Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Büro vasıflı taşınmazlar icra dairesi kanalı ile satılamaz mı?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-03-2017, 05:11   #1
Hope_Smile

Varsayılan Büro vasıflı taşınmazlar icra dairesi kanalı ile satılamaz mı?

Meslektaşlarım merhabalar, içinden çıkamadığım bir sorun var, bir iki meslektaşıma daha danıştım fakat onlar da bir çözüm bulamadılar.
Alacaklı vekili olduğum bir icra dosyasında öncelikle borçlunun taşınmazlarından birine haciz talep ettim ve sonuçta bu taşınmaza tapuda haciz kaydı işlendi. Sonra icra dairesine kıymet takdiri talebi yolladım. Bu talebime cevaben taşınmazın çap ve imar durumunun celbi için 1500 lira avans istediler. Bu avansı müvekkilden alıp icra dairesine yatırdım. Ardından çap ve imar durumunun celbi talebinde bulundum. Dün icra dairesi aşağıdaki kararı verdi >>>
'' Büro vasıflı taşınmaz iştirak halinde mülkiyet olup, bu hali ile müdürlüğümüzce kıymet takdiri yapılamayacağından talebin reddine karar verildi. ''
Büro vasıflı taşınmazlar iştirak halinde mülkiyet grubuna mı giriyor ? Eğer böyleyse bile icra dairesinin en başta yani ben kıymet takdiri talebinde bulunduğumda bu talebimi reddetmesi gerekmiyor muydu ? Neden benden avans istediler ?
Bu konuda tecrübesi ya da fikri olan varsa paylaşabilir mi lütfen ?
Old 17-03-2017, 08:12   #2
Cumhur Okyay

1- 1500.- Liranızı geri verecekler mi?
2- Taşınmaz, sırf büro olduğu için her hangi bir mülkiyet (İştirak veya Müşterek) çeşidine girmemekte ve fakat, haciz talep ettiğiniz ve tapuda haciz kaydı işlenen taşınmaz, iştirak halinde mülkiyet esaslarına tabi bir taşınmaz olup, borçlu da iştirak halinde maliktir, diye düşünüyorum..İştirak halinde mülkiyet, bir taşınmazın vasıflarından ( arsa, tarla, büro, araç, silah) değil de kanundan ya da tarafların anlaşmasından doğar. Kolay gelsin..
Old 17-03-2017, 11:16   #3
avalaattin61

İcra dairesi, taşınmazın mülkiyet durumuna dikkat etmeden sizden kıymet takdiri avansı talep etmiştir. Sonradan iştirak halinde mülkiyet olduğunu fark etmişlerdir.

İştirak halinde mülkiyetli mahcuzların satışı ancak İİK 121 md. uyarınca İTM den yetki alınarak taksim davası ile mümkündür.
Old 18-03-2017, 05:32   #4
Hope_Smile

Alıntı:
Yazan Cumhur Okyay
1- 1500.- Liranızı geri verecekler mi?
2- Taşınmaz, sırf büro olduğu için her hangi bir mülkiyet (İştirak veya Müşterek) çeşidine girmemekte ve fakat, haciz talep ettiğiniz ve tapuda haciz kaydı işlenen taşınmaz, iştirak halinde mülkiyet esaslarına tabi bir taşınmaz olup, borçlu da iştirak halinde maliktir, diye düşünüyorum..İştirak halinde mülkiyet, bir taşınmazın vasıflarından ( arsa, tarla, büro, araç, silah) değil de kanundan ya da tarafların anlaşmasından doğar. Kolay gelsin..

1500 lira avansı geri vermeleri gerekir diye düşünüyorum. Fakat, borçlunun iki taşınmazı daha var. Onlardan birine ya da her ikisine haciz kaydı işletebilirim. O yüzden bu avans tekrardan lazım olabilir.İcra dairesinde kalması uygun olur sanırım ya da geri talep ederim. Duruma göre karar vereceğim. Çok teşekkürler
Old 18-03-2017, 05:48   #5
Hope_Smile

Soru

Alıntı:
Yazan avalaattin61
İcra dairesi, taşınmazın mülkiyet durumuna dikkat etmeden sizden kıymet takdiri avansı talep etmiştir. Sonradan iştirak halinde mülkiyet olduğunu fark etmişlerdir.

İştirak halinde mülkiyetli mahcuzların satışı ancak İİK 121 md. uyarınca İTM den yetki alınarak taksim davası ile mümkündür.

Borçlunun iki taşınmazı daha var. Öncelikle takyidatlı tapu kaydı isteyip ' iştirak halinde mülkiyet ' söz konusu olmayan ( belkide onlarda iştirak halinde bilemiyorum ) taşınmazlardan birine haciz koydurup ardından da kıymet takdiri ve satış talepleri sürecine girmek sizce daha mı uzun sürer yoksa icra dairesinden 'yanlışlıkla' istedikleri avansı isteyip taksim davası sürecine mi girmeliyim ?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi