Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

ceza genel hukukunda ne yapmalı

Yanıt
Old 13-07-2007, 17:07   #1
denge

Mutsuz ceza genel hukukunda ne yapmalı

Ceza genel hukuku dersine iyi çalıştığımı düşünüyorum pratik de çözdüm.
ilk sınav olduğu için daha rahat çalışmıştım..Sınavdaki olayı da çözdüm
60-70 beklerken düşük puan geldi ve bütünlemeye kaldım.
Ne yapmam gerekir çalıştığımı düşünürken kötü geldi.Yanlış olan ne anlamadım.
Nasıl çalışmalıyım
Old 17-07-2007, 15:59   #2
hukukankara

öncelikle hangi okulda olduğunu bilmiyorum ama ben de bu sene 2yi bitiren biri olarak;bizim ankarada 2-b de arkadsların %70ine yakını büt.e kaldı yani bence yargıtay kararlarını okuman sana olumlu etki edebilir.ayrıca dokuz eylül hocalarının bir pratik kitabı var ondan bakmıştım ben faydası olduğunu düşünüyorum. umarım sınavında basarılı olursun iyi çalişmalar...
Old 17-07-2007, 17:20   #3
denge

Mutsuz

teşekkür ederim.
selçuk hukuktayım.ama karar yoktu sınavda.
aynı şeyleri tekrardan çalışmak çok zor ve sıkıcı
Old 17-07-2007, 18:08   #4
berkan_555

Selçuk Hukukta olmalısın.Sorunuza Selçuk da olduğunuzu varsayarak cevap verecem.Eğer hissim yanlışsa uyarırsanız sevinirim.
Ceza Genel Hukuku sınavı zor bir sınav değildi.Problemin, arkadaşların olayı iyice kavramadan hemen cevap faslına geçtiğinden kaynaklandığını düşünüyorum.Olayda öyle anekdotlar vardı ki satır aralarına gizlenmiş hemen hemen cevabın tamamını değiştiriyordu.Öncelikle şunu söylemeliyim 90 dakikalık bir sınavın 30 dakikasını olayı kavramaya ayırmalısın.Bunu yaparken de kendine sorular sormalısın.
Sınava nasıl hazırlanacağına gelirsek bunun için tam anlamıyla ceza hukukunu anlayabilmek için Sulhi Dönmezer'in iki ciltlik Nazari ve Tatbiki Ceza Hukuku kitabını edinmelisin.(Kitap eski kanunumuza göre hazırlanmış olmasına rağmen ben bir hayli faydalandım)
Teoriyi iyice irdeleyip öğrendikten sonra sıra bol bol pratik çözmekte.Heralde bunların dışında yapılabilecek fazla bir şey yok.Biraz daha sabredip bol bol çalış...

Saygılarımla!
Old 17-07-2007, 22:24   #5
denge

çok teşekkür ederim
uygulamaya çalışıcam
Old 22-07-2007, 18:10   #6
Çiğdem

sevgili denge bende seninle aynı sorunla karşı karşıyayım.ben normal öğretimdeyi.bende çok ii bekliodum sınavdan ama 45 geldi ve kaldım.sanırım sana edilen tavsiyelere bende uyacağım. neyse başarılar
Old 24-07-2007, 23:58   #7
muğlak

ben 4.sınıfım ve ceza geneli ancak bu sene verebildim. enteresan bir ders. rahatlıkla anladığını zannediyorsun ama uygulamaya gelince karıştırılan nokt açok oluyor. eğer ikinci öğretimseniz hakan hakeri hocamızın kitaplarını yutmanızı ve berrin hocamızla beraber hazırladıkları pratik kitabını da anlayarak, adamakıllı çözmenizi tavsiye ederim.
Old 25-07-2007, 16:48   #8
üye18563

1 saatte çözebileceğin bir olayın 55 dakikasını düşünmeye ayır.
Old 25-07-2007, 23:11   #9
oguzhand0

Alıntı:
Yazan Brian Molko
1 saatte çözebileceğin bir olayın 55 dakikasını düşünmeye ayır.

abartmamışsın mı biraz?

o değil de aynı dertten aynı fakülte de ben de muzdaribim.. Bu pratik çalışma kitabından ve berrin hocanın verdiği pratik çalışmalardan, işte öyle ortaya biraz karışık atıp geçmeye çalışıcam bakıcaz bakalım...
Old 27-07-2007, 08:45   #10
üye18563

Yazarak çalışın derim gerçi akıl herkes verir sizlerle aynı şartlarda olmak lazım.
Old 05-08-2007, 21:03   #11
Yasemin Bozkurt

Alıntı:
Yazan denge
Ceza genel hukuku dersine iyi çalıştığımı düşünüyorum pratik de çözdüm.
ilk sınav olduğu için daha rahat çalışmıştım..Sınavdaki olayı da çözdüm
60-70 beklerken düşük puan geldi ve bütünlemeye kaldım.
Ne yapmam gerekir çalıştığımı düşünürken kötü geldi.Yanlış olan ne anlamadım.
Nasıl çalışmalıyım

Savaş Yayınlarından çıkan themis soru bankası senin için faydalı olabilir.İçinde sadece ceza genel değil,icra iflas , medeni usul benzeri diğer derslerle ilgili testler de bulunduğu için mezun olana kadar faydalanabilirsin.
Old 06-08-2007, 13:46   #12
calikusu_kamuran

ceza hukukundaki kavramların tanımlarını iyi anlamaya çalışınız, sonra herşey yerine kurulur. tabi notunuz da.
Old 10-08-2007, 02:42   #13
eyucel

Ceza genelden büte kalan arkadaşlara söylüyorum..Berrin hoca söyledimi bilmiorum ama Hakan hoca bize bütün yaz çalışmış olacağınız için büt finalden çok daha zor olur demişti..Tavsiyem önce konuları iyice anlamanız ve pratik kitabındaki pratikleri çözüp karşınıza gelen her yeni suçu kısa kısa bir yere not almanız..sınavdan öncede okuyunca çok iyi oldu benim için tabi umarım sizin işinize de yarar..BAŞARILAR..
Old 27-11-2008, 08:03   #14
A.KNK

arkadaşlar ceza genel ile ilgili pratik kitabı varmı ? yardımcı olursanız sevinirim..
Old 30-11-2008, 13:38   #15
holiganist

İçel/Ünver Uygulamalı Ceza Hukuku 3.Bası
Kayıhan İçel ve Yener Ünver hocaların hazırladığı bir kitap. İçinde Genel hükümler, Özel hükümler,Ceza Muhakemesi Hukuku, Yargıtay kararları, karar analizleri, çözümlü ve çözülmemiş pratikler, teorik örnekler kısaca ne ararsan var
Old 04-12-2008, 21:34   #16
Zehra Ekizo

merhaba.hangi üniversitede okuyorsunuz bilmiyorum ama ben selçukta okuyorum.Berrin Akbulut ve hakan Hakeri nin birlikte çıkardığı pratik kitabı var 2.sınıftayken ondan çok yararlanmıştım size de faydası olur inşallah.
Old 13-03-2009, 03:33   #17
khü_av.erarslan

Sağ gösterip sol vuran bir ders olmuştur. İlk dönem kaldım malesef. yılmadım ikinci dönem bastırıyorum. kanun olsun kararlar olsun.. teorisi fazla karışık özellikle olası kastlı taksirli konularda buhranın dibine vuruyorum. olur böyle tadı tuzu bu bir ben değilim ki diyorum ve hatemi hocanın o beni rahatlatan sihirli sözünü hatırlıyorum: hukuk fakültesini 4 yılda bitirirseniz ömrünüzün 4 yılı, 5 yılda bitirirseniz sadece 1 yıIı gider demiş. ne de güzel demiş..

Ceza zor ve secmeli olarak gecen dönem cocuk ceza almıştım. bu dönem kriminoloji - bu ders de zormuş. benim zorum ne. onu ben anlayamadım daha..
Old 02-08-2009, 21:46   #18
av.özlem42

ceza genel biraz farklı bir derstir bilhassa sınavları oldukça farklıdır.Benim önerim pratikleri yazarak çözmeye çalışmanızdır mutlaka faydasını görürsünüz
Old 04-08-2009, 21:03   #19
üye25928

Alıntı:
Yazan av.özlem42
ceza genel biraz farklı bir derstir bilhassa sınavları oldukça farklıdır.Benim önerim pratikleri yazarak çözmeye çalışmanızdır mutlaka faydasını görürsünüz

Onursal Cin girecek(miş) bu sene dersimize yorumları da okuduktan sonra heyecan ve sabırsızlıkla bekliyorum, Ceza Hukuku Genel...
Old 04-08-2009, 23:21   #20
mopsus

Pratik çalışma kitabı olarak hocamız olan Veli Özer Özbek'in açıklamalı-şematik kitabını tavsiye ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi