Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

şiddetli geçimsizlik nedeni ile açılan boşanma davasının anlaşmalı boşanma olması?

Yanıt
Old 23-02-2008, 22:04   #1
caner87

Varsayılan şiddetli geçimsizlik nedeni ile açılan boşanma davasının anlaşmalı boşanma olması?

uyap nedeni ile boşanma davamızı öne almamız sanırım biraz zor değil mi? İzmir deki meslektaşlarım bu konuyu nasıl çözüyor. bizim boşanma davamızı şiddetli geçimsizlik nedeni ile açtık.. ilk duruşmadan sonra karşı taraf anlaşmak istediğini beyan etti. Şimdi ben bir protokol hazırlayıp, mahkemeye duruşmadan önce sunmak ve de hakimle de konuşmak istiyorum. tanıkla ilgili sıkıntıyı şurada yaşayacağım sanırım, müvekkilimin belirttiği tanık isimlerini mahkemeye sundum ancak , tanık ücretlerini yatırmadığı için kesin süre içinde masraf yatıramadık, şimdi bu tanıkları duruşmada protokol ile hazır bulundursam acaba o duruşmada kesin karar verilir mi tabi ki tarafları da hazır bulundurmak zorundayız.. Ayrıca böyle bir durumda karşı vekalet ücreti nasıl olur...
Old 23-02-2008, 23:35   #2
meltem2007

Değerli meslektaşım, evlilik bir yıldan uzun sürmüşse ve davalı boşanmayı kabul ediyorsa mali ve kişisel tüm koşullarda taraflar anlaşıyorsa davanızı anlaşmalı bitirmenize bir engel bulunmamaktadır.Bu durumda tanık dinletmenize de gerek olmadığını düşünüyorum.Ancak duruşma gününü erkene almak ve duruşmayı anlaşmalı sonuçlandırma hususunu hakimle görüşün.Çünkü hakimlerin bu konudaki uygulamaları farklı olabiliyor.
Old 24-02-2008, 00:06   #3
caner87

tanık dinlenmesi gerektiği konusunda değişik görüşler var kaldı ki, yasa metninde MK md 184 de boşanmaya ilşkin yargılama usülleri başlıklı maddede 3. fıkraya göre,tarafların her türlü ikrarı hakimi bağlamaz denilmektedir.O halde hakimin insiyatifinde olduğunu düşünüyorum. gerçi bu satırları yazarken son olarak da MK 166. md ye tekrar bakayım dedim ve son cümlesi gözüme çarptı orada da "tarafların ikrarının hakimi bağlamayacağı hükmü uygulanmaz " diyor. bu madde başlaığı genel boşanma sebei olan evlilik birliğinin sarsılması şeklinde. Ben de davamı "şiddetli geçimsizlik sebei ile" açtım. sanırım her ikisi de aynı anlama geliyor ve 166. maddenin üçüncü fıkrasında bizlerin "anlaşmalı boşanma" olarak tabir ettiği şekli uygulamak istersem sanırım tanık şartı gerekmeksizin bir protokol ile her iki tarafı da hazır bulundurarak boşanmayı gerçekleştirmem mümkün gibi görünüyor? Biraz karışık yazmış olabilirim ama düşündüklerimi değiştirmeden aynen yazdım..
Old 24-02-2008, 21:53   #4
Defi-Def

Daha geçenlerde benzer bir davam boşanma kararı ile sonuçlandı. Biz davayı şiddetli geçimsizlik nedeni ile açmıştık. Sonrasında karsı taraf da benimle yaptığı görüşmede boşanmayı kabul edeceğini söyledi. Duruşmada da delillerimizi ve henüz tanıklarımızı sunmadan karşı tarafın boşanmayı kabulü ve maddi manevi talepleri olmaması nedeni ile dava sonuçlandı.Vekalet ücreti konusunda ise hakim talebimiz olup olmadığını sorarak ona göre hareket etti.Benim en son istanbul Bakırköy de yaşadığım pratik bu şekildeydi.
Old 25-02-2008, 13:37   #5
amon

sayın meslektaşım geçenlerde buna benzer bir davayla karşılaştım duruşma beklediğim sırada.Tarafların arasında protokol bile düzenlenmemişti , sözlü olarak tutanağa geçirilip anlaşıldı ve tanıklar dinlenilmeden dava kabul edilip boşanma gerçekleşti.Ama bana soracak olursanız tanıklar konusunu hakime sormanızı tavsiye ederim.Nihayetinde davanıza bakan hakim farklı bir tutum izleyebilirim.
Old 25-02-2008, 21:36   #6
Yücel Kocabaş

(meltem2007) nin cevabına katılıyorum.
Geçimsizliğe dayalı boşanma davasının anlaşmalı boşanmaya dönüştürülmesi mümkündür.
Anlaşmalı boşanmada TMK 166/3 maddesinin koşulları araştırılır. Bu konuda protokol düzenlenebileceği gibi taraflar taleplerini sözlü olarak ta duruşmada ifade edebilirler. Anlaşmalı boşanmada tanık dinlenmez.Bu davalar da tanık dinlenmesi diye bir usul mevcut değildir.Tarafların her konuda anlaşması ile şiddetli geçimsizlik(aile birliğinin temelinden sarsılması) kanıtlanmış sayılır.
Hakim sadece 166/3 maddeki koşulların oluşup oluşmadığı araştırılır. Tarafların bizzat duruşmada bulunması gerekir.
Anlaşmalı boşanmada duruşma gününün öne alınması hakimin takdiri ile ilgilidir. Her iki tarafta birlikte başvurursa böyle bir kolaylık sağlanabilir. Diye düşünüyorum.
Saygılarımla.
Old 25-02-2008, 22:31   #7
iussy

Sayın nhn,

Bosanma davasının anlaşmalı olması halinde, eğer her iki tarafta da asiller duruşmada bulunur ve hakim de bir araya gelemeyeceklerine kanaat getirirse, bu durumda davanızın boşanma ile sonuçlanacağını düşünüyorum. Asillerin orada olması halinde, hakim, tanık dinlemek dahi istemeyebilir.

Ancak duruşma gününün tarihi hususunda, davayı görecek mahkemenin hakimi ile görüşmenizde fayda vardır. Anlaşmalı olduğu için değişiklik yapılabilir belki.

Saygılarımla.
Old 25-02-2008, 23:07   #8
av.s_ulusinan

Diğer meslektaşlarımın görüşüne genel olarak katılıyorum. Taraflar birlikte başvurur veya diğeri açılan davayı kabul ederse (bir yılı aşkın evliliklerde) ve ayrıca boşanmanın mali ve kişisel sonuçlarına ilişkin anlaşmaya varılmışsa hakim boşanmaya karar verir. Tarafların ikrarının hakimi bağlamayacağına ilişkin kural burada uygulanmaz. Bazı adliyelerde hakimlerin ayrıca en az bir tanık dinlemek istediğini görüyoruz. Ancak 166/3 maddesindeki koşullar oluşmuşsa hakim boşanmaya karar vermelidir. Ancak 166/3 maddesini dikkatle incelerseniz hakimin bu durumda boşanmaya karar vermesi için mahkeme huzurundaki irade beyanının serbestçe (baskı altında olmadan) açıklandığına kanaat getirmelidir. Yoksaki şiddetli geçimsizliğin varlığını araştıramaz. Zira zaten 166/3'ün ilk cümlesine bakarsanız bu koşullar gerçekleşmişse yasa hükmü gereği evlilik birliği temelinden sarsılmış sayılır. Bu konuda ayrıca tanık dinlenmez. Saygılarımla,
Old 23-03-2008, 00:55   #9
caner87

selamlar, bir sorum daha olacak,
Protokol hazırlanırken avukat, vekalet ücreti ile ilgili madde de hazırlar mı ya da karşı vekalet ücretinin kime ait olacağını belirtebilir mi, daha evvel karşı tarafa yükletilen dava harç ve masrafları ile karşı vekalet ücretinin, hazırlanacak bu protokol ile paylaştırılması ya da başka yöntem belirlenmesi mümkün müdür? talepleri değiştirmek gibi mi olur?
Old 23-03-2008, 23:01   #10
AV.TÜLAY ÇELİK

Sayın meslektaşım
anlaşmalı boşanma MK. gereği evlilik süresi 1 yılı geçm
ş olan evlilikerde uygulanmaktadır. açtığınız boşanma davasında taraflar anlaşmalı boşanma yönünde adım attıklarına göre tarafların iradelerine uygun olarak hazırlayacağınız prokolü mahkemeye sunmakla duruşmayı öne aldırmak yönündeki talebiniz reddedildiği takdirde duruşmanın normal zamanında boşanma gerçekleşir.
bu arada tanık dinlenmesine zaten gerek yok.
vekalet ücreti siteyip istememekte size kalmış bir şey
selamlar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi