Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Lütfen Yardım Edin/Eşin Ailesinin Hakaretlerine Sessiz Kalmak/Takılar ve Eşe Ait Evin Borçlarının Ödenmesi/Katkı Payı/

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-06-2013, 06:39   #1
gül2121

Varsayılan Lütfen Yardım Edin/Eşin Ailesinin Hakaretlerine Sessiz Kalmak/Takılar ve Eşe Ait Evin Borçlarının Ödenmesi/Katkı Payı/

ben 1 buçuk yıldır evliyim.eşim evlendiğimden beridir sürekli bana en ağır küfürler hakaretler savuruyor. yetmiyor ailesi benim evimde bana hakaretler,küfürler her türlü zulmü yapıyorlar.tüm bunların yanında eşim sesini çıkarmıyor.ailemdir sen susacaksın bir şey demeyeceksin katlanacaksın diyor bana.artık dayanacak gücüm kalmadı.ikimizde devlet memuruyuz.oğlum var 7 aylık onuda elimden almak istiyor.artık hiç huzur kalmadı bizde.evlendiğimizde bütün eşyaları beraber aldım hatta altınları bile beraber aldık.yalnız evi vardı benden önce. ama evlendiğimde evin kredini borcunu yarısını ben ödedim.fakat elimde bu eşyalar ev altın hiç birinin faturası yok elimde.sorum şu:1-elimde hiç bir faturam yok mal paylaşımı nasıl olacak özellikle altın? 2-evi benden önce almış ama borcunu ben ödedim belgelerim yok nasıl ispatlarım ? 3-memurum çocuğun nafakasını isteyebilirmiyim,bu miktar neye göre belirleniyor?
Old 03-06-2013, 20:09   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Evin kredi borcunun evlilik tarihinden sonra ödenen kısmı için tasfiye payı alacağınız mevcuttur. Konut kredisinin evlilik birliği içinde ödenen miktar toplamı banka kayıtlarından belli olacaktır. Buradaki alacağınız eğer maaşınızla ödemede bulunmuşsanız evlilik tarihinden sonra yapılan ödemelerin yarısıdır. Eğer bu ödemeyi altınlarınızı satarak yapmışsanız öncelikle bu parayı değer artış payı olarak talep edebilirsiniz.

Altınların varlığını düğün fotoğraf ve cdleri, video görüntüleri vs. ile kanıtlamak mümkündür. Altınlar kadınını kişisel malı sayılırlar. Altınların hepsi size bağışlanmış kabul edilir (Düğün altınları).

Boşanma davası içinde çocuğunuzn velayetini elbette isteyebilirsiniz. 7 aylık bebek anne bakım ve şefkatine muhtaçtır. Velayetin size verilmesi beklenir. Velayet kendisine bırakılmayan eş çocuğu için "maddi gücü" oranında iştirak nafakası ödemekle yükümlüdür. Mahkeme nafakaya hükmeder.

Boşanma davasının içinde ayrıca maddi tazminat ve manevi tazminat isteyebilirsiniz.

Mal rejiminin tasfiyesine dayalı davayı ayrıca harcını ödeyerek açmanız gerekir. Alınan eşyaların yarı bedelleri de bu tasfiye davası içinde istenebilir. Şahsi eşyalarınızı ise her zaman alabilirsiniz.

Ayrıca boşanma davasını açtığınız tarihten boşanma kararı verilip kesinleşmesine kadar olan süre için kendiniz için tedbir nafakası isteme hakkına da sahipsiniz.

En önemlisi davalarınızı bir avukatla birlikte açıp takip ediniz, hak kaybına uğramayınız.

Saygılarımla.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi