Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Yurtdışında zorla yapılan evlilik ve ortadan kaybolan yabancı eş

Konuyu Kilitleyin
Old 05-11-2008, 10:35   #1
Desperate

Önemli Yurtdışında zorla yapılan evlilik ve ortadan kaybolan yabancı eş

Merhabalar,

Öncelikle burada mağdur olan kadınlara yani bizlere vermiş olduğunuz destekten ötürü teşekkür ederim. Benim içinde bulunduğum durum karışık ve bir o kadarda zor ve artık gerçekten çaresizlikten ne yapacağımı şaşırmış bir haldeyim artık ölümü bile düşünür oldum. Gelelim soruna...

Ben henüz 21 yaşımdayım. Bundan 2,5 sene önce yani 04/04/2006 yılında ürdün vatandaşıyla " Kandırılarak" bir evlilik yaptım. Aslında severek birlikte olduğum insan olmasına rağmen daha sonra olaylar farklı bir boyuta ulaştı. Kendisiyle Amerika'da okurken tanıştım ve daha sonra o Amerika'dan sınır dışı edildi. Ben arkasından onun için Ürdün'e gittim. Aslında amacım zaten TÜrkiye'ye dönmekti ve ilk önce onunla görüşmem gerekliydi çünkü yaklaşık 4 ay hapiste kalmıştı.. BU süre içerisinde kendisine her türlü maddi manevi desteği sağladım hapisten çıkabilmesi için. Ürdün'e gittiğimde sadece 1 hafta süre için gittiğimi Türkiye'ye ailemin yanına dönmek istediğimi belirtmiştim. Ancak olaylar o şekilde gelişmedi, ( Zaten daha sonradan aldığım bilgilere göre Amerika'daki arkadaşlarınada benimle Amerikan Green Card almak için birlikte olduğunu söylüyormuş ) Oraya gittiğimde, yani ürdün'e ailemle irtibat kurmama izin vermedi, bana evlenmek zorunda olduğumuzu yoksa bir daha asla Türkiye'ye geri dönemyeceğimi söyledi,daha sonradan anladımki amacı Türkiye'ye gelip burada oturma izni ve çalışma izni almaktı. Ben kabul etmedim, kabulş etmediğim zaman ailemle telefonda görüşmemi yasakladı 2 ay annemle irtibata geçemedim.Çaresiz kalıp evlenmeyi kabul ettim çünkü başka çarem kalmamıştı. Ürdün'de yaşadığımız yer şehirden ve konsolosluıktan yaklaşık 50-60 km uzakta bir kasabaydı ve ben hiç bir yeri bilmiyordum.Daha sonra ürdün makamlarınca evlendirildik ve evraklarımızı Türk konsolosluğunada vermiş evliliğin burada kabul görmesi için.. Aslında hiç istemediğim halde bir evlilik yaptım ve henüz 19 yaşında.. Hatta Türkiye'ye geliş paramızı bile annem yollamıştı.Hatta anneme evlendiğimizi söylememi yasakladı, söylersem eğer zarar vereceğini söyledi. Ürdündeyken şiddete maruz kaldığımda oldu. Bu konuyla ilgili kuzenim ve annem en yakın şahidimdir, onlar olayın en içinde olan kişileridir çünkü. 2006 yılının Mayıs ayında Ürdün'den Türkiye'ye birlikte geldik. Annemin evinde kaldık. Kendisi hemen oturma ve çalışma izni için işlemlere başlamak istedi, ben istemediğimi söyleyip reddettim ancak işlemlere başlamazsak yine kötü olacağını söyleyip beni tehdit etti. O kadar çaresizdimki annemden gizli o işlemlerede başladık. Annem evli olduğumuzu oturma izni için polisler kontrole geldiğinde öğrendi. Psikolojim bozuldu , aylarca anti depresanlarla ayakta durabildim..Sonunda dilediği oldu ve oturma izni ve çalışma iznini aldık. İŞ aramaya başladı ve tabiki bulamadı. Kavagalarımız son noktaya geldi bana yapış olduğu fiziksel ve psikolojik şiddetin boyutları sınır tanımaz hale geldi. Henüz 18-19 yaşımda olmama rağmen inanın 30 yaşında bir kadının görünümünü almaya başladım. O kadar büyük çöküntü yaşadım.

2006 Eylül ayında , yani Türkiye'de yaşadığımız 4-5 aylık bir süreden sonra kendisine Ürdün Movenpick Otelden iş teklifi eldi ve oraya çalışmaya gitmesi için ikna ettim. Gittikten bir süre sonra daha irtibatta kaldık ve artık korkacak bir şeyim kalmadığını düşünerek onba boşanmak istediğimi, söyledim. Kabul etmedi, tehditler yağdırdı ancak kararımda kesindi. "EN son söylediği beni bulursan boşanırsın benim 4 taneye kadar yolum var sen kendini düşün" oldu. Yani benim üzerime 3 kişiyle daha evlenebileceği ihtimali üzerinde duruyor. O günden sonra kendisinden haber alamadım.

Sonuç olarak,

1- Kendisiyle tam 2 senedir görüşmüyorum, nerede olduğu veya kimle yaşadığı konusunda bir fikrim yok. EN son ikamet yerimiz Ankara'da annemin eskiden yaşadığı evdi.

2-Kendisi evi terk ettikten 6 ay sonra yani Ocak 2007 Yılında İstanbul'da iş bulup kuzenimin yanında yaşamaya başladım. Kendisine ulaşabileceğim bir adres vs. Telefon olmadığı için ne yazıkki tebligat için bir adresim yok.

3- Avukat masraflarını karşılayacak durumum olmadığı için 2 senedir boşanma davası açamıyorum, çalıştığım ve izin alamadığım için baroya'da gdemiyorum. Fakirlik belgesi için başvurdum ancak SSK lı çalışan olduğum için bana fakirlik belgesi değil muhtaçlık belgesi verdiler. Adli yardım Barosu haftasonu açık olmadığı için ve iş yerimden izin alamadığım için oradaki randevularada gidemiyorum. Şuan aylık net gelirim asgari ücretten biraz fazla ve kirada oturuyorum. Aylık taksitlerle bana yardımcı olabilecek bir avukat bulamıyorum. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum, sanki elim kolum bağlı v eelimden hiç birşey gelmiyor, artık ölmek istiyorum sadece, üzerimdeki bu yükten ve psikoljik şiddetten bıktım.

4- Terke dayalı boşanma davası açarsam eve geri dönmesi için ihtar çekmek istemiyorum, eve geri dönmesini bırakın benim olduğum sokağa bile adım atmasını istemiyorum.

Ne yapmam gerekli lütfen bana yardımcı olun, yol gösterin gerçekten çok zor durumdayım..

Teşekkürler,
Old 05-11-2008, 13:57   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Şiddetli geçimsizlik nedeni ile boşanma davası açmanız daha yararınıza görünmektedir.Fiilen de iki yıldır ayrı olduğunuzu, evliliğinizin en başından itibaren şiddet ve hakarete maruz kaldığınızı ve ayrıca davalının asıl amacı doğrultusunda sürekli tehdit edildiğinizi ve evlilik birliğinin temelinden sarsıldığını, fiilen de biten evliliğin bireysel ve toplumsal faydasının kalmadığını ileri sürebilirsiniz.

Bu iddialarınızı her türlü delil ile ispatlayabilirsiniz. En yakın akrabalarınız, anne, kardeş ve ya yaşadıklarınıza ilişkin bilgisi ve görgüsü olan kişiler tanıklarınız olabilir.Ayrıca size yazılmış mektuplar var ise bunlar da delilinizdir.

Boşanma davasını şu an ikamet etmekte olduğunuz yer Aile Mahkemesi'nde açabilirsiniz.

Davalının adresi olarak Türkiye'de son bulunduğu yer adresini (adresin güncel olması gerekmemekte sadece araştırmak için yola çıkalabilecek bir adres olması yeterlidir) verebilirsiniz. Burada bulunamayan davalı için mahkeme Adres Araştırması yapacaktır.Siz de bunu talep ediniz. İlgili ve gerekli yerlerden yapılacak tüm araştırmalara rağmen adresi tespit edilemeyen davalı hakkında İLANEN tebligat yolu ile dava duyurulacaktır. Kişinin davaya katılmasına bu işlemden sonra GEREK yoktur.

Siz davanızda iddia ettiğiniz hususları kanıtlayarak boşanmayı gerçekleştirebilirsiniz. Boşanma kararı yine davalıya İLANEN tebliğ edilerek, KESİNLEŞMESİ sağlanacaktır.

Bulunduğunuz yer Barosu'na başvurarak;kazancınızın avukat desteği almaya yeterli olmadığını kanıtlar iseniz(kira ve aylık giderlerinizi belgeleyerek)tarafınıza avukat tayin edilecektir.

Dava içindeki masraflar için de yine şartları var ise; adli yardım alabilirsiniz. Bununla ilgili olarak mahkeme yol gösterebilir.

Saygılarımızla.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi