Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Beni Anlaşmalı Dilekçe İmzalatarak Boşadı /İstinaf /Temyiz Yoluyla İtiraz Edebilirmiyim?

Konuyu Kilitleyin
Old 07-06-2017, 10:57   #1
miss mis

Varsayılan Beni Anlaşmalı Dilekçe İmzalatarak Boşadı /İstinaf /Temyiz Yoluyla İtiraz Edebilirmiyim?

Biz esimle 14/04/2017tarihinde bana anlasmali boşanma dilekcesi imzası attirarak boşandık. Ben istemiyordum beni cocuklari göstermem. Zorluk çıkartırsan seni mahvederim diye tehdit etti bende imzaladim. Dilekcede nafaka mal zinet talebinde bulunmayacagım cocuklar babada kalacak yaziyordu. Imza attiktan 3gun sonra mahkememiz görüldü ve bosandik. Iki hafta sonra nufus icin gelip imza atin dediler ben gitmedim esimi de bilmiyorum. Az once e-devletten baktim 'duruşma görüldü' ve dosya durumu 'karara çıkmış' yazıyor. Bu durumda ben vazgeçebilirmiyim yada nafaka mal varlığı ve velayet talebinde bulunabilirmiyim yada boşanmadan vazgeçebilirmiyim? Biz bosanali 2 ay oldu
Karara itirazı temyiz yoluyla mi yapabilirim?
Velayet nafaka ve ev mulkiyeti icin hak talep edebilirmiyim. Esimin maddi durumu iyi nafakayi yuksek isteyebilirmiyim. Benim avukat tutacak hicbir gucum yok bu durumu saygisizlasmadan seviyeli bir bicimde halletmem lazim. Ailelerimiz bilmiyor. Bosanirken mahkemede sira beklerken bana vekalet bende dursun cocuklara sen bak oturdugumuz evde de sen kal ben masraflarinizi karsilarim diye söz verdi. Bende inandim.simdilik ayni evde kaliyoruz bana devamli ne zaman gidecen başının çaresine bak diyor.Cocuklarimdan asla ayrilmak istemiyorum ve oturdugum evden çıkmak istemiyorum Lutfen beni aydinlatin yanlis bir adim atmak istemiyorum.
Old 07-06-2017, 13:29   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan miss mis
Biz esimle 14/04/2017tarihinde bana anlasmali boşanma dilekcesi imzası attirarak boşandık. Ben istemiyordum beni cocuklari göstermem. Zorluk çıkartırsan seni mahvederim diye tehdit etti bende imzaladim. Dilekcede nafaka mal zinet talebinde bulunmayacagım cocuklar babada kalacak yaziyordu. Imza attiktan 3gun sonra mahkememiz görüldü ve bosandik. Iki hafta sonra nufus icin gelip imza atin dediler ben gitmedim esimi de bilmiyorum. Az once e-devletten baktim 'duruşma görüldü' ve dosya durumu 'karara çıkmış' yazıyor. Bu durumda ben vazgeçebilirmiyim yada nafaka mal varlığı ve velayet talebinde bulunabilirmiyim yada boşanmadan vazgeçebilirmiyim? Biz bosanali 2 ay oldu
Karara itirazı temyiz yoluyla mi yapabilirim?
Velayet nafaka ve ev mulkiyeti icin hak talep edebilirmiyim. Esimin maddi durumu iyi nafakayi yuksek isteyebilirmiyim. Benim avukat tutacak hicbir gucum yok bu durumu saygisizlasmadan seviyeli bir bicimde halletmem lazim. Ailelerimiz bilmiyor. Bosanirken mahkemede sira beklerken bana vekalet bende dursun cocuklara sen bak oturdugumuz evde de sen kal ben masraflarinizi karsilarim diye söz verdi. Bende inandim.simdilik ayni evde kaliyoruz bana devamli ne zaman gidecen başının çaresine bak diyor.Cocuklarimdan asla ayrilmak istemiyorum ve oturdugum evden çıkmak istemiyorum Lutfen beni aydinlatin yanlis bir adim atmak istemiyorum.

Yazdıklarınıza göre boşanmaya karar verilmiş ama karar size tebliğ edilmemiş. Kararın size tebliğ edilmesinden itibaren 2 hafta içinde istinafa müracaat edebilirsiniz. Ancak davanızı mutlaka bir avukat marifetiyle yürütün. Yazmamışsınız ama, anlaşmalı boşanma da olsa hakim sizi bizzat dinlemek zorundadır. Hakimin huzurunda da boşanmayı ve sonuçlarını kabul etmişseniz istinaf mahkemesinde aksini nasıl kanıtlayacaksınız?
Old 08-06-2017, 16:13   #3
Konuk

Evet hakim bosanmayi kabul ediyormusun diye ikimize de sordu ama ben korkumdan evet dedim hatta terddutle dedigim icin hakim tekrar sordu o sirada esimle gozgoze geldik ve bende korkumdan evet dedim. Aksam esim tekrar gidip imza attigini soyledi eve tebligat geldimi diye sordu hayir dedim. Imza atali 1 ay falan oldu dedi. Ama tebligat harci yatirmamis. Simdi ben itiraz edebilirmiyim nafaka ve velayet icin?
Old 09-06-2017, 22:20   #4
Av. Hatun Olguner

Bence zorlama,baskı ve tehdit ile anlaşmalı boşanmayı ve koşullarını kabul ettiğinizi belirterek boşanma kararını ve koşullarını istinaf edebilirsiniz...Nafaka ve velayete itiraz edebilirsiniz...İstinaftan sonuç alamazsanız anlaşmayı baskı zorlama ve tehditle yaptığınızı ispat ederek (tanıklarla)boşanma ve koşullarına dair iradenizin iptalini ayrı bir dava ile isteyebilirsiniz...

Aşağıda numarası yazılı yargıtay kararını THS de bulabilirsiniz. İstinaf dilekçesine ekleyiniz;
Yargıtay
2.Hukuk Dairesi
Esas: 2015/25148
Karar: 2016/2461
Old 10-06-2017, 09:35   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
Evet hakim bosanmayi kabul ediyormusun diye ikimize de sordu ama ben korkumdan evet dedim hatta terddutle dedigim icin hakim tekrar sordu o sirada esimle gozgoze geldik ve bende korkumdan evet dedim. Aksam esim tekrar gidip imza attigini soyledi eve tebligat geldimi diye sordu hayir dedim. Imza atali 1 ay falan oldu dedi. Ama tebligat harci yatirmamis. Simdi ben itiraz edebilirmiyim nafaka ve velayet icin?

Karar kesinlesmemisse, temyiz edin.Siz boşanma hükmünü değil de, nafaka ve velayete yönelik olarak mı kararı temyiz etmek istiyorsunuz?
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi