Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

maddi hasarlı kaza- değer kaybı

Yanıt
Old 18-02-2007, 22:14   #1
Nuriye Değer

Varsayılan maddi hasarlı kaza- değer kaybı

Değerli Meslektaşlarım;
Hafta sonu yandan gelen bir araç benim kullandığım aracın çamurluğuna çarptı. Boya ve tamirat gerektirecek bir hasar oldu. Kasko ya ihbarda bulunmadım. Polis karşı tarafı tam kusurlu buldu. Maddi hasarda olsa epey üzüldüm Arabayı yeni almıştık. çarpan sürücü özür bile dilemedi.Hem arabamız hasarlandı hemde bir dolu iş çıktı.
Delil tespiti yaptırmam gerekiyormu?. Arabayı servise bırakıp gerisini onlara bırakmak istemiyorum. Bunun yanında kendimde ne yapacağım bilmiyorum. İlk kazamı da yapmış oldum. Çamurluk boyanacak belkide komple değişecek tavana kadar büyük bir parça asla eskisi gibi olmayacak.
Araç eşim adına kayıtlı.Bu davayı sürücü olarak ben açabilirmiyim. Emsal kararlarda sürücüde açabiliyordu. Gerekçesi ise malike sağlam teslim etme yükümlülüğü olarak belirtilmişti. Sürücü eş ise maddi hasar ve değer kaybı nedeni ile tazminat davası açabilirmi?
Davalı olarak sürücü ve malik dışında sigorta şirketleri de yer almalımıdır?. Değer kaybı sigorta kapsamındamıdır. Yanlış hasımla gereksiz vekalet ücreti ödemek istemiyorum. Sigorta konusunda hiç tecrübem yok cevap vereceklere şimdiden teşekkürler.

Sevgi saygı ve selamlar
Old 18-02-2007, 22:29   #2
Armağan Konyalı

Sayın Nuriye Değer
Alıntı:
..gereksiz vekalet ücreti ödemek istemiyorum. Sigorta konusunda hiç tecrübem yok

Bir avukattan yardım almalısınız. Bu siteden edineceğiniz ışık davayı kendi başınıza götürmenize yetmez. Hukuk o kadar da kolay değil. Saygılarımla
Old 19-02-2007, 03:58   #3
Nuriye Değer

Sayın Konyalı;
Sorum yanlış anlaşıldı sanırım. Hata bende soruyu yanlış anlaşılmaya mahal vermeyecek şekilde yazmam gerekirdi. Ayrıca sizi yada başka meslektaşlarımı kızdırdım yada kırdım ise özür diliyorum.
Soruda geçen " gereksiz vekalet ücreti"nden kastım, yanlış husumet yöneltmemek, davayı pasif husumet düşecek kişilere yöneltmek içindi.
Ayrıca forumlarda gördüğümüz gibi pek çok konuda yanlış cevaplar okuyoruz. Adli hata ilk başta yanlış dava dilekçesi ile başlar. Hepimiz hukuk fakültesi mezunuyuz. Hukuk fakültesini bitirmekle hukukcu olunmuyor. Yanlış dilekçeler emek,zaman ve ekonomik kayıplara yol açmaktadır. Birçok davada husumet düşmediği halde davalılar arasında gösterilen taraf kendini aklamak için çaba sarf etmektedir. Hangi avukat müvekkiline , ben dava dilekçesini yanlış yazdım,davalı olmaması gerekeni davalı yaptım, onun hakkında açtığımız dava husumet yokluğundan reddedildi, sen ona vekalet ücreti ödemek zorunda kaldın diye izahatta bulunmuştur. Hatta dahada vahimi dava husumet yokluğundan reddedildiğinde yeni dava için zamanaşımı yada hak düşürücü süre de geçmiş ise sorumluluğu kabul edip bunu müvekkiline anlatmış, faturayı kendine çıkarmıştır.

Sigorta konusunda tecrübem yok ama kendi soruma kendim yanıt vereyim ; Davalılar olarak sürücü ve araç malikini gösterebilirim. (2918 sy 85 işleten, B.K 41 sürücü)kaza tespit tutanağında karşı tarafın aracının sigorta adı ve poliçe numarası vardır. Onu da davalılar arasında gösterip maddi tazminattan poliçe limiti ile müştereken ve müteselsine sorumlu tutabilirim. 2918 sy 88. maddesine göre zaradan müteselsil sorumluluk vardır. Faizi sigorta şirketi için dava tarihinden, diğer davalılar için ise olay tarihinden itibaren talep etmeliyim.Değer kaybı muhtemelen poliçe kapsamında değildir. Kaskoda sözleşmeye dahil edilebilirse de ZMMS da davalı sigortadan istenmemelidir. Tespit yaptırıp dava açmadan karşı tarafın sigortasına ihbar edersem maddi zararımı ödeyebilir.Ödemezse de temerrüte düşmüş olur. Faiz başlangıcında lehime olur. Davayı kısmi açıp sonradan alınacak rapora göre olay tarihinden itibaren iki yıl geçmeden ıslah da edebilirim.

Sorumu yazdığıma pişman oldum. Site yöneticilerinden foruma açtığım konunun forumdan kaldırılmasını rica ediyorum.
Sevgi saygı ve selamlar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi