Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ACİL-Süre tutumun unutulması- müvekkilin şahsi olarak yaptığı istinaf başvurusundan vekil faydalanabilir mi? ACİL

Yanıt
Old 31-05-2023, 13:02   #1
sadekahveee

Varsayılan ACİL-Süre tutumun unutulması- müvekkilin şahsi olarak yaptığı istinaf başvurusundan vekil faydalanabilir mi? ACİL

Merhabalar bu ayın 17sinde bir ağır ceza duruşmamda karar çıktı. aynı gün akşam saatlerindeki otobüsüm sebebiyle süre tutumu göndermeyi unuttum. Ancak daha sonra baktığımda cezaevindeki müvekkilin son gün süre tutum dilekçesi yolladığını gördüm. Normalde içim rahatlamıştı ancak müvekkilin yolladığı dilekçenin süre tutum değil direkt istinaf dilekçesi olduğunu farkettim. Yaptığım hata psikolojik olarak beni çok kötü etkiledi ve üstüne bundan dolayı yargılanma ihtimalimden dolayı daha beter oldum. meslek büyüklerimden ve benzer durumu yaşayan diğer meslektaşlarımın çok acil yardımını rica ediyorum. Hakimle mi görüşsem eski hale getirme vermek için bir yol mu arasam ne yapsam kafam çok karıştı. Şimdiden teşekkür ediyorum.
Old 31-05-2023, 14:38   #2
drako

Siz de ekstra olarak tekrar gerekçeli karar ile birlikte istinaf için dilekçe verebilirsiniz diye düşünüyorum.

Zira müvekkiliniz istinaf kanun yolu için başvurmuş.Hiç başvurulmamış olsa idi eski hale yolunu deneyebileceğinizi söylerdim.
Old 31-05-2023, 14:43   #3
furugferruhzad

Alıntı:
Yazan sadekahveee
Merhabalar bu ayın 17sinde bir ağır ceza duruşmamda karar çıktı. aynı gün akşam saatlerindeki otobüsüm sebebiyle süre tutumu göndermeyi unuttum. Ancak daha sonra baktığımda cezaevindeki müvekkilin son gün süre tutum dilekçesi yolladığını gördüm. Normalde içim rahatlamıştı ancak müvekkilin yolladığı dilekçenin süre tutum değil direkt istinaf dilekçesi olduğunu farkettim. Yaptığım hata psikolojik olarak beni çok kötü etkiledi ve üstüne bundan dolayı yargılanma ihtimalimden dolayı daha beter oldum. meslek büyüklerimden ve benzer durumu yaşayan diğer meslektaşlarımın çok acil yardımını rica ediyorum. Hakimle mi görüşsem eski hale getirme vermek için bir yol mu arasam ne yapsam kafam çok karıştı. Şimdiden teşekkür ediyorum.

Süre tutum dilekçesi süreyi tutar,bu şu demektir tebliğden itibaren tekrar 7 günlük süreniz olacak, sizin durumda süre tutulmamış ancak bununla beraber 7 gün dolmadan gerekçeli istinaf dilekçesi verilmiş,yani süresi içinde hak kullanılmış bence istinaf incelemesi yapılmalıdır.
Old 31-05-2023, 15:28   #4
sadekahveee

Alıntı:
Yazan furugferruhzad
Süre tutum dilekçesi süreyi tutar,bu şu demektir tebliğden itibaren tekrar 7 günlük süreniz olacak, sizin durumda süre tutulmamış ancak bununla beraber 7 gün dolmadan gerekçeli istinaf dilekçesi verilmiş,yani süresi içinde hak kullanılmış bence istinaf incelemesi yapılmalıdır.

yanıtınız için teşekkür ederim.evet istinaf incelemesi yapılacaktır ama merak ettiğim bu süre tutumu vermemiş olmam benim için sorun teşkil eder mi?
Old 31-05-2023, 15:31   #5
sadekahveee

Alıntı:
Yazan drako
Siz de ekstra olarak tekrar gerekçeli karar ile birlikte istinaf için dilekçe verebilirsiniz diye düşünüyorum.

Zira müvekkiliniz istinaf kanun yolu için başvurmuş.Hiç başvurulmamış olsa idi eski hale yolunu deneyebileceğinizi söylerdim.
çok teşekkürler. peki benim zamanında süre tutum vermemiş olmam vekil olarak istinafa gitmemde bi sorun çıkarmaz mı? ve müvekkilce verilen dilekçe de malesef süre tutum değil direkt istinaf dilekçesi. Ben yine de istinaf dilekçemi yollayacağım ama inşallah mesleki açıdan sorumluluğuma gidilmez.
Old 31-05-2023, 20:48   #6
furugferruhzad

Alıntı:
Yazan sadekahveee
yanıtınız için teşekkür ederim.evet istinaf incelemesi yapılacaktır ama merak ettiğim bu süre tutumu vermemiş olmam benim için sorun teşkil eder mi?
Görevi ihmal gibi bir suç oluşmuş mudur diye endişe ediyorsanız hayır oluşmamıştır,çünkü 5237 sayılı ceza kanununda görevi ihmal suçu zarar suçuna indirgenmiştir zarar yok ise suç ta yoktur,zira maksat hasıl olmuş yani ulaşılması gereken sonuca ulaşılmıştır hüküm istinaf incelemesinden geçecektir,istinaf incelemesi yapıldığı an suç ta oluşmamış olacaktır istinaf talebi reddedilirse(verdiğim cevaptan yüzde yüz emin olsam da mahkemelerden her türlü karar çıkabilir malesef)şikayet durumu doğarsa beraat kararı verilmesi gerekir.Meslektaşlarımızın yargılandığı bu tür davalarda bir çok beraat kararı gördüm.
Old 31-05-2023, 21:48   #7
sadekahveee

Alıntı:
Yazan furugferruhzad
Görevi ihmal gibi bir suç oluşmuş mudur diye endişe ediyorsanız hayır oluşmamıştır,çünkü 5237 sayılı ceza kanununda görevi ihmal suçu zarar suçuna indirgenmiştir zarar yok ise suç ta yoktur,zira maksat hasıl olmuş yani ulaşılması gereken sonuca ulaşılmıştır hüküm istinaf incelemesinden geçecektir,istinaf incelemesi yapıldığı an suç ta oluşmamış olacaktır istinaf talebi reddedilirse(verdiğim cevaptan yüzde yüz emin olsam da mahkemelerden her türlü karar çıkabilir malesef)şikayet durumu doğarsa beraat kararı verilmesi gerekir.Meslektaşlarımızın yargılandığı bu tür davalarda bir çok beraat kararı gördüm.
şu an içimi öyle rahatlattınız ki... çok çok çok teşekkür ediyorum.
Old 06-06-2023, 20:31   #8
hukuk işçisi

Merhaba.
Ben de meslektaşıma katılıyorum. Kişinin mağduriyeti oluşmayacağından ihmal suretiyle görevi kötüye kullanma suçu oluşmayacaktır. Kötümser olmak istemem lakin eylemin suç teşkil etmemesi şikayet halinde disiplin soruşturması yapılmasına mani değildir.
Old 07-06-2023, 15:15   #9
yagmur.

Ben de katılıyorum. Olayda Bir mağduriyet oluşmayacağı için görevi kötüye kullanma suçu oluşmayacaktır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi