Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İŞÇİnİn İŞe İade BaŞvurusu

Yanıt
Old 14-09-2007, 16:52   #1
ENYA

Acil İŞÇİnİn İŞe İade BaŞvurusu

Merhabalar, işe iade için işçinin başvuru süresi ile ilgili ciddi bir problemimiz var. Bu konu forum alanlarında tartışılmış ama ilgili yargıtay kararına ulaşamadım..Sorun işe başlama başvurusunun işçinin beyanının açıklandığı; örneğin noterden ihtarname çekildiği tarihin mi, yoksa başvurunun işverene ulaşıltığı tarihin mi geçerli başvuru tarihi olacağına ilişkin. Eski tarihli kararlarda işverene ulaştığı tarihin geçerli kabul edildiğini biliyorum ancak, üyelerimizden bazıları yakın tarihli kararlarda işçinin beyanının esas alındığı yönünde açıklamalarda bulunmuş. Buradan yola çıkarak kararlara ulaşmaya çalıştım ancak, başarılı olamadım.. En azından bir karara ulaşabilirsem çok çok iyi olacak, yardımlarınızı bekliyorum,herkese iyi çalışmalar..
Old 14-09-2007, 22:32   #2
Engin Özoğul

Bu konuda henüz net bir karar yok. İş Hukuku ile ilgilenen bir abimiz bir tane karar çıktığını söyledi ama oradaki olay çok farklıydı.

Bu konuda Osman Güven Çankaya'nın şifahi söylemi var. Diyor ki işçinin işe başvuru iradesini açıkladığı günü esas alacağız. Yani somut olayınızda noterden ihtarname çektiği günü.

Mantıklı olan çözüm de bu. Aksi halde postada geçen sürelere işçinin katlanması gerekir. Diyelim ki işçi kararın kesinleştiği gün notere gitti. Tebligat işverene 13. gün ulaştı. Ne olacak? İşçi süresinde başvurmadı mı sayılacak?

İşveren tarafı iseniz işverene ulaştığı gün esas alınmalıdır diye savunma yapabilirsiniz ama tutmaz.

Saygılar.
Old 17-09-2007, 10:59   #3
Adli Tip

Bence de İşçinin iradesini ortaya koyduğu tarih esas alınmalıdır. Öyle tahmin ediyorum ki; Borçlar Kanunun 3. ve devamı maddelerinde düzenlenen icap ve kabul beyanlarıyla ilgili hükümler de bize yol gösterici olabilir.

Sayın Özoğul'un da belirttiği gibi, postada meydana gelen gecikmenin işçinin aleyhine bir durum yaratması kabul edilebilir bir durum değildir.

Aksi görüş ise yasanın lafzıyla gerekçelendirilebilir. Şöyle ki;

Yasakoyucu,"işçi 10 işgünü içerisinde işverene başvuruda bulunmak zorundadır" demektedir.

Ben bu görüşü savunacak olsam; yasanın 10günlük süreyi işgünü olarak belirlemesindeki amacın da işverene başvurunun esas alınması olduğunu iddia ederdim.

Saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi