Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanmak Istemiyorum,Şiddet Görüyorum Kendisine İhtar Yapılmasını İstiyorum.

Konuyu Kilitleyin
Old 16-09-2007, 21:14   #1
Konuk

Soru Boşanmak Istemiyorum,Şiddet Görüyorum Kendisine İhtar Yapılmasını İstiyorum.

değerli hukukçular ben 2 yıldır evliyim şimdilik boşanmak istemiyorum.eşimden fiziksel şiddet görüyorum. bu konu ile ilgili ihtar almasını istiyorum bunun için nasıl bir adli süreç gerekli? herhangi bir masraf olacak mı? çalışan bir bayanım. çalıştığım içim masrafları ben mi ödeyeceğim? bilgi verirseniz çok sevinirim.

teşekkürler....
Old 16-09-2007, 22:40   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Ailenin Korunmasına Dair Kanun aile içi şiddet gören bireylerin aile mahkemesine başvurması halinde yargıca şiddet gösteren kişinin bundan kaçınması için birtakım tedbirler alma yetkisi vermiştir. Ayrıca buna ilişkin yapılacak başvurular ve kararların uygulanması harçsızdır yani sizden herhangi bir ücret alınmadan gerekli tedbir alınacaktır.

Bu tedbirler,
Kusurlu eşin veya diğer aile bireyinin;
a) Aile bireylerine karşı şiddete veya korkuya yönelik söz ve davranışlarda bulunmaması,
b) Müşterek evden uzaklaştırılarak bu evin diğer aile bireylerine tahsisi ile bu bireylerin birlikte ya da ayrı oturmakta olduğu eve veya işyerlerine yaklaşmaması,
c) Aile bireylerinin eşyalarına zarar vermemesi,
ç) Aile bireylerini iletişim araçları ile rahatsız etmemesi,
d) Varsa silah veya benzeri araçlarını genel kolluk kuvvetlerine teslim etmesi,
e) Alkollü veya uyuşturucu herhangi bir madde kullanılmış olarak şiddet mağdurunun yaşamakta olduğu konuta veya işyerine gelmemesi veya bu yerlerde bu maddeleri kullanmaması,
f) Bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması şeklindedir. Yargıç bunlardan gerekli olanlara hükmeder.

Kararda hükmolunan tedbirlere aykırı davranılması halinde tutuklanacağı ve hakkında hapis cezasına hükmedileceği hususu şiddet uygulayan eşe ihtar olunur.

Ayrıca hâkim sizin yaşam düzeyinizi göz önünde bulundurarak daha önce Türk Medenî Kanunu hükümlerine göre nafakaya hükmedilmemiş olması kaydıyla talep edilmese dahi tedbir nafakasına hükmedebilir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi