sayın Av. Suat Ergin,

Tebrik ederim.

Saygılarımla.
Old 19-11-2006, 21:53   #9
kenan iskender

Selamlar. Şimdi bu iptal olan tarfik cezasınıni iptal olma sebebi trafik cezasının gıyapta kesilmesinden sonraki 7 iş günü içerisinde tebligatın yapılmamış olması mı.Bu 7 günlük süre cezanın kesinleşmesi için geçerlilik şartı mı? Yani itiraz süresini başlatan işlem mi? 7 gün içerisinde tebliga çıkmayınca ceza kendiliğinden iptal mi oluyor. Açıklık getirebilirseniz çok sevinecem. Saygılar
Old 20-11-2006, 11:12   #10
Av.Suat Ergin

Sayın kenan iskender;

Alıntı:
Şimdi bu iptal olan tarfik cezasınıni iptal olma sebebi trafik cezasının gıyapta kesilmesinden sonraki 7 iş günü içerisinde tebligatın yapılmamış olması mı.

Evet.

Alıntı:
Bu 7 günlük süre cezanın kesinleşmesi için geçerlilik şartı mı?

Evet.
Alıntı:
7 gün içerisinde tebliga çıkmayınca ceza kendiliğinden iptal mi oluyor.

Hayır. Benim yaptığım gibi, trafik ceza tutanağı sonradan tebliğ edilince, sulh ceza mahkemesine müracaat etmeniz gerekmektedir.

Sayın papoose;

Alıntı:
trafik ceza tutanağı iptali ile ilgili aldığınız kararın tam metnini yayınlama veya mail atma imkanınız varsa çok sevinirim

Size özel mesaj attım.

Sayın Jeanne D'arc,

Alıntı:
Sayın Av. Suat Ergin,

Tebrik ederim.

Çok naziksiniz, teşekkür ederim.

Saygılarımla
Old 23-11-2006, 12:09   #11
av.mansur

sayın suat bey
kararı tarafıma mail olarak atabilir misiniz ya da sitede tam metin olrak yayınlama imkanınız var mı...bu nevi kararlar yargıtay incelemesine tabi olmadığından sulh ceza hakimleri çok zaman dikkate almayabiliyor...fakat yine de sizin kararı emsal olarak kullanmak istedğim bir vaka var...
şimdiden teşekkürler
Old 23-11-2006, 13:45   #12
av.m.a.g

Suat Bey,

Başarınızdan ötürü sizi kutlarım, iyi iş başarmışsınız. Sizden mümkünse kararın tam metnini bu sayfada yayınlamanızı rica ediyorum.

İyi çalışmalar,
Old 24-11-2006, 10:07   #13
nefise

Benzer bir olay benim de başımdan geçti; bundan iki ay kadar önce, kızılayda trafiğin yoğun olduğu bir saatte bankadaki işimi halletmek üzere bankanın önünde durdum. yanımdaki arkadaşım bankaya girdi ben de arabada bekliodum, polis karşı yoldan anons etmeye başladı ben de camı açıp bi iki dk dierek ricada bulundum, sayın memur bey de önündeki kağıda bişiler yazmaya başladı ki bu ceza tutanağı oluyo! o sırada arkadaşım da yolun karşısındaki kırtasiyeye girmek üzere karşıya geçerken durumu farkedip polis arabasının yanında durarak o da benim gibi durumu açıklamaya çalışıodu ki memur bey tutanağı kızın eline sıkıştırıp arabasıyla gözden kayboldu!
Ben de ertesi gün yazdığım dilekçe ve tutanakla beraber trafik mahkemesi sayın hakiminin odasında aldım souğu; hakim beyle bayanların trafikte mağduriyeti hakkında da hoş bir sohbet yaptıktan 1 hafta sonra cezam iptal oldu
geçen hafta da yine trafikte bir polis memurunun ışıklarda yanıma gelip plakanıza işlem yapıorum cümlesiyle karşılaştım; memur beye ismini sordum ceza gelince görürsün ismimi diyerek o da aynı şekilde gözden kayboldu! ben de şimdi cezayı bekliyorum sabırsızlıkla
Old 24-11-2006, 20:05   #14
Av.Suat Ergin

Varsayılan Kararın Tam Metni

T.C.
İSTANBUL
3.SULH CEZA MAHKEMESİ DEĞİŞİK İŞ KARARI

DEĞİŞİK İŞ NO : 2006/129
KARAR NO : 2006/129

HAKİM
:CAVİT MARANCI-23890
KATİP :NESRİN AKDEMİR-99666

İTİRAZ EDEN :SARAÇ YAPI ÜRÜNLERİ VE İŞ GÜVENLİĞİ MALZ.SAN.TİC.
LTD.ŞTİ.
VEKİLLERİ :AV.SUAT ERGİN-AV.BEYZA ELVER: Hasat sokak no.39/C
Şişli/İst.

İTİRAZ KONUSU: Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü (A) Bölgesi Trafik Ekipler Amirliği’nin 12/10/2004 tarih DN 389611 sayılı ve 27/08/2004 tarih ve DK 066269 sayılı trafik ceza tutanakları hakkında

İTİRAZA KONU TEBLİGATA BAŞLANDIĞI TARİHİ : Belli değil

İTİRAZA KONU PARA CEZASI TEBLİGATININ DÜZENLENDİĞİ TARİH : 09/02/2006

İTİRAZA KONU KARARIN TEBLİĞ EDİLDİĞİ TARİH :16/02/2006

İTİRAZ TARİHİ : 22/02/2006

İtiraz eden SARAÇ YAPI ÜRÜNLERİ VE İŞ GÜVENLİĞİ MALZ.SAN.TİC.LTD.ŞTİ ‘nın itiraza konu edilen Trafik görevlilerince düzenlenmiş tutanakla 2918 SY nın 61. maddesine muhalefet suçundan 2918 SY nın 116 maddesi gereğince gıyabında düzenlenmiş olan idari para cezasına süresi içerisinde itiraz ettiği anlaşılmış olmakla, itiraz dilekçesi ve ekli dosyadaki belgeler incelendi.

GEREĞİ DÜŞÜNÜLDÜ:

İncelenen evrak kapsamına göre; itiraza konu edilen ve itiraz edenin gıyabında düzenlenen tutanağın tescil plakasına göre düzenlendiği, tescil plakasına göre düzenlenecek tutanaklar için TRAFİK PARA CEZALARININ TAHSİLİNDE VE TAKİBİNDE UYGULANACAK ESAS VE USULLER İLE KULLANILACAK BELGELER HAKKINDA YÖNETMELİK' in ilgili hükümleri uyarınca 10/a-b maddeleri gereğince tebligat işlemine 7 iş günü içinde başlanması gerekeceği belirtilmiş olup;

İncelenen belgelerde tebligatın hangi tarihte başlatıldığına dair açıklık olmadığı, ancak itiraza konu trafik cezasının düzenlendiği tarih ile para cezası tebligatının düzenlendiği tarih arasında 7 günlük sürenin çoktan gecirilmiş olduğu anlaşılmış olup;

Bu Yönetmeliğe aykırı olduğu tespit edilen tebligatın aradan geçen süre içersinde varsa itiraz edenin haklılık gerekçelerini ortadan kaldıracak sürede yapıldığı nazara alınarak;

İtirazın KABULÜNE Ve Trafik Ceza Tutanağında yazılı para cezasının İPTALİNE,

Dosya üzerinde yapılan inceleme sonunda kesin olarak verilen açıkça okunup anlatıldı.22.05.2006

Katip-99666 Hakim-23890
Old 24-11-2006, 22:40   #15
av.mansur

teşekkürler suat bey umarım karar gerçek bir emsal karar hüviyetini kazanır...başarınızdan dolayı da tebrik ederim ayrıca...
Old 25-11-2006, 01:00   #16
Av. Başak SANCAR

Varsayılan İmzadan imtina ile ilgili bir örnek

Biz de İdare Mahkemesinden bir iptal kararı aldık ama yaklaşık 2 yıl oldu. Olay şöyle;

Müvekkil aracını iş yerinin önüne park ederken, yer Emniyet Müdürlüğü karşısı olduğu için orada sürekli görevli olan trafik polisi geliyor ve "Dün giderken aracına patinaj çektirerek kalktın, Emniyet Müdürüm bana kızdı. O yüzden sana şimdi ceza yazacağım" diyor ve trafik polisinin uyarı ve işaretlerine uymamaktan cezayı müvekkil adına kesiyor, müvekkil de imzadan imtina ediyor.

Biz de, dava dilekçemizde olayı aynen anlattık. İlla ceza kesmesi gerekiyor ise, bir gün sonrayı bekleyip şahsa kesmek yerine, olayın olduğunu iddia ettiği anda plakaya kesmesi gerekeceğini, önceki gün aracı başkasının kullanıyor olabileceğini, ceza kesilen madde ile olay arasında hiçbir bağlantı olmadığını ve müvekkile polisin bir ikaz ve işarette bulunmadığını, vs. açıkladık. Başka hiçbir delilimiz yoktu ve İdare Mahkemesi trafik ceza tutanağını iptal etti. Çok şaşırdığımı itiraf etmeliyim. Masraf ve ücreti vekaletimizi de davalı idareden tahsil ettik.
Old 25-11-2006, 08:54   #17
av.m.a.g

Teşekkürler Suat Bey, başarılarınızın devamını diliyorum
Old 01-02-2007, 18:37   #18
AV.SERTANn

Konu ile ilgili foruma biraz geç katıldım bugün görme şansım oldu.Bizzat benzer olayların muhatabı oldum.

Anladığım kadarı ile kararda tebligat işlemlerine 7 iş günü içerisinde başlanmaması iptal nedeni sayılıyor,Fakat aklıma şöyle bir soru takıldı;İcra Hukukunda bilindiği üzere "Takip talebini alan icra dairesi bir ödeme emri düzenleyerek bunu takip talebinden itibaren en geç üç gün içinde tebliğe gönderir" şeklindeki İİK'nun 61,I maddesi ödeme emrinin geçerlilik şartı değil, iş sürüncemede kalmasın diye kanun koyucu tarafından koyulmuş...

Şimdi arkadaşlar; Trafik para Cezaları hakkındaki yönetmelikteki 7 günlük süreye ilişkin düzenleme ,İcra İflas Kanununda düzenlenen ve ödeme emrinin geçerliliğini etkilemeyen düzenleme ile benzerlik arz etmiyor mu?
Old 01-02-2007, 21:06   #19
Av.Selim HARTAVİ

Sayın Av. Başak SANCAR ilgili kararın metnini buraya ekleyebilirseniz iyi olur zira bizimde başımızdan buna benzer bir olay geçti. itiraz edip emsal olarak sunmak istiyorum. tşkler
Old 01-02-2007, 21:17   #20
Av.Ayse E.

sayın meslektasım oncelıkle tebrıkler...olayın tam manasıyla nalsılabılmesı ıcın dava dılekcenızı de eklersenız cok yararı olacagı kanısındayım...tabı sızın ıcın bır mahsuru yoksa...ıyı calısmalar...baska ornek kararlarınızıda merakla beklıyoruz..
Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Selamlar,

Sayın Üyeler, bugün gelen bir tebligatla Sulh Ceza Mahkemesi'ne Trafik Ceza Tutanaklarının İptali istemiyle açtığımız davanın karara çıktığını, lehimize karar verildiğini öğrendik.Davayı açarken gerek Sitede, gerekse Kazancı Hukuk Otomasyon Programı'nda yaptığım araştırmada konuyla ilgili bir karar bulamamıştım. Bulduğum karar fahri trafik müfettişlerinin gıyapta tuttukları ceza tutanağı ile ilgiliydi...

Bizim olayımızda da park halindeki araçlara tescil plakasına göre tutulan ceza tutanağı sözkonusudur. Kararın ilgili bölümünü aktarıyorum:

"G.D.:

İtarazın KABULÜNE Ve Trafik Ceza Tutanağında yazılı para cezasının İPTALİNE,

Dosya üzerinde yapılan inceleme sonunda kesin olarak verilen açıkça okunup anlatıldı.22.05.2006"

Bu kararı sizlere duyurmak istedim. Bir de soru sormak istiyorum. Karar gıyapta verilen ceza ile ilgili...Ancak yüze karşı tutulan ceza tutanağına imza atmazsak ne olacak? Polis "imzadan imtina etti" şeklinde bir ibare yazıyor mu? Başından böyle bir olay geçen meslektaşım var mı? Eğer imzadan imtina yazmıyorsa o ceza tutanağı da iptal edilebilir mi? Kanaatimce aynı prosedürü izlemek zorunda kalacakları için iptal edilmesi gerekmektedir.

Saygılarımla
Old 02-02-2007, 03:26   #21
ragıp

7. CEZA DAİRESİ
E. 2004/4635
K. 2004/9684
T. 14.9.2004
� TRAFİK CEZA TUTANAĞI ( İdari Ceza Kapsamında Bulunduğu - İtirazı İncelemekle Görevli Merciin İdari Yargı Olduğu )
� GÖREVLİ YARGI YERİ ( Trafik Ceza Tutanağına İtiraz - İdari Ceza Kapsamında Bulunduğu/İncelemekle Görevli Merciin İdari Yargı Olduğu )
� İDARİ CEZA ( Trafik Zabıtasınca Yapılan Uygulamanın Bu Kapsamda Bulunduğu - İtirazı İncelemekle Görevli Merciin İdari Yargı Olduğu )
2918/m. 47/a, 112
ÖZET : Trafik zabıtasınca yapılan uygulamanın "idari ceza" kapsamında bulunduğu ve itirazı incelemekle görevli merciin idari yargı olduğu gözetilerek görevsizlik kararı verilmesi gerekir.

DAVA : Trafik ceza tutanağına itiraz eden Ç.A. hakkında yapılan duruşma sonunda; Dicle Sulh Ceza Mahkemesinden verilen 7.7.2003 tarihli itirazın reddine, aynı mahkemenin 22.9.2003 tarihli temyiz talebinin CMUK.nun 315/1. maddesi gereğince reddine dair kararların Yargıtay'ca incelenmesi, itiraz eden tarafından süresinde istenilerek dava evrakı Cumhuriyet Başsavcılığının onama isteyen 9.1.2004 tarihli tebliğnamesiyle daireye verilmekle dosyadaki kağıtlar okunduktan sonra gereği görüşülüp düşünüldü:

KARAR : 2918 sayılı yasanın 47/a maddesinde öngörülen eylemin işlenmesi nedeniyle trafik görevlileri tarafından yapılan işlemin idari nitelikte olması nedeniyle itirazı inceleme görevi İdari Yargıya ait olup, Sulh Ceza Mahkemesince kararın temyizi kabil kararlardan olmaması nedeniyle verilen 22.9.2003 gün ve 2003/2466 sayılı temyiz talebinin reddine dair ek karar kaldırılarak yapılan incelemede;

2918 sayılı Yasanın 112. maddesinde trafik mahkemeleri ile bu mahkemelerin bulunmadığı yerlerde yetki verilen Sulh Ceza Mahkemelerinin hangi suçlara bakmakla görevli olduğunu açıklamış olup, anılan yasanın 47/a maddesinde öngörülen eylemin işlenmesi nedeniyle trafik görevlileri tarafından yüze karşı yapılan işleme itirazın incelenmesi hususunda Sulh Ceza Mahkemesine yetki veren bir düzenlemenin bulunmaması ve 9.3.2000 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan Uyuşmazlık Mahkemesinin 1999/4445 sayılı kararında da belirtildiği gibi trafik zabıtasınca yapılan uygulamanın "idari ceza" kapsamında bulunduğu ve itirazı incelemekle görevli merciin idari yargı olduğu gözetilerek görevsizlik kararı verilmesi gerekirken yazılı şekilde hüküm tesisi,

SONUÇ : Yasaya aykırı, itiraz edenin temyiz itirazları bu itibarla yerinde görüldüğünden hükmün isteme aykırı olarak BOZULMASINA, 14.9.2004 günü oybirliğiyle karar verildi.
Old 02-02-2007, 13:07   #23
Av.Yasemin Işık

Değerli Meslektaşım Sayın Ergin,
öncelikli olarak sizi geçde olsa bende kutlamak istiyorum. Benim bir müvekkilimin başınada aynı olay gelmiş, şuanda bende dava açmaya hazırlanıyorum. Ancak, ben bir soru sormak istiyorum; şimdi itiraz için tebligatın yapıldığı tarihten itibaren 15 gün içinde yapılması gerektiği ifade edilmiş, ancak 7 günden bahsediliyor, bu konuda biraz kafam karıştı. Eğre açıklık getirebilirseniz sevinirim. Çok teşekkürler ve iyi çalışmalar
Old 02-02-2007, 17:48   #24
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan yaseminisik
Değerli Meslektaşım Sayın Ergin,
öncelikli olarak sizi geçde olsa bende kutlamak istiyorum. Benim bir müvekkilimin başınada aynı olay gelmiş, şuanda bende dava açmaya hazırlanıyorum. Ancak, ben bir soru sormak istiyorum; şimdi itiraz için tebligatın yapıldığı tarihten itibaren 15 gün içinde yapılması gerektiği ifade edilmiş, ancak 7 günden bahsediliyor, bu konuda biraz kafam karıştı. Eğre açıklık getirebilirseniz sevinirim. Çok teşekkürler ve iyi çalışmalar

Sayın yaseminışık,

Bugünlerde gönderilen tebligatlarda itiraz süresi olarak 15 gün gösterilmektedir. Ancak bu tebligat zarfları eskiden kalanlar olmalı ki, değişiklik yapılmadan gönderilmiştir. Bu konuda itiraz süresi 15 gün diyen üyelerin kafasını karıştıran da bu husus sanırım. İtiraz süresi 7 gündür.

Saygılarımla

Alıntı:
sayın meslektasım oncelıkle tebrıkler...olayın tam manasıyla nalsılabılmesı ıcın dava dılekcenızı de eklersenız cok yararı olacagı kanısındayım...tabı sızın ıcın bır mahsuru yoksa...ıyı calısmalar...baska ornek kararlarınızıda merakla beklıyoruz..

Av.Ayse Eroral,

Dava dilekçesinde bir özellik bulunmamaktadır. Tarayıcım çalışmadığı için yayınlayamıyorum. Yoksa başka sakıncası yok. Ancak aşağıdaki linkte dava dilekçesinde bulunması gerekenleri 5 No.lu mesajda belirtmiştim. Yararlanmak isteyenler linki takip edebilirler. Bu arada güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=9877

Saygılarımla
Old 08-02-2007, 11:26   #25
Av. Tuğba Yavan

Mutlu Görevli Mahkeme Hususu

Merhabalar, sayın meslektaşlarım,
ben tartışmaya yeni dahil olmakla birlikte bugüne kadar yazılmış olan görüşleri büyük bir merak ve dikkatle okudum. Yalnız bnim kafama takılan husus görevli mahkeme konusu. Tartışmada yer alan avukatlar görevli mahkeme olarak Sulh Cezadan bahsetmekteler. Oysa biz trafik tutanaklarına itiraz davalarını Ankara'da özel görevli mahkeme olan Trafik Mahkemesine yapıyoruz. Hatta daha dün yine bu konuda bir itirazda bulunduk. Ancak olay yeri İstanbul olduğu için itirazı nöbetçi Trafik Mahkemesi kanalıyla İstanbul Nöbetçi Trafik Mahkemesine yaptık. Benim anlayamadığım İstanbul'da Trafik Mahkemesi yok mu? Neden tutanak itirazları Sulh Ceza Mahkemesine yapılıyor?
Old 08-02-2007, 17:30   #26
AV.SANEM

İstanbulu bilmiyorum ama izmir'de yok.Sulh Ceza mahkemesinde açıyoruz.
Old 16-02-2007, 17:40   #27
av.onur

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Sayın yaseminışık,

Bugünlerde gönderilen tebligatlarda itiraz süresi olarak 15 gün gösterilmektedir. Ancak bu tebligat zarfları eskiden kalanlar olmalı ki, değişiklik yapılmadan gönderilmiştir. Bu konuda itiraz süresi 15 gün diyen üyelerin kafasını karıştıran da bu husus sanırım. İtiraz süresi 7 gündür.

Saygılarımla

Av.Ayse Eroral,

Dava dilekçesinde bir özellik bulunmamaktadır. Tarayıcım çalışmadığı için yayınlayamıyorum. Yoksa başka sakıncası yok. Ancak aşağıdaki linkte dava dilekçesinde bulunması gerekenleri 5 No.lu mesajda belirtmiştim. Yararlanmak isteyenler linki takip edebilirler. Bu arada güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=9877

Saygılarımla

Sayın Meslektaşım, şu sıralar oldukça çok itiraz da bulunuyorum İstanbulun değişen mahkemelerinde.

Şunu söyleyebilirim ki itiraz süresi 15 gündür. Zira trafik cezaları idari para cezası kararı tutanağı olarak anılmaya başladığından beri Kabahatler kanunundaki genel itiraz süresi olan 15 günlük süreye tabi oldular.

KTK nın 116. maddesine göre yazılan gıyapta cezalar için ocak ayında bir patlama oldu ama bunun nedeni yılbaşına kadar tebligat için emniyet in ödeneği kalmamasıdır.

Ocak ayında odenekle beraber gecen nisan mayıs ayında kesilen tutanaklar tebliğe çıktı.

Burada sizin aldığınız karar tam bir emsaldir.

Ancak süresinde tebliğe çıkan tutanaklar için başka ititraz hususları var ise o yollardan gitmek gerekir. Ayrıca malesef bu itirazlara karşı verilen kararlar kesin olduğu için hakimin konuya bakış açısı çok önemli oluyor.

Bildiğim kadarıyla bazı mahkemeler cezanın şahsiliği ilkesinden yola çıkarak iptal etmiş.

Tutanağın tanzimi hakkında da usullere uyulup uyulmadığına dikkat ediniz. Usuli hatalar da önemlidir iptal için. Örneğin: Park cezası için madde 61 yazmış bu bir iptal sebebidir kanımca. 61/1. maddede a'dan h'ye 14-15 tane bent var ve hepsinin anlamı farklı. Bunlara dikakt etmek gerekir.

Ancak sulh cezalar isyanda. Zira yığılan itirazlardan kafalarını kaldıramıyorlar...

Benim hukuki görüşüm 116'ya istinaden ceza kesilebilir ama zabıtanın bunu ispatlandırması cok mühim. Fotoğraf, şahit gibi ispat yöntemlerini tutanağa iliştirmeli muhakkak. Suçluyken itiraz edene 2-3 kat ceza verilebilir ve yahut haksız yere cezsa yazdığı tespit edilen gorevli hakkında ceza bedelinin ondan alınması sağlanabilir. Buna benzer cozumlerle batı da olduğu gibi bu olay cozumlenebilir.

Boylelikle hem 116. maddeye dayanarak yazılan cezalarda suistimal ve karalama defteri şeklinde hukukilikten uzak ceza tutanakları duzenlenmez. Hem de gereksiz itirazlarla yargı mesgul edilmemiş olur.

Saygılarımla...
Old 16-02-2007, 17:44   #28
av.onur

Alıntı:
Yazan Av. Tuğba Yavan
Merhabalar, sayın meslektaşlarım,
ben tartışmaya yeni dahil olmakla birlikte bugüne kadar yazılmış olan görüşleri büyük bir merak ve dikkatle okudum. Yalnız bnim kafama takılan husus görevli mahkeme konusu. Tartışmada yer alan avukatlar görevli mahkeme olarak Sulh Cezadan bahsetmekteler. Oysa biz trafik tutanaklarına itiraz davalarını Ankara'da özel görevli mahkeme olan Trafik Mahkemesine yapıyoruz. Hatta daha dün yine bu konuda bir itirazda bulunduk. Ancak olay yeri İstanbul olduğu için itirazı nöbetçi Trafik Mahkemesi kanalıyla İstanbul Nöbetçi Trafik Mahkemesine yaptık. Benim anlayamadığım İstanbul'da Trafik Mahkemesi yok mu? Neden tutanak itirazları Sulh Ceza Mahkemesine yapılıyor?

Ben açıkçası ilk kez trafik mahkemesi olan bir il duydum.

İstanbulda yok. O halde sanırım sadece Ankarada var.

O yuzden biz itirazlarımızı Sulh Ceza Mahkemelerine yapıyoruz. Ancak onlar bu durumdan pek de memnun değiller
Old 16-02-2007, 20:10   #29
Av.Suat Ergin

Alıntı:
KANUN NO: 2918
KARAYOLLARI TRAFİK KANUNU (*)

Kabul Tarihi: 13 Ekim 1983

Tescil Plakasına Göre Tutanak Düzenlenmesi
Madde 116 - (Değişik 1. fıkra: 3692 - 31.10.1990) Trafiği tehlikeye düşü- recek, engel olacak şekilde veya yasaklanmış yerlerde park etmiş araçlara veya trafik kural ve yasaklarına aykırı davranışları belirlenmiş bulunan, kara- yolları ağırlık kontrol mahallerinde işaret, ışık, ses veya görevlilerin ikazına rağmen tartı sistemine girmeden seyrine devam eden ve sürücüsü tespit edilemeyen araçlara tescil plakalarına göre ceza veya suç tutanağı düzenlenir.
Para cezasının ödenmesi gerektiği hallerde trafik kaydında araç sahibi olarak görülen kişiye cezayı (Değişik ibare: 5228 - 16.7.2004 / m.59/8-c) "ödemesi için posta yoluyla tebligat yapılır, bu şekilde tebliğ edilemeyen tutanaklar ilgili tahsil dairesinin ilan asmaya mahsus yerinde liste halinde ilan edilir, ilan tarihini takip eden otuzuncu gün tebligat yapılmış sayılır ve bu cezalar 114 ve 115 inci maddelerde belirtilen şekilde takip ve tahsil olunur.

Bu şekilde uygulanan cezalar için araç sahipleri cezanın tebliği tarihinden itibaren yedi gün içinde yetkili mahkemeye itiraz edebilirler.

İtiraz ödemeyi ve ödeme ile ilgili süreyi durdurur.
İtiraz üzerine verilen kararlar kesindir.

KANUN NO: 5326
KABAHATLER KANUNU
Kabul Tarihi: 30 Mart 2005

MADDE 3.- (Değişik: 5560 - 6.12.2006 / m.31) (1) Bu Kanunun;
a) İdari yaptırım kararlarına karşı kanun yoluna ilişkin hükümleri, diğer kanunlarda aksine hüküm bulunmaması halinde,

b) Diğer genel hükümleri, idari para cezası veya mülkiyetin kamuya geçirilmesi yaptırımını gerektiren bütün fiiller hakkında,
uygulanır.

Sayın av.onur,

Öncelikle katkınız için teşekkür ederim.
Alıntı:
şu sıralar oldukça çok itiraz da bulunuyorum İstanbulun değişen mahkemelerinde.

Şunu söyleyebilirim ki itiraz süresi 15 gündür. Zira trafik cezaları idari para cezası kararı tutanağı olarak anılmaya başladığından beri Kabahatler kanunundaki genel itiraz süresi olan 15 günlük süreye tabi oldular.

06.12.2006 tarihinden sonra ve 7 günü geçirerek yaptığınız bir itiraz var mı? Varsa lehinize sonuçlandı mı?

Saygılarımla
Old 16-02-2007, 20:48   #30
nefise

Herkese iyi akşamlar
Ben de istanbul' da trafik mahkemesi olduğunu bilmiyodum açıkçası. Hatta konu ilk açıldığında, bir ceza tutanağı için trafik mahkemesine başvurduğumu yazmıştım ama kimse kaale almamıştı, meğer bu yüzdenmiş
evet Ankara' da bu işler için görevli trafik mahkemesi var ve prosedür gayet rahat ve zahmetsiz işliyo, en azından benim tecrübem o yönde gelişti. Ceza tutanağımla beraber hakim beyle konuşup itiraz dilekçemi vererek çıktım; 1 hafta sonra olumlu yönde çıkan kararı almıştım
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi