Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Ikimizde Öğrenciyiz,boşanmak Istiyoruz Ama Bu Konuda Bana Eziyet Çektiriyor

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-08-2007, 01:02   #1
Konuk

Varsayılan Ikimizde Öğrenciyiz,boşanmak Istiyoruz Ama Bu Konuda Bana Eziyet Çektiriyor

8 ağustos2002 de evlendik evlendimizde eşim ünivr. 3. sınıftaydı..evlendikten sonra hamile kaldım. sonra anlaşamamaya başladık. hamileleik ve anlaşamamanın sıkıntısı yüzünden ben bunalıma girdim.intaharın eşiğinden döndüm. psikolojik eziyet gördüğüm evde daha fazla kalamayıp bi gün kendim evi terk ettim. evden ayrıldımda 5 aylık hamileydim.ayrıldıktan sonra eşim ne benimle tekrar barışmak nede çocuğumuzla ilgilenmek için bizi aramadı.ben doğum yaptım ilgilenmedi. çocunu görmek istemedi. boşanalım dedim reddetti. birleşelim dedim reddetti. ben boşanma ve nafaka davası açtım. kızıma nafaka kesildi ama öğrenci oldu için ödeyemiyor. boşanmayıda evi kendi terketti diyerek davayı reddetti. şuan 3 yılllık süre2008 in 3 ayıda dolacak ben tekrar dava açıp boşanmayı deneyeceğim. evi kendim terkettiğim ve eşimin bana yaptığı eziyet ve psikolojik abskıyı ispatlayamadığım için boşanamıyorum. şu anda kendimde ünivrs. öğrencisiyim. babamlarda kalıyorum ve kızımada banada babam bakıyor. çalışmıyorum bir gelirim yok.boşanmak, nafaka ve tazminat alabilirmiyim. bu konuda görüşlerinizi bekliyorum. saygılarımla
Old 23-08-2007, 08:50   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Geçinemediğinizi, intihara giriştiğinizi ve evi terk etmek zorunda bıraktığını kanıtlamalısınız. Bunları kanıtladığınızda boşanabilirsiniz. Yoksulluk nafakası için daha az veya eşit kusurlu olmanız gerekir ki öyle görünüyor, tazminat da isteyebilirsiniz. Ama bir avukatın yardımına başvurmalısınız.
Old 23-08-2007, 10:58   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
şuan 3 yılllık süre2008 in 3 ayıda dolacak ben tekrar dava açıp boşanmayı deneyeceğim. evi kendim terkettiğim ve eşimin bana yaptığı eziyet ve psikolojik abskıyı ispatlayamadığım için boşanamıyorum.

Benden önce yanıt veren meslektaşım hemen boşanma davası açacağınızı düşünerek yanıt vermiş sanırım. Boşanma davanız ret edildiğine göre, aynı sebeplerle dava açarsanız yine ret olacaktır. Davadan sonra bir araya gelmediğinize göre, yeni bir şiddetli geçimsizlik nedeni göstermeniz de hakimi ikna edemeyecektir.

O halde 2008 yılının 3 ayında dava açma ihtimalini değerlendirmek daha gerçekçi olmalıdır. TMK 166/4 üncü maddeye göre, her ne sebeple açılmış olursa olsun önceki dava ret edilmiş; karar kesinleştikten sonra aradan 3 yıl geçmiş ise ve taraflar bir araya gelmemişse yeni açılan davada kusur ispatı gerekmez. Hakimin takdir hakkı da yoktur. Yeter ki ilk dava ile ikinci dava arasında 3 yıl geçmiş ve taraflar bir araya gelmemiş olsun.

Dikkatinizi çekmek istediğim diğer bir husus ise ilk davanın kesinleşip kesinleşmediğidir. Bazen taraflar son celseden sonra davanın bittiğini sanıp başka işlem yapmamaktadır. Oysa daha sonra yazılacak gerekçeli kararı taraflardan birisi diğer tarafa tebliğ ettirmelidir. Böylece, 15 günlük temyiz süresi geçecektir. Taraflar temyiz etmezse(Veya temyiz edip dosya Yargıtay aşamasından da geçmişse) karar kesinleşecektir.Umarım ilk davanın kararı bu aşamalardan geçmiştir.

Açıklamalardan da gördüğünüz üzere bir avukata danışmanızda fayda bulunmaktadır.Maddi durumunuz buna elvermiyorsa bulunduğunuz ilin barosunun adli yardım bürosuna müracaat ederek, hukuki yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Saygılarımla
Old 23-08-2007, 20:42   #4
Konuk

Varsayılan zaten ilk davalara avukatım baktı. dosyalar hala onda mevcut.

cevap verdiğiniz için öncelikle teşekkür ediyorum.
zaten ilk açılan boşanma ve nafaka davalarına avukatım baktı.ikimizde boşanmayı istediğimiz halde bana eziyet olsun diye davayı reddediyor. üstelik her duruşma gününde adliyede onların sözlü tacizlerine maruz kalıyorum. ve bir gün bana yönelik fiili saldırıda bulunmalarından korkarak son duruşmalara katılamadım. üstelik nafaka ödememek için kızımı benden almakla tehdit ediyor. belirttiğim gibi öğrenciyim, çalışmıyorum. mahkemede çocuğu almayı taleb etse alabilirmi benden.( o okulunu bitirdi şimdi eğer atanırsa doktor olacak. yani geliri olacak. buna dayanarak alma talebinde bulunurmu)ve hakim çalışmadıma karar vererek çocuğu muntazam geliri olduğu için benden alır mı. bundan çok korkuyorum. kızımdan ayrılmak istemiyorum ve henüz kızım 4.5 yaşında..tekrardan teşekkür eder saygılarımı sunarım.
Old 23-08-2007, 21:05   #5
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Davada tarafların her birinin çocuğun velayetini isteme hakkı bulunmaktadır.

Velayetin kime verileceğini de hakim belirleyecektir.Bu konuda bir pedegogog veya psikologdan rapor istenecektir.Uzman hem tarafların her biri ile hem de çocukla görüşmeler yapacak ve tarafların çocuk ile olan ilişkisini inceleyecektir.

Bu rapor da dikkate alınarak hakim velayet konusunda çocuğun yüksek ve öncelikli yararını gözeterek karar verecektir.

Çocuğunuz anne sefkatine ihtiyaç duyulacak bir yaşta bulunmaktadır.Birlikte bir yaşamı paylaşıyorsunuz.Bir sevgi ve duygusal güven ilişkiniz varsa bu olumlu durumun rapora yansımaması düşünülemez.Bu nedenle açıkçası; velayet için tedirgin olmanız gerek olmadığı düşüncesindeyim.

Karşı tarafın velayeti istemesi,velayetin ona verileceği anlamına gelmez.

Boşanma sonrasında kendiniz ve müşterek çocuğunuz için nafaka isteyebilirsiniz.

Sizin için istenen nafaka yoksulluk nafakasıdır.Kusursuz veya daha az kusurlu olduğunuzu bispatladığında lehinize karar verilebilir.

Çocuk için istenen nafaka iştirak nafakasıdır.Tarafların kusurları ile ilgili olmayıp tarafların sorumluluğu ile ilgilidir.Velayet kendisine bırakılmayan taraf çocuk için gerekli harcamalara mali gücü oranında katılır.

Eşinizin işe başlayacak olması bir gelir elde etmesi hem nafaka kararına hem de miktarına etki edecek bir durumdur.

Sn.Katılımcı

Burada verilen yanıtlar genel niteliktedir.En doğru bilgiyi davanızı yürütecek bir avukattan alabilirsiniz.
Mali durumunuzun vekalet ücreti vermeye uygun olmadığını düşünüyorsanız durumu belgeleyip bulunduğunuz ilin adli yhardım servisinden size ücretsiz hukuki destek ve yardımda bulunacak bir avukat atanmasını isteyebilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi