Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Evlenmeden Önce Eşin Adına Kayıtlı Olan,Fakat Borcun Beraber Ödendiği Ev

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-08-2007, 11:27   #1
Konuk

Soru Evlenmeden Önce Eşin Adına Kayıtlı Olan,Fakat Borcun Beraber Ödendiği Ev

1997 Yılından beri evliyim 7 yaşında bir oğlum var..ayrılmak istiyorum ama eşim evivermeyeceğini söylüyor.evimizin tapusu 2 yıl önce alındı.fakat toki den alındığı için biz aldıktan sonra 10 yıl taksitlerini çalışarak ikimiz ödedik (belgelenebilir)fakat ev önceden patronuna aitti fakat eşimin adına kura yapılmıştı.yani evlenmeden önce de eşimin adına kayıtlıydı.benim korkum bu..eşim buna dayanarak evi benimle paylaşmayacağını söylüyor.ve bende ortada 5 parasız kalmaz istemiyorum bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz lütfen..ve ayrıca oğlum büyüdüğü için velayetinide alabileceğini söylüyor bu ne derece doğrudur.şimdiden çok çok teşekkür ederim.başarılar dilerim
Old 21-08-2007, 11:06   #2
Doc.Dr.Şükran ŞIPKA

Sayın konuk,
sorunuzdan çok net olarak anlaşılmamakla birlikte, bu ev aile konutu herhalde. Yani halen eşinizle birlite oturduğunuz konut mu? Eğer öyleyse hemen tapuda "aile konutu " şerhi işletirseniz, eşiniz bu konutu sizin muvafakatınız olmadan devredemez.
Anladığım kadarıyla, TOKİ den kura sonucu çıkan ev önce eşiniz adına ama patronu hesabına alınmış, sonra patronu eşinize devretmiş. Siz bu evin taksitlerini birlikte ödemişsiniz, ancak tapu iki yıl önce(2005) eşinizin adına çıkmış. Bu durumda bu eve 2002 yılından sonra yapılan ödemelerin toplamı, evin değerinin yarısından fazla ise, bu ev eşinizin "edinilmiş malı" sayılır ve bu evin değerinin yarısı (eşinizin kişisel katkı payı düşüldükten sonra) sizin alacak hakkınızdır. Ancak böyle bir mal rejimi davasından, boşanma davası bittikten sonra sonuç alınabilir.
Oğlunuzun velayetinin babaya verilip verilmeyeceği tamamen hakimin takdirine bağlıdır. Sizin çocuğa bakamayacak ,çocuğun maddi ve manevi gelişimini sağlayamayacak durumda olmanız ve çocuğun baba ile kalmak istemesi,gibi özel haller dışında velayet genellikle anneye verilmektedir. Baba bu durumda çocuğa iştirak nafakası ödemek zorundadır. Boşanma ve mal rejimi davası için mümkünse avukat yardımı almanız iyi olur. Bulunduğunuz ildeki baroya başvurabilirsiniz.
Hakça ve insanca bir yaşam dilerim.
Old 21-08-2007, 17:16   #3
Konuk

Varsayılan aile konutu şerhi

yanıtınız için çok teşekkür ederim.içimde ufak ta olsa bir rahatlama duydum..peki ben bu aile konutu şerhini tek başıma yapabilirmiyim. yani tapuyla beraber tapu dairesine gitsem eşime ihtiyaç duymadan yapabilirmiyim.çünkü eşim bunu hayatta kabul etmez..ilginize şimdiden teşekkürler..
Old 21-08-2007, 18:35   #4
Av.Turan

sayın konuk, mahelle muhtarından eşinize ve size ait ikamet alın, ayrıca nüfus kayıt örneği ve 2 adet sizin fotoğrafınız ve kimliğinizle birlikte tapuya gitmeniz yeterli. tapu memuru gerekli şerhi işleyecektir. ama şerhin konmuş olduğu eşinize posta yoluyla bildirilecek
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,04336309 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.