Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Edinilmiş malın muvazaalı olarak devri

Yanıt
Old 15-04-2014, 08:28   #31
avrecepefe

Alıntı:
Yazan Yücel Kocabaş
Edinilmiş mallara katılma rejiminde eşlerin mülkiyet hakkına dokunulmamaktadır. Edinilmiş malların tasfiye anındaki değeri üzerinden borçlarda çıktıktan geri kalan miktar yarıya bölünerek ödenecek miktar tespit edilir. Tasfiye davası bir ayın davası değildir. Ancak TMK 239/I md. sine göre borçlunun tercih hakkı vardır , katılma alacağını isterse nakit isterse ayın olarak ödeyebilir. Sadece aile konutları yönünden mülkiyet sınırlaması vardır.

Bu durumda, mülkiyet sahibi eşin aile konutu dışındaki taşınmazı başkasına satmasına engel bir halin söz konusu olmadığı kanısındayım . Bunun yerine 229 uncu md. ye göre " Bir eşin katılma alacağını azaltmak maksadıyla yaptığı devirlerde " satılan taşınmazın değeri edinilmiş malların değerine (Aktif bölümüne) eklenerek hesaplama yapılacağından boşanmadan sonra açılacak tasfiye davasında ; satışın eşin payını azaltma maksadıyla yapıldığı, muvazaaya dayandığı ispat edilerek satılan malın değerinin hesaba katılması sağlanabilecektir.

Diye düşünüyorum.
Saygılarımla.

Sayın Kocabaş,
Aciz vesikası almanın hemen hiç mümkün görünmediği günümüzde 229/2 ye göre muvazaalı devredilen malların eklenecek değer sayılmasının pratik bir sonucu maalesef bulunmamaktadır diye düşünüyorum. Bu konudaki görüşleriniz nedir acaba?
Old 15-04-2014, 15:48   #32
Savunman Canan

Alıntı:
Yazan Savunman Canan
Meslektaşım, müvekkil harcı temin edemediğinden henüz açılmış tasfiye payı alacağı davamız yok.Adli yardım talepli olarak pazartesi açmayı düşünüyorum. Ancak müvekkil adına kayıtlı araç olduğu için adli yardım talebimiz de kabul görmeyebilir.Harç ödemeksizin gayrımenkulleri muvazaalı satın alan 3. şahıslar aleyhine de tedbir kararı almanın yolunu arıyorumKonuyla ilgilenip yazdığınız için teşekkürler.Aklınıza gelen bir yol var mı acaba? Saygılar..

Maalesef yok meslektaşım.Boşanma davamız da halen derdest.İlgilenip yanıtladığınız için teşekkür ederim.Saygılar ve işlerinizde kolaylıklar diliyorum.
Old 09-07-2014, 12:44   #33
nephilis

Merhabalar değerli meslektaşlarım,
Başlıkta bahsedilen hususları bir ayrıma tabi tutarak bu konudaki görüşlerimi zikretmek istiyorum. Eksik yahut yanlış bulduğunuz ya da katılmadığınız kısımlar varsa belirtirseniz memnun olurum.
Öncelikle mal kaçırma amaçlı olarak yapılan devir işlemlerinde -özellikle taşınmaz devirlerinde- devir işleminin zamanını göz önünde bulundurmak gerekiyor.
Örneğin; karşı taraf mal kaçırma amaçlı olarak adına kayıtlı bulunan taşınmazı elden çıkarmış olsun. (Bu taşınmazın 2002 den sonra evlilik birliği içerisinde alınmış edinilmiş mal niteliğini haiz bir taşınmaz olduğunu varsayıyorum.)
Bilindiği üzere TMK 225 maddesine göre; evliliğin boşanma sebebiyle sona erdirilmesine karar verilmesi halinde, mal rejimi boşanma dava tarihinden geçerli olmak üzere sona erer.
Bu durumda satış zamanına bakmak gerekiyor;
1-) Satış tarihi eğer boşanma davası açılmadan önceki bir tarih ise, evlilik birliği boşanma davası ile sona ermiş olsa da, mal rejimi boşanma davasının açılmasıyla geriye dönük olarak sona erdiğinden, dolayısıyla satış, taraflar arasındaki mal rejimi devam ederken yapıldığından yukarıda diğer iletilerde de zikredilen TMK 229/2 ye dayalı olarak dava açılabilecektir.
2-) Satış tarihi boşanma davası açıldıktan sonraki bir tarih ise ve açılan boşanma davası sonrasında evlilik birliği sona ermiş ise satış işlemi, mal rejimi sona erdikten sonra yapılmış olduğu için yukarıda belirtili TMK 229 maddesi hükümlerine dayalı bir dava açılamayacaktır. Çünkü malın satış tarihi, mal rejiminin sona ermesinden sonraki bir tarihe tekabül etmektedir. (Dava, boşanma ile sonuçlanmamışsa mal rejimi devam ettiğinden yukarıda 1. şıkta belirtilen durum geçerli olacaktır.)

Peki bu durumda ne yapılabilir?
Bu durumu da iki ihtimale göre değerlendirmek gerekmektedir.
A-) Eğer satılan taşınmaz aile konutu ise;
A-1) Tapuda taşınmazın aile konutu olduğuna dair bir şerh yoksa,
Bu durumda davacı, taşınmazı satan eş ve alıcıya karşı TMK 194/1 e göre tapu iptal tescil davası açılabilir. Tapuda aile konutu şerhi bulunmasa bile doğrudan kanundan kaynaklanan bir sınırlamadan ötürü eşe ve taşınmazın satıldığı ilk alıcıya karşı birlikte dava açılabilir. Buradaki koruma şerhten kaynaklı bir koruma değil doğrudan yasa hükmünden kaynaklı bir korumadır. Fakat taşınmazı satın alan ilk alıcı taşınmazı başka bir iyiniyetli 3. kişiye satarsa artık burada TMK 194/1 değil, TMK 1023 de düzenlenmiş bulunan tapuya güven ilkesi devreye girer ve son alıcının bu tasarrufu hukuken korunur.
A-2) Tapuda taşınmazın aile konutu olduğuna dair bir şerh varsa,
Normalde tapu kaydında aile konutu şerhi varsa satış ancak diğer eşin yazılı izniyle gerçekleştirilebilmektedir. Fakat bir şekilde taşınmaz satılmış ise bu durumda taşınmaz ne kadar el değiştirirse değiştirsin tapuda kayıtlı aile konutu şerhine karşı alıcı tarafından iyiniyet iddiasında bulunulamayacağından (Buranın aile konutu olduğunu bilememek yahut bilebilecek durumda olmamak şeklinde bir iyiniyet) TMK 194'e dayalı olarak diğer eşe ve son malike karşı dava açılabilir.
B-) Eğer satılan taşınmaz aile konutu değil ise;
Bu durumda Aile konutu sözkonusu olmadığından TMK 194'e dayalı olarak dava açılamayacağından (yine mal rejimi sona erdikten sonra yapılmış bir tasarruf sözkonusu olduğundan TMK 229 a göre de dava açılamayacağından) diğer eş, yapılan satış işleminin kendisinden mal kaçırmak amaçlı yapıldığını ve bu nedenle muvazaalı olduğunu iddia ve ispat ederek genel hükümlere dayanan bir tapu iptal ve tescil davası açabilir. Bu durumda alacaklı eş, 6098 sayılı Yeni BK madde 19 hükmü gereğince, yapılan satışı iptal ettirdikten sonra malın borçlu eş adına tekrar tescilini sağlayarak, alacağını bu maldan tahsil edebilir.

İyi çalışmalar..
Old 22-09-2014, 12:20   #34
Yeni Hukukçu

Merhaba,
Benim de benzeri bir konuda yardıma ihtiyacım var..Müvekkilimiz eşinin telkini ve yönlendirmesi ile protokol yaparak anlaşmalı boşanma yapıyor.Ancak anlaşmalı boşanma kararı verildikten sonra eşinin kendisinin haberi olmadığı birçok malı olduğunu öğreniyor.Avukatını azledip tarafımıza vekalet veriyor ve kandırıldığı savıyla boşanma kararını maddi sonuçları yönünden temyiz ediyoruz.Şu anda temyiz aşamasında ancak davalı eş mal kaçırma çabasında..Davayı gören mahkemeden ihtiyati tedbir kararı istedik ancak kabul etmedi.Ne yapabiliriz ?
Şimdiden değerli yorumlarınız için çok teşekkürler.
Old 23-09-2014, 12:21   #35
avrecepefe

Alıntı:
Yazan Yeni Hukukçu
Merhaba,
Benim de benzeri bir konuda yardıma ihtiyacım var..Müvekkilimiz eşinin telkini ve yönlendirmesi ile protokol yaparak anlaşmalı boşanma yapıyor.Ancak anlaşmalı boşanma kararı verildikten sonra eşinin kendisinin haberi olmadığı birçok malı olduğunu öğreniyor.Avukatını azledip tarafımıza vekalet veriyor ve kandırıldığı savıyla boşanma kararını maddi sonuçları yönünden temyiz ediyoruz.Şu anda temyiz aşamasında ancak davalı eş mal kaçırma çabasında..Davayı gören mahkemeden ihtiyati tedbir kararı istedik ancak kabul etmedi.Ne yapabiliriz ?
Şimdiden değerli yorumlarınız için çok teşekkürler.
Sevgili Meslektaşım,
Bu durumda edinilmiş malların tasfiyesi ve katılma ve varsa değer artış payı alacaklarınıza yönelik bir dava açın, bu davada tedbir isteyin. Ama bu davanın görüldüğü mahkeme boşanma davanızın kesinleşmesini bekletici mesele yapacaktır. Hiç olmazsa bu süre içerisinde ihtiyati tedbir kararı alabilirsiniz. Saygılarımla...
Old 23-09-2014, 13:11   #36
Yeni Hukukçu

Alıntı:
Yazan avrecepefe
Sevgili Meslektaşım,
Bu durumda edinilmiş malların tasfiyesi ve katılma ve varsa değer artış payı alacaklarınıza yönelik bir dava açın, bu davada tedbir isteyin. Ama bu davanın görüldüğü mahkeme boşanma davanızın kesinleşmesini bekletici mesele yapacaktır. Hiç olmazsa bu süre içerisinde ihtiyati tedbir kararı alabilirsiniz. Saygılarımla...

İlginiz için çok teşekkür ederim,
Bugün hakim beye sordum (ihtiyati tedbiri vermeyen) "mal paylaşımı" davası açıp oradan tedbir isteyebilirsin dedi.Bu konularda yeniyim o yüzden soruyorum lütfen maruz görünüz..Mal paylaşımı davasının yazdığınız tasfiye payı alacağı davasından farkı tedbir adına avantajlı dezavantajlı yönleri nedir?
Saygılarımla.
Old 25-07-2015, 02:14   #37
Av.İbrahim Halil Beydağ

Değerli meslektaşlarım benim de bu hususta bir sorum olacaktı. Değerli cevaplarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.
Benim müvekkilim bir kadın, eşinin emekli maaşını alıyor bu yüzden boşanma davası açmak istemiyor.
Fakat koca birlikte edindikleri bir arabayı ve değerli bir taşınmazı muvazalı olarak satmış.
Boşanma davası açmadan müvekkilimin ortak olduğu malların veya değerinin geri alınması için yapacak herhangi birşey var mı?
Old 05-03-2020, 15:22   #38
avtubapinar

Varsayılan edinilmiş malın muvazaalı olarak devri

Merhaba
müvekkil lehine mal rejiminden kaynaklı dava açtık.davalının evlilik devam ederken aile konutu şerhi bulunmayan ancak ailece ikamet ettikleri evi kardeşine devrettiğini öğrendik.ancak zorunlu sebeplerle müvekkil mal rejimi davasından feragat etti.bu davanın konusu muvazaalı olarak devredilen ev değildi.bu durumda muvazaalı devir edilen gayrimenkul için tasarrufun iptali yoluna gidilebilir mi?? saygılar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi