Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tapuda harici satış-izaleyi şüyu

Yanıt
Old 12-09-2008, 12:02   #1
dadaş

Varsayılan Tapuda harici satış-izaleyi şüyu

Sayın meslektaşlarım,geçtiğimiz sene müvekkillerim adına bir izaleyi şüyu davası açtık.Ancak yargılama devam ederken müvekkilerim tapuda harici satış yaptı 3.kişilere.Yargılama şu an hala devam ediyor.Bu durumda yargılama ne şekilde devam eder?3.kişiler davaya dahil edilirmi?
Old 12-09-2008, 15:26   #2
av.utkan

Taşınmaz için açılan izale-i şuyu davalarında davalılar tapuda ayni hakkı bulunan kişilerdir. Bu nedenle davalar tapudaki maliklere ve ayni hak sahiplerine yönlendirilir. Bunun dışında harici olarak yapılan satımlar tapuda görünmediği sürece bi anlam ifade etmez. Ancak dava devam ederken herhangi bir paydaşın payını satmasında bir sakınca yoktur diye düşünüyorum.
Old 12-09-2008, 15:31   #3
cmuk

izale i şüyu davası açılmasıyla birlikte dava konusu taşınmazlara mahkeme tarafından tedbir konulur. Bu sayede dava süresince paydaşlar tapuda devir ve temlik işlemi yapamazlar. Ancak davanın durumuna göre paydaş 3. kişilere sözlü satışlar yapabilir. Bunun dışında resmi satış ve intikal işlemleri dava sonuçlanıncaya kadar yapılamaz diye düşünüyorum.
Old 12-09-2008, 16:03   #4
v. Aynur

Sayın Dadaş gayrimenkul satışlarının geçerli olabilmesi için satışların tapu sicil müdürlüğünde resmi olarak yapılması gerekir. (istisnası noterde yapılan gayrimenkul satış vaadi sözleşmesidir. )Bunun dışında yapılan harici sözleşmeler resmi olarak geçerli olmadığından satışın da geçerli olduğundan bahsedilemez. Bu nedenle Tapu Sicil Müdürlüğünden gelen belgelerden gayrimenkul sahibi kim olarak görünüyorsa izale-i şuyu davası da ancak bunlar arasında görülebilir. Ancak belki ilerde gayrimenkulü haricen satın alan kişiler , satın aldığı kişiye karşı sebepsiz zenginleşme nedeniyle bir dava açabilirler diye düşünüyorum. İyi çalışmalar.
Old 12-09-2008, 21:10   #5
dadaş

Sayın meslektaşlarım yorumlarınız için çok teşekkür ederim.Olay aslında tam olarak şu şekilde;4 kişi(müvekkillerim)bana vekalet veriyor izaleyi şüyu davası açmam için.Davayı açtım.Davayı 3 ayrı gayrimenkul için ayrı dosyalar olarak açtım.(2007/001,002,003 gibi)Gayrimenkullerden birinin maliki sadece müvekkillerimin dedesi(İştirak hali)adına kayıtlı.Diğer ikisinde ise müvekkillerimin dedesi ve belediye hissedarlar.Dava bu şekildeyken açıldı.Ancak bir sorun var davalılardan biri(mirasçılardan biri)kısıtlı,satış yetkisi yok.ancak vasisi var.Vasi kısıtlının abisi.Mahkeme şu aşamada vasiye satış yetkisi vermek için karar verecek.Bu arada önemli bir gelişme oldu ve benim müvekkillerim ve vasi olan kişi hisselerini 3.kişilere sattı dava devam ederken.Sormak istediğim;
1.Dava bu aşamadayken davaya 3.kişiler müdahale edecekmi?Yargılama nasıl devam edecek?
2.Şayet müvekkillerimle 3.kişiler kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapmış ise durum ne olur?
3.Satış ve ihale zamanı 3.kişilerin hakları ne olacak?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi