Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Kanuna Göre Nikahta Takılan Takılar Kime Aittir

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-01-2011, 15:51   #1
Amina

Mesaj Kanuna Göre Nikahta Takılan Takılar Kime Aittir

Merhabalar,
2009 yılında evlendim,nikahta takılan takılar ortak bir kasada bankaya konuldu.2 ay kadar süren bir evliliğin ardından kişisel haklarıma saldırı(darp,şiddetli geçimsizlik ve evlilik bibiriminin temelinden sarsılmış olması sebebi ile boşanma ve talıkılar ile ilgili dava açtım,ancak darp olayını adli tıp raporu ile ispatlayamadım,1 yıla yakın süren davamız her iki tarafın da % 50 suçlu bulunması ile sonuçlandı,takılar ile ilgili olarak başka bir dava açılacağı belirtildi,karşı taraf da düğünde harcanan masraflar ile ilgili 1500 tl'lik maddi kaybı sebebi ve takılar için dava açtı.Mahkeme takılar ile maddi davayı tek bir dava da birleştirdi.

2010 yılında sonra takılar ile ilgili mahkemeye başvurdum,mahkemem hala tek bir dava üzerinden devam ediyor,takıların %80 i bana takıldı elimde bulunan nikah cd'sini mahkemeye ibraz ettim ancak merak ediyorum Resmi kanuna göre takılar gerçekten kadına mı veriliyor? yoksa mahkeme her iki tarafa da takıları eşit mi dağıtıyor sonuç olarak eğer yarı yarıya bölüştürülecek ise bana takılan takıların bir kısmı ile karşı taraf haksız kazanç sağlamış olmayacak mı? ayrıca karşı tarafın maddi anlamda talep etmiş olduğu 1500 tl'lik bedelin hükmü ne olur? karşı tarafın avukatı ziyent eşyaları erkeğindir altınları yarı yarıya paylaşırsanız davadan vazgeçeriz diyor.ziynet altınların erkekte kalacağı ne kadar doğrudur?
Old 16-01-2011, 09:30   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Düğünde kadına takılan takılar,kadının kişisel malıdır.Boşanma olsun veya olmasın bu takılar için her zaman dava açabilir.

Davanızı bir avukat aracılığı ile yürütmenizi öneriyoruz.
Old 16-01-2011, 13:14   #3
Amina

Habibe Hanım merhaba,
Öncelikli olarak ilginiz ve yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum.
Takılar ve karşı tarafın düğünde yapmış olduğu maddi harcamaya karşılık talep etmiş olduğu 1500'tl.lik davam bir avukat aracılığı ile devam ediyor.

Karşı tarafın maddi kayıp sebebi ile talep etmiş olduğu 1500'tl.lik bedelin hükmü sizce ne olabilir?

Düğünden sonra açılan ortak banka kasasına tedbir koyulmadan önce taraflardan birisi gidip altınları almış olabilir mi? Şu anda Banka yetkilileri tedbir konulduğu için hiç bir bilgi vermiyor dolayısı ile kasada takıların olup olmadığı hakkında bir bilgiye ulaşılamıyor,ancak elimde nikah cd'si var mahkemeye cd'yi delil olarak verdim,mahkemeyi kazandığımda ve banka kasası açıldığında eğer takılar yok ise karşı taraf kasadaki altın bedeli kadar para ödemekle yükümlü olacak mı?
kasaya girildiği zaman banka yetkilileri kasada ne olduğu hakkında bir bilgiye sahip olmuyor,karşı taraf düğünden önceki yatırımlarım var diyor ancak kasa düğünden sonraki bir tarihte ortak alındı.
Old 16-01-2011, 15:57   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Kişisel eşyaların aynen iadesi olmadığı takdirde bedelinin ödenmesine karar verilecektir.

2-Karşı tarafın düğün sebebi ile yapmış olduğu harcama konusunda verilecek karar dosya kapsamına göre belirlenecektir.Uzaktan bir şey söylemek mümkün değil.Kaldı ki bu dosyanızı avukat aracılığı ile sürdürdüğünüzü belirtmişsiniz.Kapsama göre olasılıklar konusunda daha geniş bilgiyi avukatınızla görüşmeniz uygun olacaktır.
Old 16-01-2011, 16:50   #5
üye34660

Ben de sayın Kayar'a katılıyorum; ancak takılar konusunda ise Yargıtay'ın yerleşik kararlarına göre, eğer karşı taraf takıları evden ayrılırken aldığınızı iddia ederse ve siz evden, zorla, cebir ve şiddetle atılmamışsanız, kendi rızanızla normal bir şekilde evden ayrılmışsanız takılarınızı da yanınıza aldığınız karine olarak kabul ediliyor. Bu durumda dava aleyhinize dönebilir. Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi