Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Anket Sonucu: Sigara İçiyor musunuz?
Evet, sigara içiyorum. 568 47,73%
Hayır, sigara içmiyorum. 622 52,27%
Oy Verenler: 1190. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 113)

Hukukçular ve Sigara Kullanımı

Yanıt
Old 14-03-2007, 15:34   #181
adlt-2007

Varsayılan İrade Savaşı

Sigaraya ,içenleri kınadığım ve asla içmem dediğim için başladım sanırım. Büyük konuşmak ve kınamak. Sigaraya başladıktan sonra daha anlayışlıl oldum 1.5 yıldır ki kullanmıyorum. Umarım bir daha başlamam. İçmemektense bırakabilme duygusu daha bir mutlu ediyor insanı . Herkese bırakmayı ciddi ve birkez daha denemesini naçizane tavsiye edeceğim. Gerçekten güzel bir duygu. Çocuğumuzun ve sevenlerimizin genelde prototipiyiz.Sağlıklı bir nesil bırakmak istiyorsak bizi örnek alacaklara yol açmak gerek.
Old 08-05-2007, 14:21   #182
ayselari

Neşeli

15 yıl,günde bir paket içtim. Ömrümün yarısı sigarayla geçti. Birgün MR denen cihaza genel kontrol için girdim. Aklımdan ilk geçen şey; ya gerçekten hasta olsaydım ve bu sebeple beni muayene ediyor olsalardı. Ne kadar kanserim ve ne kadar sürem var diye endişe içinde sonucu beklediğimi düşündüm, dehşete kapıldım.. O an karar verdim bırakmaya. 2 yıl oldu ama ara ara hala istiyor canım. Bırakmayı istiyorsanız teknik destek almanızı (akapunktur,çip,kızılötesi vs..) tavsiye ederim.Ben almadım ama bu kadar zorlayacağını tahmin etmediğimdendi. Bir hafta içinde ;bu tür bir yardım alan arkadaşım tedavi oldu.3 paket içerdi.Bizzat şahidim.Bırakmayı kafanızda büyütmeyin. Ama vazgeçmeyin de!.. Unutmayın ki; bırakılmıyor, bırakılmaya çalışılıyor....
Old 08-05-2007, 14:43   #183
Av.Gülhis YÖRÜK

Önemli olan bırakmayı istemek sanırım. Sizlere gönülden katılıyorum ama şu an en yakın dostumu bırakmak çok zor geliyor. Umarım bir gün bende böyle moral ve destek verici mesajlar yazabilirm. Sevgiler......
Old 08-05-2007, 16:32   #184
Av.Sedat Yahşi

Lise yıllarımda teneffüslerde sigara içmek için tuvaletlere doluşan arkadaşlarıma tiksinti ile bakardım.Akıl sır erdiremezdim,hem ciğerlerinize hem de paranıza yazık diye kendimce nasihatler verirdim.
Fakültede ikinci sınıfa kadar da aynı minval üzere devam ettim çünkü ne sigara içmesini biliyordum ne de tadını.
Lakin,Anadolu'dan gelen bu saf ve temiz ciğerlerin kötüniyetli arkadaşlarca kirletilmesine karar verilmiş ve yemin edilmişti ne yazık ki.İrademe tecavüz edilerek, 1-2 sigarayla birşey olmaz denilerek ciğerlerim kirletildi ve yaklaşık 26 yıldır günde 1 paket sigara kullanan biri oldum.Tiryakilerin hemen hemen tamamı gibi bende dönem dönem bırakmayı denedim ama her seferinde vazgeçtim.İşin kötü tarafı eşim de iyi bir tiryaki ve çocuklarımıza aman
başlamayın diye uyarılarda bulunuyoruz,çocukların etkilenmemesi için balkonda, pencerede,bahçede sigara içeceğiz diye oradan oraya koşturuyoruz.Yaz-kış pencereler açık durumda ve sürekli mumlar yanıyor(Eşim bunu dumanı ve kokuyu aldığı için yaptığını söylüyor).
Bütün bu olumsuzluklara rağmen içmeye devam etme konusunda büyük bir azim sahibi olduğumuzu açıklıkla itiraf etmeliyim.(Çocuklarımız sigaradan nefret ettiklerini söylüyorlar ama tiryaki bir ana babanın çocukları olarak başlama ihtimallerinin daha yüksek olduğunu da biliyorum.)
Her ne kadar sağlığımızı olumsuz etkileyeceği,kanser yapacağı söyleniyorsa da şahsen hayatı boyunca ağzına sigara koymamış kişilerin de kansere yakalandığını ve yaşamlarını kaybettiklerini çok gördüm.Tıp fakültesinde okuyan öğrencilerin bulunduğu yerin temiz ve düzenli olduğunu yazan arkadaşa da katılmıyorum.Doktorların da önemli bir kısmı ( hem de göğüs hastalıkları uzmanları) sigara tiryakisi.
Bütün bu yazdıklarımı lütfen sigaraya methiye diye algılamayın,içerdiği onlarca zehirli madde nedeni ile ileri yaşlarda yaşam kalitesini düşürdüğünü çok iyi biliyorum ama Türkiye'de mevcut çevre,trafik,gıda vs.terörü gözönüne alındığında kimin ne kadar yaşayacağını,yaşadığı sürenin ne kadarını sağlıklı geçireceğini kim bilebilir ki?
Bütün bu yazdıklarıma rağmen şunu belirtmeliyim ki sigara içmiyorum veya sigarayı bıraktım diyen tanıdığım veya tanımadığım birini gördüğümde ona hayranlıkla ve imrenerek bakıyorum.Kimbilir belki günün birinde birileri de bana öyla bakar.Umarım!!!!!
Old 08-05-2007, 19:45   #185
Armağan Konyalı

Mendeburu bırakmaya mecburuz.

Kalp hastası veya kanser olabiliriz; olmasak bile yaşlandığımızda bir odadan ötekine geçerken bile yorulacağız. İleri yaşlarda önce efor halinde görülen nefes darlığı, eğer sigaraya devam edilirse yatağa yatıldığında da olacak.

MENDEBUR sözcüğünü hiç sevmiyorum ama sigaraya çok yakışıyor.
Old 08-05-2007, 22:55   #186
meffy

Sigara kullanmanın meslekle ilgisi olduğunu düşünmüyorum.Ben ve arkadaşlarım hukuk fakültesindeyiz,son sınıftayız,stresliyiz ama yine de sigara kullanmıyoruz,mutluyuzKullansak biz kullanırdık herhalde diye düşünmeden edemedim..
Herkese nikotinsiz,temiz günler
Old 08-05-2007, 23:34   #187
Av.Gülhis YÖRÜK

Meffy ben 3. sınıfta iken başladım. Ama yine de sizi ve arkadaşalrınızı tebrik ederim. bunun devamını getirmeni dilerim.Sayın Armağan, son derece haklısınız ben 35 yaşındayım ve belirtiler başladı bile. ama inanın seviyorum mendeburu
Old 08-05-2007, 23:35   #188
Av.Gülsüm Sezen

Alıntı:
Yazan Av.Duygu Keleş
Üzülerek belirtmem gerekir ki sigara kullanıyorum.Üstelik sigaraya okulu bitirp mesleğe atıldıktan sonra başladım.

Ama biliyorum ki bu bir mazeret değil.Sanırırm nikotine meilim vardı

Pek üzülerek başlama dönemi ve meyil yönünden aynı durumda olduğumu söylüyorum Biraz da genetiğime işlemiş sanırım, çünkü üniversite dahil yıllar boyunca annem, babam ve abim içerken demedik laf bırakmıyor ve kapı-pencere açtırıyordum. Ama sonuç.. Off, Allah bu kirli zaaftan tez elden kurtasın bizi..
Old 10-05-2007, 19:38   #189
Ordinaryus

Bir insan niçin kendi parasıyla kendini zehirler oldum olası anlamam,hayatımda bir kere bile sigara içmedim,tadına bile bakmadım.İçenlerede tez zamanda bırakmalarını,eğer bırakamıyorlarsa internetten her yıl sigara yüzünden kaç kişinin öldüğünü,kanser olduğunu veya kolunun bacağını kaybettiğini araştırmalarını rica ediyorum,bulacağınız rakam inanılmaz baştan uyarayım.Bu istatiksel oranı kendi hayatınızla 1 arttırmamak için bırakın şu insanlık düşmanı mereti ve daha rahat nefes almaya,daha rahat uyumaya başlayın.
Old 11-05-2007, 07:07   #190
ad-hoc

4 ay oldu 4, bıraktım ağzıma bile sürmüyorum dört aydır, hatta öyle ki tiksinir oldum.... Doktora gidin ve detaylı bir ciğer grafisi isteyin. Sigarayla mutlu olan arkadaşları o zaman nafile bir mutluluğu paylaşacak az zamanları olduklarını anlıyorlar.... Bi de hesapladım 1 yıllık sigara param yazın 5 yıldızlı bir tatil köyünde tatile denk geliyor. Sigara içip te maddi gerekçelerle tatile çıkamayan arkadaşlar "havaya üflemeyin ki Akdeniz Ege sahillerinde yüzerken nefessiz kalmayın; Bu aydan sonra sigara para mı mümkün olduğunca bi köşede biriktirecem, hem de kimi zaman sigar alırken yaptığım gibi 50 kuruş 100 kuruş olarak... Mis gibi bir tatil beni bekliyorrrr.... Bi de şu alınan kilolar olmasa....
Old 11-05-2007, 13:37   #191
bertrand

Selam,

Artık 20 li paketler kesmediği için 40 lı paketli sigara buldum onu içiyorum.

Seviyorum bu mereti ama azaltmam lazım, orası muhakkak.

Saygılar.
Old 02-07-2007, 17:52   #192
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Biz sigara içenleri......

Ciğer bizim. beden bizim,kese bizim.Sıgara bazen en iyi dosttur.Doktorlar tarafından özellikle yüz felci geçirenlere ya da ağır psikolojik bunalım geçirenlere tavsiye edilebildiğini duymuştum.Doğru bir alışkanlık değil ve reklamını yapmak da doğru olmaz ama sıgara içenlere 2. sınıf vatandaş muamelesi yapmak hiç de hoş değil. Onlara da saygı duyulması gerekir.
Old 02-07-2007, 17:57   #193
persona

sayin osmaniye, o dediginiz bilgiler sigara sirketleri tarafindan carpitilmis veriler... sigaranin zehirlenmekten baska hicbir anlami yok...

ayrica kimse sigara iciyor diye elestirilmiyor, mesele, kimsenin baskasini zehirlemeye hakki olmamasi noktasi...

ve boyle itiraf etti zerdust
Old 02-07-2007, 19:41   #195
halit pamuk

sigaradan, içkiden,uyuşturucudan;keyif verdiği sanılan tüm
bu zayıflıklardan nefret ettiğimi itiraf ediyorum.
Old 02-07-2007, 22:00   #196
Av. Şehper Ferda DEMİREL

21 haziran göstergelerine göre, artık 34 yaşındayım.

34 yaşımın 21 yılını yeşilaycı olarak geçirdim. İçenlere hayret ettim, eleştirdim. Hiç kimse, bir gün sigara içeceğime inanmazdı, ben dahil.

Başladıktan sonra da bırakmak-bırakmamak gibi bir ikilem yaşayacağıma inanmadım. Ta ki bir gün deneyip de, 3 saat sonra yenilinceye kadar. Bir daha denemedim. Denemememin nedenlerini tartışacak değilim. Her iki hali de yaşayan biri olarak, her iki yanın duygularına da tercüman olabilecek denli konuya vakıfım.

Diyeceğim, içmiyorsanız mutlu olun, ama içenleri de ne yargılayın ne de öğreten adam olmaya heveslenin.

Saygılarımla...
Old 02-07-2007, 22:12   #197
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

Sıgara; alkol,kumar,çapkınlık, belki çok uç olacak ama hırsızlık gibi alışkanlıkların içinde en masum olanıdır.Özellikle havaalanlarında camdan bir odaya tıkılmak,havalandırması bile olmayan bu odada kendi içtiğiniz dumanın içinde tıkılı kalmaya zorlanmak doğru değil.Yasak cazibe doğurur.Sıgaraya başlama yaşı bizim dönemimizde üniversite sıraları iken şimdi neden ilkokul sıralarına indi dersiniz?
Old 03-07-2007, 12:56   #198
persona

sigaranin bu kadar atesli savunucusu oldugunu gormek beni sasirtti itiraf ediyorum.. 10 yil once falan insanlar sigara icseler bile, cok kotu birsey ne yapiyim birakamiyorum falan der, icmeyenlerle yesilaycimisin diye takilirlardi, cunku sigara icmemek cool birsey degildi, ama simdi bakiyorum, sigara icenler gitgide binalarin disina, yagmurlu havalarda, soguk havalarda sacak altlarinda durmaya zorlandikca... daha fazla agresif savunmaya basladilar bu "masum" aliskanliklarini...

sayin osmaniye, ben sigara (zehir) sirketlerinin ve turkiye cumhuriyetinin (o da en buyuk ureticilerden ne de olsa) sizin sozlerinizi reklamlarda kullanirdim, en masum aliskanlik sigara falan diye... acaba oyle mi? ve dediginiz gibi kendi dumaniniz icinde bogulmak bence baskalarini o dumanla zehirlemekten daha mantikli, cunku bu masum dediginiz seyin icindeki zehirleri bir tek sizin cigerleriniz almaya yetmiyor, o duman denen seyle etrafada saciyorsunuz...

yasak , istek dogurur demissiniz, hemen ispanya ornegine bakmanizi oneriyorum, adamlar yasaklayali 1 yil oldu ve sigara tuketiminde cok buyuk dusme var...

haydi Turkiyem sigarasiz(zehirsiz) gunlere....

Old 03-07-2007, 18:47   #199
OLCAYK

Hem de çok içiyorum. Ne yapayım çok seviyorummmmmmmmm!
Old 03-07-2007, 19:56   #200
av.levent öge

aslına bakarsanız sigara içen kişinin etrafını da etkilemesi noktasındaki eleştirilere katılıyorum.ama öte yandan "sigaraya" karşı yöneltilen haklı hoyratlık zaman zaman hedeften saparak sigara içen kişiye de yönelebiliyor.Sigaraya duyulan tepki sigara içen kişinin şahsında cisimleşebiliyor.Şahsen Sayın Osmaniye'nin tavrını bu açıdan değerlendiriyorum.Bilmiyorum yanlış mı düşünüyorum?
Old 03-07-2007, 20:27   #201
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

adamın biri ölüm döşeğinde. Hanımına der ki"Hocayı çağır, ben gidiyorum galiba" Hanımı hocayı alelacele çağırır. Hoca gelir, sedire bağdaş kurup oturur. Hanım hocanın kahvesini de yapar, eline tutuşturur. Hanım bekler hoca okumaya başlamaz, kahvesi de öylece durur.Dayanamaz sorar."Hoca artık okumaya başlasan, kocam imansız gidecek!" Hocadaki cevap:" Kocan imansız gitse olur da bu meret dumansız gitmiyor.Aceleyle almayı unutmuşum.Evde sıgara varmı?"
Old 03-07-2007, 20:44   #202
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

Sıgara kullandığımı ya da kullanmadığımı kabul etmemekle beraber bunun insanların kendi seçimi olduğu, herkesin bu nedenle karşısındakini olduğu gibi kabullenip saygı göstermesi gerektiği taraftarıyım. Kapalı mekanlarda, yatak odalarında, özellikle çocukların yanında ve sıgaradan etkilenen kişilerin yanında sıgara içmemeye mutlaka özen gösterilmeli.

Bir fıkra daha ama bu biraz değişikliğe uğramış olabilir;

Uzayda uzun süre yaşamanın insan üzerindeki etkilerini ölçmek için uzaya bir Fransız,bir ingiliz,bir de Türk(tesadüf bu ya bizim TEMEL) vatandaşının içinde bulunduğu bir araç gönderilecektir. Ama yer sıkıntısı olduğu için her üç kişiye de sadece sevdikleri birtek şeyi yanlarına alma hakkı verilir. İngiliz ben kitap okumadan duramam der kitaplarını alır, fransız ben karımı çok seviyorum karım da benimle gelsin der. Bizim Temel de ben sıgara tiryakisiyim bana yıllarca yetecek sıgara isterim der. Her üçünün de istedikleri uzay aracına alınır yola çıkarlar. Aradan yıllar geçer. Dünyaya dönerler. İngiliz kitap okumaktan gözleri kör olma noktasına gelmiş. El yordamıyla basamakları kavrayarak merdivenden iner. Fransız bir çocuğunun elinden tutmuş, ikincisi kucağında, karısı ise karnı burnunda. Bizim Temel mi? Ağzında sıgara."Ateşi olan varmı?" diyerek merdivenlerden inmektedir.
Old 03-07-2007, 20:59   #203
ecesaka

Ben de sigara içenlerdenim. Ve itiraf etmeliyim ki, şimdilik bırakmayı düşünmüyorum... Ama azaltmak iyi olurdu sanırım...

Bırakmayı düşünmeme sebebim, zaten zor günler geçirirken, bir de onun stresi-sıkıntısıyla uğraşmak istemememden kaynaklanıyor... Elbette bir gün ben de denerim, zamanı gelince...

Çocuklar-gençler ve küçüklerin sigara içmeye özenmemeleri için elimizden geleni yapmamız gerektiğine inanmakla beraber, bunlar için alınacak önlemlerin insan haklarını ihlal etmemesini umuyorum
Old 04-07-2007, 00:09   #204
cesur_yürek

Sigarayı bırakmak bir yana ,azaltabilirsem bile başarılı olduğumu düşünerek ; bırakmış olduğumu varsayacağım...
Old 04-07-2007, 00:44   #205
Godfather

Sigara sağlığa zararlıdır. Hem bütçenize, hem genel anlamda ülke ekonomisine, hem sağlığınıza, çevrenizdekilerin sağlığına, sosyal yaşantınıza, imajınıza... aklıma gelmeyen daha bir çok şeye zararlıdır...

Hukukçuların sigara içmesi tamamen hukukçulukla alakasız... Hukukçu akıllı olur, zeki olur vs... Ama hukukçu kendini ve çevresindekileri zehirleyebilecek kadar aptal da olabiliyor demek ki...

Daha etkili nasıl söylenebilir bilmiyorum saygıdeğer meslektaşlarım... Başlamamışsanız asla başlamayın, başlamışsanız kendinize, eşinize, anne-babanıza, çocuklarınıza, topluma bir iyilik yapın... BIRAKIN!!!

(Dipnot: Bu toplumda insan hakları yok, sigara içenlerin hakları var malesef... Avukatevinde maç izliyoruz, ortalık dumanaltı... Yahu öğretmenevinde bile bi ayrım var bir taraf tertemiz, diğer taraf kapkara... Hukukçu adam, yanında oturan kişi sigaradan rahatsız olurmuş, üstü başı pis kokarmış, dumandan sağlığı etkilenirmiş (bkz. astım bronşiti) umurunda değil... Sadece kendi hakkı var çünkü, ona ne ki başkasının sağlığı, başkasının derdi... Yak kardeşim bi tane daha, dumanı taaa bağırsaklarına kadar çek... İyice çek, hatta dışarı geri vermene gerek yok.. Öylesi daha keyif verici olsa gerek... % 100 keyif... Yak bir tane de benden yak...)
Old 04-07-2007, 00:53   #206
Godfather

Bruno Bozzetto'nun bir videosu vardı internette dolaşan. italya ve türkiye'nin benzediği kanaati hasıl olmuştu izleyen herkeste... orada avrupa birliğinde millet gidip sigara içilmeyen yerde içiyordu... italya'da ise sigara içilebilir bir yerde sigara içenler, sigara içilmez levhasının olduğu tarafa gidip orada içmeye devam ediyorlardı... el-sonuç: istediğiniz kadar çok sigara için, insani olarak bir üzüntü duyarım, ama umurumda değil açıkçası... banane... ama gelip sigara içmeyenlerin yanında o lanet dumanı burnumuza üfleyip, sigara içenlere kötü gözle bakıldığından, olayın abartıldığından ve sigara içenlerin haklarından da bahsetmeyin lütfen...
Old 10-07-2007, 13:42   #207
Av.Bülent AKÇADAĞ

Sevindirici olan sigara içmeyenlerin oranının içenlerden daha yüksek olması. sanırım bu konu bilinçlenmeye başlıyoruz!

13 yıl sigara içmiş olupta son 3 yıldır sigara içmeyen biri olarak şunu söylemek istiyorum. bence insanlar kendilerine dayanak yaratmaktadırlar. Sigara stresi alırmış! peki olaya birde şöyle bakalım, tütün eski dünyada yokken insanlar nasıl stress atıyordu ? o zamanlar stressli işler yokmuydu ? Hukukta vardı, Avukatlıkta diğer meslek gruplarıda (tamam uzay mühendisliği gibi branşlar yoktu )!... Bence bunlar kişilerin yarattığı hayali dayanaklardır. bence kendimize başka dayanaklar başka oyalanma stres atma(!) yolları bulup sigaradan uzaklaşmalıyız.

Alıntı:
Dünyada sigaradan her 8 saniyede 1, Türkiye’de bir saatte 1 kişi ölmektedir. Dünya’da yılda sigaradan 4 milyon kişi, Türkiye’de her saatte 2 kişi ölmektedir. Önlem alınmazsa 21. yüzyılda 1 milyar insan sigaradan ölecektir.

Ayrıca
Alıntı:
Günde 1 paket sigara içen insanın 20 yılda bedeninde biriken is ve katran 7 kg’dır. Sigarayı bırakanda bir yıl sonra öksürük kesilmekte, 15 yılda ise kanser çekincesi azalmaktadır. Ağza giren duman içindeki radon, dil altına yerleşir. 4 gün sonra bizmuta dönüşerek dil altına yapışır ve g-gama ışını yayarak çevresinde en az 5 metre uzaklığa değin radyasyon salar. O nedenle ne sigara içen ya da içmiş, ne de sigara içilmiş oda ya da araçta bulunmamak gerekir. Perde ve duvara sinişen radon aynı zararı sürdürür. O nedenle sigara içen eşle ya da arkadaşla birlikte bulunmak, içmeyen için radyasyon sakıncası içerir.

Daha neler neler...

Bu yüzden sigara içmemek lazım...Kendinizi önemsemiyorsanız çevrenizdekileri düşünün Saygılarımla...
Old 13-07-2007, 11:53   #208
üye13445

ben aühf öğrencisiyim ve üzülerek söylüyorum ki;sigara dumanından dolayı okulun kantinine giderken ayaklarım geri geri gidiyor ve bu ndnle gtmemeye çalışıorm,eminim ki oklumuzdaki hukukçu adaylarının yüzde 80i sigara içiyor,lütfen bu canawara dur deyinn
Old 21-07-2007, 20:30   #209
adlig_recht

Sigara kullanmıyorum.Kullanmayı da düşünmüyorum.Umarım düşüncem değişmez
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi