Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

psikolojik, maddi şiddet, tehdit ve şantaj

Konuyu Kilitleyin
Old 11-12-2017, 18:44   #1
Konuk

Varsayılan psikolojik, maddi şiddet, tehdit ve şantaj

merhaba eski eşim tarafından hem psikolojik hemde maddi şiddet görmekteyim. şantajlarla işe göndermemekte ve aileme beni kötü lanse etmekle beni tehdit etmektedir. evdeki bütün kişisel eşyalarımı boşaltmış. nereye götürdüğünü bilmiyorum.
uzaklaştırma kararı aldıramıyorum. çünkü ailem ile tehdit edip onları da korkutuyor. lütfen bu konu da ne yapacağım hakkında bana yardımcı olur musunuz?
Old 11-12-2017, 21:40   #2
Av.Miraç ER

Size karşı yapmış olduğu fiziksel şiddet, psikolojik şiddet, şantaj vb. TÜRK CEZA KANUN ANLAMINDA SUÇ SAYILAN BU FİLLERİ whatsapp konuşmaları, mesaj, tanık vb. şekilde ispatlayacak verilerle savcılığa suç duyurunda bulunabilirsiniz.

Eski eşiniz olduğu için aranızda evlilik bağı olmadığından dolayı evinize girmesi eşyalarınız alması da ayrı bir suçun oluşmasına neden olacaktır.

EĞER hala EVLİ iseniz bu durumda FİZİKSEL ŞİDDET için(TCKm86/3-a anlamında) artık şikayete bağlı olmayacak, bulunduğunuz suç duyurusu ihbar kabul edilip kamu davasına dönüşecektir. Bu durumda artık şikayetten vazgeçme gibi bir şey olmayacak, davayı savcılık kamu adına idame edecektir.

Eşiniz için evden uzaklaştırma istenebilir. Burada parantez açmak istiyorum önemli hususları büyük harfle yazdım detaylarda boğmak istemezdim ama sizin için önemli olabilir diye eklemek istedim.

ŞÖYLEKİ(AİLENİN KORUNMASI VE KADINA KARŞI ŞİDDETİN
ÖNLENMESİNE DAİR KANUN da
1) Mülkî amir tarafından verilecek koruyucu tedbir kararlar
a) Kendisine ve gerekiyorsa beraberindeki çocuklara, bulunduğu yerde veya başka bir yerde uygun barınma yeri sağlanması.
b) Diğer kanunlar kapsamında yapılacak yardımlar saklı kalmak üzere, geçici maddi yardım yapılması.
c) Psikolojik, meslekî, hukukî ve sosyal bakımdan rehberlik ve danışmanlık hizmeti verilmesi.
ç) Hayatî tehlikesinin bulunması hâlinde, ilgilinin talebi üzerine veya resen geçici koruma altına alınması.
2) Hâkim tarafından verilecek koruyucu tedbir kararları
a) İşyerinin değiştirilmesi.
b) KİŞİNİN EVLİ OLMASI HÂLİNDE MÜŞTEREK YERLEŞİM YERİNDEN AYRI YERLEŞİM YERİ BELİRLENMESİ.
3) Hâkim tarafından verilecek önleyici tedbir kararları
a) ŞİDDET MAĞDURUNA YÖNELİK OLARAK ŞİDDET TEHDİDİ, HAKARET, AŞAĞILAMA VEYA KÜÇÜK DÜŞÜRMEYİ İÇEREN SÖZ VE DAVRANIŞLARDA BULUNMAMASI.
b) MÜŞTEREK KONUTTAN VEYA BULUNDUĞU YERDEN DERHÂL UZAKLAŞTIRILMASI VE MÜŞTEREK KONUTUN KORUNAN KİŞİYE TAHSİS EDİLMESİ.
c) Korunan kişilere, bu kişilerin bulundukları konuta, okula ve işyerine yaklaşmaması.
ç) Çocuklarla ilgili daha önce verilmiş bir kişisel ilişki kurma kararı varsa, kişisel ilişkinin refakatçi eşliğinde yapılması, kişisel ilişkinin sınırlanması ya da tümüyle kaldırılması.
d) Gerekli görülmesi hâlinde korunan kişinin, şiddete uğramamış olsa bile yakınlarına, tanıklarına ve kişisel ilişki kurulmasına ilişkin hâller saklı kalmak üzere çocuklarına yaklaşmaması.
e) KORUNAN KİŞİNİN ŞAHSİ EŞYALARINA VE EV EŞYALARINA ZARAR VERMEMESİ.
f) KORUNAN KİŞİYİ İLETİŞİM ARAÇLARIYLA VEYA SAİR SURETTE RAHATSIZ ETMEMESİ.
g) Bulundurulması veya taşınmasına kanunen izin verilen silahları kolluğa teslim etmesi.
Suçlara ilişkin saklı tutulan hükümler)

Naçizane benim görüşlerim bunlar
Daha bilgili ve deneyimli meslektaşlarım da fikirlerini dermeyan ederlerse sizin için daha faydalı olacaktır.
Saygılar…
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi