Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tüketici Hakem Heyeti Icra Takibi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-07-2015, 16:14   #1
Av.İlkim

Varsayılan Tüketici Hakem Heyeti Icra Takibi

Herkese merhaba kolay gelsin,
Bi konuda yardımınıza ihtiyacım var.Tüketici hakem heyeti kararlarını icraya koyarken avans faiziyle takibi açıyordum.Şimdi bi karar daha geldi yasal faizi ile birlikte iadesine diyor.Ne yapacağımı şaşırdım.Hangi faizi uygulayacağım ?Yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler
Old 13-07-2015, 16:26   #2
AVNRL

Alıntı:
Yazan Av.İlkim
Herkese merhaba kolay gelsin,
Bi konuda yardımınıza ihtiyacım var.Tüketici hakem heyeti kararlarını icraya koyarken avans faiziyle takibi açıyordum.Şimdi bi karar daha geldi yasal faizi ile birlikte iadesine diyor.Ne yapacağımı şaşırdım.Hangi faizi uygulayacağım ?Yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler

Merhaba Av.İlkim.
Tüketici hakem heyetleri bazı kararlarında "başvuru tarihinden itibaren yasal faizi ile birlikte" bazı kararlarında ise " başvuru tarihinden itibaren avans faizi ile birilikte diyor" Ben şahsen kararda hangisi denmiş ise ona göre açıyorum. açıkçası yasal dendiği zaman itiraz etmek gerekir aslında fakat çok uzun ve meşakkatli bir yol olduğu için ve genelde çok büyük farklar olmadığı için karar ne yöndeyse o şekilde takibe koyuyorum.
Hatta bazı kararlarda bu ibare bile olmuyor o durumda da açtığım bazı takiplerde sırf faiz istediğim için banka vekilleri itiraz etti sonuç lehime çıksada yaklaşık 4-5 ay gibi bir süre beklemek durumunda kaldım bu nedenle bu şekilde olan kararları da faiz büyük bir meblağ değil ise müvekkil ile konuşup hiç faiz istemeksizin açıyorum.
umarım faydalı olmuştur iyi günler.
Old 13-07-2015, 16:30   #3
Av.İlkim

Cevabınız için çok teşekkür ederim.Çok faydalı oldu.Kararda yasal diyo ama ben yasal faizle açsam itiraz etmez mi banka faizden dolayı?
Old 22-07-2015, 10:09   #4
AVNRL

Alıntı:
Yazan Av.İlkim
Cevabınız için çok teşekkür ederim.Çok faydalı oldu.Kararda yasal diyo ama ben yasal faizle açsam itiraz etmez mi banka faizden dolayı?

kararda o şekilde bir ibare varsa yasal faizi ile birlikte açın banka büyük ihtimal itiraz etmeyecektir. Ancak kararda başvuru tarihinden itibaren yasal faiz ile birlikte demiyorsa sadece yasal faizi ile birlikte diyorsa açıkçası ben karar tarihinden itibaren faiz işletiyorum. Tabi bu benim izlediğim yol açıkçası bu ibare bile varsa başvuru tarihinden itibaren faiz işleterek takipte başlatabilirsiniz itiraz dahi olsa mahkeme aşamasında haklı bulunacağınız kanısındayım...
Old 22-07-2015, 11:16   #5
asumann

Yasal faizi ile açmakta fayda var. Neticede karar ilam hükmünde.
Old 22-07-2015, 11:43   #6
butterfly

Bizler de aynı şekilde karar uyarınca açıyoruz takibi. Bugüne kadar herhangi bir sorunla karşılaşmadık.

Saygılar
Old 23-07-2015, 14:53   #7
Av.İlkim

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.Başvuru tarihinden itibaren yasal faiz şeklinde karar verilmiş o şekilde icraya koyduk.Şimdilik sorun yok.Saygılarımla
Old 23-07-2015, 16:36   #8
Analiz

Alıntı:
Yazan Av.İlkim
Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.Başvuru tarihinden itibaren yasal faiz şeklinde karar verilmiş o şekilde icraya koyduk.Şimdilik sorun yok.Saygılarımla

Sayın İlkim,ben de birkaç başvuruda bulunmuştum gelen heyet kararlarından hiç birinde faiz konusu yok.Sadece şu kadar ödenmesine diyor.Ben de karar tarihinden itibaren yasal faiz işletiyorum.Sormamda sakınca yoksa Hangi Hakem Heyeti (İl-İlçe) kararı bu bahsettiğiniz.
Old 25-07-2015, 00:06   #9
Av.İlkim

Ankara Keçiören İlçe Tüketici Hakem Heyeti başvuru tarihinden itibaren yasal faize karar veriyor Saygilarimla...
Old 28-07-2015, 16:40   #10
Analiz

Alıntı:
Yazan Av.İlkim
Ankara Keçiören İlçe Tüketici Hakem Heyeti başvuru tarihinden itibaren yasal faize karar veriyor Saygilarimla...

Sayın Av.İlkim;Öncelikle cevabınız için teşekkürler.Konu ile alakalı 2 sorum daha olacak:

1-Expertiz masraflarını da istiyormusunuz taleplerinizde ve iade ediliyormu banka tarafından?Bu güne kadar bankalardan bu konu ile alaklı itiraz geldimi? (Tüketici Hakem Heyeti expertiz ücretinin verilmesine karar vermesi halinde bile bu karara itiraz eden banka varmı daha önce böyle biri durumla karşılaşan meslektaşım oldumu?)
2-Tüketici hakem heyetinden gelen kararı tebliğ tarihinden itibaren kaç gün içinde (eğer dosya masrafı tutarını müvekkilin heabına yatırmadılarsa)icraya koyuyorsunuz? 15 günlük itiraz süresini bekliyormusunuz?
Old 05-08-2015, 10:36   #11
Av.İlkim

Merhabalar.Biraz geç oldu kusura bakmayın.öncelikle
1-Expertiz masraflarının iadesini istedim İng bank için karar olumlu çıktı ve itirazda olmadı.Bazı bankalar expertizi özel şirketlere yaptırırken bazıları kendi yapıyormuş.Sanırım kendi bünyesinde yapılanları ödüyor.Ama arkadaşlarım genelde expertiz ücretinin iadesini itiraz olabilir diyeistemiyor.
2-Tüketici hakem heyetinden gelen kararı tebliğ aldığım anda mümkünse hemen takibe koyuyorum vekalet ücreti kazanabilmek için.İtiraz süresini beklemiyorum İsterlerse itiraz etsinler itiraz zaten takibi durdurmaz.
Umarım yardımcı olabilmişimdir.Kolay gelsin
Old 05-08-2015, 10:44   #12
Av. Musa TAÇYILDIZ

Ekspertiz ücreti hakkında önemli olan husus; ekspertiz işlemine ilişkin başka bir değerlendirme şirketine ödeme yapılıp rapor
hazırlatılmış ise tüketici adına düzenlenmiş fatura örneğinin gerekmesidir. Yani eskpertiz ücretine ilişkin olarak bankanın gerçekten bir masraf yapıp yapmadığı ve yaptıysa bunu faturalandırması veyahut belgelendirmesinin gerekmesidir. Böyle bir fatura yada belge yoksa iadesi istenebilir.
Old 05-08-2015, 11:17   #13
avemre

Eskişehir'deki hakem heyetleri de faiz ile ilgili herhangi bir hüküm kurmuyor.

Kararda faiz ile ilgili her hangi bir hüküm olmamasına rağmen şikayet tarihinden itibaren faiz işleten meslektaşımız var mı? ve herhangi bir itiraz ile karşılaştı mı?
Old 05-08-2015, 11:57   #14
Av. Musa TAÇYILDIZ

Alıntı:
Yazan avemre
Eskişehir'deki hakem heyetleri de faiz ile ilgili herhangi bir hüküm kurmuyor.

Kararda faiz ile ilgili her hangi bir hüküm olmamasına rağmen şikayet tarihinden itibaren faiz işleten meslektaşımız var mı? ve herhangi bir itiraz ile karşılaştı mı?

İzmir'de tüketici hakem heyetleri şikayet tarihinden itibaren faize karar veriyor. Ancak kararda faiz hükmedilmemişse; başvuru tarihinden itibaren faiz işletemezsiniz. Ancak karar tarihinden itibaren aysal faiz isteyebilirsiniz
Old 05-08-2015, 12:44   #15
Av.Duygu Işık Behrem

Faiz hususu başvuruda bulunanın istemine bağlıdır. Faiz ile ilgili talep yoksa, Tüketici Hakem Heyeti kendi kendine faize hükmetmemelidir. (Tıpkı mahkemelerde olduğu gibi.) Kaldı ki faiz asıl alacağın fer'i niteliğindedir.

Elinizdeki kararların kiminde yasal faiz kiminde ise avans faizine hükmolunmasının sebebi ise taleple bağlılık ilkesidir. Yasal faiz talep eden bir kimse lehine avans faizi takdir edilemez.

Bu noktada şunu da belirtmek gerekir ki talep edilmesi gereken faiz ise yasal faiz değil; avans faizidir.

Şayet talepte faiz istemi yok ise ve Tüketici Hakem Heyeti de faize hükmetmemişse bana göre takip tarihi öncesi işlemiş faiz talep edilmesi doğru olmayacaktır.

Ancak talepte faiz istemi varsa ve buna rağmen faize hükmolunmamışsa bu durumda Tüketici Hakem Heyeti'nin karar verirken eksiklik yaptığı düşüncesindeyim.

Sanıyorum meslektaşlarımız, şikayet ile birlikte Bankanın temerrüde düştüğü düşüncesi ile faiz talep ediyorlar. Bu da bir bakış açısı... Açıkçası ben kendi elimdeki dosyalarda -dava açarken- Bankaya ilk başvuru tarihimden itibaren avans faizi talep ediyorum. Çünkü Bankaya ilk başvuruyu yaparken müvekkillere; masraf - komisyon - vs. artık her ne ise o kesinti bedelinin kendilerine bildirilmesi ve haksız olarak tahsil edilmiş tutarların "kendilerine iade edilmesi" şeklinde talepte bulunmalarını öneriyorum. Yani bilgi edinme ile ilgili başvuruda haksız kesintilerin iadesini de isteyerek Banka açısından temerrüdün oluşmasını sağlayabilir ve bu doğrultuda dava açarken, bankaya başvuru tarihinden itibaren avans faizi de isteyebiliriz.
Old 05-08-2015, 13:01   #16
Analiz

Alıntı:
Yazan Av.İlkim
Merhabalar.Biraz geç oldu kusura bakmayın.öncelikle
1-Expertiz masraflarının iadesini istedim İng bank için karar olumlu çıktı ve itirazda olmadı.Bazı bankalar expertizi özel şirketlere yaptırırken bazıları kendi yapıyormuş.Sanırım kendi bünyesinde yapılanları ödüyor.Ama arkadaşlarım genelde expertiz ücretinin iadesini itiraz olabilir diyeistemiyor.
2-Tüketici hakem heyetinden gelen kararı tebliğ aldığım anda mümkünse hemen takibe koyuyorum vekalet ücreti kazanabilmek için.İtiraz süresini beklemiyorum İsterlerse itiraz etsinler itiraz zaten takibi durdurmaz.
Umarım yardımcı olabilmişimdir.Kolay gelsin

Faiz kısmını Hakem Heyeti karar tarihinden itibaren ve yasal faiz olarak mı yapıyosunuz?_ Farklı yapan var mı acaba?
Old 10-08-2015, 10:39   #17
asumann

Arkadaşlar faiz kısmına kesintiden itibaren diye talep ettim ve öyle hakem heyeti kararı gelmişti. Bu haliyle icraya koydum parayı tahsil ettik. Ancak banka şimdi tüketici mahkemesine faize ilişkin kısmına itiraz etmiş dava açıldı. Daha evvelden bankayı temerrude dusurmemız gerekırmıs vs. hala bunu anlayabılmıs degılım sonucu paylasırım umarım lehımıze olur.
Old 10-08-2015, 12:25   #18
av.medine

Benim bulunduğum yerde ; Tüketici Hakem Heyeti kararlarında faiz hususuna değinilmiyor. Ben icra takibe koyarken ; karar tarihinden itibaren yasal faiz işleterek takip yapıyorum. Avans faiz konusu hiç aklımıza gelmemişti.
Ayrıca kararın bankaya tebliğinden sonraki 15 günlük itiraz süresinin geçmesini bekliyor ve yine itiyat gereği icra takibi açmadan evvel ; UYAP sisteminden alacaklı müvekkil adına tüketici hakem heyeti kararına karşı banka tarafından dava açılmış mı kontrol ediyor ve açılmamış ise icra takibi yapıyorum.
Çünkü bazı mahkemeler dava açılınca takibin durdurulmasına dair karar veriyor. Özellikle bankaların TİCARİ KREDİ isnadı ile açmış olduğu davalarda .
Dava açılmış ise ; MÜVEKKİLİ bilgilendirip davayı takip ediyorum. Dava lehimize sonuçlanınca hem tüketici hakem heyeti kararını ayrı bir icra dosyası ile ve hem de davadaki vekalet ücretini ayrı bir icra dosyası ile takibe koyuyorum.
Çünkü tüketici hakem heyeti kararını ; itiraz kararı ile birlikte aynı icra dosyasında infazı talep edemiyorsunuz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi