Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Avukatlar Nasıl Kurtulur? avukatlıkta Kalite Nasıl Artar? işte Bana Göre Çözümü:

Yanıt
Old 15-05-2007, 14:30   #31
Av. Adil Giray ÇELİK

Değerli Meslektaşım Özkalkan;

Avukatlıkla ilgili keskin değerlendirmelerinizi üzülerek okudum. Bir çok sevgili meslektaşımın da aynı üzüntüyü paylaştığını sanıyorum....

Bir meslek hakkında bir değerlendirmeden bulunmadan önce, Dünyanın en seçkin ve ağır eğitimlerinden birini alan bir hukukçu olarak öğretim, eğitim ve bireysel gözlemleme de bulunulmalı ve makul bir sürenin sonunda savunma mesleği ile ilgili değerlendirmeleri yapmanız gerekirdi.

Siz artık HUKUKÇUSUNUZ.
Hukukçu, toplumdaki herhangi birisi gibi düşünemez, değerlendirmelelerini aldığı seçkin hukuk öğretiminin bilimsel kuralları ve üslubu içerisinde yapar.

Hukuk fakültelerinden mezun olupta avukatlık mesleğini yapmayan tüm hukukçuların gönlünde bir gün AVUKATLIK YAPMAK özlemi vardır.

Sizler daha çok gençsiniz,
Biz yaşarız ya da yaşamayız ama eminim bir gün gönlünüzde mutlaka AVUKATLIK YAPMA ÖZLEMİ ve SEVGİSİ yeşerecektir.

Bir Küçük Not:Bu siteye emek veren, gecesini gündüzünü ve varlığın katan tüm emekçilerin tamamına yakını AVUKATTIR...
Old 15-05-2007, 14:37   #32
av.ayselyildiz

Değerli Meslektaşlarım, avukatlık ücretinin baroya yatırılması bence doğru değil. Bazı arkadaşlarımız vergilendirmenin otomatik olarak olacağını söylüyor, ancak bilindiği üzere gelirler ve giderler üzerinden vergi hesabı yapılır.Bence barolar yayınladıkları asgari ücret tarifesi ile Adalet Bakanlığı' nın yayınladığı asgari ücertin aynı olamsına çalışmalı.(Bizim baroda iki liste arasında bir uçurum var) Ayrıca baro, bu rakamların altında ücret alanlara müdahale etmeli. İstenirse serbest meslek makbuzunun dava dosyasına bir örneğinin sunulması istenebilir. Bir arkadaşımız avukat sayısına nüfusa orantılı kota getirilsin, belirlenen sayıdan fazla hukuk bürosu olmasın ancak hukuk bürosu kendi altında dilediği sayıda avukat çalıştırsın gibi... Şahsen bunun doğru olamdığı kanaatindeyim. Haksız uygulamaların olabileceği gibi yakın zamanda tartışılan "onursal avukatlık" vb. uygulamaları çağrıştırdı.Bizim mesleki dayanışmamız ve birliklerimiz o kadar yetersiz ki halen yeni hukuk fakültesi kurulabiliyor. Avukat sayısında kota olabilir ama bu akdar fazla hukuk fakültesi varken, bunun mümkün görünmediği de açıktır. Bizden gelişmişlik düzeyi düşük olduğunu düşündüğüm Kazakistan' da avukatlık sınavı 5 yılda bir yapılıyormuş. Orada avukat olduğumu öğrenenlerin hayranlığının temel sebebi sanırım bu kadar zorlu bir konuyu başarmış olmamdı. Hepinize saygılar...
Old 15-05-2007, 16:12   #33
Av.Ali Erdem

Sayın Safa;Yazdıklarınızın tamamına katılıyorum.Bende daha mesleğe atılmadım ve adliye stajım bitmek üzere.Ama avukatlık mesleğide yeni mesleğe başlayacaklarıda kabulde zorlanıyor.Şartlar artık avukatlık mesleğini yapılamayacak bir duruma getirmiş.Son olarak da Sayın İlber Ortaylı'dan alıntılı yazınız da ise insan kendi kaderini yazabilirmi yoksa kendisi için yazılmış olanımı yaşar bu konuyu bir araştırın.Derin bir mevzudur ama kader diye bir şey varsa onu insan yazabilseydi herkes dünyada birbirine üstünlük kurmaya ve herşeye ulaşabilirdi,mutsuz insan olmazdı.Yani insan herşeyi kontol edebilirdi.Halbuki insanın kontrol edebileceği alan sınırlıdır.Siz film yönetmeni olsanız bu filmin içeriğini en küçük ayrıntılarına kadar film başladığı ve devam ettiği anda mı yazıp belirtirsiniz yoksa aylar öncesinden yapmış olduğunuz çekimlerle ve provalarla o filmi yazıp neticelendirmeyemi çalışırsınız.
Old 16-05-2007, 20:15   #34
Av. Adil Giray ÇELİK

Sn Özkalkan a

Avukatlık mesleğine ilişkin değerlendirmelerinize bir yanıt yazmış idim.
Yanıt vermekte acele etmişim.
Hata bizlerde avukatlığı siz değerli meslektaşlarımıza anlatamıyor, sevdiremiyoruz.
O yazınıza çok daha uygun bir yanıta bugün rastladım. Bir avukatın duyguları belki sizi etkiler diye düşünüyorum...

Sevgili Meslektaşım Av. Şehper Ferda Demirel in izni ile ve kendisine teşekkürlerimle;

Alıntı:
Tanıdım;[/url] Siz Bir Avukatsınız

Sabahlarınız, "Acaba es geçtiğim bir şey var mı, arada derede kalmış bir ara karar, temyizi, davaya cevabı bekleyen süreli bir iş, not edilmemiş bir duruşma günüm var mıydı?" endişesiyle başlıyorsa, hani kaygılı ev hanımlarının, "Acaba ütüyü prizden çekmiş miydim" endişesi gibi , boynunuzda kolye gibi taşıdığınız bir his...

Böyle bir endişeniz varsa, siz bir avukatsınız.

Akşamlarınız deryada damla olduğunuzu düşündürten , hiç bir şeye yetişemediğiniz ve yetişemeyecek olduğunuzu anımsatan ve gün içinde boşluk bırakmamış olsanız da hep yeterince çalışmadığınızı hissettiğiniz bir gün batımına yakalanıyor, çalışmakla yetersizlik duygunuz körelmiyor, aksine artıyorsa...

Damlaları ne kadar biriktirirseniz biriktirin, en çok bir göl, göle ulaştığınız yanılgısını yaşadığınız anda bir deniz, hiç ulaşılamayacak bir deniz kıyısında olduğunuzu düşünmekte iken de, denizlerin okyanusla birleştiği düşüncesi ansızın ve umarsızca dimağınıza düşüyorsa...

Damla ve okyanus gel-gitlerinde fazlaca dolaşıyorsanız; siz bir avukatsınız.
Old 19-05-2007, 12:10   #35
av.cgdm_shn

sayın ibrahim bey ben eskişehir hukuk fakültesi 3. sınıf öğrencisi olmaya aday biriyim yazdığınız metni okudum ve gerçekten okulun bitmesinden korklmaya başladım bu kadar uğraşıf didinip okulu bitirmeye çalışıyoruz ki siz benden daha iyi bilirsiniz bizim bölümün ne kadar zor olduğunu ve mezun olunca ayağa düşen bir mesleği icra etmeye başlamak çok ürkütücü geliyor. mezun olunca avukat olacağım düşüncesine sevinemiyorum halbuki okula gelmeden ne kadar da güzel bir bölüm ne kadar itibarlı bir bölüm olduğunu düşünüyordum demekki yanılmışım öyle ki avukatın birinin yanına sırf mesleği öğrenmek adına yazın çalışmak amacıyla girmek istediğimde verilen tepki bana masraf olursun artık ilerde mesleğim olacak avukatlıktan utanmaya başladım böyleleri yüzünden ben para bile istemediğimi söylememe rağmen böyle bişey duydum. umarım düelir bu durum yoksa ben hukuk fakültesi mezunu ev hanımı olarak kalıcam.
Old 20-05-2007, 11:12   #36
cemaydın

Alıntı:
Yazan beyaz_112
sayın ibrahim bey ben eskişehir hukuk fakültesi 3. sınıf öğrencisi olmaya aday biriyim yazdığınız metni okudum ve gerçekten okulun bitmesinden korklmaya başladım bu kadar uğraşıf didinip okulu bitirmeye çalışıyoruz ki siz benden daha iyi bilirsiniz bizim bölümün ne kadar zor olduğunu ve mezun olunca ayağa düşen bir mesleği icra etmeye başlamak çok ürkütücü geliyor. mezun olunca avukat olacağım düşüncesine sevinemiyorum halbuki okula gelmeden ne kadar da güzel bir bölüm ne kadar itibarlı bir bölüm olduğunu düşünüyordum demekki yanılmışım öyle ki avukatın birinin yanına sırf mesleği öğrenmek adına yazın çalışmak amacıyla girmek istediğimde verilen tepki bana masraf olursun artık ilerde mesleğim olacak avukatlıktan utanmaya başladım böyleleri yüzünden ben para bile istemediğimi söylememe rağmen böyle bişey duydum. umarım düelir bu durum yoksa ben hukuk fakültesi mezunu ev hanımı olarak kalıcam.

Şimdi olumsuzluğa kapılmayın bence, sizin rastladığınız o avukat istisnai bir durumdur. Size üzgünüm çok yoğunum veya başka bir şekilde kibarca hayır diyebileceği yerde bana masraf olursun gibi talihsiz bir beyanda bulunmuş. Bu tip insanlarla karşılaşınca nedense bir anda infilak edip yok olmak istiyorum ama daha o mertebeye gelemedim.

Bende size bir örnek vereyim staja başlamak için beni baroya tanıtacak iki avukata ihtiyacım vardı yani evraklarıma imza atmaları gerekiyor benim bu mesleği yapabilecek kadar " güvenilir, dürüst v.s." biri olduğuma dair. Şimdi bizim yakın çevremizde oyle bir tanıdık avukatımız yok bende çıkdım dışarı şişlide avukatların yoğun olarak bulunduğu bir hana girdim ilk gördüğüm avukatın kapısını çaldım. Derdimi anlattım gayet güleryüzlü bir bay avukat hayırlı olsun dedi diplomamı görmek istedi ve diger evrakları tebrik edip imzayı attı bende teşekkür ettim çıkdım. Aslında imza atmayabilirdide çünkü beni tanımıyor ama sağolsun imzaladı.

Daha sonra yan tarafındaki büronun kapısını çaldım içerde yine bir bay avukat telefonda konuşuyor, beni görünce ara verdi. Derdimi anlattım tamam dedi 2 dakika otur, doğal olarak telefonda konuşmaya devam ediyor. Fakat avukatın hareketleri, giyim tarzı, konuşma şekli (dervişin fikri neyse zikride odur) beni oldukça şaşırttı. Demekki boyle !!! avukatlarda oluyormuş dedim. Yazık demekki üniversite eğitimi gerçekden size teknik bilgiler aktarmakdan öteye gidemiyormuş. Neyse telefon konuşması bitti belgelerime bakdı bir kaşını kaldırıp "gülüm" ben bunu imzalayamam dedi. Seni tanımıyorum dedi. Bende zaman ayırdığı için teşekkur ettim kendisine ve çıkdım ama moralimde bozuldu hayır imzalamadığı için değil böyle birininde hukuk fakültesini bitirip, avukatlık yapabilmesiydi beni asıl üzen. Yada ben mi, bu mesleği fazla ciddiye alıyordum ?

İşin özü bu mesleğin itibarı yine bu mesleği icra edenlerin elinde.
Old 27-05-2007, 16:01   #37
safa

Sayın Giray; Biraz gecikmiş olmakla beraber öncelikle tüm avukatların bu mesleği yalancılık mesleği olmasında payı var demiyorum..Hatta henüz işi öğrenme evresinde olduğum için icra aşamasında nelerle karşılaşacağım bilmiyorum. Ancak duyduğum ve bir aylık iş tecrübesinde gördüğüm kadarıyla avukatlara duyulan saygı giderek azalmakta. Bir müvekkil arayıp rahatlıkla bir avukatı azarlayabilmekte, yada bir icra memuru (düzene uymayan!) avukatı tersleyebilmekte... Tabiki her insanın savunulmaya hakkı vardır ve bu Avukatlar sayesinde sağlanmaktadır. Savunmak mutlaka davayı kazanmak değildir. Bir katilin suçu işlemediğine dair hakimi ikna etmek değildir. Katilin indirim sebeplerini göz önünde tutulmasını ve katilde olsa ona insan gibi davranılmasını sağlamaktır diye düşünüyorum.Bu anlamda avukatlık gerçekten kutsal bir meslektir. Ancak işlerimizi daha önce gördürmek için birilerini görerek, müvekkillerimizi yolunacak kaz gözüyle yaparsak bize duyulan saygı da işini daha iyi kotaran!!! bir avukat çıktığında sona erecektir...Daha önce de belirttiğim gibi şuan işin öğrenme kısmındayım icra kısmına geçtiğimde düzene uymaktan!!! korkuyorum...
Old 27-05-2007, 16:08   #38
safa

Ve Sayın cemaydın size kesinlikle katılıyorum mesleğin itibarı bizlerin elinde...
Old 27-05-2007, 16:13   #39
safa

Sayın Ali Erdem kaderle ilgili sözlerinize katılıyorum...
Kadere inanırım...Ama kaderciliğe karşıyım, söylemek istediğim bizim kaderimiz bir yerlerde yazılı ama yolumuzu seçme yönündeki irade bizde. Herşekilde kaderimizi yaşıyoruz ama olasılıklar arasında seçim yaparak kaderimize yön veriyoruz diye düşünüyoru.saygılarımla...
Old 28-05-2007, 12:25   #40
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan safa
Her şekilde kaderimizi yaşıyoruz ama olasılıklar arasında seçim yaparak kaderimize yön veriyoruz diye düşünüyorum
60.000 avukatın yanıp yakındığı bir mesleğe 60.001’nci avukat olarak katılmayı seçmek kader olamaz.

Saygılarımla
Old 01-06-2007, 00:26   #41
Av.Yasar SALDIRAY

Varsayılan Hep Birlikte Hareket Ederek ?

Sayın meslektaslarım

Avukatlık bızım meslegımız ıse ve bız bu meslegı en ıyı yere getırmeyı amac edınıyorsak...

BANA GÖRE CÖZÜM

1.Avukatlık kanunu ve meslek kurallarına bütün meslektaslarımız uyacak.

2.Avukatlık kanunu günün kosullarına uygun hale getırılecek.

MADDI BOYUTU

1.Bütün meslektaslarımız yanına bır müvekkıl geldıgı zaman ılk basta müvekkıl ıle danısma protokolü yapacak bılgılerını yazıp ımzasını alacak.( Bu genelde avrupa ülkelerınde uygulanan bır sıstemdır .)

2.Avukatlık asgarı ücret tarıfesı de arttırılmalı...düsük ücretle ıs takıbı yapılması önlenmelı.

VE EN ÖNEMLISI BUNU BÜTÜN MESLEKTASLARIMIZ UYGULAMALI KI BUNDAN SONUC ALINABILSIN...

YANI GENE AYNI YERE GELDIK..bırlıkte hareket edılmelı.

Bu meslek bızım ve bu meslegı daha ılerı götürmek bızım elımızde...

BIRLIK OLMALIYIZ...O ZAMAN BENCE SORUN KALMAZ...

SAYGILARIMLA
Old 07-06-2007, 17:23   #42
ALTINCABA

Sevgili meslektaşlarım yılar yılı hep birlikte hareket fikrinden bahsedilir. oysa bizlerin seçtiği İllerde Baro Başkanlıkları ve genelde Türkiye Barolar Birliği bulunmaktadır. Bu meslekte bulunan herkes olmasada (ki bahsettiğiniz konular, aykırılıklar, masrafsız dava alımı, ceza evine telefonların vs sokulması bizim eserimizdir.)büyük bir çoğunluk meslekte saygının ve hürmetin azaldığından Avukatlık ücretinin bir şeref parası olmaktan çıkıp neredeyse müvekkilin yakasına yapışılarak alındığından bahseder. Sevgili üstatlarım yasa koyucular, komisyonlar denetleyiciler yıllar yılı hukukçu olmadımı. Biz beraber davranmaktan bahsederken mecliste bizleri unutanlar olmadımı. Kanunun sıkılaştırılması, uymayanların men edilmeye varacak şekilde cezalandırılmasının sağlanması, asgari ücret tarifesinin güncellenmesi ve sayın meslektaşımın konunun en başında söylediği gibi dekontun yatırılmadan verilen vekaletin geçerli olması gibi değişiklikler ancak ve ancak kanun değişiklikleri ile yapılır. mesleğin geleceğinin iyi yönde gelişmesi için barolar çay kahve partileri vermek yerine yönetim kurulları ile daha çok bastırmalı barolar birliği bu oluşumları desteklemeli gerekirse nelerin olması gerektiği ile ilgili memleketin her yerinden Avukat komisyonları kurulmalıdır. bizim dünyamız kurallar dünyasıdır. Varolmayan ama etik olan kurallara uyamadığımız artık bellidir. bu kaliteyi yakalayamadığımız ortadadır. 2007 itibari ile Herkes masrafsız iş almassa işler iyi olur gibi bir düşünce ütopyacılıktır. bir araya gelinmeli ve bu konu ile ilgili yasanın meclisten çıkması sağlanmalıdır. Doktorlar yürür öğretmenler yürür esnaf yürür işçiyürür ve hakkını gözetir. Meclisin büyük çoğunluğu işçi yahut öğretmen olsa her ilde kuruluşları ve Türkiye Barolar Birliği gibi bir kurumları olsa yasaları bizler kadar takip etseler ve anlasalar ve yasakoyucudan tutun denetimlere kadar her kademede kendi meslektaşları olsa kim bilir nerelerde olurlardı. hakkımızı aramaktan utanmamalıyız. Barolar birliği Türkiyenin hem siyasi hem hukuki hayatında daha büyük rol oynamalı ve oynamasını bilmelidir. işimizin kelimeler ile yapılması profesyönellik ve eğitim gerektirmediği anlamına gelmez. hangi kasap eli iyidir diye beyin cerrahı olmaya kalkar hangi bankacı matematik drsine hoca olur yada hangi matematik öğretmeni bankacılık yapabilir. malesef ilçelerde ilkokul mezunu arzuhalciler illerde katiplerden bozma arzuhalciler avukatlık hatta hakimlikle bilgilerini yarıştırırlar bu sorunlar birlik olmamamızdan olmuştur. oysa bir birliğimiz vardır ve bu birlik aktif değildir.
Old 08-06-2007, 15:11   #43
AV.SERTANn

Sayın Av.Kadir'in tespitleri çok ilginç ve çok doğru....Bu değişimin izlerini çok yerde görmek mümkün....Bir örnek vermek gerekirse Sıkça gerçekleştiği için tesadüf olmadığına inanıyorum...70 yaşını geçkin müvvekil çalıştığım odaya o kadar saygı dolu bir tedirginlik içinde giriyor ki;çıkması da bir o kadar ilginç...odadan çıkarken sırtını dönmekten çekinmek...çeketini iliklemek...Avukat Bey ,Efendim vs...
ben de hey gidi günler heyyy...demekten kendimi alamıyorum...
Old 28-06-2007, 14:13   #44
üye18332

Yurtdışında,avukatlığa ve hukukun her kademe çalışanına saygı duyan bir sistemde okudum.Staj döneminde -ki bu okurken yapılan bir staj- savcı ya da hakimin yanına gittiğimizde ayakta karşılanır ve farklı muamele görürdük.Sebep basit;meslektaşız ve bu koltuklar sizin....
Türkiye'ye geldiğimde Aynı özeni bekledim doğal olarak.Önemli bir mesleğin mensubu olacak ve Hakkın dağıtımına yardımcı olacaktım. Olmadı üstadların dediği gibi son yıllarda geriledi duruşumuz.
Ben de "hukuk fakültelerini kapatalım" görüşünü uygulanabilir bulmuyorum ancak kontenjanlar kısıtlanabilir.Okurken bölüm ayrımı yapılabilir.Okurken mecburi stajlarla öğrenci hazırlanabilir.
Ben mesleğimle gurur duyuyorum ama bu mesleğin başkalarının dilinde alçaltılmasından hiç hazzzetmiyorum.
Barolarda bu konuda çalışma yapmalı ve bizlerin hakettiğimiz yerde olmamıza yardımcı olması lazım diye düşünüyorum.
Saygılarımla,
Old 03-10-2007, 18:40   #45
poetic

ben henüz öğrenciyim ama kesinlikle avukatlık yapmayı düşünmüyorum. bunda avukatlık mesleğinin toplumda yalancılık mesleği ve itibarsız bi meslek olarak görülmesinden ziyade, buradaki birçok avukat arkadaşımı tenzih ederek söylüyorum maalesef öyle olduğuna şahit olmam etkili oldu.bu konuyu İbrahim bey çok güzel dile getirmiş.
Old 03-10-2007, 21:34   #46
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Av.S.B.Akyüz
Barolarda bu konuda çalışma yapmalı ve bizlerin hakettiğimiz yerde olmamıza yardımcı olması lazım diye düşünüyorum.

Sayın Av.S.B.Akyüz

''Baro'' dediğiniz kim? Baro'da gönüllü çalışan bir avuç avukat var. Bunların kurduğu zor toplanan komisyonlar var. Yönetim Kurulu var. Başkan var. Toplasanız kaç kişi yapar? Bu başlık altına yazanların sayısı bile bu başlık hakkında baroda çalışan avukatlardan fazladır.

Sayın Avukat Üyeler

Siz sorunlarınız hakkında doğru tanı koyup, doğru çözüm üretemezseniz Baro ne yapsın? Kabul edin ki Baro dediğiniz SİZ'siniz. Baro başka biri değil.

THS'de avukatlık mesleği hakkında pek çok başlık açıldı. Ama onca tartışma-görüşme sonuç vermedi. THS'de bir de Avukatlık Hukuku Çalışma Grubu var. Ama ne koordinatörü çalışıyor ne de grup üyeleri çalışıyor. Onca grup üyesi hiç bir konuda bir 'sonuç belgesi' yayınlayamadı.

Avukatlığı eğer avukatlar kurtaracaksa, hodri meydan, işte THS'nin alt yapısı her türlü çalışmaya hazır.
http://www.turkhukuksitesi.com/forumdisplay.php?f=84

Avukatlığı eğer Godot kurtaracaksa, hadi buyrun, hep birlikte Loloistan'da bekleyelim...

Saygılarımla
Old 03-10-2007, 23:06   #47
Admin

Sayın Konyalı'nın mesajına yürekten katılıyorum. Kendisine teşekkür notuyla bunu ilettim ama burada açıkça yazmadan da duramadım.

Sorunlar çok çalışmayla, emekle, özveriyle, elinizi taşın altına koymakla, insiyatif almakla ve karanlığa mum yakmakla çözülür. Bu sadece "avukatlığı kurtarırken" geçerli değil, zor durumda gördüğünüz neyi kurtarmak isterseniz isteyin bu ilkenin geçerli olduğunu düşünüyorum.

Sayın Konyalı'nın da isabetle tesbit ettiği üzere, bizim sorunumuz bence meslektaşlarımızın (çoğunluğunun) bu konuda bir çalışma ya da çaba sarfetmeden sadece şikayet etmelerinde yatıyor. Keza bu sorun da sadece avukatlığı kurtarmak isteyen meslektaşlarımıza özgü değil, kendi idealleri doğrultusunda birşeylerin kurtulmasını isteyen toplumuzun çoğu kesimi için geçerli.
Old 04-10-2007, 09:17   #48
AVUKATHALİL

merhaba değerli meslektaşlarım;
avukatın katibine kendi imzasını atması için izin vermesi hakkında bi şeyler yazmak istiyorum.kendi büromu kurmadan bi kaç ay önce para biriktiririm düşüncesiyle iş yoğunlu fazla olan bi büroda çalışmaya başladım.lise mezunu bi katip büroda çalısan ssk lı avukatlara duruşmalara girebilmesleri için gerekli yetki belgesini patron avukat adına imzalıyordu.ve avukatların üzerinde hiyerarşisi vardı.patron avukat 50 li yaşlardaydı ve o günden sonra ne otobüste yaşlılara yer veriyorum nede 50 li yaştaki meslektaşlarıma sempati duyabiliyorum..
Old 04-10-2007, 14:04   #49
Av.Yasar SALDIRAY

Varsayılan Biz ÜstÜmÜze DÜsen GÖrevi Yapsak Yeterli ?

[quote][merhaba değerli meslektaşlarım;
avukatın katibine kendi imzasını atması için izin vermesi hakkında bi şeyler yazmak istiyorum.kendi büromu kurmadan bi kaç ay önce para biriktiririm düşüncesiyle iş yoğunlu fazla olan bi büroda çalışmaya başladım.lise mezunu bi katip büroda çalısan ssk lı avukatlara duruşmalara girebilmesleri için gerekli yetki belgesini patron avukat adına imzalıyordu.ve avukatların üzerinde hiyerarşisi vardı.patron avukat 50 li yaşlardaydı ve o günden sonra ne otobüste yaşlılara yer veriyorum nede 50 li yaştaki meslektaşlarıma sempati duyabiliyorum/QUOTE]

Sayin meslektasim

Bizler Avukat olarak hukuki konularda müvekkillerimize yardimci olup onlarin hukuki menfaatlarini korur adaletin uygulanmasina da yardimci olan ;yarginin kurucu unsurlarundan avukatlariz...

Avukatlik kanunu ve diger kanunlar bize yetkilerimizi ve haklarimizi anlatmis...

Eger ki meslektaslarimiz ne kanunlarin kendilerine verdigi yetkiyi kullanamiyorsa bu gene bizim meslegimiz icin birseyler yapmamiz gerektiginin göstergesi degilmidir;

Yani kendi hakkini savunamiyorsa nasil Avukat ?

Bahsettiginiz Türden ( Patron ) avukatlar karsilarinda bunu sineye cekecek avukat bulamazsa onlar da yola geleceklerdir...

YANI GENE TEKRARLIYORUM BIRLIK OLMAKTAN GECIYOR HERSEY...

BU MESLEK BIZIM...

SAYGILARIMLA
Old 14-10-2007, 21:51   #50
Ali Basyurt

Sevgili dostum
<<<<avukatlık konusnda yanlış düşünmektesiniz. 35 yıl hakimlik yapmış, mesleğin her kademesinde görev yapan biri olarak söylüyorum. Avukat yalancı değildir.İtibarsız biri hiç değildir. Bir kişi hukuk alanınında feişecekse bu ancak avukatlık ile mümkündür. Hukuk tahsilini yapan kişi,kişiliğini ancak avukatlık yapmakla geliştirebilir.Şüphesiz ki hakkını vererek tabii selamlar
Old 15-10-2007, 12:54   #51
üye18332

Karar

[quote=Av.Armağan Konyalı]Sayın Av.S.B.Akyüz

''Baro'' dediğiniz kim? Baro'da gönüllü çalışan bir avuç avukat var. Bunların kurduğu zor toplanan komisyonlar var. Yönetim Kurulu var. Başkan var. Toplasanız kaç kişi yapar? Bu başlık altına yazanların sayısı bile bu başlık hakkında baroda çalışan avukatlardan fazladır.

Sayın Avukat Üyeler

Siz sorunlarınız hakkında doğru tanı koyup, doğru çözüm üretemezseniz Baro ne yapsın? Kabul edin ki Baro dediğiniz SİZ'siniz. Baro başka biri değil.

Üstad Haklısınız;

Benim Barodan kastım prestij anlamında birşeyler yapılmasıdır.Yoksa mesleğin onurunu bizler korumakla mükellefiz.
Ancak hala hem hukuk okuyup hem avukat yalancıdır diyen varsa-ki var- temelde bir yanlışlık var.Ben bunun sebebini avukatları küçümseyerek haksızlıklarını örtbas etmeye çalışan insanlar olarak görüyorum.Çünkü avukatlar işleri gereği kanunları kullanır ve onun incelikleri ile hareket eder ve bu ı-onu yalancı yada sahtekar yapmaz.
Umarım şimdi daha doğru ifade edebilmişimdir.
İzmir BArosu Avukatıyım,baromun sitesini hergün mutlaka kontrol ederim varsa etkinlikler seminerler katılmaya çalışırım.Daha yetkin daha bilgili olmak açısından.....
Saygılar....
Old 16-10-2007, 19:45   #52
SNOW

O zaman her avukat şimdi bulunduğu yerde mesleğinin onur ve gücünü idrak etsin ve lütfen şimdi tüm avukatlar irkilsin ve kendine gelsin. Tüm avukatlar karşısındakinin gözünün içine , gözleriyle yaptığı işin önemini ve doğruluğunu haykırsın. Ve ne kadar önemli ve doğru bir iş yaptığını güvenli tavırları, sağlam doğru karakteri ile anlatsın. ve şu mesleğin hakkını vererek layık olduğu yere çıkartsın. Şu mesleği hem mesleki bilgi ve hem de adalet açısından doğru yapsın...Temsil çok önemli...Herkesde benim avukatım var davayı kazansam da kaybetsem de o doğrusunu yapmıştır. imajı uyansın. Ve gerçekten de Avukatlar doğru olanı yapsın. Değişim kendinden başlar... Herkes şimdi Baroyu, Devleti bıraksın ve kendinden başlasın. Bilgisi zayıfsa geliştirsin, karakteri zayıfsa geliştirsin ama asla şu mesleğe zarar verecek birşey yapmasın, yapılmasına müsade etmesin...
Tabi zaten böyle olan çok sayıdaki meslektaşlarım ve büyüklerime saygı ve sevgimi sunarım...
Saygılar...
Old 10-02-2009, 01:02   #53
zübeyde kamalak

malesef avukatlar ve avukatlık mesleğide cüzdanla vicdan arasına sıkıştırıldığı için zarar görüyor buna birde yetersi ve verimi düşük staj eklenince içinden çıkılmaz bir çaresizlik oluyor. Haksız rekabetin en koyu olduğu bu alanda kitap bilgileriyle yolalmak imkansızlaşıyor.
Old 10-02-2009, 17:21   #54
AvTürk

avukatın kalitesi, dik duruşu, kendini geliştirmiş olması bir nebze yararlı olabilir. fakat bu ülkede taviz vermeyen; yani, ne yazıyorsa onu isteyen, memurla müvekkille yüzgöz olmamaya çalışan avukat, icra dairelerinde de adliye koridorlarında da iş yapamaz. devlet, hakim-savcıya verdiği önemi, hakkı ve imkanları, avukata vermedikçe de bu durum aynen devam eder.

dolayısıyla titreyip kendine gelmesi gereken esasında avukatlar değildir.
Old 11-02-2009, 23:36   #55
pir_i fani

Mesleklere kalite katabilmek için insanların karakterlerinin kaliteli olması yeterlidir.Her meslek kalitelidir.Avukatlık bozulmadı.Avukatlık yapan insanlar , diğer meslekleri icra edenler gibi epey bozuldular malesef.Bizler eğitime önem vermeliyiz, özellikle de çocuk yaşlarda ve ailede.Dünyanın en havalı üniversitesinde hukuk bitirsin kişi avukat değil isterse profesör olsun eğer kişiliğinde bir kalite yoksa mesleğine zaten bir artı katamaz.Aksine mesleğinden çok şeyi eksiltir.Avukatlık mesleğinde kalitenin artması için BAROLARIN daha disiplinli ve daha müdehaleci olması gerekir.Baroların daha aktif olması gerekir.Barolar bir avukat hakkında şikayet olmadan da o avukatı yakından gözlemlemeliler.Bunu bugüne kadar yapmadıkları için, barolar , şöförler odasından farklı olmuyor.Halbuki HSYK gibi olmalı baro.Ses getirmeli.
Old 13-02-2009, 16:23   #56
yusuf güler

merhaba , bende ögrenciyim meslege baslamadım haliyle ama şimdiden bezdirdiler bizi.sabah okula otostop cekerek gidiyoruz arkadaşlarla ve haliyle soforle dialoglarımız oluyor. soruyor işte bolumunuz ne? hukuk deyince ,desenize diplomalı yalancı olacaksınız gibi şeyler söylüyorlar.buda bizi cok üzüyor tabi.bunun sebebi de sanırım işini adam gibi yapmayanlardır.meslegine saygısı olmayan bu işi sadece para için yapan yeri gelince haksızı haklı yapan meslektaşlarımız oldukca bu devran boyle devam eder.
Old 11-03-2009, 22:25   #57
duyurucu1

Mutlu Hak verilmez,alınır

Alıntı:
Yazan Admin

Sorunlar çok çalışmayla, emekle, özveriyle, elinizi taşın altına koymakla, insiyatif almakla ve karanlığa mum yakmakla çözülür. Bu sadece "avukatlığı kurtarırken" geçerli değil, zor durumda gördüğünüz neyi kurtarmak isterseniz isteyin bu ilkenin geçerli olduğunu düşünüyorum.

Sayın Konyalı'nın da isabetle tesbit ettiği üzere, bizim sorunumuz bence meslektaşlarımızın (çoğunluğunun) bu konuda bir çalışma ya da çaba sarfetmeden sadece şikayet etmelerinde yatıyor. Keza bu sorun da sadece avukatlığı kurtarmak isteyen meslektaşlarımıza özgü değil, kendi idealleri doğrultusunda birşeylerin kurtulmasını isteyen toplumuzun çoğu kesimi için geçerli.

Ben sevgili admin'in görüşlerine aynen katılıyorum.Tatışalım konuşalım.Sonunda bir karara varalım.Ve ulaştığımız kararı uygulayalım.Yani taşın altına biz de elimizi koyalım.

Mücadelemize en zayıf halkadan başlayalım.Mücadelemize başkalarını eleştirerek değil,kendimizi eleştirerek ve kendi baromuzu harekete geçirerek başlayalım.

Bireysel mücadele çok yıpratıcıdır.Ama bireysel mücadele olmadan baro örgütünü harekete geçirip örgütlü micadele olmuyor.

Size bir örnek vereyim.

Ben Beyoğlu 3 Ağır Ceza Mahkemesinden ,sanık ile müdafiisinin yan yan oturtulacağına ilişkin karar verildiğini ve bu karı kahramanca alan arkadaşlarımın mücadelesini burada Türk Hukuk Sitesinde öğrendim.

Onları alkışladım

Alkış yeter mi?Yetmez.

Gittim ağır ceza mahkemesine.Dilekçe yazdım.Ekine bir tomar karar ve BArolar Birliği yazılarını ekledim."Ben de sanığı yanıma isterim!"dedim.Ne oldu?Mahkeme heyeti talebimi red etti.Ben talebimden vaz geçmedim.Önümüzdeki duruşma başlar başlamaz aynı talebi bu defa dilekçeme bira daha çokça kağıt eklenmiş olarak yapacağım.Mahkeme yine red ederse ne olacak?Ben yargılama aşamasında sanıkla görüşme talep edeceğim.Tutanağa geçirttireceğim.Yani bir duruşmada ben sanıkla görüşmek için bir bahane uydurup talepte buluncağım.Bu eylemimi de sizlerle paylaşmak için KAHRAMAN CMK AVUKATI,AĞIR CEZA MAHKEMESİ HEYETİNE KARŞI bşlıklı yaı ile sizlere duyuracağım.

Şimdi ne yapıyorum.Oturup bekliyor muyum?Hayır.

Mersin 1.Çocuk mahkemesinden veMersin 2 Çocuk Mahkemesinden tutuksuz snıklar için müafii olan benim yanımda bulunmaları kararlarını aldım.Şu anda bende sanık ile müdafiisinin yanyana duracağına ilişkin 5 tane karar var.Bir tanede beyoğlu 3 Ağır Mahkemesinden 3 tanesi Mersin 1 ve 2 Çocuk Mahkemesinden 1 tanesi de İzmir 2.Ağır Ceza Mahkemesinden.verilme karar.Bundan böyle beni kimse tutamaz.nerede bir ceza mahkemeine girsem ilk işim anık ile müdafisinim yanyana olmalarını talep ediyorum.

Diğer taraftanda mensubu olduğum Baro başkanlığına iki dilekçe yazdım.Beni desteklemelerini istedim.Deteklemiyorlarsa da nedenlerini açıklamalrını istedim.Öyle kapalı kapılar arkasında "Aferin seni detekliyoruz.Arkandayız deyim sonra çekilmece yok.Barolarda açıkça görüşlerini açıklamalıdırlar.Sorunlar hakkında görüş açıklamaya korkuyorlarsa bizavukatlar onları açıklama yapmaya icbar etmeliyiz.

ha bu arada ne oldu.hakimler beni dövdü mü?hayır.Sövdü mü?hayır.Yine işime devam ediyorum.Sadece hakimler beni yeni bir duruşmada görünce gözümün içine bakıyorlar:"Acaba talepte bulunmayı unuttu mu"diye.

Bu örneği niye verdim?Arkadaşlar,hak verilmez alınır.Kimsenin bize hak vereceği falan yok.Bir konuda sorun varsa çözüm yolları bulunmalı ve uygulanmalı."Başkası yapsın ben onun nimetine konayım,"düşüncesi yanlış.

Selam ve sevgiyle kalın
Old 12-03-2009, 14:21   #58
AVUKATHALİL

sayın meslaktaşım;
artık bizleri nerdeyse snık gibi görmeye başlayan düzende kendi özlğk haklarımızı ve çalışma koşullarımızı iyileştirmenin yollarını armak varken sanıkla yan yana oturma mücadelesi bize en kazandırır. ne anii kurtar benii psikolojik baskısını gözlerden almamız yetmiyomu kulağımızamı fısıldasınlar konumuzumu dürrsünler bunu mu istiyoruz..biz yargı görevlisi olarak orda bi makamın ağırlıına uygun davranmalıız bence bizim makamızda hakimlerin kürsüsünün yanıda olmalı bizde biraz yüksekte oturmalıyız...vericeksen bunun mücadelesini verellim..
belirli yerlere gelmiş meslektaşlarımızın müvekkil sanıkları düzeyli insanlar kültürlü ancakk CMK dan müdafii girmiş mesleğinin başında gencecik bayan meslek taşlarımızın seri tecavüzle suçlanan larla veya cinayet zanlılarıyla yan yana oturması sacunma hakkını güçlendirirmi_?? yoksa savunma makamını psikolojik gerginlik makamı haline mi getirir bunu düşünelim...
CMK vesilesiyle TBB asgari ücret tarifesinin kat ve kat altında neden çalıştırıldığımızı düşünelim..CMK tarifesine hak ve nesafetin gereği olarak tbb ücret tarifesiyle eşit hale getirmeye çalışalım..ozman özgür ve güçlü bi savunma makamı haline geliriz belki..
Old 12-03-2009, 23:26   #59
duyurucu1

Varsayılan Avukat savunmacıdır.

Alıntı:
Yazan yusuf güler
yeri gelince haksızı haklı yapan meslektaşlarımız oldukca bu devran boyle devam eder.
Sevgili Yusuf,

Seninle bir konuda anlaşalım.Avukat haklıyı haksızı araştıran demek değildir.O işi hakim yapar.

Savcı ne yapar?(genel hatları ile söylüyorum)iddiada bulunur.

Avukat ne yapar?
ceza davalarında:
a)Savcının yanınd yer alabilir.Katılan olarak mğduru-müştekiyi savunur(SAVUNMACI)
b)Sanığın yanında yer alır müdafii olarak sanığı savunur.(SAVUNMACI)

Hukuk davalarında:

a)Davacının yanında yer alır davacıyı savunur(SAVUNMACI)
b)Davalının yanında yer alır.Davalıyı savunur.(SAVUNMACI)

Sevgili Yusuf,
Netice olarak avukatın işi gerçeği bulmak,haklıyı haksızı ayırmak,haklıdan yana olmak,haksızı cezalandırmak falan değildir.

Avuktın işi savunmadır.Avukat da SAVUNMACIDIR.Bunu hiç unutma.

Selam ve sevgiyle kal.
Old 13-03-2009, 11:19   #60
av_fguz

Arkadaşlar aslında konu açıldığından bu yana farklı yerlere gelmiş ama asıl benim üzerinde durduğum husus şu;Ben serbest çalışan bir avukatım.Bir baroya bağlıyım.Bu baroya neden bağlıyım,neden aidat ödemekteyim.Baro başkanlıkları neden ücret tarifesinin uygulanırlığı hakkında herhangi bir girişimde bulunmazlar.İşleri başlarından aşkın olduğundan mı?Peki baronun görevi değilmidir bu?Ben büromda oturduğum yerden sırf tarife fiyatından ücretimi ve mahkeme masrafını istedim diye "ya kardeşim bedava bakan avukat bile var ne parası istiyosun sen kalk bilmem kime gidelim" diyerek kalkıp giden ve gerçekten de o bilmem kime vekalet veren vatandaşlara ne yapabilirm ki?En fazla yapabileceğim yasak kardeşim tarifenin altında iş alamam veriyosan paramı işine bakarım demek olur.Alacağım cevap ise "falanca avukat çek bile kırıyo sanamı kaldık" olacaktır.Bu durumda ben ve benim gibi az sayıda prensipli avukatın halide tavşan dağa küsmüş dağın haberi olmamış sözüne uyacaktır.Demek ki ben oturduğum yerden bu durumla mücadele edemem.Benim baro başkanım beni korumalıdır.Konu açılırken ileri atılan görüş oldukça mantıklı ve uygulanabilir bir husustur.Neden olmasın?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi