Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

yardım/ boşanmak istiyorum/ dava açmaya korkuyorum/kızımın velayetini alabilir miyim?

Konuyu Kilitleyin
Old 02-02-2011, 20:26   #1
Konuk

Varsayılan yardım/ boşanmak istiyorum/ dava açmaya korkuyorum/kızımın velayetini alabilir miyim?

merhaba 7 yıllık evliyim. 4 yaşında kızım var.eşimle kaçarak evlendim istanbula geldik. ama sorunlar çıktı bundan 3 yıl önce boşanmak istedim boşanmadı dava açılmadı. 3 yıldırda karı koca hayatı yaşamıyoruz. aynı evde yaşıyorduk ama konuşmuyorduk. ondan kurtulmak için memleketime geri döndüm. tekraR boşanmak istediğimi söledim ama kabullenemedi ve işini bırakıp yanıma geldi. geldiği sırada biriyle mesajlaşıyordum 2-3 haftadır birine yazıyordum yakaladı dövdü beni evin kapı camlarını kırdı telefonumu kırdı eve hapsetti beni. mesajlaştığım kişiyi öldürmekle tehdit etmiş. hastaneden bir hafta rapor aldı şimdi tekrar rapor alıcam seni işten attırana kadar diyor. ben boşanmak istiyorum ama karşı çıkıyor dava açmayada cesaret edemiyorum hiç kimse destek olmuyor ailem ona haklısın diyor kaçtığım için hiç arkamda durmuyorlar. kızımı kaybetmekten korkuyorum. dava açarsam daha çok şiddet göreceğimden korkuyorum. adam sanki beni mutsuz etmek için yaşıyor. ne yapmam gerekiyor. eğer dava açarsam kızın velayetini alabilirmiyim yoksa o msjdan dolayı kızımı kaybedermiyim ??
Old 02-02-2011, 22:55   #2
pluvia

Sayın Konuk;

Şiddetten uzaklaşmanız için öncelikle 4320 Sayılı kanuna dayalı olarak tedbir kararı aldırtmalısınız.

Bu kararı Aile Mahkemesinden harçsız olarak talep edebilirsiniz.

Bu kararda eşinizin evden uzaklaştırılması,sizinle her türlü iletişimin yasaklanması,evin tarafınıza özgülenmesi ve varsa diğer talepleriniz yer alacaktır.

Karar süresince boşanma davası açmak için yeterli vaktiniz olacaktır.

Ancak tüm bunlar için bir avukattan yardım almanız hukuki haklarınız açısından önemlidir.

Eğer maddi olarak müsait değilseniz bulunduğunuz ilin barosu adli yardım servisine başvurarak hukuki yardım talep ediniz.

Böylece hem dosyanıza hakim bir avukatınız olur hem de haklarınız profesyonel olarak korunur.

Geçmiş olsun,saygılarımla,
Old 03-02-2011, 22:17   #3
Konuk

teşekkürler

peki çocuğumun velayeti ne olur? o msj yüzünden boşanma davasını kazanamayabilirmiyim? boşansam bile çocuğumun velayetini alabilirmiyim? boşanmak istemicektir bunu biliyorum defalarca söylememe rağmen kabul etmedi
Old 04-02-2011, 10:46   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Velayette asıl olan çocuğun yararıdır.

Sizin bir başkası ile mesajlaşmanız başka bir şey, velayete ilişkin sorumluluklarınızı yerine getirip getiremeyecek durumda mısınız? bu da başka bir şeydir.

Çocuk anne bakım ve şefkatine muhtaç yaştadır. Sizin çocuk ile ilgili görevlerinizde ihmalinizin olmaması gerekir. Çoucuğunuzun velayetinin size verilmesi ile, çocuğunuz maddi, manevi veya akli bir zararın içine girecekse veya böyle bir tehlikenin varlığı mahkemede ispat olunursa velayet size verilemeyecektir.

Çocuğun huzuru ve sağlıklı gelişimi kimin yanında ve hangi şartlarda en iyi olacaktır mahkeme bunu araştırır. Uzman pedagog raporu ister. Tanıkları dinler ve bunlara göre uygun karar virilir.

Annelik görevlerinizi eksiksiz ve titizlikle yerine getirdiğinizi kanıtlamalısınız.

Ve yavrunuzun sağlığı, güvenliği ve gelişimi için; her şartta ve koşulda onu öncelikli olarak düşünmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Tüm bunların haricinde davanızı bir avukat ile takip etmenizde yarar vardır. Hak kaybına uğramazsınız.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi