Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kadastro geçmişse sicildışı zamanaşımı ile iktisap mümkün mü

Yanıt
Old 02-05-2007, 10:20   #1
Müddeiumumi

 
Varsayılan Kadastro geçmişse sicildışı zamanaşımı ile iktisap mümkün mü

Müvekkil,arsa vasfındaki taşınmaza 28 senedir nizasız fasılasız malik sıfatıyla zilyet.15 yıl önce kadastro geçmiş ve kesinleşmiş.Ama kimin adına kesinleştiğini müvekkil bilmiyor.Benim sormak istediğim;kadastro tespiti neticesi tapu verilir mi verilirse bu zamanaşımı ile iktisaba engel mi?
Bu konuyla bağlantılı olarak kadastro tespiti nasıl yapılır?Bu tespit esnasında yöneltilecek hak iddiaları dikkate alınır mı?Saygılar
Old 02-05-2007, 16:54   #2
Av.Adem Eyidoğan

 
Varsayılan

Sayın Meslektaşım, müvekkilinizin 28 yıldır zilyet olduğunu söylediğiniz taşınmazın öncelikle 15 yıl önce yapılan kadastrosunda kimin adına tespit ve tescil edildiğini taşınmazın kayıtlı bulunduğu tapu sicil müdürlüğünden öğrenmeniz gerekir.Taşınmaz müvekkilinizden bir başkası adına kayıt edilmiş ise K.K 12.maddeye göre kadastrodan önceki hukuki sebeblere dayanarak dava açamazsınız. Taşınmaz maliki ölü ise taşınmaz malikinin ölümünden sonra mirascıları adına intikal yaptırmamak kaydı ile malikin ölüm tarihinden itibaren 20 yıl müvekkiliniz malik sıfatı ile zilyet olursa M.K 713/2 maddesine göre tapu iptali ve tescil davası açabilir.
Old 02-05-2007, 21:34   #3
advokat34

 
Varsayılan

Kadastro çalışmaları sırasında taşınmaz kimin adına tespit gördüyse (tabi bu tespit itiraza uğramayıp kesinleşmişse) tapu da o kişinin adına çıkar. Ayrıca kadastro tespitinden sonra 10 yıllık dava açma süresi vardır. Bu süreyi kaçırdığınızdan artık dava açma hakkınız bulunmamaktadır. Kadastro tespitinden önce eğer müvekkiliniz lehine zilyetlikle iktisap için gerekli yasal şartlar mevcut olup ta taşınmaz başkası adına tespit gördüyse, o zaman bu 10 yıllık dava açma süresinde, kadastro tespitinden önceki zilyetlik şartlarına dayanarak dava açma hakkınız olabilirdi ancak dediğim gibi bu 10 yıllık süreyi geçirdiğinizden artık bu şartlarda dava açamazsınız kanaatindeyim.
Old 03-05-2007, 06:39   #4
Müddeiumumi

 
Varsayılan

Sn.Adem Eyidoğan cevabınız için çok teşekkür ederim:Saygılar..
Old 03-05-2007, 06:39   #5
Müddeiumumi

 
Varsayılan

Sn.Av.Eylül teşekkür nederim beni aydınlattınız..Saygılar..
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Kadastro tespitine itiraz Burak Demirci Meslektaşların Soruları 9 18-07-2013 15:26
kadastro-husumet avukat1980 Meslektaşların Soruları 2 17-12-2006 23:08
iktisap ve ihtiyaç nedeni ile tahliye g.akyasan Meslektaşların Soruları 1 08-04-2006 08:07
kadastro sim Meslektaşların Soruları 2 23-03-2006 11:52
Senedi İcraya Koyarken Vade Tarihi Geçmişse muzaffer Hukuk Soruları Arşivi 1 27-02-2002 17:33


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02913094 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.