Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Dünya Çocuklarının Durumu 2004 Raporu Açıklandı

Yanıt
Old 19-12-2003, 00:13   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Dünya Çocuklarının Durumu 2004 Raporu Açıklandı

Türkiye'de 640 bin kız çocuğu okula gitmiyor

'Dünya Çocuklarının Durumu 2004 Raporu' açıklandı.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Türkiye Temsilcisi Edmond McLoughney, 250 bini Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki illerde olmak üzere Türkiye'de 640 bin kız çocuğunun zorunlu eğitim çağında olduğu halde okula gitmediğini bildirdi.

UNICEF'in "Dünya Çocuklarının Durumu 2004 Raporu" düzenlenen toplantıda açıklandı. Raporu açıklayan UNICEF Türkiye Temsilcisi McLoughney, dünyada ve Türkiye'de özellikle kız çocukların eğitimi konusuna değindi ve hedefleri anlattı. Dünyada zorunlu eğitim çağında olduğu halde okula gitmeyen 121 milyon çocuk bulunduğunu kaydeden McLoughney, bunların 65 milyonunu kız çocukların oluşturduğunu belirtti. Okula gitmemenin hem ailelere hem de topluma büyük yükler getirdiğini vurgulayan McLoughney, eğitimden yoksun bırakıldıklarında fiziksel ve cinsel istismara ve sömürünün diğer biçimlerine en çok kızların maruz kaldığını ifade etti. Kızları eğitmenin getirisinin çok fazla olduğunu anlatan McLoughney, bu açıdan kız çocukların eğitimi konusunun "binyılın kalkınma hedefleri" kapsamında değerlendirildiğini belirtti.

"TÜRKİYE'DE OLUMLU YÖNDE DEĞİŞİM VAR"

Türkiye'deki duruma da değinen McLoughney, UNICEF'in kız çocukların eğitimi konusunda 25 ülkede kampanya başlattığı, Türkiye'nin de bu ülkelerden biri olduğunu söyledi. Türkiye'de okula gitmeyen 640 bin kız çocuk bulunduğunu ifade eden McLoughney, okula gitmeyen kız çocukların 250 bininin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde tespit edildiğini kaydetti. Bu çocukların eğitimi için geçen yaz Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliğiyle toplam 10 ilde "Haydi Kızlar Okula" kampanyası başlatıldığını anımsatan McLoughney, kampanyayla olumlu yönde giden bir değişim başladığını belirtti. Kız çocuklarının okula gitme oranında, kampanya kapsamındaki illerden Siirt'te yüzde 19, Van'da 11.5, Muş'ta da yüzde 7'lik artış sağlandığını bildiren McLoughney, kızların eğitimine daha çok yatırım yapılmasının zorunlu olduğunu vurgulayarak, bu konuda bakanlıkları üzerine düşen görevleri yapması gerektiğini söyledi. UNICEF'in, eğitim alanında 2005 yılına kadar cinsiyetler arasındaki eşitsizliğin ortadan kaldırılmasını hedeflediğini dile getiren McLoughney, Türkiye'nin birkaç yıl içinde bu hedefe ulaşmada örnek bir ülke olacağını umduğunu söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Genel Müdürü Hüseyin Çalık da Haydi Kızlar Okula kampanyasıyla okula kayıt oranında genelde yüzde 6'lık bir artış sağlanmasına karşın, bazı illerde başarısız olunduğunu belirtti. Çalık, ilk aşamada 10 ilde uygulanan kampanyanın, bundan sonraki aşamada 20 ilde daha uygulanacağını belirterek, daha dikkatli olunması gerektiğini kaydetti. Kampanyanın başarıyla yürütülmesinde yerel yöneticilerin önemli olduğunu vurgulayan Çalık, "Bence bir valinin başarı oranı kız çocuklarının okula kaydedilme oranıyla ölçülmeli" diye konuştu.

RAPOR

UNICEF'in yayınladığı "Dünya Çocuklarının Durumu 2004 Raporu"na göre, Türkiye'de ilköğretime devam oranı kızlarda yüzde 69, erkeklerde yüzde 73. Ortaöğretime kayıt oranı ise kızlarda yüzde 48, erkeklerde yüzde 67. Türkiye'de, 15 yaşından büyük olup okuma yazma bilenlerin oranı da kadınlarda yüzde 77, erkeklerde yüzde 93.

Raporda, Türkiye için, şöyle denildi: "Ülkedeki yerel öğrenim merkezleri o kadar başarılı olmuştur ki Milli Eğitim Bakanlığı açık ilköğretim okullarını kız çocuklarının eğitimi stratejisinde bir model olarak benimsemiştir. Normal olarak evlerinde kapalı kalan kız çocuklarını eğitime yönelten bu açık okullar, zorunlu eğitimlerini tamamlamamış kız çocuklara yeni bir şans vermeyi ve kendi evlerindeki ağır iş yükünden bir ölçüde de olsa kurtarmayı hedeflemektedir."
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi