Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

avukatlık sınavını kazanamayan stajyerlerin hukuki durumu

Yanıt
Old 26-04-2006, 13:59   #1
obaykan

Varsayılan avukatlık sınavını kazanamayan stajyerlerin hukuki durumu

her ne kadar sınava tabi olmasam da su konuyu cok merak edıyorum.avukatlık sınavını kazanamayan stajyer arkadaşlarım stajlarını bıtırmıs durumda olucaklar ve bunlar hukuki durumu ne olucak.bır avukatın yanında stajyer maaşıyla çalışmaya devam mı edicekler yoksa takip elemanı konumuna mı sokulucaklar.bir fikri olan var mı arkadaşlar?yada suanda gündemde olan bu karmaşıklığı çözebilecek bir değişiklil gündemde mi?
Old 06-06-2006, 22:27   #2
urteil

bende bu konuyu gercekten cok merak ediyorum, arkadaslar fikirlerinizi bizimle paylasirsaniz cok sevinirim.sinavi kazanamayan kisilerin durumu ne olacak?
Old 07-06-2006, 09:21   #3
Vedi Yücetaş

selam arkadaşlar ben hukuk 2. sınıf öğrencisiyim ve geçenlerde bizim okula istanbul barosundan 4 avukat geldi konferans verdiler konu, Avukalık sınavı ve Avukatlık stajı hakkında idi. 1 senelik staj süresini tamamlayıp sınava giren stajyer avukatlar kazanamadıkları takdirde staj'a devam edemiyorlar çünkü staj süresi 1 yıl. Zaten avukatlık sınavı yılda 2 kez yapılıyor sınava 6. kez giripte kazanamayanlar birdaha avukat olamıyorlar...
Old 07-06-2006, 14:41   #4
Av.Hıdır DEDE

Varsayılan geçmişolsun

avukatlık sınavını kazanamayan bir stajyerin durumunun ne olacağı sorulmakta. öncelikle durumunun geçmişolsun durumu olacağı kesin. çünkü avukatlık sınavını kazanamayan bir stajyerin avukatlık hakkı olmayacak sadece danışmanlık görevinde bulunacak. eee Güzelim Türkiyemde danışmanlığın nasıl olduğuda herkesçe malum. moral bozmak gibi olmasın ama ortada tam bir geçmişolsunluk durumu var. ancak bu bilgilerin kesin bir bilgi olmadığınıda vurgulamak isterim.
Alıntı:
Yazan obaykan
her ne kadar sınava tabi olmasam da su konuyu cok merak edıyorum.avukatlık sınavını kazanamayan stajyer arkadaşlarım stajlarını bıtırmıs durumda olucaklar ve bunlar hukuki durumu ne olucak.bır avukatın yanında stajyer maaşıyla çalışmaya devam mı edicekler yoksa takip elemanı konumuna mı sokulucaklar.bir fikri olan var mı arkadaşlar?yada suanda gündemde olan bu karmaşıklığı çözebilecek bir değişiklil gündemde mi?
Old 11-06-2006, 20:38   #5
berkiten

sınavı kazanamayan arkadaşlar ne yazık ki avukatlık hayallerine veda edip satjer olarak hayatlarına devam edecekler çok kötü bir durum açıkcası ....bu aynı özene bezene yemegi pişiripte yemegi yiyemeden kalkmaya benzer.....
Old 11-06-2006, 22:50   #6
Vedi Yücetaş

ve işin daha acı tarafı sınavı ösym yapacak yani sınav sorularınıda ösym hazırlayacak barolar hiç bir şekilde sınava müdahale etmiyecek bu konuda ösym ile konuşmalar sürüyormuş ama netice olumsuz ösym siz karışmayın diyormuş hatta barolardan bir teklif gitmiş ama ösym onuda kabul etmemiş. Teklif ise 36 hukuk fakültesi var bu 36 hukuk fakültesinden sorular alalım ve bu soruları soru bankası şeklinde size verip bu soru bankası içerisinden 100 soruyu siz seçin ve sorun şeklindeymiş ama ösym bunuda kabul etmemiş yaşayıp görücez daha neler olucak
Old 12-06-2006, 16:19   #7
av.yıldıray

Sayın Yücetaş;
Sınavı kazanamayan arkadaşlar, hayatlarına stajyer olarak devam edecekler demişsiniz. Keşke öyle olabilseydi. Çünkü, bildiğiniz gibi Avukatlık Stajı kanun gereği bir yıl ve bu stajı tamamlayarak sınava girebiliyorsunuz. Yani stajı tamamlamak sınav için bir on koşul. Hal böyle olunca da arkadaşların sınavı kazansa da, kazanamasa da stajyerlik sıfatları sona ermiş oluyor. Anlayacağınız arkadaşlar sınavı kazanamayınca, VASIFSIZ ELEMAN oalarak hayatlarına devam etmeye çalışacaklar. Stajyer gibi, yetki belgesi ile iş yapamayacaklar, avukukat hiç olamayacaklar. ÇOK VAHİM.
Old 12-06-2006, 16:21   #8
av.yıldıray

Özür diliyorum.
Az önce alıntı yaptığım arkadaş Vedi Yücetaş değil, sayın berkiten'miş.
Old 12-06-2006, 16:44   #9
Vedi Yücetaş

sayın av.yıldıray
Sözlediklerinize tamamen katılıorum. Ve sizinde belirttiğiniz gibi ÇOK VAHİM. Ben şuan 2. sınıf öğrencisiyim ve kimbilir karşımıza daha ne gibi engeller çıkıcak yaşayıp görecez ama avukatlık sınavı hakkında derhal yeni bir düzenlemenin yapılması lazım çünkü sınavda
başarısız olan arkadaşlar bidaha avukat olamıyorlar yani bir şekilde kişilerin çalışma hakları ellerinden alınıyor dolayısıyla temel haklara yönetmelikle müdahale edilmiş olunucak...saygılar
Old 12-06-2006, 17:12   #10
Kerem

Hukuk fakültesi avukat yetiştirmez, hukukçu yetiştirir, dolayısıyla da Hukuk fakültesine girmiş ya da mezun olmuş olmak, avukat olmanın ya da avukat kalmanın garantisi değildir. Bunu kazanılmış hak gibi görmekten vazgeçilmediği sürece, bu sınava karşı olunacaktır.

6 kez bu sınava girdiği halde geçemeyen bir kişi bırakın Avukat olmayıversin! Sınavın haklarını korumaya çalıştığı kişi 6 kez sınavı veremeyen değil, o avukat olmuş olsa onun müvekkilleri olma şanssızlığına sahip olacak kişiler.
Old 12-06-2006, 20:31   #12
Vedi Yücetaş

ve sınav sadece bilgisizlikten kaybedilmez sonuçta insandır hasta olabilir ne bilim buna benzer nedenlerle de sınav kaybedilebilir ve ondan sonraki sınavlara ilk sınavı kaybetmenin psikolojisiyle diğer sınavlarıda olumsuz etkileyebilir ayrıca ben sınav kaldırılsın demiyorum sadece sınav yönetmeliği hakkında yeni bir düzenleme yapılsın en azında sınavı kazanamayan kişilerin avukat olabilme imkanı ellerinden alınmasın... saygılar
Old 19-07-2006, 15:04   #13
av.yıldıray

Sayın Kerem;
Cevabınızı yeni gördüm. Benim burada karşı çıktığım sınav değil, sadece sınavın düzenlenme şekli sınav içeriği. O sebeple tartışmaya yanlış bir yönden girdiğinizi düşünüyorum. Elbetteki doğru olarak düzenlenmiş bir sınavda başarısız olursa avukat olamasınlar.
Saygılarımla.
Old 19-07-2006, 22:17   #14
Tiocfaidh

Alıntı:
6 kez bu sınava girdiği halde geçemeyen bir kişi bırakın Avukat olmayıversin! Sınavın haklarını korumaya çalıştığı kişi 6 kez sınavı veremeyen değil, o avukat olmuş olsa onun müvekkilleri olma şanssızlığına sahip olacak kişiler.

Sayın Kerem, görüşünüze katılıyorum elbette ancak benim isyanım halihazırda avukatlık yapan yeteneksiz, kalitesiz, bilgisiz(ya da adına her ne derseniz) kişilerle yeni mezunlara uygulanan çifte standart. Sınav, yeni mezunların ilerde sahip olacakları muhtemel müvekkilleri olduğu kadar şu an avukatlık yaptığını zanneden (bana göre)binlerce kalitesiz avukatın müvekkillerini de korumalı, yanılıyor muyum? Aksi halde adil olmayan bu uygulamayı yürürlüğe sokan zihniyette art niyet aramak gerekecek.

PS: Sınavı kazanamayan adayların hukuki durumları kadar ekonomik durumlarının ne olacağını da tartışalım isterseniz.

Saygılar
Old 19-07-2006, 22:24   #15
obaykan

sayın meslektaşımın notuna tamamen katılmaktayım, 6 yı geçtim bir kez dahi olsa sınavı kazanamayan bir stajyer,stajyerlik döneminden sonra sınava girmek için bir 6 ay beklemek zorunda kalıcak.Peki 24,25 yaşına gelmiş bu arkadaşımız nereye kadar ailesine yük olmaya devam edicek.bu 6 aylık zaman diliminde geçimini nasıl kazanıcak.Şuan bile yeni mezun genç avukatlara 700 milyon maaş veriliyorsa varın siz düşünün gerisini.
Old 24-07-2006, 22:56   #16
ayşekömürcü

slm.ben bu sitede ve hukukta yeni sayılırım.henüz 2. sınıfa geçtim ama önüme koyulan bu sınavlardan ve zoluklardan dolayı şimdiden daralmış durumdayım. onca sene gördüğümüz bütün o dersleri yetersiz mi görüyorlar,onu da geçtim ama türkiye de uygulanan sınavlarda birbirinden anlamsız oluyor zaten.birde söylediğiniz gibi ekonomik yön var tabi.daha bunun evliliği var,evi var,kirası var.30 umuza kadar evlenmeyelim mi canım
Old 25-07-2006, 14:31   #17
calforn

ben bu sınavın olmasına karşı değilim tabi kaliteli bir sınav olursa...daha önceleri de böyle bir uygulama olmuş sanırım..bakarsınız yüksek mevkilerden birilerinin cocuğu sınavı geçemez ve sınav kaldırılır
Old 26-07-2006, 12:51   #18
ayktyuksel

mrb,ben hukuk fakültesi ikinci sınıf ögrencisiyim. fakültemize konferans için İstanbul Baro Baskanı Syn. Kazım KOLCUOGLU ve İstanbul Barosunun degerli 5 üyesi misafir oldular.Avukatlık sınavına ilişkin birtakım sorularımız oldu ve aldıgım cvplar söyleydi:
Avukatlık sınavı ösym tarafından yapılacak ve 100 puan üzerinden 70 barajını gecenlerin avukat olmaya hak kazanacagı belirtildi.stajyer avukatların hukuki durumunun ne olacagı hususundaki beyanları hatırlayamıyorum... Sonuc itibariyle hayat sınavlardan ibaret...Zor olmayanı herkes basarıyor önemli olan zoru basarmak...
Old 03-08-2006, 00:14   #19
yargıç isa

Mesaj Sinav = Para ; Yenİ İŞ Sahasi

Bakarsınız dershanelerde açılmaya başlar.

XXX DERSHANESİ UZMAN HUKUKÇU KADROLARIYLA SİZİ SINAVA HAZIRLAR
HAYALLERİNİZİ ERTELEMEYİN

eee yeni iş sahası ama para öyle lise yıllarındaki gibi kolay bulunamicak çünkü o zaman 25 yaşında olcaz. iki kere sınav kazanamayan artık gerisini hiç düşünmez bile... zaman geçiyo gençler harcanıyo ama bu kimsenin umrunda değil. Biğün birilerinin umrunda olacak ama nezaman.........
Old 03-08-2006, 09:03   #20
Vedi Yücetaş

sayın yargıç isa size aynen katılıorum dershaneler açılmaya başlanacak ve yine bu işi ticarete dökecekler sonrası nolur bilemiyorum ben 3. sınıf öğrencisi olarak bu tür şeyleri düşünmeme kararı aldım mademki bizleri sınava tabi tutmak istiolar bizlerde sınava gireriz!!!
Old 03-08-2006, 17:20   #21
yargıç isa

Mesaj geçen seneyi bitkisel hayatta yaşattı ÖSYM VE ARTIK..........

hadi sınav olmak kaçınılamaz diyelim. Peki bunlurın cevabı ne olacak

1)yaptığı sınavla liseleri boşaltan, lise eğitimini 2. sınıfta kesen, doktorların cebini dolduran ÖSYM değil mi?

2)"bu konu çıkmıcak şu çıkcak, bunu işlemesen ne var sanki" şeklinde yaşanan öğrenci-öğretmen tartışmalarına neden olan ÖSYM değil mi?

3)Müfredata göre değilde ÖSS ye göre dersini işlediği için öğretmenlere vicdan azabı yaşatan ÖSYM değil mi?

4) üniversitelerin rüyalarında bile göremeyeceği 9 milyar dolar gibi bir meblayı ( ki bu sadece kayıtlana para dahası var...) ailelere acı acı ödeten ve bu paranın sokağa gitmesine vesile olan ÖSYM değil mi?

ankek yapsanız ÖSYM başkanı bile bu 4 soruya EVET der. Peki neden hala bu kurumdan medet umuyor ADALET SİSTEMİNİ SINAVLA DÜZELTMEYİ düşünenler. inşallah fakültenin içine girmezler. Bakarsınız okuldaki sınavları bile
ÖSYM yapar. ee nede olsa HERŞEY ADALAET İÇİN.....
Old 03-08-2006, 19:54   #22
ibrahimkovanci

öğrenci olsamda ben sınavın faydalı olacagını düşündüm yani bardagın dolu tararfına baktım bu konuyla ilgili burada kütüphanede yayınlanmış avukatlık sınavı ile ilgili bir yazım var isteyenler okuyabilir
Old 20-08-2006, 19:03   #23
yargıç isa

08.08.2006 ; 01:14 tarihinde yazdığım bir mesajda avukatılı sınavının dershaneleri de beraberinde getirebilir diye espirili bi şekilde avukatlık sınavını eleştirmiştim. bunu paylaşma ihtiyacı duydum

İki hafta önce Karşıyaka adliyesinde dikkatimi çeken bir kağıtta yazanları aynen aktarıyorum

" Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi hukukçu kadrosuyla avukatlık sınavına hazırlama kursu 950 YTL
müracaat DEÜ hukuk fakültesi dekanlığı"

Hadi buyrun bakalım, bende bu okulda okuyorum ne olacak bir fikri olan var mı........?

Haa unutmadan. kurs fiyatını ikiye bölebiliyorlarmış kolaylık olsun diye. Allah razı olsun.......
Old 20-08-2006, 21:03   #24
Av. Can DOĞANEL

Dersaneci lobisinin her durumdan vazife çıkartarak işi nakde dönüştürme yeteneğine hayret etmemek mümkün değil. Benim duyduğum sınavın hakimlik sınavı kadar ağır bir sınav olmayacağı ve yüzeysel hukuk bilgisinin sınanacağı idi ancak tabi bunlar rivayet. Çalışıp hazırlanmaktan başka çare yok gibi görülüyor. 6 sınav hakkını ise Türkiye gibi bir ülkede fazla kafaya takmaya gerek yok. Yine bir büyüğümüzün oğlu-kızı takılır o hak 16'ya kadar çıkar hiç merak etmeyin.
Old 31-08-2006, 19:30   #25
THXT

AV. CAN DOĞANEL'e kesinlikle katılıyorum. Dershaneler bu işten kesinlikle bir pay çıkartacaklardır. Geçenlerde yine bu konu açılmıştı kuzenlerim (avukatlar kendileri) ile konuşuyorduk ve bu işin sonunda kazanamayanlar için kesin yayın kuruluşları ve dershanelerin pay çıkartacaklarını ve mağdur olan kişilerden yine para kazanacaklarını soylediler. ve kesinlikle haklılar....
Old 31-08-2006, 22:30   #26
ankara7406

Rahatsiz

Sınavı ÖSYM yapacaksa durum vahimmiş gerçekten. Ben daha kaliteli bi sınavını görmedim(benim fikrim tabiki).
Old 01-09-2006, 10:02   #27
KARİNE

merhaba arkadaslar avukatlık sınavının içeriği hakkında yani soruların hangi konulardan gelebileceği hakkında bilgisi olan arkadaslar gerçi henüz sınav olmadı ama belki konu ile alakalı duyum almış arklr olabilir lütfen aydınlatın bizi..
Old 01-09-2006, 12:29   #28
Gordon

Arkadaşlar ben de hukuk fakültesi öğrencisiyim ama pek çok arkadaşımın aksine ben Avukatlık Sınavından yanayım. Çünkü böylece bir eleme gerçekleşmiş oluyor ve sadece parasıyla vakıf üniversitelerinde okuyan arkadaşlar sınanmış oluyor. Zaten 4 sene hukuk eğitimini düzgün bir şekilde almış olan hukukçu bu sınavı rahatlıkla kazanacaktır ayrıca 6 kez giripte kazanamıyorsa zaten Türk Adalet Sisteminin böyle bir avukata da ihtiyacı yoktur. O yüzden az da olsa bir eleme gerçekleşecek ve vasıflı hukukçular diğerlerini geçerek avukat olmayı hakedecektir.
Başka bir arkadaşımızda ösym nin kaliteli sınav yapmadığını öngörmüş tabiiki kendi fikridir ama pek çok otorite tarafından kabul edildiği üzere ösym nin dünyanın en kaliteli sınav kurumu olduğu bir gerçek. Kalitesiz olan ösymnin maruz bırakıldığı çok aday arasından azı seçme durumu.
Yani kısacası böyle bir sınav kesinlikle yapılmalıki eleme gerçekleşsin. Sınavı kazanamayanların ise zaten vasıfsız olduğu ortaya çıkacaktır bu durumda onları düşünmemiz bizim sorunumuz değil.
Old 02-09-2006, 12:25   #29
geneous1987

hayatın sınavsallıştığı bir yerde sözde hukukçu fazlalığıyla kalifiye avukat yetiştirmek olan amaçların ne kadar gerçekleşeceğini görecez aslında neler olabileceğini az çok tahmin edebiliyoruz ama olsun bekleyelim hukukçu yetiştrimek adına hukuk fakültelerinin yetersiz kalmasını burdan yapacakları eleminasyonla telafi edecekleini sanıyorlar......
Old 02-09-2006, 12:52   #30
Gordon

Pekçok devlet üniversitesi yetersiz kalmıyor inanın. Oysa o kadar çok vakıf üniversitesi varki sırf parayla istenen eğitim alınamaz ve avukatlık sınavı vakıf üniversitelerine karşı bir önlemdir. Sınav ilk yapıldığında devlet üniversitelerinin başarısı görülecektir aynı Adli Yargı sınavlarında olduğu gibi vakıf üniversiteleride dökülecektir. Yoksa devletin kendi okulunda verdiği eğitimden şüphesi yoktur.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi