Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ciro edilmiş ve karşılıksızdır kaydını içeren Hamiline Yazılı Çekle İcra Takibi

Yanıt
Old 27-02-2007, 23:41   #1
av.sgenc

Varsayılan Ciro edilmiş ve karşılıksızdır kaydını içeren Hamiline Yazılı Çekle İcra Takibi

Keşideci (K) hamiline yazılı çeki keşide ederek Lehdar (L)ye veriyor. Lehdar (L) çeki ciro ederek (A) ya, (A)da ciro ederek (B) ye veriyor. (B) ise çeki ciro etmeden (C)ye, (C)de ciro etmeden (D) ye veriyor. (D) çeki bankaya ibraz ediyor. Çeke karşılıksızdır yazısını vurduruyor. Çek bu şekilde, çekte en son cirosu bulunan (B) nin eline geçiyor. Bu durumda (B), kendisine karşı sorumlu olanlara(K;L;A) karşı takip yapabilir mi?
Saygılarımla...
Old 28-02-2007, 00:03   #2
Av.Zuhat Kaya

B çeki ciro etmeden C ye vermiş ve C de ciro etmeden D ye vermiş ise ,D de çeki yazdırdığına göre bu durumda çekte cirosu olanlar L,A ve D oluyor ,bu durumda, B nin çekte cirosunun olmaması gerekiyor. Ben soruyu yanlış mı anladım yoksa?
Old 28-02-2007, 00:20   #3
av.sgenc

Evet sorunun o kısmı yanlış olmuş.Siz doğru anlamışınız. Ben hatalı yazmışım.Çek en son (A)nın eline geçiyor. Takibi (A) yapmak istiyor. (K ve L) aleyhine takip yapabilir mi? Soruyu bu şekilde değerlendirelim.
Saygılarımla...
Old 28-02-2007, 01:02   #4
Av.Zuhat Kaya

çekte cirosu olan herkes ,kendinden önce gelen cirantalara ve keşideciye karşı takip yapabilir.B ve C nin cirosu yok ,bu nedenle hak sahibi olmadıkları gibi, eğer ciroları olsaydı bile A dan sonra geldiklerinden A bunlara karşı takip yapamayacaktı.Çekte hak sahibi olanlar A,D ve l dir.A kendinden önce gelen L ye ve keşideci K ya takip yapabilir.
saygılarımla
Old 28-02-2007, 11:09   #5
ragıp

çeklerde muhatap bankaya ibraz ve karşılığının olmadığının tesbiti, protesto hükmündeddir
Old 28-02-2007, 12:05   #6
HÜLYA ÖZDEMİR

Çekte cirantalara müracaat için protesto aranmaz.Yasal süresi içinde bankada protesto gören çekle ilgili hamil kendinden önceki tüm cirantalara ( ayrı bir protesto gerekmeksizin ) müracaat hakkı vardır.
Bonoda cirantaya müracaat için TTK 642. maddesi gereğince protesto şartı aranmaktadır.Saygılarımla.
Old 28-02-2007, 16:57   #7
av.sgenc

Cevaplarınız için teşekkür ediyorum.
Saygılarımla
Old 01-03-2007, 15:53   #9
boztepe118

Alıntı:
Yazan ragıp
Bu da nerden çıktı şimdi?
Bir çek hamiline yazılı ise (ki soru soran meslektaşımızın iddası bu yöndedir) ciro ile devredilemez. ciro, emre yazılı kıymetli evrakta mündemiç hakkın devrini sağlayan bir işlemdir ve nitelikli havaledir; çünkü muhatap bankaya hamile ödeme yapma yetkisi verirken hamile de kıymetli evrakın bedelini tahsil etme yetkisi vermektedir. Hamiline yazılı çek ise ancak zilyetliğin devri ve teslim ile devredilebilir. Hamiline yazılı çekteki cironun hukuki niteliğinin ne olduğu ise tartışmalıdır.Bu nedenle müraacat borçluları belirlenirken bu hususn da göz önünde bulundurulması gerekir.
Old 02-03-2007, 11:03   #10
Burak Demirci

Sayın boztepe 118 e katılıyorum. Hamile yazılı çeklerde senet üzerindeki hak karşı tarafa sadece senedin fiili olarak devri ile geçer. Bu senette yapılan cirolar yapılmamış sayılır. Bu nedenle senedi elinde bulunduran herkes icra takibine konu edebilir. Son hamilin cirantalara müracaat hakkı olduğunu zannetmiyorum.
Old 02-03-2007, 13:33   #11
av.sgenc

Alıntı:
Yazan Av.burak12
Sayın boztepe 118 e katılıyorum. Hamile yazılı çeklerde senet üzerindeki hak karşı tarafa sadece senedin fiili olarak devri ile geçer. Bu senette yapılan cirolar yapılmamış sayılır. Bu nedenle senedi elinde bulunduran herkes icra takibine konu edebilir. Son hamilin cirantalara müracaat hakkı olduğunu zannetmiyorum.

Hamile yazılı çek üzerine yapılan ciro
TTK md. 703: Hamile yazılı bir çek üzerine yapılan bir ciro cirantayı, müracat hakkına dair hükümler gereğince mes'ul kılarsa da senedin mahiyetini değiştirerek onu emre yazılı bir çek hakine getirmez.
Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi