Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

Hayata yeniden gelseniz..

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-03-2007, 16:40   #61
Av.Turhan Demiroğlu

Alıntı:
Yazan haklaw
1500'lü yıllarda bir anadolu köyünde...bir köylü olmak

Ben de o tarihlerde bir Celâli...
Old 30-03-2007, 12:40   #62
cemaydın

En çok sevdiğim şey olmak isterdim yani double whooper ve beni sevecek ve hayatım boyunca bana eşlik edecek dişi bir double whooper. Mutlu mesut yaşardık.
Old 30-03-2007, 13:06   #63
Hekimbaşı

Sn.Katılımcılar,

Sn.Konyalı' nın belirttiği 'İnsan hayal ettiği ... müddetçe yaşar.' tümcesi bir kaç noktayı vurguluyor. Bunları gözden kaçırmayalım.

1. Hayal edemiyorsanız, insan olarak nitelendirilemezsiniz, veya insan olarak yaşadığınızdan söz edilemez.
2. Hayalleriniz olduğu sürece yaşama bağlısınızdır, beklentileriniz vardır.

(1) biraz fazla iddialı bir tümcedir. Her insanın hayal edebilmesi, etmesi zorunlu değildir. Ama yazar, zeki, yetenekli her bireyin bunu yapabilmesinin beklendiğini belirtmek istemiş. Sn.yağmurdamlası' nın başlığı, bu açıdan şu anlamı taşıyor bence: Kendi zeka ve yeteneklerinizin ortaya çıkardığı hayal dünyası zenginliğini benimle, bizimle paylaşın.

(2) ise daha açık. Önünüzde gerçekleştirmek istediğiniz birşeyler varsa; böyle bir durumda hissedecekleriniz, peşinden olup bitecekler konusunda da beklentileriniz vardır. Bunları benimle, bizimle paylaşın.

Bunlardan öte; bir başka konu daha vardır, ki bana göre zararlı bir hayaldir, ama insanoğlunun hayal gücüne dem vurulamaz, ister istemez konu olacaktır. O da; 'O gün, o durumda; böyle değil, başka türlü davransam, karar versem ne olurdu?' sorusunda düğümlenir. Buna biz pişmanlık diyoruz, ve benim ilgi alanıma girmediği gibi; Sn.yağmurdamlası' nın da bunu sorguladığını düşünmüyorum.

Saygılarımla,
Old 30-03-2007, 14:16   #64
yağmurdamlası

Varsayılan Teşekkür ederim..

Sayın Dr.Cem Hekimbaşı,
Öncelikle ortaya koymak istediğimi düşünceyi çok iyi anlatmışsınız tekrar hayal kurmadan yaşayamaz insanlar ben bir hayalperest kızım ama bir süre önce hayallaere boş verip bir türlü hayata sarılamadım şimdi yeniden hakim olma hayallerime kavuştum ve çok mutluyum inanmakla hayaller birleşince insan kendini çok kuvvetli hissediyor...
Saygılarımla...
Her şey güzel olacak buna inanalım...
Old 31-03-2007, 12:13   #65
yağmurdamlası

Varsayılan :)

Hayalsiz yaşamayan bizler hayallerde başroldeyiz ve orada gerçekleştiremediklerimizi gerçekleştiren bizleriz.Hayata yeniden gelmekten ziyade bundan ne anladığımızı ortaya koymak çok öenmli aslında her gün gerçekten yeni bir uyanış değil mi?Uyuyoruz ama gözlerimizi gerçekten tekrar açabilecek miyiz bunu kim bilebilir ki bilemiyoruz da.Bugün yeni bir başlangıç dediğimiz oluyor mu bugün şunu gerçekleştirmeliyim gibi bir şey demiyoruz.Dediğimiz olsa da bu çok az.Hayat başlangıçlarını heran bize göstermeye açık ama biz bunu görecek kadar bakmayı biliyor muyuz?
Old 12-04-2007, 11:14   #66
yağmurdamlası

Bir dahaki uyanışımda başka bir mekanda olmak isterdim yeni bir hava solumak ve de şimdiki halimle karşılaştırmak eksileriyle artılarıyla karşılaştırabilmeyi isterdim durumumu.Düşünmekten korkar gibi bir halimiz var.Yaşamadan tak etmiyor bazı şeyler bize en iyisi yaşayarak öğrenmek onu unutmak kolay olmuyor ama ne kadar da biz unutamıyoruz desek de unutmaya elverişli bir yapımız var.Nice depremleri nice felaketleri gördük ama bakın hala yakınan ya da titreyen var mı hayır....
Old 12-04-2007, 11:26   #67
MUHAMMED YILDIRIM

Daha iyi olacağını garanti edemeyeceğinize göre şu hal idare eder sanırım...
Old 12-04-2007, 22:14   #68
oguzhand0

Aynı kişiden başka biri olmayı yeğlemezdim.

Sanırım olmak istediğim ve olabileceğim tek kişiyim..
Old 14-04-2007, 14:59   #69
üye15905

Hayata yeniden gelseydim bir insanla karşılaşmayı bir süreliğine öne almak isterdim. Sadece bunu isterdim.

Sevgili Neslihan Hanım yukarda yazmış.

Hayata yeniden gelinince acaba o insanın şimdiki değeri aynı olacak mı? Bu kesin mi?
Old 17-04-2007, 19:39   #70
doktor2002

yine doktor olmak isterdim ama şu anki hayatımdan çook memnunum ekstra bişey isteyecek yüzüm yok hayattan......bu arada bir de şu anki hayatımda ikinci diploma istiyorum hukuk diploması.....
Old 17-04-2007, 19:53   #71
yağmurdamlası

Gerçekten kutsal mesleklerden olan doktorluğu tekrar istemeniz gerçekten çok güzel ama çok özverili bir meslek...Gönül çok diploma istiyor ama olmuyor...
Old 17-04-2007, 21:22   #72
doktor2002

öncelikle teşekkür ederim sayın yağmur damlası ama burada kastettiğim çok diploma değil insanın her konuda kendini yetiştirebilmesi bu da maallesef ülkemizde diplomayla ölçülüyor yanlış ama kural bu.. insanlar emek verirse hayatta hiç bir şey elde edilmez değildir..
Old 17-04-2007, 21:37   #73
yağmurdamlası

Evet haklısınız..İnsan kendini her konuda yetiştirmeye çalışmalı.Maalesef bu da diplomayla kıyaslanıyor her şey insanın kendi elinde başarmak isteyen başarıyı arzulayan diplomayı da alıyor başarıyı da yakalıyor.
Old 24-04-2007, 12:23   #74
yağmurdamlası

Eğer hayata yeniden gelseydim yapacaklarımı ertelemezdim ne yapılması gerkeiyorsa zamanında yapardım.Aşksa aşkı zamanında tepmeyip başka aşk beklemezdim,çalışmanın zamanını da ertlemez hayata daha çabuk başlamak için geç kaldığım düşünmezdim silip atılacakları çoktan siler onları karalı halde bırakmazdım defterimde ve değerli olup olmadığını bilmeden peşin hükümlü olmazdım kimseye....
Old 28-04-2007, 00:01   #75
yağmurdamlası

Hayata yeniden gelsem yada her uynadığımda acı çekmemek için daha büyük acıları düşünürüm...Mutluluğun kaybedilişni yeni bir mutlulukta bulabileceğimi kabul ettirmeye çalışırım kendime zor ama başabilriz belki de...Hayat bazen kısa bize bazen çok uzun gibi ama kıymetini biliyor muyuz hayır...Yanıyoruz acılarla açmış bir çiçekken rengimizi siyaha döndürüyoruz ve sevdiğimiz bir kişinin bir damla gözyaşıyla yeniden açabileceğimizi düşündüğümüz çok anlar oluyor ama acaba bir damla gözyaşına değiyor muyz yada değiyorlar mı?İnsan hayatında sevinci ve de hüznü aynı anda yaşayabiliyor ondan gerçekten he r insan kendine göre destan yazar bence hayatında herkes kahraman ve her kahramanın bir mücizesi vardır benim mücizemde çocuk ruhum onu kaybetmedim daha umarım torunlarımla da çocuk olabilrim kampur bir nine olmazsam ...
Old 12-07-2007, 18:58   #76
yağmurdamlası

Hayata yeniden gelebilme olsaydı ama hafızamız sanki hiçbir şey yaşamamış gibi olsaydı hayata yeniden gelmenin anlamı olmazdı heralde.Hafızamızda tecrübelerin izi kalmalı ki biz pişmanlıklara karşı keşke diyebilelim ya da yaşayamadıklarımızı yaşama fırsatı yaratalım kendimize.Hergün uyanıyoruz ve bakıyoruz gökyüzüne bugün başka birgün olacak diyoruz çoğu zaman ama yine de kendimizi değiştiremediğimiz oluyor ve de hatalar tekrarlanıyor çoğu zaman sizce neden?
Old 16-07-2007, 15:21   #77
yağmurdamlası

Hayata yeniden gelsem erkek olmak isterdim....
Old 16-07-2007, 16:31   #78
diclee

sevgili yağmurdamlası sorunuz kafamın içinde aynı anda yüzlerce sorunun yankılanmasına sebep oldu.bazen aynı hataları tekrar tekrar yapıyoruz doğru. bazen öyle durumlar çıkıyorki karşımıza hata olduğunu bilerek yapıyoruz çünkü o an yapmamız gerktiğini ya da yapmanın bizi mutlu edeceğini düşünüyoruz. her akşam yarın aynı şeyi yapmayacağım diye kararlar alıp kendime söz verdikten sonra bile sabah uyandığımda aklıma gelen ilk şeyin o olduğunu bililyorum.aslına bakılırsa zaten onu yapmaktan vazgeçmeyeceğimi bllerek kendime sözler veriyorum. bu durum bir konuya özel ama yinede hata biliyorum ve ben o hatayı yapmaktan vazgeçmiyorum. vazgeçemiyorum... demek istediğim tekrarladığım hatalarım aslında vazgeçemediklerimi kaybetmek istemeyişimden...bana zarar verse zaman zaman mutsuz etse bile herşeye rağmen vazgeçemediklerim için aynı hatayı tekrar yapıyorum.
Old 16-07-2007, 22:33   #79
Jeanne D'arc

Sayın yağmurdamlası,

Merakımı celbetti de:

Her mesajınızın ayrı bir yazı stilinde olması nevi şahsınıza münhasır bir tarz mıdır?

Yoksa kastınız gözlerimize mi?

Miyopum bennnnnn!
Old 17-07-2007, 10:22   #80
yağmurdamlası

Sayın Jeanne,
Yazı tipleri çok güzel hangisini kullanacağımı bilemiyorum onun için de ayrı ayrı yazı tipi kullanmak gibi bir durumum ortaya çıkıyor. Sevgili elif evet maalesef insan olarak hatalardan pek ders almayan bir tipimiz var.Keşkeler çok söyleniyor ve pişmanlıkların üzerine yeni pişmanlıklar ekleniyor bu kötü bir durum ama her yeni gün hayata yeniden gelme demek ve bu yeni günleri değerlendirmek bize kalmış artık.
Old 20-07-2007, 18:36   #81
suskun_juliette

Hayata yeniden gelsem,Annemin annesi olmak isterdim ve böylece hak ettiği gibi bir hayatı yaşamasını sağlardım..
Old 20-07-2007, 20:45   #82
Av.Turan

Alıntı:
Yazan çitlenbik
Hayata yeniden gelsem,Annemin annesi olmak isterdim ve böylece hak ettiği gibi bir hayatı yaşamasını sağlardım..
sanırım bu durumda babası olacak kişi ya kılıbık olmalı yada onu sustura bilmeyi göze almışsınız
Old 20-07-2007, 20:52   #83
suskun_juliette

Alıntı:
Yazan Av.Turan
sanırım bu durumda babası olacak kişi ya kılıbık olmalı yada onu sustura bilmeyi göze almışsınız

Annemin hayatına en büyük darbeyi vuran -istemese de- annesi,buna rağmen annem hiçbir zaman kötü laf etmez,her zaman sever..Cahil bir annesi varmış,ben asla cahil kalmayı seçmezdim..Ya da en azından evladımı cahil bırakmazdım..Ama aslında vicdani bir yargılama yapmak lazım,devrin şartları ,toplumsal görüşler ve bunun gibi faktörler nedeniyle kendi değeriyle yaşayamamış benim annem..Tüm bunlara rağmen kendi gibi kalabilmeyi başarmış ve hiç kin duymamış onu bu hale getirenlere..Böyle bir evlada sahip olmanın gururunu yaşamak için Onun annesi olmak isterdim belki de

Benim mizacım hep serttir,dominantım,azılı bir feministim,sözümü geçirme konusunda pek zorlanacağımı sanmıyorum
Old 20-07-2007, 20:57   #84
Av.Turan

Alıntı:
Yazan çitlenbik

Benim mizacım hep serttir,dominantım,azılı bir feministim,sözümü geçirme konusunda pek zorlanacağımı sanmıyorum
öncelikli olarak kötü huylarını aleni söyleme, bak alan olmaz
annenin annesi ine kadar cahil de olsa iyi bir kadınmış ki anneni yetiştirmiş. annen de seni yetiştirmiş. olaya iyi yanından bakınca durum farklı görünüyor demek.
Old 21-07-2007, 14:50   #85
yağmurdamlası

Çitlenbik,
İnşaallah kendi çocuklarına iyi bir annelik yapar isteğini yerine getirirsin...Annen de cici bir anneanne olur..çocukların çok şanslı olur...Değil mi Turan bey?
Old 23-07-2007, 15:19   #86
suskun_juliette

[quote=yağmurdamlası]Çitlenbik,
İnşaallah kendi çocuklarına iyi bir annelik yapar isteğini yerine getirirsin...=quote]

Yağmur,kendimi büyüteyim önceDaha yarım kaldı bana söylenen ninniler..Bir istekti,haksızlığa uğramış insanların hayatlarındaki eksik taşları yerine koymak isterdim..Bunlardan biri de Annem.Bu yaşam daha farklı olmalıydı derdim hep..Bundan farklı halini de kabullenebilecek miydik bilmiyorum.Orası ayrı bir muamma..Ama isterdim ki:tüm sevdiğim insanlarla tek bir yerde yaşasaydım..Ölüm olmasaydı,ayrılık olmasaydı,üç beş kuruş için kavgalar olmasaydı,gelecek ve geçmiş düşüncesi olmasaydı,yekpare bir zamanda yaşayıp gitseydik..Hep imkansızı istemiş biri olmak güzel değil tavsiye etmem..Hayata yeniden gelsem biraz daha naif,uyumlu olmayı isterdim
Old 23-07-2007, 20:35   #87
yağmurdamlası

Az rüzgar deli esebilmeli ve bazen durulmalı ve dört mevsimi yaşatabilmeli bazen bedende çarpan kalbin sesini duyarken...
Old 26-09-2007, 04:07   #88
üye 10151

Yeniden gelseydim dünyaya hala 99999999 yanlis yapsam bile sadece 1 yanlisimi düzeltmek isterdim....

....Ayrilik....
Old 13-10-2007, 19:31   #89
yağmurdamlası

Varsayılan :))

Her gün bir hayata geliş oluyor gözlerimizi açış ve kalp atışlarımızın sesini duymadan yaşamaya alışma meydana geliyor....Saçların darma dağınık oluyor gözlerinde çapaklar ve dudakların susuzluğa hasretken yüzündeki deri bir neme muhtaçken o an aynadan cemaline bakarken soruyorum sana ne düşünüyorsun o sabah?Geriye sönmek istesem de dönemiyorsun ileriye daha ileriye gitmek istiyorsun umutlarının üzerinde baharat tadındaki acılarla yaşamak bazen sana zor gelse de sen yine de her seferinde kendi hayatını yeniden yaşamak istiyorsun...
Old 14-10-2007, 00:27   #90
Mojito

Hayata yenıden gelsem doktor olmayı ısterdım ama malesef avukat olabıldım))
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi