Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Yargıtay'daki dosya ne zaman gelir?

Yanıt
Old 21-11-2011, 10:57   #1
avmurat

Varsayılan Yargıtay'daki dosya ne zaman gelir?

Yargıtay 9.Hukuk Dairesi
Geliş tarihi:Eylül 2009
Durumu :Arşivde
Dosya henüz sonuçlanmamıştır.
Ben bugün yarın gelir diye beklerken bir de "arşivde" kaydını görünce tam bir hayal kırıklığı yaşadım. Bu dosya daha arşivden çıkamamış.Sonrası için tecrübelerinizi / tahminlerinizi bekliyorum, saygılarımla.
Old 21-11-2011, 11:10   #2
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan avmurat
Yargıtay 9.Hukuk Dairesi
Geliş tarihi:Eylül 2009
Ben bugün yarın gelir diye beklerken bir de "arşivde" kaydını görünce tam bir hayal kırıklığı yaşadım. Bu dosya daha arşivden çıkamamış.Sonrası için tecrübelerinizi / tahminlerinizi bekliyorum, saygılarımla.

Üstadım son duyumlarıma göre Yargıtay daireleri, ellerindeki dosya yükünü hafifletmek için, kısa süreli meslek içi eğitim verdikten sonra raportör hakim olarak görevlendirmek amacıyla, Türkiye'deki farklı illerden hakimleri davet etmiş bulunmakta. Şu sıralar hızlandırılmış meslek içi eğitimden geçen hakimler 2 ay sonra raportör olarak görev alacak ve 6 ay içinde dosyaların büyük kısmının eritileceği söylenmektedir. Bilginize ..
Old 21-11-2011, 11:13   #3
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av. İbrahim YİĞİT
Üstadım son duyumlarıma göre Yargıtay daireleri, ellerindeki dosya yükünü hafifletmek için, kısa süreli meslek içi eğitim verdikten sonra raportör hakim olarak görevlendirmek amacıyla, Türkiye'deki farklı illerden hakimleri davet etmiş bulunmakta. Şu sıralar hızlandırılmış meslek içi eğitimden geçen hakimler 2 ay sonra raportör olarak görev alacak ve 6 ay içinde dosyaların büyük kısmının eritileceği söylenmektedir. Bilginize ..

Ölme eşeğim ölme; yaz gelecek, yoncalar bitecek...
Old 21-11-2011, 11:14   #4
Cumhur Okyay

Yonca kuruyacak; ocak yanacak; ağa kahve içecek.
Old 21-11-2011, 11:18   #5
avmurat

Alıntı:
Yazan 06Cumhur
Yonca kuruyacak; ocak yanacak; ağa kahve içecek.
Bizim durum falda mı çıkacak
Old 21-11-2011, 11:20   #6
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan avmurat
Bizim durum falda mı çıkacak
Yine de bir öncelik dilekçesi vermenizde ya da göndermenizde fayda mülahaza ediyorum.
Old 21-11-2011, 17:16   #7
Avukat Hakan Eren

Ayva çiçek açmış yaz mı gelecek.
Bizim dosya Yargıtay'dan ne zaman dönecek?

Benim kendi listem var... Yargıtay'daki dosyalarımın listesi. Ne zaman canım sıkılsa (iki aydan önce değil ama) listemdeki dosyaları tararım. Canım biraz daha sıkılır.

Sahnede bir komedi oynanıyor, biz de rolümüzü oynuyoruz. Oyunun adı adalet!
Old 21-11-2011, 17:21   #8
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av. Hakan EREN

Benim kendi listem var... Yargıtay'daki dosyalarımın listesi. Ne zaman canım sıkılsa (iki aydan önce değil ama) listemdeki dosyaları tararım. Canım biraz daha sıkılır.

Yanlış yazmışsınız, "atalet" olacak.
Old 21-11-2011, 17:57   #9
tiryakim

Müvekkiliniz mağdur olduğunu dosyanın bir önce incelenmesi için yargıtaya dilekçe yazarsanız belki dosyayı incelemeye alırlar...
Old 21-11-2011, 18:11   #10
AV.ARZU KILIÇ

benim de aynı mahiyette çok dosyam var arşivde olduğunu öğrendiğimde çıldırdığım... bazı Yüksek Mahkeme başkanları önalım dilekçesi bile almıyorlarmış birine vermek istedik ölüm kalım yoksa ön alım dilekçesi almıyorum dedi iyi mi?... dosyaların bu kadar sürüncemede kalması bir yana son zamanlarda gördüğüm Yargıtay kararları da bi enteresan sayfalarca somut olay ile ilişiklendirmeksizin açıklamalar yapılıyor... örneğin konu ibra mı ibra şudur budur, hatta yeni yasada koşulları şunlardır bunlardır diye.. sonra somut olaya bir kaç cümle ile yer verilerek sonuç bildiriliyor... Bozma... yılarca kararı bekle bir de üstüne ilgisiz gerekçelerle karar bozulsun... yıllarca bekleyen dosyalarımdan biri kısa kararla gerekçeli karar arasında çelişki vardır başka birşeye bakmak diyerek bozuldu .. Yargıtay'ın bunu söylemesi için kaç sene bekledik....sonra dosya bir daha geri geldi duruşma günleri aldı, bir daha Yargıtay'a gitti arşiv de bekliyor falan.. bu arada dosyalarının sonuçlarını göremeyenler ömrü tükenenler oluyor gerçekten....

ben artık yıllar yıllar beklemeye razıyım da bari temyiz sonucu iyi olsun diyorum....
Old 21-11-2011, 18:13   #11
eser_29

Alıntı:
Yazan Av. İbrahim YİĞİT

Bu duyum değil, gerçek Sn.Yiğit. Yargıtay özellikle taşra'dan hakimleri görevlendirme ile Ankara'ya çağırıp raportörlük yaptırmaktadır. Ve söz konusu hakimler için bu işin angarya'ya döndüğü de benim duyumum. Artık angarya düşüncesi ile o dosyalardan ne kadar sağlıklı/adaletli hüküm çıkar bilemem... (yok aslında bilirimde, bilemem yine de.)
Old 21-11-2011, 18:29   #12
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan avmurat
Yargıtay 9.Hukuk DairesiGeliş tarihi:Eylül 2009

Ben yine şanslıymışım.

Aynı dairede 1,5 yıldır bekleyen dosyalarım var. Paralar icra dosyasında yatıyor. Müvekkiller arayıp duruyor.

Siz 2 yılı devirmişsiniz.
Old 21-11-2011, 20:50   #13
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av. Hakan EREN

Bu oyunu oynaya oynaya "oynatmaya" az kaldı!
Old 21-11-2011, 21:03   #14
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Ben yine şanslıymışım.

Aynı dairede 1,5 yıldır bekleyen dosyalarım var. Paralar icra dosyasında yatıyor. Müvekkiller arayıp duruyor.

Sayın Ergin,

Yargıtay'da özellikle 2 ve 9. HD.'ne "iptal daire" diyorlarmış. Bizzat ben de duydum: "Ha, onlar mı, yazııık, onlar iş durumundan iptal durumda." kabilinden konuşuluyor.

Bu şartlar altında, dosyalara sağlıklı nüfuz edilerek temyiz tetkikatı yapılabileceğine inanmıyorum.

Aile Mahkemesinde bir dava açmıştım zamanında. Hakim açtığım davayı reddetti. Şaşkındım. Birkaç gün sonra konuşmak için odasına gittim. Daha ben birşey demeden, sizi hatırlıyorum buyurun dedi. Oturttu, çay söyledi. Avukat bey, nasıl yaptım bilmiyorum, açıkça yasaya aykırı bir karar verdim, gözüme uyku girmiyor; üzgünüm, özür dilerim, temyiz edin hatam düzeltilecektir dedi.

Üzgün olsam da ne yalan söyleyim, teselli edebilmişti hakim beni... Geçen, dosyayı kontrol ettim, sonuç: Yasaya, okunan kağıtlara, delillere ve gerektirici sebeplere vs. vs. vs. hükmün ONANMASINA.

Olan, hukuka ve ona olan toplumsal inanca oluyor...

Daha da moralimi bozan bir hususu söyleyim: Hakim davayı kabul etse ve o şekilde temyize gitse idi, Yargıtay'ın yine onama kararı vereceğini düşünmem...

Saygılarımla.
Old 21-11-2011, 21:14   #15
eşitlik mi

Nasıl yaptım bilmiyorum ne demektir yahu?Bana kimse bunun açıklamasını yapamaz.Nasıl yaptım?La havle..
Geçmiş olsun mu denir ne denir artık ömer bey, bilemedim doğrusu..
Old 21-11-2011, 21:20   #16
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan eşitlik mi
Nasıl yaptım bilmiyorum ne demektir yahu?Bana kimse bunun açıklamasını yapamaz.Nasıl yaptım?La havle..
Geçmiş olsun mu denir ne denir artık ömer bey, bilemedim doğrusu..

Hepimize geçmiş olsun, sayın meslektaşım, hepimize...
Old 22-11-2011, 09:53   #17
avmurat

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Ben yine şanslıymışım.

Yarım yıl sizden öndeyim ama
Old 22-11-2011, 18:08   #18
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Ben yine şanslıymışım.

Bende "obsesyon" oldu. Dün görsem de bu gün yine açıp bakıyorum "arşivde" kelimesini görmek için.
Old 23-11-2011, 15:12   #19
üye7160

İlahi arkadaşlar,
güleriz ağlanacak halimize diyorum surekli bu sistem içinde.bugün sayenizde epeyce güldüm.yorumlarınız harikaydı gerçekten..Özellikle sayın Av.Murat'ın kahve falı yorumuna çok güldüm..
Old 23-11-2011, 18:18   #20
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan 06Cumhur
Bende "obsesyon" oldu. Dün görsem de bu gün yine açıp bakıyorum "arşivde" kelimesini görmek için.

Ben işin kolayını buldum. Müvekkillere nasıl arama yapılacağını öğretiyorum. Onlar "her gün" bakıyorlar.
Old 23-11-2011, 18:30   #21
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Ben işin kolayını buldum. Müvekkillere nasıl arama yapılacağını öğretiyorum. Onlar "her gün" bakıyorlar.

25 yıllık tecrübe bu işte; müvekkilleri bile çalıştırabiliyorsun...
Old 23-11-2011, 18:32   #22
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Çok hoş...
Old 23-11-2011, 18:34   #23
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay

25 yıllık tecrübe bu işte; müvekkilleri bile çalıştırabiliyorsun...

Üstelik "Ulan, avukat parayı benden habersiz yemesin" diye düşünenler, günde 2 defa bakıyorlar.
Old 24-11-2011, 09:27   #24
avmurat

Sorum meslektaş sorularından çıkıp hukuk sohbetleri bölümüne alınmış ya tümden umudumu yitirdim.
Old 24-11-2011, 13:09   #25
Av.Selen

Sn.Av.Murat; benim de sizin dosya ile yakın günlerde 9.H.D.ne giden alacak davam var. Esası 2009/32bin küsur.Geçen hafta 9.HD kalemine uğradım. Sağlık nedenli bir mazareteniz varsa dilekçe verin yoksa bu sene beklemeyin dediler. Hoş senenin bitmesine 1,5 ay kaldı ama, 2009 esas, 2012 kararlı bir daire kararı gerçekten üzüntü verici. Bir de korkum; bu arada aynı nevi işlerde diğer bri dairenin daha görevlendirilmesi. Düşünsenize 3 seneye yakın bekle, ardından görevsizlik kararı çıksın. Hadi enaz 2-3 sene daha
Old 24-11-2011, 13:17   #26
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Üstelik "Ulan, avukat parayı benden habersiz yemesin" diye düşünenler, günde 2 defa bakıyorlar.
2012 de PTT hizmetlerine zam gelirse, duruşma çağırı masrafının da ikmalen verilmesi veya gönderilmesi gerekir. 2011 yılı başında öyle yaptım. Nice mutlu yıllara... Ömrünüze bereket...
Old 24-11-2011, 14:14   #27
avmurat

Alıntı:
Yazan Av.Selen
Sn.Av.Murat; benim de sizin dosya ile yakın günlerde 9.H.D.ne giden alacak davam var. Esası 2009/32bin küsur.Geçen hafta 9.HD kalemine uğradım. Sağlık nedenli bir mazareteniz varsa dilekçe verin yoksa bu sene beklemeyin dediler. Hoş senenin bitmesine 1,5 ay kaldı ama, 2009 esas, 2012 kararlı bir daire kararı gerçekten üzüntü verici. Bir de korkum; bu arada aynı nevi işlerde diğer bri dairenin daha görevlendirilmesi. Düşünsenize 3 seneye yakın bekle, ardından görevsizlik kararı çıksın. Hadi enaz 2-3 sene daha
İşin tuhafı ben bir sene önce aradığımda Haziran 2011 de sonuçlanır demişlerdi de şaşırmıştım.Kasım 2011 oldu hala sonuç yok.Size de bu yıl beklemeyin demişler.Gel çık işin içinden
Old 23-02-2012, 19:21   #28
avmurat

Dosyam sonuçlanmış ve postaya verilmiş. Geliş tarihi:Eylül 2009, çıkış tarihi:Şubat 2012.Tüm sözlerimi geri alıyorum. Yaşasın(geciken)adalet.
Old 23-02-2012, 20:20   #29
tiryakim

Alıntı:
Yazan avmurat
Dosyam sonuçlanmış ve postaya verilmiş. Geliş tarihi:Eylül 2009, çıkış tarihi:Şubat 2012.Tüm sözlerimi geri alıyorum. Yaşasın(geciken)adalet.

Onama mı ?
Bozma mı ?
Old 23-02-2012, 20:32   #30
avmurat

Alıntı:
Yazan tiryakim
Onama mı ?
Bozma mı ?
NEYSE Kİ ONAMA
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi