Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Aile Konutu Şerhi Hakkında;

Konuyu Kilitleyin
Old 09-02-2017, 20:40   #1
Konuk

Varsayılan Aile Konutu Şerhi Hakkında;

Mrb siz değerli avukatlara iki sorum olucaktı;
1-evlenmeden önce bir ev satın aldım ailemin desteğiyle 180.000 tl lik evin 100.000 tl sini ailem destek oldu kalanının bi kısmını peşin tamamladım çalışıyodum birikmişim vardı ve diğer bir kısmınıda banka kredisi çekdim 50.000 tl kadar ve o sırada kredi öderken evlendim tabi krediye eşimin maddi desteği oldu bende çalışıyorum kalan kısmını ödedik.ailem diğer kardeşlerimede en az benim kadar kağıt üzerinde olmasada maddi yardımları oldu borçlarını kapattılar nakit tabi ben ev aldığım için göze geliyo onların zamanında yaptıkları büyük borçlar nedeniyle para borçlarına gittiği için onlar adına ortada görünür biley yok babam onlarada destek oldu.aynı zamanda iki ev var babamın onlarda kardeşlerimin olucak hiçbir beklentimde yok.şimdi bana herhangi bir şey olursa ölüm gibi bu durumda ailem benim kızlık soyadıma kayıtlı evlenmeden önce satın aldığım evden bir hak talebinde bulunabilirmi dava açabilirlermi?ikiz 3 yaşlarında çocuklarım var ve bu durumun olmaması için ne yapmam gerekir dava açabilirlermi eşime konut için yoksa ben ölürsem konut eşimin ve çocuklarımınmı olur otomatikmen.eşimle birlikte tapuya giderek brnim kızlık soyadıma kayıtlı tapu için aile konutu şerhi koydurmamın bi katkısı olurmu bu durumun yaşanmaması için ne yapmam gerekir.
Birde babam yada kardeşlerim herhangi bir konudan ileriki dönemlerde ben kızıma para vermiştim ev alması için yardımda bulunmuştum pişmanım paramı istiyorum diyerek babam yada kardeşlerim dava açabilirlermi konut alınanı 7 yıl oldu.

2-ikinci sorum ise eşimle evlendikten sonra konut aldık ben işten aldığım tazminat ve biraz birikmişimiz vardı yarı peşin yarı banka ipotekli ev aldık şuanda ödemeye devam ediyoruz 10 yıllık ipotek 1 yılını ödedik.krediyi çekerken banka brnimde imzamı aldılar yasal bir gereklilikmiş.sorum şu eşim benim iznim olmadan ipoteği kapatıp yada kapatmayıp evi satabilirmi?yada yarın bir gün eşime bişey olursa ölüm gibi bu durumda eşimin ailesi bu konuttan hak talep edebilirmi ben ve çocuklarım varken.bu arada bir boşanma yada birşey yok eşimle aramızda.ama herşey biz insanlar için.tedbir almak istiyorum.evi satamaması yada başkalarının müdahalesi olmaması için ne yapmam gerekir?evlendikten sonra alınan malların ortak olduğunu biliyorum ama tapu eşimin adına benim bir hükmüm varmıdır?

Şimdiden vakit ayırıp bilgi paylaştığınız için teşekkür ederim
Old 15-02-2017, 10:13   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,
1-Evlenmeden önce alınarak adınıza kaydedilen taşınmazın evlenmeden önce ödenen borcu kişisel maldır.Evlendikten sonra ödenen (1 Ocak 2002 den sonra ise)kısmı eğer kazanç ve gelir ile ödenmişse edinilmiş maldır.

Siz vefat ettiğinizde eşiniz 1/4 çocuklarınız ise 3/4 mirasçı olurlar. Kardeşleriniz mirasçı olmazlar.

Eşinizin katılım alacağı için dava açma hakkı saklıdır.

2-Kardeşlerinizin anne veya babanız yaşarken bu taşınmaza ailenizden aldığınız destek konusunda dava açma hakları yoktur.

3- Bu taşınmaz zaten sizin adınıza kayıtlı.kendi malınız için aile konutu şerhi gerekmez.Ama eşiniz endişe ederse ,eşiniz tapuya giderek aile konutu şerhi konulmasını isteyebilir.

3Eşiniz adına kayıtlı olan taşınmaz ,eşinizin vefatı halinde siz ve çocuğunuza miras olarak kalır.

Eşinizin ailesinin bu taşınmaz için bir talepte bulunması mümkün görünmüyor.

4-Eşinizin adına olan taşınmazın satılmaması için-eğer bu taşınmaz aile konutu ise-bu kez siz bu konut için aile konutu şerhi isteyebilirsiniz.

Bunun dışında bu taşınmazın sizden habersiz eşiniz tarafından satılmaması için Aile Mahkemesinde tasarruf yetkisinin sınırlandırılması davası açmanız ve haklı gerekçelerinizi bildirmeniz gerekir.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi