Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tacirler arası yapılan sözleşmelerde belirtilen adrese yapılan tebligat bila dönmesi halinde temerrüt gerçekleşmiş olur mu?

Yanıt
Old 12-02-2018, 13:05   #1
Özgür avukat

 
Varsayılan Tacirler arası yapılan sözleşmelerde belirtilen adrese yapılan tebligat bila dönmesi halinde temerrüt gerçekleşmiş olur mu?

Merhaba,
Tacirler arası yapılan sözleşmede tebligata ilişkin hüküm var 'belirtilen adreslere yapılan tebligatlar geçerli olacaktır'diye. Belirtilen adresler aynı zamanda tarafların Ticaret Sicile kayıtlı olan adresleri. Taraflardan biri sözleşmeye uymayan diğer tarafa sözleşmenin feshi ve temerrütün gerçekleşmesi için için noter aracılığı ile ihtarname gönderiyor. Ancak tebligat adreste tanınmadığından geri dönüyor. Bu durumda adresin ticaret sicil adresi oluşu ve sözleşmedeki tebligata ilişkin hüküm göz önüne alınarak karşı tarafın temerrüte düştüğü kabul edilebilir mi? Konuya ilişkin bulduğum Yargıtay kararları çok eski tarihli ( benim bulduğum kararlar temerrütün gerçekleştiği yönünde ) olduğundan emin olamadım. Yargıtayın bu konudaki uygulamalarına ilişkin yeni tarihli karar paylaşmanızı rica ederim.
Old 12-02-2018, 14:32   #2
siloos

 
Varsayılan

Meslektaşım,
muhtemelen sözleşmede adres değişikliğinin ... gün içerisinde karşı tarafa bildirilmesine ilişkin bir hüküm de vardır. Gerçi bence bu hüküm olmasa bile sözleşme serbestisi gereği tebligatın yapılmış sayılarak temerrütün gerçekleşmiş olması gerektiğini düşünüyorum.
Old 13-02-2018, 08:47   #3
Yücel Kocabaş

 
Varsayılan

Soruda geçen tacir kişinin "gerçek kişi" olduğu varsayıldığında sözleşmede veya meslek kuruluşu sicilinde yazılı adrese daha önce tebligat yapılması şartı aranmadan 35 maddeye göre tebligat yapılabileceğine dair hüküm 11.01.2011 tarihli 6099 sayılı kanun ile Tebligat K.m.35 metninden çıkarılmıştır.

Ayrıca sözleşmede yazılı tebligat ile ilgili düzenleme; Tebligat K.nun 35 maddesindeki emredici hükümlerine aykırı düştüğünden ,sözleşmenin kesin hükümsüzlüğü karşısında (TBK m.27) sözleşmenin tebligat ile ilgili düzenlemesinin uygulama imkanı bulunmamaktadır.

Bu yönden Tebligat K.nun 35.maddesinin eski hükmüne dayalı Yargıtay kararlarına rastlanabilmesine karşın yeni tarihli kararların bulunmamasının kanun değişikliğinden kaynaklandığını düşünüyorum.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Usülsüz tebligat halinde o zamana kadar yapılan işlemlerin durumu? imsel Meslektaşların Soruları 2 20-12-2014 19:46
Götürü bedelli sözleşmelerde sehven yapılan hata Av.Fatih061 Meslektaşların Soruları 1 11-10-2012 14:35
askerin mernis adresine yapılan tebligat usulsüz mü, ihalenin feshi sebebi olur mu av.sayar Meslektaşların Soruları 3 25-09-2012 17:07
Kira ilişkisinde mecur dışındaki bir adrese Yapılan Tebligat geçerli midir? ades Meslektaşların Soruları 11 04-10-2006 13:31


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02775693 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.