Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İdare Hukuku soru

Yanıt
Old 01-12-2016, 08:48   #1
ismailarslan

Varsayılan İdare Hukuku soru

İdare husumeti ile açılan bir iptal davası kazanılmış ve karar yeni kesinleşmiş olsa, ardından bu karar ile ortaya çıkan zararların telafisi için İdareye tazminat talebini haiz bir ihtarname Noterden çekilmiş olunsa, bu ihtarname üst makam başvurusu niteliğinde kabul edilebilinir mi? Bu ihtarname gereği yerine getirilmediğinde, dava açma süresi için iptal davasının kesinleştiği an mı, ihtarnamenin İdare’ye ulaştığı ve zımnen red edildiği tarih mi esas alınmalıdır.

Saygılar sunarım.
Old 05-12-2016, 14:32   #2
yasin.sezer

Bu olayda, İYUK 12.maddesinin son cümlesi hükmü gereğince 11.maddeye göre bir idari başvuru yapılmıştır.dava açma süresi ilk davanın kesinleştiği tarihten başlar. idari başvuru, dava açma süresini durdurur. ancak, başvurunun 11.maddedeki kurallara uygun olması gerekir.
Old 06-12-2016, 15:50   #3
Av.Magisnus1977

Ben idareye ihtarname çekmek için notere gittiğimde (hem de iki kez başıma geldi) idari makamlara ihtar çekemeyeceklerini söylediler. Bunun gerekçesini araştırmadım onun yerine doğrudan iadeli tahahhütlü olarak gönderdim ihtar konusu talebimi.
Old 08-12-2016, 14:24   #4
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Av.Magisnus1977
Ben idareye ihtarname çekmek için notere gittiğimde (hem de iki kez başıma geldi) idari makamlara ihtar çekemeyeceklerini söylediler. Bunun gerekçesini araştırmadım onun yerine doğrudan iadeli tahahhütlü olarak gönderdim ihtar konusu talebimi.
Tıklayınız:

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=68682
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi