Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

dava açılmadan azil halinde vekalet ücreti alacağı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-01-2007, 22:04   #1
ruze

Varsayılan dava açılmadan azil halinde vekalet ücreti alacağı

Müvekkilimle boşanma davasını yürütmek üzere anlaştım. Vekaletini verdikten sonra ücret sözleşmesi yaptık. Ve ücretin 1/4 'ünü peşin aldım.Eşinin kendisine dava açacağını onun dava açmasını beklememizi söyledi.Bu sırada eşinin avukatı olan şahısla anlaşmalı boşanmak konusunda müvekkilimin isteği ile irtibata geçtim.Ancak anlaşma sağlanamadı.Bunun üzerini eşinin kendisine dava açmasını beklediğimiz için biz dava açmadık.Bu sırada eşi bir süre sonra dava açtı.Müvekkilime cevap dilekçesini süresinde yazmak için ulaşmaya çalıştığım ve bu konuda uyardığım halde dava dilekçesini bana getirmedi.En son konuştuğumuzda psikojosinin bozuk olduğunu o yüzden telefonlarıma cevap vermediğini söyledi.Ve bugün beni azlettiğini ve boşanma davasını açmadığım için bana ödediği kısmi ödemeyi istediğini içeren bir azilname yolladı.Beni haksız yere azleden ve iyiniyetimi suistimal eden müvekkilime karşı ücret sözleşmesi ile takip yapmak istiyorum.Dava açmadığım(müvekkilim böyle istediği için ve bu hususu tanıkla kanıtlayabilirim.)ve dava açıldıktan sonra dava dilekçesini getirmediği için(bunu da müvekkilime uyarmak için yolladığım halen telefonumda kayıtlı sms ile kanıtlayabilirim.) hukuki herhangi bir işlem yapamasam da vekalet ücretine hak kazanmışmıyımdır?
Old 19-01-2007, 12:08   #2
üye8180

Sayın Meslektaşım, Avukatlık Kanunu md. 174 gereği, Avukatın azli halinde ücretin tamamı verilir. Şu kadar ki avukat kusur veya ihmalinden dolayı azledilmiş ise ücretin ödenmesi gerekmez düzenlemesi karşısında, yazılı sözleşmeyle kararlaştırdığınız ücret için ilamsız icra takibi yapabilirsiniz diye düşünüyorum.
Old 19-01-2007, 12:31   #3
av.semire nergiz

sevgili meslektaşım,
Maalesef serbest avukatlıkta çok sık başımıza gelen bir durumdur.Müvekkil günlerce sizi oyalıyor,mesai ve emek harcıyorsunuz ancak tarafların karşılıklı kaprisleri sonucu böyle bir durumla karşılaşıyorsunuz.Sizin bahsettiğiniz durum da böyle nahoş bir durum aslında.Henüz bir yargı mercii önündeki bir dosyaya vekaletiniz intikal etmediğinden kanımca avukatlık yasası gereği vekalet ücretine hak kazanmıyorsunuz.Ancak anlattığınız şekilde müvekkil danışmanlığınızı aldığından,sizin mesainizden faydalandığından peşin aldığınız ücreti danışma ücretine saymalı ve geri vermemelsiniz.Bakiye alacak için ise yapılacak birşey yok.Aldığınızla yetineceksiniz maalesef. kolay gelsin
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi