Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

iddet müddetinin kaldırılması yurt dışından alınan rapor

Yanıt
Old 10-10-2009, 22:09   #1
burçin solmaz

Varsayılan iddet müddetinin kaldırılması yurt dışından alınan rapor

sayın meslektaşlarım, öncelikle hepinize iyi çalışmalar. Benim sorum aile hukukundan iddet müüdeti ile ilgili. Müvekkilimiz türk vatandaşı fakat belçikada yaşıyor, türkiye ve belçikada boşandı ve şimdi tekrar evlenmek istiyor, ancak 300 günlük iddet müddeti geçmedi, hamile olmadığına ilişkin raporu yurt dışındaki bir hastaneden alması ve tercüme ettirmesi halinde bu belgeye itibar ederek türkiyede aile mahkemesinde iddet müddetinin kaldırılmasına karar verilebilir mi, bu konuda örnek karar varsa gönderebilirseniz sevinirm, şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar...
Old 12-10-2009, 09:26   #2
av.veysel67

sevgili meslektaşım.iddet müdddetinin kaldırılması işlemi kısa süreli bir işlem olduğundan yurtdışındaki hastaneden aldığınız hastane raporunu çeviri yapmak vs işlemlerle uğraymayın bence.siz iddet müddetinin kaldırılması dilekçesi ile mahkemeye başvurduğunuz takdirde hakim o gün hastaneye sevk ettirip hamile olup olmadığı konusunda doktordan rapor ister.bu rapor aynı gün verilir ve bu hakime sunulduğunda yine aynı gün iddet müddeti hakim tarafından kaldırılır.benim iddet müddetini kaldırma konusunda karşılaştığım uygulama budur.1 gün içerisinde bu işlemler bitmektedir.teşekkürler...
Old 12-10-2009, 14:00   #3
sumeyra

Değerli meslekdaşım,
Ben de yurtdışında yaşayan bir müvekkilim için iddet süresinin kaldırılması talebinde bulunmuştum. Bunun için yurtdışından alınmış, tercüme ettirilmiş ve konsoloslukça onaylanmış bir doktor raporu ile başvurmuştum. Doktor raporu başvuru tarihinden 4 gün önce alınmıştı. Hakim başvuru tarihinden sonraki rapor olması gerekir sebebiyle başvurudan 4 gün önce alınmış raporun olmayacağını söyledi. Ben de duruşma günü verilmesini istedim. Duruşma günü verildi. Ve bu arada müvekkilim yeniden rapor alıp tercüme işlemlerini yaptırıp gönderdi. Hakim de bu rapora dayanarak iddet müddetinin kaldırılmasına karar verdi. Siz de böyle bir yola başvurabilirsiniz. Tabi bu konuda temyiz eden olmayınca yargıtay kararı da bulmak zor. Kolaylıklar diliyorum.
Old 12-10-2009, 18:11   #4
burçin solmaz

öncelikle mesajıma yanıt veren değerli meslektaşlarım ikinize de teşekkür ediyorum. aile hakimi, uygulmada bu şekilde yurt dışından alınan bir raporla karar verilip verilemeyeceğini ve örnek bir karar bulmamızı istedi. müvekkilmiiz yurt dışından gelemeyeceği için böyle bir yola başvurmak istiyoruz. peki sumeyra hanım bu konuda aldığınız kararı sakıncası yoksa göndermeniz mümkün mü, yani bir sakıncası yoksa, teşekkürler tekrar, kolay gelsin
Old 13-10-2009, 13:29   #5
sumeyra

Alıntı:
Yazan burçin solmaz
öncelikle mesajıma yanıt veren değerli meslektaşlarım ikinize de teşekkür ediyorum. aile hakimi, uygulmada bu şekilde yurt dışından alınan bir raporla karar verilip verilemeyeceğini ve örnek bir karar bulmamızı istedi. müvekkilmiiz yurt dışından gelemeyeceği için böyle bir yola başvurmak istiyoruz. peki sumeyra hanım bu konuda aldığınız kararı sakıncası yoksa göndermeniz mümkün mü, yani bir sakıncası yoksa, teşekkürler tekrar, kolay gelsin
Sevgili meslekdaşım, email adresinizi bildirseniz kararı taratıp email adresinize gönderebilim.
Old 14-10-2009, 08:36   #7
sumeyra

Alıntı:
Yazan burçin solmaz
burcin_solmaz83@hotmail.com , teşekkür ederim tekrar uğraşınız için kolay gelsin

kararı gönderdim. Bir sorun olursa yeniden gönderebilirim. Kolay gelsin.
Old 15-10-2010, 10:21   #8
burçin solmaz

sonucun ne olduğu hakkında bilgi vermek isterim, sayın meslektaşımın gönderdiği karar yerel mahkeme kararıydı, onun dava açtığı ildeki hakim yabancı hastanelerden alınan hamile olunmadığına ilişkin raporu kabul etmiş. ancak benim bulunduğum ildeki aile hakimi bu konuda yargıtay kararı istedi. ancak yargıtayın konuya ilişkin bir kararı yok. varsa da ben bulamadım. sonuç olarak iddet müddetini kaldırılmasının yabancı hastane raporuyla mümkün olmadığını söyledi. her hakime göre değiiklik gösteriyor bu durum demek ki,net bir şey söylemek mümkün değil,bana kalırsa kaldırılması gerekir,ancak takdir mahkemelerin bilgilerinize...
Old 22-07-2019, 08:56   #10
Avukatstajyeri16

Sayın Sumeyra hanım,
sizin yutr dışı doktor raporuna dayanarak aldığınız mahkeme karar örneğini irfansutlu@hotmail.com ve avmehmetmalkac@gmail.com adreslerine de gönderbilir misiniz?
Şimdiden tesekkür ederiz.
Old 17-05-2023, 17:38   #11
Stj Av. 23

Sayın Sumeyra hanım,
yurtdışı doktor raporuna dayanarak aldığınız iddeti müddet kararını bana da gönderebilir misiniz? Şimdiden teşekkür ederiz. aginselen@gmail.com
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi