Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

kamu işi yapan özel şirket temsilcisinin memura uyarı niteliğinde talimatı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-06-2013, 15:52   #1
üye43047

Varsayılan kamu işi yapan özel şirket temsilcisinin memura uyarı niteliğinde talimatı

Kamu işi yapan özel şirket temsilcisinin bir kamu kurumunun memuruna kendince yanlış gördüğü bir konuda uyarma maksadıyla talimat verebilir mi (onu öyle yapmayalım)
ya da üst makama mı başvurucak? (dilekçe ve ya sözlü olarak)
fikrini ve dayandırdığı mevzuatı açıklayan herkese teşekkür ederim.
Old 14-06-2013, 10:19   #2
SMMM berna

Merhaba,
Talimatı gerektiren konuya ait sorumluluğun kime ait olduğu belirleyicidir.
O konudaki aksaklıktan, hatadan ve yanlış uygulamadan usulen ve/veya hukuken hangisi sorumlu tutulur?
Memur mu? Temsilci mi?
Old 15-06-2013, 07:57   #3
Armağan Konyalı

Şirketin temsilcisi elbette memura talimat veremez. (Bakınız 657 sayılı Kanun)

Şirket temsilcisi memurun işlemi haksız görüyorsa üst makamlara isteğini iletebilir. (Bakınız: Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu Madde 11) Üst makamlardan da olumlu yanıt alamazsa bir ihtarname ile yanlış işlemin yapılmamasını (veya düzeltilmesini), yanlış işlemden doğacak zararı idareden isteyeceğini idareye hatırlatabilir.

En kısa yol, memura sözlü olarak bu işlemi nedeniyle idarenin şirkete ödeyeceği zararı idarenin sonradan memurdan talep edeceğini hatırlatmaktır. (Bakınız: Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu)

Saygılarımla
Old 18-06-2013, 09:45   #4
üye43047

SMMM berna,
Av.Armağan Konyalı ikinize de teşekkür ederim cevaplar için
ancak;
-sorumluluk ikisine de ait değil genel ahlaki bir durumdan ibarettir olay
-olay(kamu alanında su dökülmesi çiçek koparılması gibi bir konudan kaynaklı uyarının yapılmasıdır.)
-olayı sözlü uyarı kısmını aşmıştı zaten soruşturma evresindedir
* bu konuda şirket temsilcisinin direk uyarı yapması memurla münakaşaya girmesi ne kadar doğru , bu şirket temsilcisinin genel ahlaki konuda yapması gerekenlerin bulunduğu bir ayrıntı mevzuat aramıştım sanırım sizin değiniz gibi kmykk,tck, dmk gibi genel kanunlardan çıkarım yapmak zorunda kalacağım
** destekleriniz için tekrar teşekkür ederim saygılarımla.
Old 18-06-2013, 15:43   #5
SMMM berna

Recep Bey doğru mu anladım acaba ? kamu alanına su dökmekten kastınız idrar yapmaksa bu kişiyi uyarmak için temsilci olmak gerekmez, insan olmak yeterlidir..!
Hatta bu her vatandaşın görevidir..
Kamu alanından kastınız park ve bahçelerse su dökmek sulama görevi anlamında mı?
Anlamadım ben bu işten bişey..
Old 19-06-2013, 14:50   #6
üye43047

Berna Hanım çok özür dilerim anlatamamışım, su dökmek deyimini idrar yapmak anlamında değil park bahçe sulamak anlamında da değil farzı misal olarak gülleri koparma eylemi, bir bardak suyu nedensiz yere mesela binanın bahçesine dökmek gibi mesela okunan bir kamu malı kitabın sayfasını katlamak gibi yani o anlamda söyledim önemsiz gibi görünen bu mevzuularda "bunu yapma" diye yapılan uyarının direk memura yapılması uygun mudur? bunu prosedürü ve dayandığı mevzuatı merak ettim ilginiz için çok teşekkür ederim.
Old 21-06-2013, 08:31   #7
Abalı

"Talimat" ifadesinin yanlış kullanıldığını düşünüyorum.

657 sayılı Kanun ve Bakanlıkların İç Yönetmeliklerinde açıkça görülebileceği gibi bir memura talimat verme yetkisi, ancak amirlerindedir ve memurun amirinin kimler olduğu Disiplin Amirleri Yönetmelikleriyle her Bakanlık için ayrı ayrı belirlenmiştir. Bu amirlerin dışında hiç kimse memura talimat veremez.

Eğer bir memurun, yapmaması gereken bir şeyleri yaptığını düşündüğün, memuru şikayet edebilirsiniz. İsterseniz memurun 1. disiplin amirine bu şikayetinizi iletirsiniz, isterseniz de memur hakkında doğrudan Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunabilirsiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi