Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

3.5 milyon mail adresine virüs gönderip 10 bin hesabı boşalttılar

Yanıt
Old 19-12-2006, 15:09   #1
Seyda

Varsayılan 3.5 milyon mail adresine virüs gönderip 10 bin hesabı boşalttılar

İstanbul’da, 3 milyon 450 bin elektronik posta adresine virüs göndererek çeşitli bankalara ait 10 bin 580 interaktif hesabın bilgilerini elde ettikten sonra müşteri hesaplarını boşalttıkları öne sürülen 2’si kadın 10 kişi yakalandı.
Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, savcılık ve emniyet birimlerine yapılan interaktif banka dolandırıcılığı konusundaki şikayetlerin artması üzerine çalışma başlatıldı.
Beyoğlu, Bakırköy, Fatih, Bahçelievler, Büyükçekmece, Avcılar ve Güngören’de belirlenen adreslere eş zamanlı düzenlenen operasyonda, aralarında suç örgütü elebaşı konumunda olan Ali A’nın da bulunduğu 2’si kadın 10 kişi gözaltına alındı.
Bu kişilerin ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda, 1 adet dizüstü bilgisayar, 34 adet CD, 4 adet hard disk, 18 adet çeşitli bankalara ait hesap cüzdanı, 6 adet kart, sahte olarak düzenlenen tapu senedi, ustalık belgesi ile savcı, polis, asker ve SSK’ya ait sahte kimlik ile belgeler ele geçirildi.
Poliste sorgulanan bu kişilerin, internet üzerinden bağlantı kurdukları kişilerden 150 YTL karşılığında satın aldıkları veya çeşitli yollardan elde ettikleri 3 milyon 450 bin elektronik posta adresine virüs göndererek bazı bankalara ait 10 bin 580 interaktif hesabın bilgilerini elde ettikleri, daha sonra da bu bilgileri kullanarak müşterilerin hesaplarını boşalttıkları anlaşıldı.
Bu kişilerin elde ettikleri eletronik posta adresleri arasında medya mensupları, üniversiteler, öğretim görevlileri, belediyeler, holdingler ve çok sayıda iş adamının da adresinin bulunduğu belirtildi.
Polisin, vurgunun boyutunun belirlenmesi için bankalar birliği, kredi kartları merkezi ve dolandırıcılık yapılan bankaların müfettişleriyle birlikte çalışmalarını sürdürdüğü ifade edildi.
Yakalanan kişiler arasında bulunan ve Almanya doğumlu olan Ali Y’nin, İstanbul Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türkoloji Bölümü’nden mezun olduğu ve 5 yabancı dil bildiği öğrenildi.
Polis yetkilileri, internet kullanıcılarından elektronik postalarına gelen şüphelendikleri mesajları açmamaları ve interaktif banka dolandırıcılığına karşı dikkatli olmalarını istedi.
Polisteki işlemleri tamamlanan 10 kişi, daha sonra Beyoğlu Adliyesine gönderildi.
http://www.milliyet.com.tr/2006/12/19/son/sontur27.asp
Old 19-12-2006, 15:20   #2
Jeanne D'arc

Teknoloji icad oldu, mertlik bozuldu. Ben ciddi ciddi korkuyorum bu işlerden.
Old 21-12-2006, 12:21   #3
Kavaz

Suç işlemek için harcanan zekalara acıyorum.
Old 21-12-2006, 13:56   #4
Av.Orhan

sayın @İLKİNC

"Suç işlemek için harcanan zekalara acıyorum." Sözünüze elbette diyecek bir şey yok. Ama bu olayda gerçekleşen sucu işlemek için öyle zeki falan olmak gerekmiyor. Bu suçun işlenmesinde sorumluluğun büyük payesi kanımca suçun mağdurlarında. Alınacak küçük önlemler, biraz dikkat, bir parçada gelişen teknolojiyi takip etmek bu suçun işlenmesini neredeyse imkansız hale getiriyor.

Bankacılık işlemlerini internet üzerinden yapan meslektaşlarıma nacizene bir tavsiyem olucak. Daha doğrusu belki ilgilenen arkadaşlar olur düşüncesi ile benim kullandığım yöntemi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bankacılık işlemini yapacağınız bilgisayarınıza mutlaka bir de sanal işletim sistemi yükleyin. Sanal işletim sisteminin nasıl kurulacağına ilişkin internette bir çok kaynağa ulaşabilirsiniz. İnternetle ilgili tüm işlemlerinizi bu sanal pc üzerinden gerçekleştirin. Gerçek işletim sistemi üzerinde mutlaka "firewall" adı verilen dışarıdan bilgisayarınıza girilmesini engelleyen programları kurmayı ihmal etmeyin. Online güncelleme yapan ve internet trafiğini de kontrol eden "virüs programlarından" birini de yükleyin. Kurmuş olduğunuz işletim sistemi için yayınlanan güncellemeleri mutlaka takip edin ve yükleyin. Gerçek işletim sistemini sadece günlük işlemlerinizi yapmak, veri depolamak vs. işler için kullanın ve sadece bankacılık işlemleriniz için gerçek işletim sisteminden internet alanına bağlanın. Başka sitelere girmek yada maillerinizi okumak için kesinlikle sanal pc yi kullanın. Ve sanal pc'nizi düzenli aralıklar formatlayıp/silip yeniden oluşturun

Bunlar elbette kesin çözüm değil, temeli yazılıma dayanan her türlü korumanın mutlaka bir anti-yazılımı yapılmaktadır. Ama bu tür önlemler sizi kolay lokma olmaktan mutlaka cıkaracaktır. Çünkü dışarıda henüz lise cağında gençler internette buldukları basit yazılımlarla ve amatörce bilgisayarlarınıza girerek ve bilgilerinizi çalarak kendilerini ispat etmeye calışıyorlar.
Old 22-12-2006, 00:11   #5
Kavaz

Alıntı:
Yazan Seyda

Yakalanan kişiler arasında bulunan ve Almanya doğumlu olan Ali Y’nin, İstanbul Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türkoloji Bölümü’nden mezun olduğu ve 5 yabancı dil bildiği öğrenildi.

Bu durumda zeki...
Old 22-12-2006, 08:54   #6
av.m.a.g

teknoliji hem iyi hem de kötü işte...
ne diyelim, kötü niyetlilerin eline geçmesin ...
benimde başıma böyle bir olay geldi de ucuz atlattım.
dikkatli olmak lazım
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi