Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

tahliye taahhüdünde icra emri

Yanıt
Old 19-06-2008, 09:51   #1
SINIRSIZ

Varsayılan tahliye taahhüdünde icra emri

merhabalar,
noterden alınmış bir düzenleme tahliye taahhütnamesine göre ( Kira söz.başlangıç tarihinden sonra alınan bir taahhüt )YENİ MALİK adına örnek no 2 İCRA EMRİ gönderebilir miyiz ?
elimde borçluya örnek no 54 icra emri tebliğ edildiğinde dayanak belgenin ilam veya ilam mahiyetinde olması gerektiği yönünde bir karar var. buna göre elimdeki düzenleme şeklindeki noterden alınmış taahütname bu mahiyettemidir ? İCRA EMRİ GÖNDERMEMİZ BU ANLAMDA USULE UYGUNMUDUR ? Uygunsa buna ilişkin bir yargıtay kararı var mıdır ?
ilginize teşekkür ediyorum.
Old 19-06-2008, 10:41   #2
Av.Ayse E.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=22028
link işinize yarayacaktır...örnek no:14 göndermeniz gerekir...yargıtay kararına gerek yoktur..yasa açıktır..diye düşünüyorum...saygılarımla..
Old 19-06-2008, 14:06   #3
SINIRSIZ

Alıntı:
Yazan Av.Ayse E.
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=22028
link işinize yarayacaktır...örnek no:14 göndermeniz gerekir...yargıtay kararına gerek yoktur..yasa açıktır..diye düşünüyorum...saygılarımla..

öncelikle ilginize teşekkür ediyorum. Dediğiniz linki ve tahliye taahhüdü ile ilgili sitedeki diğer linkleri okudum. Gözümden kaçmışmıdır bilemiyorum fakat kendi sorunuma bu linklerden cevap bulamadım.. kiracı eski malike işyerini boşaltacağına dair taahhüt vermiş. Bende yeni malikin vekili olarak,eski malikin tüm haklarını devraldığından hareketle kiracıya örnek no 2 (eski örnek no 54 )icra emri gönderdim. Şimdi öğrenmek istdiğim ben yanlış bir işlem mi yaptım ?noterde yapılan bu işlem icra emri göndermem için yeterli değil midir ?

Eğer cevabınız evetse yani ben tahliye emri göndermeliyken yanlış işlem yaparak icra emri gönderdiysem 1 aylık sürede geçtiğine göre artık tahliye emri de gönderemem mi ? Bu işin içinden nasıl çıkacağım ? Yardımlarını esirgemeyecek tüm meslektaşlarıma şimdiden teşekkürler..
Old 19-06-2008, 14:15   #4
Av.Hıdır YILDIRIM

Sn Sınırsız, noterde düzenlenmişte olsa tahliye taahhüdü ilam hükmünde değildir. dolayısıyla icra emri göndeilmez, Sadece taahhüde dayalı tahliye işlemi yapacaksanım ekteki örnek 14 nolu tahliye emrini göndermeniz gerekir.

iyi günler

T.C.

...................................İcra Dairesi Örnek No : 14*

Dosya No :....................................

YAZILI SÖZLEŞME İLE KİRALANAN TAŞINMAZIN KİRA SÜRESİNİN
BİTMESİ DURUMUNDA TAHLİYE EMRİ

1 – Kiralayanın ve varsa temsilcisinin adı, :................................................. .................................
soyadı ve yerleşim yerindeki adresi :................................................. .................................

2 – Kiracının ve varsa temsilcisinin :................................................. .................................
yerleşim yerindeki adresi : .................................................. ................................

3 – Tahliyesi istenen taşınmazın : .................................................. ...............................
nev’i ve mevkii : .................................................. ................................

4 – Sözleşme ve tarihi : .................................................. ...............................

Üç numaralı bentte yazılı kira süresi bitmiş olan taşınmaz işbu tahliye emrinin tebliği tarihinden itibaren (15) gün içinde tahliye ve teslim etmeniz; kiranın yenilendiğine veya uzatıldığına dair bir itirazınız varsa (7) gün içinde dilekçe ile veya sözlü olarak icra dairesine bildirmeniz; müddeti içinde itiraz etmez veya kendiliğinizden tahliye etmezseniz icraen çıkarılacağınız; itirazınız kaldırılırsa İcra ve İflâs Kanununun 273 üncü maddesi gereğince zorla tahliye olunacağınız ihtar olunur.

(İİK m. 272, 273) ......../........./..........

İcra Memuru
Mühür ve İmza

*: Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 56’ya karşılık gelmektedir.
Old 02-09-2008, 10:29   #5
turbo

Merhaba,

Yanlış hatırlamıyorsan, "Satış, kirayı kırar" şeklinde bir kural vardı ve kira sözleşmesi, tapu siciline şerh verilmediği müddetçe kiralanan taşınmazın satılması halinde, kira sözleşmesinin yeni malike karşı ileri sürülemeyeceği şeklindeydi.

Emin olmamakla beraber, fikir vereceği düşüncesindeyim.

İyi çalışmalar.
Old 23-03-2009, 16:02   #6
mahmut altın

bir müvekkilimin kiracısı müvekkilime noterden düzenleme şeklinde bir tahliye taahhüdü verdi ve biz de bu taahhüde dayanarak örnek 56 emri ile süresinde tahliye emri gönderdik. borçlu 7 günlük itiraz süresinde sahte bir adi sözleşmeyle takibe itiraz etti. bizde 15 günlük tahliye süresini beklemeden icra hukuk mahkemesinden itirazın kaldırılması için dava açtık,ne var ki hakim "15 günlük süre beklenilmeden dava açılmıştır" gerekçesiyle skandal bir kararla davamızı reddetti, bununla ilgili yargıtay kararları olmasına rağmen hakimi ikna edemedim ve davam reddolundu. yine süresinde süre tutum dilekçesini verdim. sorum şudur: bildiğiniz üzere yargıtaydan dosya en az 5-6 ayda gelmektedir. müvekkilimde fazlasıyla mağdur durumda kalmıştır.temyiz süreci devam ederken ben aynı davayı icra hukuk mahkemesinde yeniden açsam derdestlik itirazı ile karşılaşırmıyım veya dosyayı kesinleştirip yeniden dava açsam hak kaybına uğrarmıyım? en kısa sürede bu davayı sonuçlandırmam için ne yapabilirim.icra hukuk mahkemesinde aynı davayı açsam sonucu ne ollur bilemiyorum. yardımınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
Old 11-09-2013, 14:30   #7
av.yağmur deniz

sayın meslektaşlarım hem örnek 13 hem de örnek 14 ile icra takibi yapma imkanım var.önce 13 ü tahliye tahhüdündeki tarih geldiğinde ise 14 ü yapmayı düşünüyorum.Ancak 13 te de haciz ve tahliye isteyeceğim için tahliye konusunda derdestlik olur mu?
Old 01-10-2016, 10:34   #8
Av. Eyüp KATI

Baki Kuru' ya göre de örnek 14 gönderilmeli, noterlikçede yapılmış olsa borçlunun itiraz hakkı olduğu ancak mahkeme huzurunda adi yazılı vaya noterlikçe yapılmış olmasının imza incelemesine etki edeceği belirtilmiş.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi