Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma Davasi,ölümle Ve Çocukla Tehdıt

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-08-2007, 08:34   #1
Konuk

Acil Boşanma Davasi,ölümle Ve Çocukla Tehdıt

Merhaba
eşimle çok ciddi problemler olmadı.ama ciddi olmayan konularda bile bana el kaldırıyor (fakat vurmuyor)
boşanalım dediğim de boşanma davasını sen aç diyor benimde kafamda soru işareti oluşuyor.boşanma davasını ben açarsam bir zararım olurmu.kamuda çalışan biriyim.ve 1,5 yaşında oğlum var.
birde her seferinde beni ölümle tehdit ediyor.korkmuyorum fakat böyle korkmazken birde gerçekten öldürürse diyorum.tanımayan biri duysa tehditlerini tüyleri ürperir.o boyutta yani.telefonla arayarak tehdit ediyor ben onla görüşürken telefon görüşmesini kaydettiğimde mahkemeye bu kaydı sunarsam delil sayılırmı?
birde çocuğumu bana bırakıyor fakat gelip çocuğu alıp istediği yere götüreceğini söylüyor.benim eşime çocuğumu dışarıya götürmesini istememde haklı bir çok sebebim var.sebeplerimi mahkemde saydığımda mahkeme buna bir çözüm getirebilirmi.mesela çocuğu dışarı çıkardığında çocuğun yanında benimde olmam gibi.yada çocuğu 1,5 yaşında olduğu için sadece evde görmesi gibi.
eğer çocuğu onla dışarı çıkarmazsam ölümle tehditleri başlıyor yine.gerçekten çocuğumu benden 1 dakika ayırmasını istemiyorum.çünkü ona güvenmiyorum.evden çıktığı an oğlumu birdaha görememekten korkuyorum.o kadar çok çevresi varki ve iyibir çevre değil bu.ben onu birdaha bulamamaktan korkuyorum.yardımlarınızı bekliyorum.çok teşekkürler.
Old 23-08-2007, 16:28   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Boşanma davasının sizin tarafınızdan açılmasının bir sakıncası bulunmamaktadır.Ayrıca kusurlu olan tarafın açmış olduğu dava ,karşı tarafın kusuru ispatlanamadığında reddedilmektedir.

Bu söylemiş olduğum çekişmeli olan boşanma davaları için geçerlidir.

Eşiniz boşanmayı kabul ediyor ve boşanmanın mali sonuçlarıyla velayet konusunda anlaşıyorsanız, anlaşmalı olarak boşanabilirsiniz.Bu durumda boşanmanın mali sonuçları ve velayet konusunda bir protokol yapmanız ve hakime sunmanız gerekmektedir.Duruşmaya bizzat katılarak boşanmayı istediğinizi söylemeniz durumunda ,hakim anlaşmanızı uygun bulur ise ;karar (eğer dosyada eksiklik yoksa) hemen verilecektir.

Diğer yandan:

Eşinizin size vuracakmış gibi el kaldırması bir tür şiddettir.

Sizi çeşitli yollar ile ölümle tehdit etmesi şiddettir ve ciddi bir suçtur.

Tercih size ait olmak koşulu ile boşanma davası açmadan önce bulunduğunuz yerdeki Aile Mahkemesine başvurmanızı ve sizin ve çocuğunuzun korunmasına ilişkin korunma kararının alınmasını istemenizde yarar var.

Bu karar kısa sürede verilecektir.Kararda şiddete ilişkin yasaklama,gerekirse tedavi olma,eşin evden uzaklaştırılıp evin talep edene ve müşterek çocuğun kullanımına tahsis edilmesi,çeşitili iletişim vasıtaları ile sizi rahatsız etmesinin yasaklanması,bulunduğunuz ev ve işyerine yaklaşmamaıs gibi önlemler yer alacaktır.Bu karara uymayan eş hakkında dava açılacak ve üç aydan altı aya kadar süreyle cezalandırılacaktır.

Koruma kararı en fazla altı ay süre ile verilebilir.İstenirse yeniden karar alınabilir.

Tehdit ve diğer suçlara ilişkin olarak Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunmak da olanaklarınız içinde bulunmaktadır.

Koruma kararının verilmesi sonrasında dilerseniz boşanma davasını güvenli koşullarda açabilirsiniz.

Boşanma davası açıldığında çocuğun dava sırasında kimde kalacağı konusunda hakim karar verecektir.Çocuğunuz sizinle birlikte kalacaksa babası ile kişisel ilişki için süre düzenlemesi yapılacaktır.

Bu görüşme sürelerinde endişeler yaşıyorsanız davaya bakan hakime bu endişeler gerekçeleri ile birlikte aktarılmalı,gerekirse bir pedegogtan rapor alınmalı ve ihtiyaç görülür ise güvenlikli bir görüşme talep edilmelidir.

Bir avukattan yardım almanızı ,ekonomik durumunuz uygun değil ise bulunduğunuz ilin barosu adli yardım servisinden yararlanmanızı öneriyoruz.
Old 24-08-2007, 08:41   #3
Konuk gamze

Varsayılan çok teşekkürler sayın avukat hanım

gerçekten cevabınız için çok teşekkür ederim.
evet cevabınızı yazdırıp haklarımın neler olduğunu her an bileceğim artık.
ve yol gösterdiğiniz için inanın çok teşekkür ediyorum.
Allah sizden razı olsun.vakit ayırıp doğru olanları paylaştığınız ve biz kadınlara destek olduğunuz için
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi