Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Çekteki Para Cezasının İnfazı

Old 09-03-2005, 18:41   #1
ayhan_bostan

Rahatsiz Çekteki Para Cezasının İnfazı

Alacaklı olduğum çek davam sonuçlandı ve karar kesinleşti.
Sanık çek miktarı kadar para cezasına çaptırıldı.
Sanık 2001 yılından beri faizleri ve geçikme cezasını hesaplattı ve bana ödeme yapmadı.
İnfaz kalemine çek bedelini 3 taksit halinde ödeyeceğini söyleyerek ilk taksidi ödedi.
Böylece sanık hapis yatmaktan kurtuldu.
Peki ben şimdi ne yapacağım,sadece icra takibimi,zaten 2001 yılından beri icra takibi devam ediyor.Sanığın üzerine kayıtlı hiçbir şey yok.

Bu nasıl devlet ve bu nasıl bir yasa ki benim alacağımı alamadan devlet kendine para alıp beni mağdur ediyor.
Devletin burda alacaklıyı koruması gerekirken suçu ve suçluyu rüşvet alır gibi suça taşvik etmektedir.
**Bu yasanın değişmesi için neler yapılabilir?
**Alacaklının yapması gereken icra takibinden başka bir yol varmıdır?
**Yasaya göre sanığın borcunu ödemesi için bir müeeyyide varmıdır?
Fikirlerinizi ve yasa hakkındaki görüşlerinizi ve şikayetlerinizi belirtirseniz sevinirim
saygıl ve selamlarımla
Old 10-03-2005, 23:09   #2
Av. Bülent Sabri Akpunar

Sayın Ayhan_Bostan,

Size katılıyor ve bu düzenlemeyi alacaklı aleyhine olarak borçlunun korunması olarak görüyorum.Mal beyanında bulunmama ve benzeri icra ceza suçlarının uygulanabilirliğini yitirmesiyle beraber çeklerdeki bu düzenlemenin de "ekonomik suça ekonomik yaptırım" ilkesinin yansımaları olarak görülmektedir.Sanık bu suçu birden çok kez işlerse hapis cezası verilebilmektedir.

Yasanın değişmesi için öncelikle anayasadaki hükmün değişmesi gerekmektedir diye düşünüyorum.Bu aşamada icra takibinden başkaca bir işlem yapılamaz.Mal kaçırma sözkonusuysa iptal davası açabilirsiniz.Bu hususta bir avukata danışınız.
Old 11-03-2005, 15:06   #3
ayhan_bostan

sayın akpunar,benimle aynı fikirde olduğunuza memnun oldum.
Demişsinizki sanık bu suçu birden çok kez tekrarlar ise hapis cezası verilebilmektedir.
Benim aynı şahısla altı adet çek davam var.Bir tanesi kesinleşti çek bedeli kadar para cezası,sanıkda ödemeyi devlete yaptı.
Dün de diğer bir kararımı temyiz ettiler ama mahkeme ondada çek bedeli kadar ağır para cezasına hükmetti,ve bu suç tekrarlanmış oldu ,bu kararın direkt olarak hapis cezası olması gerekmezmi?
Old 11-03-2005, 16:10   #4
Av. Bülent Sabri Akpunar

Sayın Bostan,

İlk para cezası kesinleşip infaz edilinceye dek verilen diğer karşılıksız çekler için para cezasına hükmedilir diye düşünüyorum.Zira tekerrürün oluşması için "infaz" ve infaz sonrasında işlenen diğer suçtan bahsedilir.Ne yazık ki bu kurum bu şekilde işlemektedir.
Old 11-03-2005, 16:14   #5
ayhan_bostan

sayın akpunar,infazda kesinleştikten sonra sanık devlete ödeme yaptı ve taksit hakkını kulanarak ilk taksidi yatırdı

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi