Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Cep Telefonu Çalınırsa..

Konuyu Kilitleyin
Old 18-02-2003, 12:06   #1
Admin

Varsayılan Cep Telefonu Çalınırsa..

Merhaba,

Enteresan bir dosya ile karşılaştım ve benim dosyam olmamasına rağmen de ilginç geldiği için uzun uzadıya inceledim:

İstanbul'da bir dükkan sahibinin CEP telefonu dükkanına gelen kişilerce çalınıyor (öyle olduğunu sanılıyor). Telefon çalınmaya karşı sigortalı olduğu için telefonun sahibi sigortaya başvurmak için önce karakola (Eminönü Merkez Karakolu) gidip zabıt tutturuyor. Telefonun sigorta belgesi vb. mevcut olduğu için telefona ait seri numarası (hattın numarası değil, telefon cihazının numarası) zabıtlara geçiyor. Telefonun sahibi sigortadan zaten parasını alacağı için telefonun çalınmasıyla, ya da bulunmasıyla ya da çalanların yakalanması ile pek ilgili değil, o nedenle zabıt tutturduktan sonra da işi takip etmiyor, zaten telefonun maddi değeri anladığım kadarıyla pek yüksek değil. Dükkan sahibinin ifadesine göre dükkana gelen o kişileri tekrar görse bile tanıyıp tanımayacağı şüpheli olduğundan (ayrıca o kişilerin çalıp çalmadığı da meçhul olduğundan) vaka tam bir faili meçhul vakası. Türkiye'de böyle bir şikayet dosyasının rafa kaldırılmadan ciddi olarak takibinin yapılacağını gözümle görmesen inanmazdım ama dosyada gözümle gördüm!

Karakol kendi insiyatifi ile (lütfen dikkat Savcılığın talebi ile bile değil!) tüm GSM şirketlerine bir yazı göndererek telefonun seri numarasını bildiriyor ve telefonun bundan sonra kim tarafından kullanılacağının tesbit edilmesini ve kendisine bildirilmesini istiyor. Telefon bir TURKCELL hazır kart sahibi bir kişi tarafından kullanılıyor ve Turkcell kişinin kimliğini, cep telefonu numarasını ve kendisinde kayıtlı adresi karakola bildiriyor. Karakol bu numaradan şüpheliyi arıyor ancak ulaşamıyor (ulaşsalardı ne diyeceklerdi ayrıca çok merak ediyorum) Bunun üzerine kişinin adresinin olduğu karakola yazı yazıyor ve araştırma yapmasını istiyor. Beklendiği şekilde bu adreste öyle birine rastlanmadığı cevabı geliyor ve karakol artık yapacağı başka bir işlem kalmadığına ikna olup, dosyayı bu bilgilerle savcılığa havale ediyor. Savcılık da "hırsızlık malı bilerek satın almak" suçundan telefonu kullanan şüpheli hakkında kamu davası açıyor.

Şimdi bu olaydan çıkan sonuçlar:

* Öncelikle karakolu tebrik etmek lazım, faili meçhul diye kolayca rafa kaldırılacak, maddi değeri düşük, müştekinin bile takip etmediği bir şikayeti bu kadar ciddiyetle takip ettiği için!

* Cep telefonunuzu çaldırırsanız "karakol ne yapacak ki" diye düşünmeyip, şikayette bulunmak gerek. Tabii diğer karakolların aynı hassasiyeti göstereceğinden şüpheliyim ama şanslıysanız telefonu Eminönü civarında çaldırabilirsiniz..

* Telefonun seri numarasını böyle durumlara karşın bir yere not etmek gerek.

* Ve sanırım bizi en çok ilgilendiren kısmı ise işin hukuki tarafı: Bu olayın sonunda kamu davası açılması ikinci el (özellikle tezgahtan veya iyi tanımadığınız bir kişiden) cep telefonu satın almanın hukuki riskine işaret ediyor. Eğer ikinci el aldığınız telefonun faturası yoksa ve telefon da çalıntıysa kendinizi asliye ceza mahkemesinde bulmanız işten bile değil. Hatta değil satın almak, şarjınız bitti diye sim kartınızı iyi tanımadığınız bir kişinin telefonuna takıp kısa süre kullanmanız bile gayet riskli görülüyor. Davanın sonucu ne olacak bilmiyorum ama davanın açılması bile bana yeterince ilginç geldi.

Saygılarımla,
Old 18-02-2003, 12:40   #2
acekin

Merhaba;

Sayın Admin sadece Eminönü Karakolu değil tüm karakollar ve savcılıklar telefon çalınma işi ile ciddi anlamda ilgilenmektedirler ve adliyelerde bazı savcıların nerde ise tek işi çalıntı telefonlarla ilgili yazışmalar yapmak olmuştur.

Benzer bir olay benim başıma geldi. Trukcell Kredi kartı ile bedava bir cep telefonu ve bir de Turkcell kart aldım. Kendime ait cep telefonum olduğu için hattı kardeşime verdim. O da bir telefoncuya gidiyor ve orada gördüğü bir telefonu satın almadan önce kartı takıp telefonun çalışıp çalışmadığını kontrol ediyor. Ancak telefon iyi çalışmadığı için almaktan vaz geçiyor.

Aradan 6 ay geçtikten sonra karakoldan bir polis memuru bana gelerek savcılık tarafından gönderilen müzekkereyi bana tebliğ ediyor! Hepinizin tahmin edeceği gibi müzekkerede bir hususla ilgili görüşmek üzere savcılığa müracaatım isteniyordu. Dikkatimi çeken tek hususu ev adresimin yazılı olması idi.

Savcılığa gittiğimde konunun çalıntı bir cep telefonundan benim kartım ile görüşme yapılması olduğunu öğrendim! Hangi tarihte kaç saniye görüşme yapıldığı da Turkcel tarafından savcılığa bildirilmişti! Ben telefonun kardeşim tarafından kullanıldığını bildirdim ve bir sonraki gün kardeşimle birlikte tekrar savcının yanına gittik. Olay savcıya izah edildi. Çalıntı olduğu bildirilen telefonu satmak isteyen telefoncunun, ünvanı ve adresi savcılığa tarafımızdan bildirildi. Daha sonra nasıl bir gelişme olduğunu bilmiyorum. Yalnız savcı ile görüşmek için beklerken bizden önce savcı ile görüşen kişinin cep telefonunu savcılıkta bırakarak ayrıldığına şahit oldum!

Ben savcıya bu işlerle neden kendilerinin vakit kaybettiğini yazışmaları neden karakolların yapmadığını sordum. Cevaben bu işleri karakollar yapamaz onun için biz yapıyoruz dedi.

Kısacası çalınan telefon çalın kişi tarafından şayet atılmadı ise yani hala kullanılmakta ise karakol veya savcılığa şikayette bulunulması halinde mutlaka bulunmaktadır. Yeterki konu karakol veya savcılığa intikal etsin. Bir avukat arkadaşım da kaybettiği telefonu aynı yöntemle (6 ay sonra) savcılıktan teslim almıştır.

Saygılarımla.
Old 18-02-2003, 13:09   #3
Admin

Doğrusu basit bile olsa bu tip olayların takip edildiğini bilmek çok güzel. Ayrıca GSM şirketlerinin de bu konuda yardımcı olmaları takdire değer. Internetle ilgili araştırmalarda ISP'lerin hemen hemen tamamı sözleşmiş gibi "bu veriler bizde saklanmıyor" ya da "teknik olarak bu bilgiye erişmek imkansız" gibi alenen gerçek dışı beyanlarda bulunuyorlar, o nedenle cep telefonu olaylarında aynı sorunların olmadığını görmek beni hem şaşırttı, hem de memnun etti. Umarım internet servis sağlayıcıların yaptığını söyleyip, GSM şirketlerine "kötü yolu" göstermiş olmamışımdır.
Old 30-06-2004, 18:12   #4
Av. Bülent Sabri Akpunar

Sizce Cep telefonu alım-satımı ile uğraşan tacirin 2. el bir telefon satın alırken dikkat etmesi gerekenler nelerdir?Satan kişinin kimlik örneğini alması, ayrıca satış yapılırken telefonun çalıntı/kayıp olmadığı konusunda imzalı bir belge alması "eşyayı cürmiyeyi satın almak suçu" açısından cezai sorumluluktan kurtulabilmesi için yeterli olur mu?

Bu konuda tecrübesi olan bir arkadaş veya konuyla ilgili bir içtihat varsa ve ulaşabilirsem çok memnun olacağım.herkese şimdiden teşekkürler.
Old 01-07-2004, 16:19   #5
ibrahimbey

Sayın Admin;
Bu bilgileri paylaştığınız için teşekkürler. Evet, daha dikkatli olmak gerek.
Old 14-07-2004, 19:13   #6
Av.Suat Ergin

Selamlar,
Arkadaşlar kayıp cep telefonları üzerlerinde yazılı bulunan İMEİ numaralarından kolaylıkla bulunabilmektedir. Bu konuda çok fazla olay olduğu için olsa gerek İstanbul(merkez) Adliyesi ve Bakırköy Adliyesi gibi(benim bildiğim) yerlerde sadece bu işe bakan savcılar bulunmaktadır. Sayın Admin, Eminönü karakolunun bu işe gönüllü bakması diye bir şey sözkonusu değildir sanırım.İş yükü fazla olmasından dolayı Savcılığın talimatı vardır kesinlikle..Yine GSM şebekelerinin yardımcı olmasına da şaşırmanıza gerek yok..Siz şahsen bir bilgi istediğinizde size vermezler ama Savcılıktan gelen müzekkereye yanıt vermemek gibi bir şansları yok:
Old 14-09-2006, 07:26   #7
byzade

Varsayılan işi benimsememe konusu

gunaydın arkadaşlar bu cep telefonu hırsızlıgı ve gaspı konusuyla ılgılı malesefdıger konulardakı gıbı muallakta bırakılıyor,adlıye kurumumuz ana kurum bu konularda aslında muracaat alınıp ısın sorusturma safhasında ılgılı kurumdan takıp ve yapılacak ıslemler ıstenır ve cep telefonun kımde oldugu nerede bulundugu tespıt edılmesı gerekır ama bazı savcı arkadaslarımız veya sulh hakımlerımız ısın kolayını bulduklarında kanun maddesınde gecıyor dıye eksık ıslem hatta hıc ıslem yapmamıs oluyorlar buda suctur...daha henuz vatandasımız ve bız hukukınsanları yenı kanunların ıdrakıne varamadık ama emınım kı bu konuda ılerleme kaydedılıyor ısın bılıncıne varıldıgında adlıyemız daha etkılı olur umarım buda ıtıraz ve tazmın konuları cogalınca olur mutlaka....kı arama konusunda bıle dunyanın hıc bır yerınde yok bızım sıstemımıze benzer uygulama onleyıcı aramada bıle hakımonayı gerekıyor....ve savcı yardımcısı olan polıs jandarma elı kolu baglı durumda su an..tamam ınsan hakları konusunda cok ılerı sevıyede dusunulmus ve yapılmıs ama uygulamadakı uzmanların hıc gorus alınmamıs yasayan kısılere sorulmamız yaptım oldu mısalı.....bu rada magdur vatandas daha magdur edılıyor yanı adlı tck,cmk,ve ılgılı kanunların uygulamasında gerek savcı gerek sulh hakımı polısın basında bulunması gerekır telefonla adlıye mekanızması yonetılırmı yaaa ben bu konuları yasamıs bır ınsan olarakcok yadırgadım yenı duzenlemeyle savcı sulh hakımı daha etkın kılındı ama hala suc sonrası polıs jandarma savcıyı aradımı bulunamıyır bıle neden mesaı bıttı nıb savcı bılmem nerde bılıyormusun sucla mucadelede bana gore 1 sn nın bıle onemı var ama neredeee bakın kac tane konu cıktı tartısmak ıcın bence bu kanunlarla beraber ıc ıslerıyle adalet bakanlıgının ortaklasa kuracagı mustakıl uzman bır mevzuat uygulama ust kurulu olusturulması gerekır ve buna baglı calısma gruplaro olmalı bakın ısler sarpa sarıyor vatandas tedırgın suz cetelerı almıs basını gıdıyor.....bu konularda konumak ısterım msjlarınızı beklıyorummmm...saygılarımla
Old 14-09-2006, 10:43   #8
Admin

Değişen uygulama karşısında bu konu güncelliğini yitirdiği için konuyu kapatıyorum. Cep telefonu hırsızlığı ile ilgili yasal prosedürle ilgili gelişmeleri Cep Telefonu Hırsızlığı,Savcılık Takipsizlik Kararı, IMEI numarası ile Kuruma başvuru başlıklı konu için takip edebilir ve tartışabilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi